За хиперинсулинемията отново! Тема №12

  • 57 384
  • 755
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 213
Това ти се случва , откакто пиеш метформин или попринцип от преди това? На теория може да ти пада леко захарта - на мен така ми ставаше,но хапвах нещо малко сладко и отминаваше.

Между другото направих ново обременяване + какво ли още не, но си чакам резултатите и епикризата.
Леко ме озадачават тези стойности:
глюкоза 0мин 5,41
Глюкоза 60мин 5,43 
Глюкоза 120мин 8,03
ИРИ 0мин 13,00
ИРИ 60мин 17,41
ИРИ 120мин 123,0   (2,6 - 24,9)

Ендото каза,че сега съм далеч по-добре от преди, то и се чувствам по-добре...ама все пак това 123 на 120-та мин нещо не ми харесва  Shocked
(старите рез. за сравнение бяха г/д така:
гл.0м 4,5;  60м 6,0; 120м 5,5;  ИРИ 0мин 17,5; 60м 167.0; 120мин 82)

Ако може някой, който е по-наясно с графиките , които трябва да се получават да пише,  Hug

# 46
  • Мнения: 1 849
А метформин пиеш ли? По колко и от колко време? newsm78 Ендото ти читаво ли е? Не съм убедена, че тези изследвания са по-добри от предишните. Наблюдава се покачване и до втория час както на захар, така и на инсулин. А трябва да е точно обратното - на 60мин. да има покачване (при здрави хора за инсулина до 5-10 пъти според изходната стойност, над това е ИР), а на 120 мин. да се наблюдава спад, който в идеалния случай да е с показатели, близки до изходната стойност на 0 мин. Не знам дали ме разбра, но кривата трябва да изглежда като покрива на къщата - първо покачване от 0-60 мин и после спад от 60-120 мин.  Peace

# 47
  • София
  • Мнения: 1 213
Jana Ina, пия метформин от м.юли 2014, 2х1000мг/ден.  След 6м ще направя ново обременяване, за да не натоварвам организма сега, правейки ново. Иначе ми вдигнаха дозата на 2500мг общо.
Поликистозата ми излезе от всякакви граници, сега съм с 50 кисти в единия яйчник, 40 в другия (само преди месец бяха с по 15 по малко) и супер висок тестостерон, който декември беше малко под горна граница на референтите....
Май ще ме карат да пия Ясмин + Андрокур, което хич не ми харесва...в Александровска ми казаха ,че щом съм с ИР не трябва да пия хормони, тук - точно обратното. А на кой да вярвам сега...

# 48
  • Мнения: 1 849
Серенити, ти на 6 месеца ли правиш обременяване?  Shocked До колкото знам се прави не по-често от веднъж годишно, защото натоварва организма.  Peace  Хормони по принцип са противопоказни при ИР. Аз лично не виждам смисъл да се пият, освен ако не се цели забременяване и не се получава по друг начин. Но това си е мое мнение. Изхождам от факта, че с лечението с хормони ще замажат положението само, а няма трайно да ти помогнат, демек ще подтиснат и свалят андрогените за няколко месеца, които предполагам са ти високи, иначе нямаше да изписват андрокур, след което яйчникът ти ще избухне и те отново ще излязат извън норма... Каква е причината за поликистозата? А цикъл и овулация имаш ли? Вероятно не с тия кисти, но все пак да попитам.  Wink

# 49
  • София
  • Мнения: 1 213
последният ми цикъл беше на 28,12, преди него от м.юни ми идва сам, на около 32 дни. И яйчниците ми бяха доста по-добре, отколкото са сега. На този етап не успяха да ми кажат защо организмът ми се побърка за толкова кратко време. Ову не знам дали имам, досега не съм се тествала. Имам аденом на хипофизата, но на засега всички изследвания са ок, говорят само за СПКЯ и ИР. Чакам да излезе 17OH-Prog, Androstendion, IGF, кортизолите ми са наред (в слюнка 0ч, урина от 24ч, серумен кортизол сутринта. ЛХ 2,5, ФСХ 4,2, Пролактин - идеален, както винаги. Тестостеронът ми е 7,8 (на тази лаб. не знам референтите,  но надали ще е по-различно от другите, щом и доки каза,че е доста над горна граница. Засега знам тези, не си видях и резултат от ДХЕАС (но той винаги ми е бил висок)
ЯМР на надбъбреците ми е ок, изключиха Кушинг, сега да видим дали друго ще изскочи... та така.
А, между другото ме накараха задължително да си направя преглед при мамолог  Shocked да не би да съм имала кисти и в гърдите..за първи път го чувам това. И сега си търся мамолог, ако някой се сеща къде може д аме прати в София, може да каже!
 Hug

# 50
  • Мнения: 1 849
Значи ИР не е причината, това поне е ясно. Щитовидната жлеза с всичките й антитела и показатели изследвала ли си? Не се шашкай за гърдите. Аз ходя в Шейново при мамоложката и съм много доволна до сега. Но се чака... Wink А женските ти хормони как са? Ако решиш, можеш да пробваш с хомеопатия, аз лично съм много доволна, но не всеки е прицърженик на по-щадящите методи! Peace

# 51
  • София
  • Мнения: 1 213
Всичко бих пробвала... Иначе забравих да кажа,че TSH, FT3,FT4 бяха наред , но са изследвани преди година, юни пуснах ТСХ, беше 1,5, сега не знам колко е излязло, но не ми казаха да има проблем. Ехо на щито ми е добро, няма образувания , всичко е наред. Е2, естроген, всичко ми беше идеално декември, но сега не съм ги пускала тези двата. Като цяло винаги проблема ми е бил в мъжките...
Можеш ли да ми кажеш как се казва мамологът ти, направо там ще ида явно...
Хомеопатия досега не съм използвала, нямам никакви познания в сферата...ама бих пробвала.

