Трудно проговаряне -тема 18

  • 131 801
  • 751
  •   2
Отговори
# 495
  • Мнения: 4 801
Стъпалото ще върши работа за тоалетната чиния, но ще е много ниско за мивката. Малка стълба явно трябва да търся.

# 496
  • Мнения: 4 813
Съгласна съм  с Реге, че въпросите за приучване към самостоятелност имат място в тази тема - те са си част от показателите  за развитие. И в тази връзка да попитам майките на децата на възраст 2 и  половина - 3  и половина - докъде сте със самостоятелното обличане и събличане?

Моето си облича якето само, но в яслата са го научили на един много странен метод, при който якето се разстила на земята обратно и наопаки, пъхаш си ръцете, вдигаш ги и якето се обръща, както трябва да бъде. Лошо ми става като видя якето на мръсния под или по-зле на улицата, но тук критериите за мръсно и чисто са други и аз се опитвам да си мълча. От няколко дни сам си пъха ръцете в ръкавите, когато му сложа блузата на врата, панталоните също се опитва да си обуе сам - като цяло успява, по-трудно му е да ги вдигне хубаво отзад. Чорапи не може да обува. От време на време си обува сам обувките и в повечето случаи ги нацелва. За събличане - панталони, гащи и чорапи събува сам без проблем, горни дрехи през главата не може. Признавам обаче, че аз нямам търпение да го чакам да се оправя сам, особено сутрин, когато бързаме, така че ще трябва да положа повече усилия.

Тази сутрин възпитателките в яслата казаха, че е по-добре да се върнем за известно време на памперса. Явно не бил готов още да се отказва. Тъкмо в супермаркета до офиса има промоция на памперси днес.  Joy

Йоко, нашата седалка е със стълбичка, детето седна 2-3 пъти и вече не иска. Предпочита гърнето, ако изобщо се кандардиса за нещо.

И аз забелязах, че моето дете бърка родовете на думите, ама реших, че е нормално. Май ще трябва да спомена за това на педиатърката и на кине-то.

Елена, мерси много за съветите. Ние в общи линии правим всичко това с изключение на това да го оставя да седи много време. Веднъж седя 40 минути на гърнето и нищо не направи. Педиатърката ни е казала да не го оставяме повече от 5 минути.

Успешна седмица на всички!

# 497
  • София
  • Мнения: 406
По повод времето за седене на гърне трябва малко да конкретизирам. Не е нужно да е по 30-40 мин, и определено има разлика между аку и пиш (децата обикновено по различно време се приучват на двете неща). Специално за акането трябва да даваме на детето 5-8 мин., ако трябва и малко повече, то и няма как да очакваме да свърши всичко веднага по команда.

# 498
  • София
  • Мнения: 3 249
Елена, на теория е така...на практика уви не Sad Гого с пикането проблеми няма...Има с акането...Винаги в банята, под душа. Преди пикаше седнал, откакто се научи прав се пъчи гордо, но пусто акане не ще и неще. Знае много добре къде се прави. Що приложения от нета сме разиграли ( за него таблета е светая светих и извор на знания). Книжка бях направила преди 3г  с картинки...И до тук нито един специалист не може да помогне...Всъщност само веднъж в кабинета на едната специалистка се изака в гърне и сме скачали и викали браво...Не повтори.

# 499
  • Мнения: 2 211
Нединка, сигурно имаш предвид ето този начин на обличане Simple Smile

https://www.youtube.com/watch?v=U_jQCR9F-_w

И на мен ми се струва много мундарски, но дъщеря ми много се забавлява, а май и повечето деца.

# 500
  • Мнения: 98
Мамчета,привет отдавна не бях писала....Днес научих от други родители и деца от групата на сина ми ,че госпожите го биели понеже не искал да яде и стои мирно,някой сблъсквал ли се с такъв проблем.Бясна съм и направо не мога да си намеря мястто,имах подозрения,но сега...... и друг въпрос някой давал ли е ДЕМУБИЛ на детето си?

# 501
  • Мнения: 4 813
Нединка, сигурно имаш предвид ето този начин на обличане Simple Smile

https://www.youtube.com/watch?v=U_jQCR9F-_w

И на мен ми се струва много мундарски, но дъщеря ми много се забавлява, а май и повечето деца.

Точно това е начинът - тук навсякъде из градините и яслите го учат така да се обличат. Ужас! Като се има предвид обаче, че тази сутрин синът ми си облиза подметките на обувките, преди да ги обуе, просването на якето на пода започва да ми се вижда доста безобидно.

Да не би и в БГ да го практикуват?

