За лекарската етика

  • 72 649
  • 1 172
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 22 036
Българските лекари са циници. не знам дали е добре или зле, но вярвам, че са циници, защото и на тях не им е лесно, както и на пациентите. Аз, подхождам към лекарите като към потенциални приятели. Или им имам доверие, или не. В България имах най-прекрасната лична лекарка, която беше педиатър и лекарка и на детето. Тук, за 6 години успях да открия двама лекаря в центъра, който ни обслужва, на които вярвам, а и мога да споря с тях  Mr. Green.
Извън България не ми се е случвало лекар да бъде циничен, саркастичен или да се шегува. обикновено аз ги стресирам с по-свободно отношение и коментари за болежките ми.

# 16
  • Мнения: 6 669
Няколко дни преди първото ми раждане постъпих в болница.Бяхме няколко бременни и сутринта ни правеха прегледи за разкритие и т.н. Гинекологът беше доста груб при прегледа, когато изохках ми се сопна : "Абе оттам бебе ще излиза, кВо ми охкаш...."  ooooh! По стечение на обстоятелствата този лекар е баща на една много скандална певаЧка, та се чудя дали простотията при тях е наследствена?  newsm78
Същият този "лекар" много държеше една позната да роди при него, тъй като "били приятели със свекър й". ooooh! Тя обаче не искаше и когато взе да ражда роди при дежурния лекар и не му се обади.Когато се появи въпросният и видя, че раждането е минало си позволи да я навиква. Sick #Crazy

# 17
  • Мнения: 25 613
Добре де, никой ли досега не се е оплаквал?
Напоследък свикнахме да си търсим правата за какво ли не – да викаме управителя на магазина, ако ни се стори, че продавачката ни гледа накриво; да пускаме жалби до всевъзможни инстанции, ако учител направи забележка на принца/принцесата в ДГ или училище... Само пред лекарите ли си траем и им позволяваме да се държат просташки?
Поне една смела душа, осмелила се да протестира срещу неадекватно лекарско поведение, няма ли да се намери? Просто да сподели как са се развили събитията...  Thinking

# 18
  • Мнения: 54 427
В една друга тема прочетох, че майка на 5 г. дете дава всеки път по 10 лв. на ЛЛ за преглед.
Той искал 3 лв. потребителска такса, а нямал да връща и прибирал по 10 лв.
Обаче по-интересното е, че майката не знаела, че децата до 18 г. са освободени от такса. Shocked
Какво да кажа, не знам. Crazy

# 19
  • Мнения: 1 753
Добре де, никой ли досега не се е оплаквал?

Със сигурност има хора които си отстояват правата, адмирации за което.
Мен ме учудва една друга група пациенти, които са недоволни от даден лекар и му нямат много доверие, но продължават да го посещават.

# 20
  • Мнения: 4 418
Имаше една статистика, че в БГ сме едни от най-нещастните хора. Лекарите и те са хора.

Дори и държавите в които има яко Ебола са по-щастливи от БГ.

# 21
  • Мнения: 46 518
Имаше една статистика, че в БГ сме едни от най-нещастните хора. Лекарите и те са хора.

Дори и държавите в които има яко Ебола са по-щастливи от БГ.

Ами те българите и когато всичко им е наред, пак се оплакват, да не би да ги урочаса някой, пу-пу. Не се връзвай много на резултатите  Mr. Green

