Проблемна бременност - как реагира половинката ви?

  • 13 266
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 27
Търсих из форумите подобна тема, но не открих. Хората пишат за проблемите си при трудно забременяване, но не и при трудно износване - явно тогава мислите на жените са приковани към бебето. Мен обаче ме тревожат и други мисли и имам нужда от успокоение (колкото и егоистично да звучи).
Бремеността ми е проблемна (прилежаща плацента) и макар че все още не съм приемана в болница, лекарят ми ме предупреди да очаквам нещо подобно в бъдеще. Предупреди ме също да се въздържам от някои неща и да се пазя много.  Изнервена съм , напрегната, страх ме е, всеки път като си сваля бельото не знам дали ще заваря кръв и какво ще правя после.
Предполагам всяка жена, попадала в такова положение знае за какво говоря. Е, от моите приятелки и познати, дори роднини, никоя не е имала такива проблеми  и споделянето с тях не е никак помагащо, даже напротив - карат ме да се чувствам още по-зле.
А най-тежко ми е, че мъжът ми не ми помага емоционално. Той не може да ме разбере, това е ясно. Но все пак ми е мъж, както и баща и половина (това е втора бременност) - та нали него го касае почти колкото и мен? Но човека си седи в досегашните си нужди и проблеми и другото сякаш го няма. Може би тук е мястото да кажа, че секс не мога да правя поради проблемите с бремеността, а на мен и не ми се прави, защото съм ужасно изнервена и уморена.
 Никога не съм била лигла, но тежестта ми идва в много. Може би хормоните ми играят номера, или защото ми се налага да си стоя вкъщи твърде често, а може би просто бремеността е нещо твърде важно за мен и затова се притеснявам толкова, не знам. Но се чувствам адски самотна и имам чувството, че ще се побъркам.
Видях че има много "лежащи мами" наоколо, та се надявам някоя от тях да ми каже, че и при нея е така и всичко е нормално, че хората наоколо не могат да ми помогнат дори да искат, че просто трябва да се стегна и да се преборя сама. И се надявам наистина да успея да се стегна...

# 1
  • Мнения: 46
Здравей...много искам да съм ти полезна някакси,надявам се да успея...разбирам те от части какво изпитваш.Казвам от части,защото аз не съм с проблемна бременност,но беше малко трудна и изнервяща,защото ми беше адски лошо.А и по принцип аз съм много притеснителна и се шашкам и притеснявам и от няма нищо.Наистина обаче трябва сама да преоолееш и да се справиш с положението.За съжаление няма как някой да изпита това което ти изпитваш ,да те разбере ..защото всичко е в нашата глава.Понякога мозъка ни може да не ни бъде в услуга и да ни играе сечено,но трябва да се справиш.Аз чета във форума от известно време  и съм прочитала коментари на мами с проблемна бременност И РАЗБИРАМ,че никак не е лесно.Относно мъжете,те винаги са по рационално мислещи и не показват емоциите си както нас,затова предполагам ,че мъжа ти го грижа,но човека не знае как може да ти помогне и какво да направи за да облекчи положението.Затова те често се чувстват безсилни и предпочитат да стоят някакси настрана.Пък и какво очакваш от него,той не е твоя приятелка,която постоянно може да ти съчувства Simple Smile..може би трябва да намериш някак си да се разведряваш,да си почиваш,знам че е много лесно да даваш подобен съвет..но точно сега трябва да мислиш позитивно и да си спокойна...а бе с нишо няма да ти помогна май с тези си писаници,но ми се искаше да видиш,че има съпричастни хора айде засега весело и спокоойно,накрая всичко ще се нареди:)

# 2
  • Мнения: 27
Да, права си. Аз май не съм се изразила много ясно. Не искам никой да разбира какво ми е или да се чувства като мен. Въпроса е дали изобщо има мъже, които ПОМАГАТ на жените си, които трябва да се пазят, за да не загубят бебе. Да им помагат със стреса (който никак не помага за износването) и с физическото натоварване, без да се държат като свети мъченици от това. Чувствам се гузна, че имам нужда от помощ и се изкушавам да се държа все едно съм "нормална" бременна. После се чудя как ли ще се чувствам, ако загубя бебето и кого ще обвиня тогава?
За приятелките - те пък изобщо не ми съчувстват, защото при тях такива рискове е нямало и те са сигурни, че "точно на теб" не може да се случи. Разбирам ги - човек е устроен да мисли по този начин, преди фактите да се стоварят върху главата му. Четейки форумите обаче виждам, че такива неща стават и едва ли има жена, която да смята, че "точно на нея" това е можело да се случи...

