Счетоводител в нужда се познава 8

  • 56 842
  • 739
  •   1
Отговори
# 15
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Здравейте,имам един въпрос,но не знам към кого да се обърна.Та ако не е към вас се извинявам предварително.
Та очаква ме  минаване през Телк поради онкологично заболяване и съответно пенсиониране по болест.Но аз искам да запазя работата си.Ако предприема това минаване и остана необходимите месеци в болничен какво се случва.Най-вероятно работодателя ми ще бъде уведомен.Ще бъда ли освободена от работа,заради този Телк.И изобщо аз имам ли някакви шанс да бъда пенсионирана по болест и да си запазя работата?
Дано съм била ясна,защото в главата ми още е каша Embarassed

Това, че ще получите решение от ТЕЛК не е причина за прекратяване на договора. Единствено в случай, че % на инвалидност е 100, тогава нямате право да работите или в случай, че извършваната работа не е подходяща, според определените в решението ограничения. Освен това лицата с % инвалидност имат закрила от уволнение.

http://otgovori.info/protect/vseki-s-telk-zashtiten-po-chl333/

# 16
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Мисля, че няма срок. Ние обикновено при такава ситуация направо публикуваме със следващия отчет и тези, за които е отказано вписване. Така минаваш пак с една такса.
  bouquet О, супер, супер! Благодаря!

# 17
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Lady Brinne благодаря ви !
Процента най-вероятно ще е максимум 50,тъй като става въпрос за щитовидна жлеза.
Притесних се да не загубя работата си.
Благодаря отново  Simple Smile

# 18
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Lady Brinne благодаря ви !
Процента най-вероятно ще е максимум 50,тъй като става въпрос за щитовидна жлеза.
Притесних се да не загубя работата си.
Благодаря отново  Simple Smile

Ако е поне 50 % + определен осигурителен стаж имаш право на пенсия за инвалидност http://www.nssi.bg/pensions/grantpensions/422-pi

# 19
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Lady Brinne благодаря ви !
Процента най-вероятно ще е максимум 50,тъй като става въпрос за щитовидна жлеза.
Притесних се да не загубя работата си.
Благодаря отново  Simple Smile

Ако е поне 50 % + определен осигурителен стаж имаш право на пенсия за инвалидност http://www.nssi.bg/pensions/grantpensions/422-pi
Да най-вероятно ще имам,тъй като става въпрос за онкологично заболяване на щитовидната жлеза.Това ще го мисля после.За сега ме вълнуваше да не ме освободят от работа заради този Телк.
Благодаря отново  bouquet

# 20
  • София
  • Мнения: 5 011
Здравейте,
Проблем ли са грешен адрес и грешна длъжност в болничния лист?
Днес изпратих майка ми до ГП-то,  защото  не се държах на краката си и сега като се замисля - по телефона издиктувах длъжност не с точното наименование по трудовия ми договор, а на въпроса за адрес казах адреса на фирмата си - сега се зачудих  дали не лекарят не е питал за моя адрес.
Последно лист са ми издавали преди 3-4 години и не помня никакви детайли.



# 21
  • Мнения: 297
Здравейте,
Проблем ли са грешен адрес и грешна длъжност в болничния лист?
Днес изпратих майка ми до ГП-то,  защото  не се държах на краката си и сега като се замисля - по телефона издиктувах длъжност не с точното наименование по трудовия ми договор, а на въпроса за адрес казах адреса на фирмата си - сега се зачудих  дали не лекарят не е питал за моя адрес.
Последно лист са ми издавали преди 3-4 години и не помня никакви детайли.-Цитираните от Вас реквизити по болничният лист не се използват като източник за информация и нямат никакво значение. Аз минах с три имена при положение, че имам повече... Grinning

# 22
  • София
  • Мнения: 5 011
Много благодаря, valya_and. Дано  от нашето счетводство не се заядат, защото имам спомен, че за нещо бяха връщали колежка да нейния личен лекар, за да й поправя болничния лист.

