За хиперинсулинемията отново! Тема №12

  • 57 387
  • 755
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 10 642
За мен инсулина на 120-та минута е много висок и кр.захар. Но не съм лекар. Peace

E как ще е висок, като е в нормите за "на гладно". И аз не съм лекар, ама съм лаборант 20 години, за мен този резултат си е абсолютно в норма.

# 31
  • София
  • Мнения: 11 802
За мен инсулина на 120-та минута е много висок и кр.захар. Но не съм лекар. Peace

E как ще е висок, като е в нормите за "на гладно". И аз не съм лекар, ама съм лаборант 20 години, за мен този резултат си е абсолютно в норма.

Упс обърках се, на 60-та минута имах предвид че е висок, след това хубаво се усвоява, но този на 60 та е много висок.

# 32
  • София
  • Мнения: 10 642
За мен инсулина на 120-та минута е много висок и кр.захар. Но не съм лекар. Peace

E как ще е висок, като е в нормите за "на гладно". И аз не съм лекар, ама съм лаборант 20 години, за мен този резултат си е абсолютно в норма.

Упс обърках се, на 60-та минута имах предвид че е висок, след това хубаво се усвоява, но този на 60 та е много висок.

Ама то си е нормално - когато натовариш организма с глюкоза, той реагира и произвежда голямо количество инсулин, за да я разгради. 60мин няма почти никаква диагностична стойност, за това и много доктори дори пускат инсулин само на 0 и на 120мин., а на 60 само глюкоза.

# 33
  • София
  • Мнения: 11 802
Чак нормално не е . Темата я следя от една година, и нормалните резултати показвани тук, от натоварване нямат повече от 20-40 максимум 60 инсулин на 60 та минута. Пак казвам мое мнение е, аз не поставям диагнози винаги се консултирам с лекар. Тук е хубаво че на 120 та минута има нормални резултати.

# 34
  • Мнения: 800
Инсулин 111 на 60 минута определено е висок. Изследването проследява кръвна захар на 0, 60 и 120 минута. Има референтни стойности за кръвната захар. Що се отнася до инсулина, референтната стойност на 0 минута е до 25, но инсулин 25 на 0 минута е много висок, трябва да е около или малко над долната граница на референтната стойност - това го знам от ендокринолози, а не от лаборанти. На 60 минута според някои лекари е нормално инсулинът да се покачи до пет пъти, според други до десет пъти, а на 120 минута трябва отново да влезе в референтните граници.
Така ако инсулинът на 0 минута е 5, на 60 минута може да е до 50, а на 120 минута трябва да е под 25. Но нали си представяте - ако на 0 минута е 23, на 60 минута може да достигне до 230, което е много висока стойност и съвсем не може да бъде приета за нормална. Колкото по-висок е инсулинът, толкова по-голямо е натоварването за панкреаса и вероятността по-бързо да се "разболее" е по-голяма. Така в един момент спира да работи нормално, по-ниската му производителност не е достатъчна за да покрие нуждата на клетките от него и остава неусвоена захар в кръвта, което води до диабет. Така че колкото по-високи са стойностите на инсулина, толкова по-голяма резистентност има към него, а това е сигнал, че организмът ще изисква все по-големи количества инсулин, за да поддържа глюкозния си баланс и все по-голямо ще става натоварването на панкреаса.

ВегаСтар, публикувай стойностите на кръвната захар и на инсулина от трите проби. Така можем да коментираме по-коректно.