# 22
  • София
  • Мнения: 8 646
На мен не ми пречи да са цапнати в устата, когато всичко е добронамерено, забавно и си ръсим и двамата(или повече) простотии.Такъв беше например анестезиолога, в болницата, където раждах. 
Има такива, обаче, които са възпитани, но някак злобни. Преди време отидох при един гинеколог, тогава и често имах цистит и му казвам, че съм чула, че понякога заради вагинални гъбички се получава, не проблем конкретно с уретрата.Тогава бях някъде 19-20 годишна все още ги чувах за пръв път някои неща.И в отговор получих леко предвизвикателно"А чувала ли си, че и от хламидия се получава".
Не бях чувала де, но така ми го каза, че чак се смутих.Много неприятен лекар беше и повече не го посетих.
Иначе, като посещавах една ин-витро клиника(забременях естествено, точно преди да започнем със проследяване и разни процедури) един от лекарите много забавно се "зицепи", но го приех от смешната страна  Laughing Попита ме на колко съм години, а аз след седмица ставах на 27. И викам"Ми на 26, но след няколко дни ставам на 27" и той" Ще си казваш, че си на 26 , че то може и да не станеш на 27" и аз в първия момент се посмутих, акушерката и тя..той ни изгледа доста лежерно и непукистки и вдигна рамене"Ми така де...какво казах?!"  hahaha 
Но това си е от техния черен хумор явно.
Като цяло много рядко са се държали грубо с мен, само гинекологът, за който споменах по-горе ми говореше предизвикателно. При раждането ми всички бяха много мили, при разни други процедури също. И в магазините ми се е случвало 2-3 пъти само да ми се начумерят. Само двама ватмани в градския транспорт бяха грубо игнориращи. Друго такова отношение не съм усещала.

# 23
  • Другата България
  • Мнения: 37 306
Добре де, никой ли досега не се е оплаквал?

Със сигурност има хора които си отстояват правата, адмирации за което.
И какво от това?
След всички случаи, покрай които се разшумя през последните години и по ТВ, и по преса, някои от които свързани със смърт на деца, и породени от типична лекарска небрежност, да е чул някой за осъден или глобен медик?

# 24
  • при късмета
  • Мнения: 24 006
Моя личен опит в това отношение съм го писала и в други теми.
Детето беше на година и 7-8 месеца, не боледуваше често и при една хрема от запушването на носа повърна през нощта.
Аз се паникьосах и хукнахме по болници. Подчертавам, че за първи път ни се налагаше и изобщо не знаех дори кой е дежурния кабинет на нашата педиатърка. На другия ден жената всичко беше обяснила на мъжа ми.
Първо отидохме до ИСУЛ, нямали детски лекар. От 2ра градска, някаква патка и то по вътрешен телефон, ми обясни, че нашия район(райониране няма повече от 20 години) бил 3та градска.
Отиваме там, след 20 минутно чакане в 3ч. през нощта навън една "докторка" благоволи да излезе. Вкара ни вътре, че да прегледа детето. Започна да си попълва нещо жената, като мрънкаше непрекъснато, че детето плаче от нея. През цялото време тя задаваше въпроси, а на моя единствен въпрос за причината за повръщането, така и не отговори.
Обличах вече детето да си ходим и тя ми заявява, че е попълнила картон за постъпване и да чакаме сестрата да ни покаже стаята.
При въпрос защо трябва да останем ми заяви:
"Ако сега не постъпите, детето до 2 часа ще направи и диария, ще се обезводни и ще ви остане в ръцете"
Аз естествено изпаднах в ужас и се съгласих да постъпим. Докато казвам на мъжа ми какво да ни донесе в болницата, докторката ме прекъсна и му каза да мине и през личната на детето за направлине за хоспитализация.
Хем ни приемат спешно, хем направление. Още тогава трябваше да ми светне лампата, но бях много притеснена. Да не говорим, че детето не само, че не повърна повече, а дори и по голяма нужда не ходи 2 дни, камо ли диария да направи

Накрая се оказа, че детето е повърнало просто от хрема, бяха драскали няколко диагнози на картона, всичките неверни, изкараха ми акъла и цялото упражнение за да приберат едни пари по едни пътеки от касата, за уж проведено лечение.
Бях си платила престоя защото излязох по-рано с/у подпис и ми казаха, че от касата нямало да им платят лечението заради това и трябвало аз да го платя.
След моя жалба до касата се оказа, че са си осребреле все пак въпросното (непроведено) лечение. Щяли да ги санкционират.

