За лекарската етика

  • 79 628
  • 1 172
  •   1
Отговори
# 915
  • Мнения: 64 910
Тромб може да получиш при всяка операция.
Затова се вливат антикоагуланти.
Лош късмет е имала жената. Tired
Моят племенник почина от тромбоемболия след катастрофа, а дори нямаше външни рани. Счупен крак  и вътрешни кръвонасядания. Sad

# 916
  • Мнения: X

Тъжно е при толкова напреднала медицина да не се доглеждат нещата.
Моите съболезнования на семейството и близките на починалото момиче.

Има  Централна лекарска етична комисия към ЛС.
http://www.blsbg.com/index.php?option=com_content&view=categ … d=293&lang=bg

Последна редакция: пн, 18 май 2015, 14:21 от Анонимен

# 917
  • Другата България
  • Мнения: 44 033
Не знам дали нещо, някой или някакъв медикамент може да предотврати емболията.
Това във връзка с недоглеждането.
Хепарин и други антикоагуланти са задължителни при оперативни намеси, не вярвам да са пропуснати.

# 918
  • Мнения: 7 519
Не на всеки се дават. Преди операцията се прави оценка на пациента и се преценя дали има повишен риск от емболия.

# 919
  • Другата България
  • Мнения: 44 033
Не съм сигурна, и няма да споря, но не мисля така. Peace

# 920
  • Мнения: 64 910
На всеки трябва.
Аз имам 2 операции, не гинекологични, но ми слагаха хепарин.
Имам и аблация, след нея пих 1 месец аспирин протект.

# 921
  • Мнения: 7 519
Не съм сигурна, и няма да споря, но не мисля така. Peace
Можеш да пуснеш в Гугъл vte assessment и да прочетеш

# 922
  • Мнения: 6 343
За мен най-показателния пример за  липса на етика е, когато лекар убеждава здрава и права жена да ражда с операция, вместо нормално. Измислят се куп обяснения, че е по- лесно, по- бързо, по- предвидимо, а се премълчава за многото рискове.
А понякога си те лъжат в очите и използват страха и незнанието на пациентите, за да го манипулират.


Писала съм и преди, че наблюдаващият втората ми бременност лекар ми даде тази опция. Което си е стрес, защото аз няма как да знам, че той не вижда нещо нередно и всъщност няма показания. Но си беше много неетично, а после разбрах, че той се местил в чистак ново частно АГ и си търси клиенти, с идеята, че секцио по желание едва ли не е идеал и въпрос на престиж за всяка себеуважаваща се жена, нещо като чанта Фурла...

Обаче само като им видя измачканите униформи в частната болница и си представям колко стъпки може би си спестяват и как им липсва истинска организация и дисциплина. А такива малки камъчета обръщат големите коли...

Иначе Хипократ ако се разходи днес из болниците и види затлъстелите пациенти, ще добави още една точка към клетвата си- че все пак пациентът има някаква отговорност за здравето си. Както и да го говорим, тегло 109 кг. не е безобидно.

# 923
  • Мнения: 12 152
има ли връзка между теглото и откъснатия тромб или дали не е паднала при раздвижването и не се е ударила. Роднините може и да са прави, че има нещо гнило.
Преди години едно момиче почина от белодробна емболия, след криминален аборт в пети месец. Беше много слабичка.

# 924
  • Мнения: 43 224
Аз съм точно 60 кила и на три пъти съм се разминавала с емболия, инфаркт и смърт. За сметка на това имам преждевременно родено дете и съм полуинвалид докрая на живота ми. Но поне съм от правилната страна на тревата, за което съм много щастлива.

# 925
  • Мнения: 6 343
Нали се сещате, че тук става въпрос за статистика. От сто слаби жени ще има няколко, които ще имат тоя проблем, но от сто дебели ще са повече, със сигурност. Във всеки случай дори да не пречат многото килограми, малко вероятно е да са полезни.

# 926
  • Мнения: 43 224
Ама той Щерев си каза- по време на бременост естрогените скача до небето. А именно тоя хормон сгъстява кръвта. Тя не е имала никаква индикация за проблем. Явно от секциото се е образувал тромба и при падането се е откъснал.

# 927
  • Другата България
  • Мнения: 44 033
Аз разбрах, че е паднала вследствие на тромба. Когато е колабирала.

# 928
  • Мнения: X
 Много ми е странно, когато персони неразбиращи нищо от хемостаза и медицина се изказват много самонадеяно и императивно, като изключително вещи навсякъде и за всичко.

 Самият факт - 109 кг, в зависимост от височината на родилката, показва патология.

Последна редакция: пн, 18 май 2015, 14:20 от Анонимен

# 929
  • Другата България
  • Мнения: 44 033
Много ми е странно, когато персони неразбиращи нищо от хемостаза и медицина се изказват много самонадеяно и императивно, като изключително вещи.
 Не мога да толерирам простащината и арогантността, когато се касае за такава драма.
 Самият факт - 109 кг, в зависимост от височината на родилката, показва патология.
Мен ли имаш предвид? За това? newsm78
Не знам дали нещо, някой или някакъв медикамент може да предотврати емболията.
Това във връзка с недоглеждането.
Хепарин и други антикоагуланти са задължителни при оперативни намеси, не вярвам да са пропуснати.
Ок. Peace

Последна редакция: пн, 18 май 2015, 14:34 от Merri_An

Общи условия

Активация на акаунт