# 52
  • Мнения: 179
Момичета, здравейте,

Имам поликистоза с пълна аменорея цял живот, както и повишен инсулин на 120 минута (двойно над горната граница), но не се определя като инсулинова резистентност. Ендокринологът ме предупреди, че без инсулинова резистентност лечението с Метфогамма е по-скоро експериментално, но след половин година започнах да имам менструация за пръв път без хормонални препарати (макар и през 45-50 дни) и скоро разбрах, че съм бременна в 7 г.с.!!!

Веднага след като разбрах за чудото, ходих при едно от големите светила в областта на репродуктивната ендокринология и той пренебрежително ми каза как тази Метфогамма е била излишна и да я спирам. Аз обаче няма как да се съглася, че е била излишна. Чета също, че в някои случаи дори през бременността метформиновите медикаменти могат да са ключови за задържането на плода и не само.

Обръщам се с огромна молба към тези от вас, които са минали през същото - моля ви споделете за специалистите, от които сте доволни (може и на лични). Възможно най-скоро мисля да посетя доктор Начев, както и този, който ми изписа Метфогаммата на първо място.

Извинявам се, ако се повтарям, но има толкова постове по темата, че няма как да мина през всичко.

Поздрави,
Свет.

# 53
  • София
  • Мнения: 11 802
Писала съм и преди, аз пих метформина до 12та гс. Начев ще ти каже да го спрешз аз не го спрях, така решихме с гинеколога ми. Не е разрешен да се прилага върху бременни в България. Важно е да спазваш диета, да не ядеш сладко и да следиш кр.захар стриктно всеки месец за да се предпазиш от Гестационен диабет. Успех и лека бременност!

# 54
  • Мнения: 179
Благодаря за отговора, Мацето. Аз малко се страхувам да го продължа на своя глава, но вече изчетох толкова много и в чужбина масово се окуражават жените с подобни проблеми да си продължават лечението поне през първия триместър. В момента усилено опитвам да намаля бързите въглехидрати, но ще ми коства много Sad

# 55
  • София
  • Мнения: 343
Момичета,до колко е нормалната стойност на инсулина на 120-та минута?

# 56
  • Мнения: 17
Аз не мога да се оправя с този форум и това е. Все късно виждам,че имам отговор.
Аз съм на метформин от почти 2 седмици. Преди това ми омаляваше така. Много ми плаши това бе хора. След като го започнах се почувствах много добре,сега от няколко дни пак ми е едно кофти. Нямам апетит,потрепервам такова гадно,омаляло ми е,знам,че нещо трябва да хапна,ама не ми се яде. В стомаха си имам гадно чувство,все едно е празен,пък ми е подут. Нямам сили,но това може да има и връзка с новото време. Значи това прималяване отдавна го имам,но бе твърде рядко,в последствие на силен стрес много напълнях,около 20 кг. Та целта ми е да сваля малко и това ,че ми намаля апетита е добре,но пък ми прилошава.
Кажете някакво мнение моля ви.
Поздрави

# 57
  • Мнения: 800
Установено ли е на какво се дължи премаляването, прави ли изследвания, каква е дозата на метформина? Мериш ли кръвната захар, за да се види дали премаляването се дължи на ниска захар?
Не знам какво очакваш да коментираме?

Покажи тук резултати от изследвания и напиши как и с какво се храниш, за да видим дали можем да бъдем полезни с нещо.

# 58
  • Мнения: 516
Здравейте!
Записвам се,за да мога да ви следя и да споделям с вас същия проблем.
От 5 години съм с хиперинсулинемия.Бях на Метфогамма.До преди година всичко беше добре.
Бях свалила доста килограми и инсулина на 60' и 120' горе-долу поспаднаха-до над два пъти над нормата.
Но почнах пак много рязко да качвам кг.Смениха ми Метфогаммата с Глюкофаж преди 4 месеца,
но то пак си е метформин,но вместо да свалям кг аз пак ги качвам.Умирам от "вълчи глад".Инсулина
 се покачва,а и HOMA-IR е 2,9 ,т.е в рисковата зона съм.
На 14.04 съм на ендокринелог.Този път ще помоля за нещо,което да намали този" вълчи глад".
Някой от вас имал ли е този проблем и как се е справил с това ?

# 59
  • София
  • Мнения: 1 213
mamce,привет!
Аз страдах от "вълчи глад" точно преди да разбера,че имам ИР, както и около месец-два след началото на лечението. При напасване на дозата нещата се нормализираха.  Възможно е да трябва да ти се увеличи. Ти по колко пиеш на ден?

Общи условия

Активация на акаунт