Така че не става дума да седнем и да ревем двамата, става дума за това да ми помогне да спра да рева аз. Има ли такива мъже?

# 3
  • Варна
  • Мнения: 5 886
Беше ясно, че бременността ми ще е рискова още, преди тя да е факт. От самото й установяване съм на терапия, чести прегледи, консултации.
Наскоро се оказа и проблемна - ниско прикрепена плацента, ранни контракции, силно чувствителна матка, заплашващ аборт (това според епикризата, с която ме изписаха от болницата миналата седмица). Предупредиха ме, че може отново да се случи и направо да отивам.

ММ е извън страната от третия месец на бременността ми (средата на октомври). Вълнува се, тревожи се, подкрепя ме, но от разстояние. Знам, че е загрижен и би направил всичко ако беше тук, но такива са обстоятелствата.

Понякога ми е самотно и на мен. Знам, че обстоятелствата са различни, но в известна степен разбирам как се чувстваш - притесненията, непрекъснатите тревоги, свитото сърце преди всеки преглед - има ги и при мен. Надявам се да е за добро и финалът да е щастлив.

# 4
  • Мнения: 843
Здравей, и от мен. Моята бременност беше много тежка и проблемна. Освен, че ми беше лошо всеки ден почти до края бях и с контракции и болки от много рано. Лежах в болница няколко пъти, и вкъщи до самото раждане. Беше ми забранено всичко- да се движа дълго време, да стоя права, да пътувам, секс също. Дори се къпех седнала. Разходката ми беше от спалнята до дивана в хола.
Как мина времето- четях много, спях, гледах тв, ровех из нета. Беше ми скучно, но нямаше друг начин. Когато можеха идваха приятелки вкъщи и си говорехме, а аз бях полулегнала на дивана.
ММ ми беше много голяма подкрепа. И емоционална, и физическа- пое цялото домакинство, пазаруваше, изхвърляше боклука, дори ми помагаше да се изкъпя.
Пожелавам ти много спокойствие, защото е най-важното сега. Стискам палци да стигнеш до термин и да гушкаш едно сънливо и кротко бебче.  Hug
Кураж!   bouquet И това ще мине.

# 5
  • Мнения: 27
Благодаря за отговорите , момичета!
Странно е, но факта, че има и друг тип мъже донякъде ме успокоява.
А може би аз бъркам някъде.

# 6
  • Мнения: 128
А мислила ли си да поговориш с него. Както сега си казваш всичките страхове и притеснения, така и да ги споделиш с него. То пак си зависи и от човека, ти го познаваш най-добре.....
И аз съм с проблемна бременност още от самото начало. Първите 3 месеца бяха кошмар, но продължих да ходя на работа, защото мислех, че мъжа ми ще се ядоса, че от толкова рано ще му висна финансово на врата. Да чукна на дърво не сме имали финансови проблеми, но той е докачлив на тази тема.....отплеснах се  Grinning Колежките ми също ме гледаха странно и си мислеха, че преигравам когато се свия от болка или падна. Причерняваше ми. Накрая прокървих и май тогава мъжа ми се стресна. Той лично ми каза да спра да работя  Shocked
След седмица се пооправих и по собствено желание тръгнах на работа, защото аз всъщност в къщи се натоварвах повече  физически- все нещо имаше за чистене и пренареждане Laughing
Само че историята се повтори и аз трайно започнах да пазя дивана. Имаше дни нищо ми нямаше, но имаше и дни в които не можех да мръдна. тогава като го накарах да направи каквото и да е той винаги започваше с "Уффффф" и нервни движения.
Това много ме натоварваше, защото съм страшно самостоятелна. накрая не издържах и такъв обстоен разговор проведохме.. Laughing докато не проумя ситуацията. Сега съм в деветия месец и мрънкането му е сведено до минимум. Обзела го е такава радост и еуфория. че всичко прави с желание, особено детската стая.
Но от характер до характер има балкан разлика......Просто ти разказах моя случай Grinning
Успех!!!!  bouquet

