За лекарската етика

  • 79 619
  • 1 172
  •   1
Отговори
# 900
  • Мнения: X
Смехорани, не съм чела темата на Токуда, но за неонатологията  ли става впрос?

# 901
  • Мнения: 590
Здравей, д-р Кръстанова е АГ - невероятна жена и да, за нея, за АГ отделението и за неонатологията  Heart Eyes

# 902
  • Мнения: 64 902
Смехорани, честито! Heart Eyes  bouquet
Да са живи и здрави бонбонките! Heart Eyes

# 903
  • Мнения: 590
Благодаря ти, миличка! Прегръдки от нас!!! :*

# 904
  • Варна
  • Мнения: 3 314
Пресен пример за лекарска "етика" е изключително грозното изказване на д-р Щерев по повод смъртта на родилката, в което ни в клин, ни в ръкав се коментират килограмите на починалата родилка. В национален ефир и на фона на мъката на близките си е върховен цинизъм.

# 905
  • Мнения: 22 368
Пресен пример за лекарска "етика" е изключително грозното изказване на д-р Щерев по повод смъртта на родилката, в което ни в клин, ни в ръкав се коментират килограмите на починалата родилка. В национален ефир и на фона на мъката на близките си е върховен цинизъм.
По този повод смятам, че масово родилките се склоняват да раждат с планирано секцио с нужда и без нужда - причини - за лекарите това е по-удобно, вместо да търчат посред нощ при започнало нормално раждане, по-скъпа процедура, следователно повече пари за лекаря и болницата. А това че си е операция и възстановяването впоследствие не ги вълнува въобще. Какво означава "раждане със секцио по желание на родилката" - то това преди години беше по преценка на лекар, как така родилката ще си самоназначава начин на раждане и лечение......

# 906
  • Мнения: 3 074


В голяма част от коментарите си, смесвате грубо и невъзпитано отношение с лекарска етика. В България действа професионален етичен кодекс http://www.zdrave.net/document/institute/e-library/BG_Health_Act … odecs_Doctors.htm, от който можете да се информирате какво точно се разбира под проф. етика

Просташко отношение не липсва. Грубо и цинично говорене за външен вид на пациента, за диагнози ...
Не съм сигурна дали студентите по медицина всъщност биват обучавани как да се контактува с пациента, как да му се съобщава информация и т.н.


# 907
  • Мнения: 12 149
не е по темата, ама такъв тромб при нормално раждане не може ли да се получи? Аз също родих и двата пъти нормално и без упойки, според лекаря при второто ми раждане, всички медицински интервенции, като окситоцин, упойки и др. вредят повече отколкото помагат.
но всичките ми приятелки ме убеждаваха, че съм луда да се мъча като животно и да си родя нормално секцио. И всички си родиха секцио по желание и срещу заплащане разбира се.

# 908
  • София
  • Мнения: 4 876
Пресен пример за лекарска "етика" е изключително грозното изказване на д-р Щерев по повод смъртта на родилката, в което ни в клин, ни в ръкав се коментират килограмите на починалата родилка. В национален ефир и на фона на мъката на близките си е върховен цинизъм.

Къде го е казал това за килограмите? В официалните изявления по случая не прочетох нищо за кг.

# 909
  • Мнения: 4 115
Пресен пример за лекарска "етика" е изключително грозното изказване на д-р Щерев по повод смъртта на родилката, в което ни в клин, ни в ръкав се коментират килограмите на починалата родилка. В национален ефир и на фона на мъката на близките си е върховен цинизъм.

Къде го е казал това за килограмите? В официалните изявления по случая не прочетох нищо за кг.
http://offnews.bg/news/a_4/a_506264.html?preview=ok

# 910
  • София
  • Мнения: 3 824


В голяма част от коментарите си, смесвате грубо и невъзпитано отношение с лекарска етика. В България действа професионален етичен кодекс http://www.zdrave.net/document/institute/e-library/BG_Health_Act … odecs_Doctors.htm, от който можете да се информирате какво точно се разбира под проф. етика

...


4.тактичност в отношенията с пациентите, колегите и обществото;
...
6.вежливост към пациента и неговите близки;
7.психологичен подход към болния;

Ако се основаваме на тези точки, грубото и невъзпитано отношение би следвало да е неетично, не е ли така?

# 911
  • Мнения: X
За мен най-показателния пример за  липса на етика е, когато лекар убеждава здрава и права жена да ражда с операция, вместо нормално. Измислят се куп обяснения, че е по- лесно, по- бързо, по- предвидимо, а се премълчава за многото рискове.
А понякога си те лъжат в очите и използват страха и незнанието на пациентите, за да го манипулират.

# 912
  • Мнения: 7 519
Не ми се говори вече за тази гилдия от мошеници и безнравствени хора! Толкова съм отвратена от българските лекари, че ми иде всичките да ги пратя в затвора!

# 913
  • Варна
  • Мнения: 3 314
За мен най-показателния пример за  липса на етика е, когато лекар убеждава здрава и права жена да ражда с операция, вместо нормално. Измислят се куп обяснения, че е по- лесно, по- бързо, по- предвидимо, а се премълчава за многото рискове.
А понякога си те лъжат в очите и използват страха и незнанието на пациентите, за да го манипулират.

Отдавна вече не се налага да ги убеждават. Секцио по желание се прави по изрично желание на майката. Вина на лекарите е, че не правят достатъчно да разубеждават тези майки, но като ги накарат да подпишат информирано съгласие си връзват ръцете. В последния случай с починалата родилка секциото е било отново по желание на майката и белодробната тромбоемболия била включена като потенциален риск в информираното съгласие, което майката е подписала.

Показателно е обаче как от болницата са се опитали да убедят близките директно да организират погребението, без да минават през съдебна медицина. Колко ли е лесно в такъв шок да се откажеш да търсиш истината... Въпреки това хората са се задействали и дано всичко излезе наяве.

# 914
  • Мнения: X
В масовия случай не е съвсем по желание, привидно - да, но в действителност е по принуда.Ще ти каже, че няма да се ангажира да ти води нормално раждане, защото ти може да раждаш , докато му тече работното време в частния кабинет, примерно.
А всички знаем, че последните години на случайни лекари не може да се разчита, защото всеки си гледа собствените " клиенти" и особено, ако разбере, че си " клиент" на конкурента му съвсем няма да ти обърне внимание.
И привидно ще поискаш секцио ти, но на практика ще е от няма и кво.

Общи условия

Активация на акаунт