За отношението и непрофесионализма, обаче не знам кой ще вземе мерки

# 25
  • Мнения: 1 753
Скрит текст:
Добре де, никой ли досега не се е оплаквал?

Със сигурност има хора които си отстояват правата, адмирации за което.
И какво от това?
След всички случаи, покрай които се разшумя през последните години и по ТВ, и по преса, някои от които свързани със смърт на деца, и породени от типична лекарска небрежност, да е чул някой за осъден или глобен медик?
То е ясно, че "гарван гарвану око не вади". Peace

Давайки гласност на тези случаи, може би е спасен поне един живот, при очевиден некадърник не бих отишла, няма значение, че не е осъден.

# 26
  • Мнения: 6 669
Добре де, никой ли досега не се е оплаквал?

Ааа, оплаквали са се . Лекарският съюз е за това-плаща се членски внос и после няма "лекарска грешка".

П.С. Как разбирате дали някой лекар е "очевиден некадърник"? newsm78

# 27
  • Мнения: 2 927
    Merri_An, аз - за осъдени, но това нищо не значи.
    Ако лекарите извиняват определено свое поведение с мотива, че са хора, не трябва да "страдат", когато във всяка друга ситуация ги третираме пак като хора.
     Сблъсквала съм се с истински гадно отношение преди много години, бях съвсем млада и не се оплаках. Достатъчно ми беше, че гадните диагнози, поставени на нероденото ми бебе не се потвърдиха. Ако сега се случи, няма да се поколебая.

 

# 28
  • Другата България
  • Мнения: 37 306
Скрит текст:
Добре де, никой ли досега не се е оплаквал?

Със сигурност има хора които си отстояват правата, адмирации за което.
И какво от това?
След всички случаи, покрай които се разшумя през последните години и по ТВ, и по преса, някои от които свързани със смърт на деца, и породени от типична лекарска небрежност, да е чул някой за осъден или глобен медик?
То е ясно, че "гарван гарвану око не вади". Peace

Давайки гласност на тези случаи, може би е спасен поне един живот, при очевиден некадърник не бих отишла, няма значение, че не е осъден.

Аз имам лични случаи, които да споделя, но няма да навлизам в подробности.
Ще споделя нещо, което буквално ме изуми.
Наскоро по новините даваха за баща, който беше счупил/разбил вратата на някакво интензивно/спешно отделение - не помня точно къде и случая с подробности. Детето зле, той отива и звъни и чука...не помня, но доста време. След като никой не отваря таткото чупи вратата и внася детето направо вътре. Та имаше по новините интервю със завеждащия на въпросното отделение, безкрайно огорчен и възмутен от "нахалството" на бащата. При опитът на водещия да обясни нещо от сорта "ами той е звънял, тропал, никой не е отворил, а е било заключено", "лекарят" отговори - "ами да, ще е заключено, това да не е кафене" Shocked Tired.
Е, да, "това" не е кафене, но следва да е спешно или интензивно отделение, където спешните случаи трябва да се поемат веднага и да са с приоритет. След като маса време никой не реагира по никакъв начин на нормалния начин на сигнализация какъв да бъде този такъв, че да не се стига до трагичен или непоправим обрат?

# 29
  • Мнения: 6 669
Сега се сещам и за още един "лекар" с който се сблъсках като млада майка.Бях с едномесечно бебе и отиваме на профилактичен преглед при ортопед.След като претупа прегледа яко ме наплаши, че "ако не носи ортопедични гащи, краката му ще се изкривят и ще стъпва накриво."
Естествено, бях шашната и нетърпеливо запитах от къде се купуват гащите.Той каза-"Спокойно, сега ще ти обясня". Каза един санитарен магазин, в който впоследствие се оказа, че синът му е дистрибутор на въпросните гащи.  Sick
Тези гащета бяха дунапренени, а по средата пластмасова подложка.Това се слага послед лято върху памперса и дрешките на детето.  ooooh!
Естествено, че някой може да е имал нужда от тях, ама това да го казваш на всяко дете и да спекулираш със страха на хората е безобразие, да не кажа престъпление. #2gunfire

Общи условия

Активация на акаунт