# 23
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Много благодаря, valya_and. Дано  от нашето счетводство не се заядат, защото имам спомен, че за нещо бяха връщали колежка да нейния личен лекар, за да й поправя болничния лист.

Нека да го занесат в НОИ, пък там, ако не го върнат / както казва Валя - тази информация не се ползва и следи / значи няма проблем.

# 24
  • Мнения: 47 981
Няма никакъв проблем, редовно бъркат името на фирмата ни, а понякога не знаят адреса и не го пишат, никога не са ми връщали болничния САМО за това.

# 25
  • София
  • Мнения: 5 011
Супер сте! Вече 5-ти ден стоя у дома болна /днес съм по-добре, де/, при това в изолация, за да не заразя детето и мъжа мии, и виждам, че тотално взеха нервите и паранои разни да ме тресат.

# 26
  • София-Младост
  • Мнения: 23 338
Май тотално съм оплескала едни сметки...и сега се чудя как мога да оправя кашата.
2014 имам сума по договор за наем примерно 22000лв. за 11месеца. Удържала съм директно данък 10% и съм изплатила 19800. Данъкът от 2200 е деклариран и внесен. Сега изготвям СИС и нещата никак не ми съвпадат, защото не съм сметнала НПР 10% при сметките за данъка.
Дайте съвет как да попълня сметката Sad
И при положение, че имотът е СИО издавам две сметки нали така, въпреки че сумата е преведена по сметката само на единият съпруг.

# 27
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Май тотално съм оплескала едни сметки...и сега се чудя как мога да оправя кашата.
2014 имам сума по договор за наем примерно 22000лв. за 11месеца. Удържала съм директно данък 10% и съм изплатила 19800. Данъкът от 2200 е деклариран и внесен. Сега изготвям СИС и нещата никак не ми съвпадат, защото не съм сметнала НПР 10% при сметките за данъка.
Дайте съвет как да попълня сметката Sad
И при положение, че имотът е СИО издавам две сметки нали така, въпреки че сумата е преведена по сметката само на единият съпруг.

А можете ли да промените брутната сума по договора, защото с този данък и изплатени суми излиза, че тя е 24444.44лв. И евентуално да коригирате плащанията през тази година?

# 28
  • София-Младост
  • Мнения: 23 338
Май тотално съм оплескала едни сметки...и сега се чудя как мога да оправя кашата.
2014 имам сума по договор за наем примерно 22000лв. за 11месеца. Удържала съм директно данък 10% и съм изплатила 19800. Данъкът от 2200 е деклариран и внесен. Сега изготвям СИС и нещата никак не ми съвпадат, защото не съм сметнала НПР 10% при сметките за данъка.
Дайте съвет как да попълня сметката Sad
И при положение, че имотът е СИО издавам две сметки нали така, въпреки че сумата е преведена по сметката само на единият съпруг.

А можете ли да промените брутната сума по договора, защото с този данък и изплатени суми излиза, че тя е 24444.44лв. И евентуално да коригирате плащанията през тази година?

Договорът може да се киригира, но не успявам да стигна до точните цифри, така че и данъкът и изплатената сума да ми съвпадат.
Реални цифри са 21516 наем, данък 2151.60, платена сума 19364.40
Не успявам нещо да натъкмя и данъка и платената.  Sick

# 29
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Ала - бала, тия суми няма как да се вържат.
Дай да натъкмим платения данък и данъчната основа, а изплатената сума я доплатете, защото практически вие сте им превели по-малко. Друг вариант, за който се сещам е да напишете, че разликата от 2390.67 лева сте я платили в брой newsm78 Иначе трябва да подаваш коригиращи декларации по чл.55, което значително по-сложно си мисля ...

Сума по тази сметка         23906.67    лева
2    Нормативно признати разходи    10.00%    2390.67    лева
3    Облагаем доход по тази сметка         21516.00    лева
4    Облагаема част от сумата на р.3         21516.00    лева
 
5    Дължим авансов ДОД (р.4 * 10%)    10.00%    2151.60    лева
 
6    Сума за получаване (р.1 - р.5)         21755.07    лева

Общи условия

Активация на акаунт