# 7
  • Мнения: 27
Бимби, аз също съм свикнала да не се спирам и да върша всичко (или почти всичко) сама. Не ми се е налагало да моля за помощ и не смятам, че някой ми е задължен. Сега обаче не става дума само за мен, а и за едно бебе, което уж искахме да имаме и планирахме от 2 години.
Аз съм твърде директен човек и си му казвам: имам нужда от грижа, не мога да правя всичко сама вкъщи, а освен това психически ми е адски натоварено, напрегнато и уморено. Сама осъзнавам, че на моменти съм дразнеща, извинявам му се съвсем искрено и открито. Той уж разбира и започва да помага, да ме пита как съм и пр. Два дни. Толкова го държи. После всичко отново. Пак говоря с него, пак му обяснявам, показвам му статии в интернет, да види че не преигравам (а и аз имам болки). Добре - два дена и пак постарому. Уморих се вече! Не знам женски номера ли трябва да въртя, щом от директен разговор полза няма? Нали уж мъжете обичали да им се казва всичко без заобикалки? Ама колко често трябва да се казва, това никой не уточнява...
Явно и аз ще чакам до деветия (дай Боже!) месец или направо до раждането. Дано са ми останали нерви и сили дотогава!

А на теб леко раждане и дано след това нещата станат по-лесни!

Последна редакция: вт, 03 фев 2015, 19:15 от Alpha Wolf

# 8
  • Варна
  • Мнения: 2 704
Alpha wolf, аз 8 месеца бях прикована за леглото, целия 6- ти и половината от 7- ми месец лежах в болница, с постоянни болезнени контракции, скъсена шийка, бях всеки ден на системи( общо 3 месеца), на инжекции от 4- ти месец до края на 8- мия, когато родих прекрасния си син ! ММ един път не се оплака, абсолютно всичко правеше той, да не беше толкова изряден, колкото мен, но с времето се научи. Никак не му беше лесно, виждаше ме колко страдам, накрая ми се възпаляваха вените от постоянните системи, а той виждаше всичко това, беше неотлъчно до мен. Поговори с ТМ, обясни му всичко спокойно, дано да се променят нещата!

# 9
  • София
  • Мнения: 10 703
ММ ми беше подкрепа и с двете ми успешни бременности- 4 и 5- ти поред.
Още след последния нежелан аборт бе ясно, че няма да е леко. И с двете успешни бременности бях на тежка терапия, той бе до мен, помагаше, подкрепяше, всичко. Знае, че давам всичко от себе си за да задържа бебето, гледаше ме как се бода ежедневно, а когато вече не можех сама, той ми биеше инжекциите. Нямам оплаквания. Виждаше ужаса в очите ми след всяко съмнение по прегледите и успяваше да не ме остави да психясам.. С предишните неуспешни бременности бях нарекла децата с имена и той каза, гледайки ме как стоя в ужас преди поредния аборт- ние ще имаме един ден и назова имената! Е, позна, само че имената са други Simple Smile

# 10
  • Мнения: 46
Да, права си. Аз май не съм се изразила много ясно. Не искам никой да разбира какво ми е или да се чувства като мен. Въпроса е дали изобщо има мъже, които ПОМАГАТ на жените си, които трябва да се пазят, за да не загубят бебе. Да им помагат със стреса (който никак не помага за износването) и с физическото натоварване, без да се държат като свети мъченици от това. Чувствам се гузна, че имам нужда от помощ и се изкушавам да се държа все едно съм "нормална" бременна. После се чудя как ли ще се чувствам, ако загубя бебето и кого ще обвиня тогава?
За приятелките - те пък изобщо не ми съчувстват, защото при тях такива рискове е нямало и те са сигурни, че "точно на теб" не може да се случи. Разбирам ги - човек е устроен да мисли по този начин, преди фактите да се стоварят върху главата му. Четейки форумите обаче виждам, че такива неща стават и едва ли има жена, която да смята, че "точно на нея" това е можело да се случи...

Така че не става дума да седнем и да ревем двамата, става дума за това да ми помогне да спра да рева аз. Има ли такива мъже?