# 35
  • София
  • Мнения: 343
Първа проба на гладно-инсулин 7,57;глюкоза 6,4.На 60-та мин инсулин 111,2;глюкоза 9,5.На 120-та мин инсулин 15,47;глюкоза 5,1

# 36
  • до едно тепе
  • Мнения: 6 623
Кр. захар на гладно е почти на горна граница. Задължително се консултирай с ендокринолог. Вероятно ще си на диета и спорт поне. Възможно е и метформин да ти изпишат Thinking

# 37
  • София
  • Мнения: 343
Благодаря ви за вниманието,момичета.Ще ми препорэчате ли добър ендокринолог в София?

# 38
  • Мнения: 800
ВегаСтар,
Кръвната захар на гладно е над 6,1 и под 7 ммол/л, което според Препоръките на Българското дружество по ендокринология се определя като "нарушена гликемия на гладно". Инсулинът скача над десет пъти на 60 минута, което също подсказва за наличие на проблем с глюкозната обмяна. Съдейки по нелошите стойности на инсулина на 0 и 120 минута, вероятно това влошаване на показателите е отскоро и с подходящата диета и спорт ще се коригира.
Добър ендокринолог в София е д-р Катя Куртева в ХХ ДКЦ-Борово. Успех.

# 39
  • София
  • Мнения: 343
Благодаря ти,   Poli BK!  Hug

# 40
  • Мнения: 1 849
И според мен глюкозните стойности са доста горно-гранични, както и инсулина на 60мин.  Peace Задължително се консултурай с ендо и мини на строга диета.

Последна редакция: ср, 18 фев 2015, 01:05 от Jana Ina

# 41
  • Мнения: 2 826
Момичета, здравейте,

да ви попитам - какво мислите за супите? Почти нямам ден без супа - дали ще е доматена, леща, яхния с пиле или спаначена примерно. Винаги ги готвя с лека запръжка с олио от гроздови семета /уж е по-полезно/. Слагам доста подправки. Лошото е, че добавям и фиде, ориз или картофи, но съвсем малко, че то иначе няма нахранване. Хапвам си редовно супа без хляб, почти всеки ден, даже понякога по 2 пъти на ден.

Вие какви супички готвите, как ги приготвяте? Какво ви е мнението за супите като цяло?

Благодаря ви предварително.

# 42
  • Мнения: 32 554
И аз съм фен на супите. Леща, грах, боб. Спаначена с малко ориз. Супа с картофи и тиквички.
Аз също не ги ям с хляб, но винаги с салата от сурови зеленчуци.
Гледам да ям разделно. Месо рядко слагам. Виж майка ми понякога слага месо и не става много разделно, ама ям. Не  е болка за умиране.
Фиде аз не ползвам. Не го харесвам. Ние също правим лека запръжка. ЗНам, че не са полезни.
А понякога и хич не правя такава и пак става много вкусна. Различна, но вкусна.

# 43
  • ВАРНА
  • Мнения: 19
Да се похваля - намалила съм за три месеца ТСХ от над 110 на 25, антителата от 860 на 230... Струва ми се малко нереално, но ще видим на контролните изследвания в края на март как ще са нещата. Л-тироксин вече ще пия 75 гами. Мисля март да проверя и инсулина колко ми е, защото един месец пия Метфогаммата и не съм мръднала в кг.

# 44
  • Мнения: 17
Здравейте всички,
не можах да изчета всичко ,но се надявам да ми отговорите Sad Прогресивното качване на килограми при мен ме накара да си пусна тожа изследване за инсулинов серум и се оказа,че изхвърлям също малко повече от нормалното. Не е страшно,не ме и стряска,ендокриноложката ми изписа и на мен от тези хапчета дето всички ги пиете и съм ги започнала вчера. Но мен ме плаши зверски това прималяване,треперене,изпотяване,чувството,че ще падна всеки момент или че ще колабирам. Това състояние ме изтощава и ме плаши много. Кръвната ми захар е ок,нямам проблем с нея,но все едно ми пада рязко,а пък не изпитвам глад нито пък след като хапна захар или нещо сладко ми става по добре Sad Не намерих никъде някой да споменава нещо такова. Не можах и всичко да изчета тук де. Но съм уплашена,това ми се случва на 2-3 седмици веднъж ,но така ми е подействало на психиката ,че го мисля постоянно. Sad Някой да каже нещо моля ви  cry
Благодаря предварително

Общи условия

Активация на акаунт