О в никакъв случай не трябва да се чувстваш гузна или виновна,че трябва да пазиш леглото само.В    крайна сметка е само въпрос на няколко месеца.Пък и това е в природата на жената , тя трябва да се притеснява  за благоденствието на семейството,да се грижи да е добре и да се увеличава.Аз съм като теб,когато ми беше адски лошо първите месеци и нямах сили,защото буквално не можех да ям нищо,просто лежах и моя приятел вършеше всичко.На мен ми беше гузно,че се чувствам зле и не мога да свърша нищо и чак сега към края на бременеето си говорихме за това и той ми каза ,че имам право сега да сучвствам както искам Simple SmileSimple SmileSimple Smile..ти споделили му как се чувсваш всъщност...

# 11
  • Мнения: 27
Ох, много станаха помагащите мъже, започвам сериозно да се притеснявам за способностите си да предизвиквам загриженост към себе си!  Embarassed
Не съм от най-приказливите, но определено му говоря по темата и споделям как се чувствам - има ефект, но много краткотраен. Налага се буквално през ден-два да му се обяснявам, а това се превръща направо в хленчене, не е ли така? В крайна сметка разговорите ни са едни и същи - нищо не се променя за два дни, не мога да разбера защо трябва да му напомням едно и също непрекъснато? Чувствам се като мрънкало, каквото определено не искам да бъда.

Благодаря за отговорите и дано мъжете помагат все така и след раждането, а не само преди това  family

# 12
  • Мнения: 2 652
Alfa Wolf, моята бременност е в пъти по-рискова от твоята. Ниската плацента и многократните кръвоизливи са само малка част от всичките проблеми които имам. Мъжа ми ми помагаше в началото с чистене, пране и др, но при положение че е по 10 часа на работа, няма как да се загърби с цялото домакинство, затова се наложи да поискам помощ от роднините. Просто няма начин. На леглови режим съм вече 8 месеца. Мъжете като цяло не разбират сериозността на проблема, и затова не са толкова емоционални като нас. Приемат обстоятелствата като част от живота, и вярват че всичко ще се развие добре. Ние сме тези, които трябва да се пазим. Помоли някой от близките ти роднини да ти помага за известно време, или си наеми помощничка. В никакъв случай не се нагърбвай да вършиш къщната работа. Следвай стриктно инструкциите на доктора. И не се панирай. Успокой се, защото всичко влияе на бебето.
И знай, че има много кандидат мами в твоето положение. Не си сама. Щом дори аз устисках до тук, ти със сигурност ще го постигнеш Simple Smile

# 13
  • Мнения: 27
Да, има големи герои(ни), които преборват много тежки състояния. Много им се радвам и си поддържам надеждата с четене на техните истории.
Започнах тази тема, защото ми е тежко не просто физически , а и емоционално. Да, домакинската работа може да се свърши от помощница (роднините ми са много далеч, а приятелите работят все по много). Обаче емоционална подкрепа не получавам от никъде и не мога да си платя за нея (освен ако не тръгна на психотерапия  Rolling Eyes )
За мен света е почти надолу с главата, а най-близкия ми човек се държи все едно няма нищо. Чудя се за мен ли не му пука или за бебето? И като мъжете не преживяват нещата, всъщност искат ли да са бащи? И ако не искат да са бащи, за какво е целия тоя зор?  newsm78 Абе. много екзистенциални станаха въпросите.
Просто исках да разбера, дали има мъже, които се "трогват", тоест изразяват някаква тревога или загриженост за жените си, докато те минават през всичко това. Стигнах до извода, че май ги има.

Желая ти след трудната бременност, раждането да мине възможно най-гладко!

# 14
  • Мнения: 2 049
На мъжете им е трудно да разберат състоянието ти , защото истината е , че за тях бременността е малко имагинерно състояние все още .Бих те препоръчала да го вземаш на прегледи с теб, да слуша препоръките на лекаря и да вижда бебето на видеозона , като вижда как бебето се движи за тях някак стават по -реални нещата .Иначе всичко се преобръща за един миг, когато прегърнат бебето когато се роди, но до тогава 9 месеца товара носим ние ! Успех и не си го слагай много на сърце  !

Общи условия

Активация на акаунт