# 502
  • Мнения: 4 199
Родители от София, чиито деца ходят на барокамера - къде ходите? Според вас има ли разлики в ефективността, понеже цените понякога се различават драстично?

# 503
  • Мнения: 2 211
Нединка, сигурно имаш предвид ето този начин на обличане Simple Smile

https://www.youtube.com/watch?v=U_jQCR9F-_w

И на мен ми се струва много мундарски, но дъщеря ми много се забавлява, а май и повечето деца.

Точно това е начинът - тук навсякъде из градините и яслите го учат така да се обличат. Ужас! Като се има предвид обаче, че тази сутрин синът ми си облиза подметките на обувките, преди да ги обуе, просването на якето на пода започва да ми се вижда доста безобидно.

Да не би и в БГ да го практикуват?

Ние живеем в Ирландия. И все пак ги приучват към самостоятелност. Аз да ти кажа с тоя мундарски тертип като че ли претръпнах. Зимата редовно си я прибирам със сопол капнал до брадата и няма кой да я избърше - нормална гледка.

Аз да споделя за нашия опит с гърнето. Първо купихме една кукла, която пишка и яде една кашичка, след което я ака. Дъщеря ми най-накрая разбра какво се случва и защо цапа гащите. Имам и една книжка ПРИНЦЕСА САЛИ И ГЪРНЕТО, много помогна за теоретичната част. Книжката е на английски, но ако някой иска мога да я сканирам и да се заиграе на фотошоп да махне английския текст. Всеки път като я сложа на тоалетната или на гърнето имаме резултат, въпросът е, че не казва предварително. Сега две седмици съм в отпуска и съм я оставила да си пиша и ака на воля в гащите, та дано разбере. Иначе книжката помогна много защото научи ако, пиш, гърне, гащи - на английски. На бг засега отказва да казва думи, но на английски натрупа доста напоследък. Та така при нас... Следващата седмица става на 3.

# 504
  • Мнения: 2 381
Стъпалото ще върши работа за тоалетната чиния, но ще е много ниско за мивката. Малка стълба явно трябва да търся.

В ИКЕА има по-високи стъпки, които вършат чудесна работа за мивката.

# 505
  • Мнения: 4 801
Може ли линк от стъпката в икеа?

Как така ще бият детето? Говори с тях това повече да не се повтаря или отиваш при директорката или направо пишеш жалба до регионалната инспекция по образование (май така се казваше). Те ако зя това му посягат не ми се мисли ако направи беля или се сдърпа с дете.
Бихте ли ми дали съвет как да науча детето да съблича блуза?

# 506
  • Мнения: 13 881
Да попитам след като сте диагностицирани и имате вече диагноза, част от всичките тези процедури поемат ли ви се или всичките разноски плащате сами? Струва ми се непосилно чудовищно Tired

Ох
много трудно се отговаря на този въпрос. понеже малко е в случая като в онази поговорка - имаш си блада имаш и гребенче. т.е. имаш си дете с проблеми търсиш начини да си ги решиш . Държавата въобще реалноне се интересуваи и ако може да ти усложни живота го прави.

това което държавата предлага като помощ  е по следните направелния:
1.Телк ако решите да си направите там се изплащат суми месечни. Повече инфо от тези които имат ТЕЛК-ове, ние не направихме на детето по редица причини.

2. ползване на услугите на общинските центрове с налични ЛКК и ТЕЛК или по преценка  - логопеди психолози и съотвено тези по детските гардини и училищата. ами какво да кажа - не искам мнението ми да прозвучи крайно но специалистите там са с много ниска квалификация, незаинтересувани в работата си. Предложиха ни такъв логопед. водих детето 2-3 пъти. ни тетрадка ни план ни домашни занятията хаотични - мерси.

3. Ресурсен център с ресурсно подпомагане. същата работа като в т.2. Не казвам че всички не стават но повечето са така. ние имахме невероятен късмет с нашата ресурна - младо надъхано момиче които подпомагаше работат на логопеда и специалния педагог при който ходихме и тя го знаеше. обаче тя примерно ни препоръча една психоложка от ресурсен център- мале мале само това ще кажа. От всяка пръчка свирка не става.Освен това малко като напредна детето и изведнъж - няма д аимате повече ресурсна помощ. Защо- ами вие си ходите на платено пък има толкова други деца в нужда. тук се наложи да отидем до ресурсно и да проведем един спокоен разговор с тяхната директорка. Като й обеснихме че ако изискаме на детето ни се направи една независима оценка веднага си лъсват дефицитите му независимо тот цялото напредване. Така продължихме с ресурсното допоследно. после на завършваща среща искаха да но прехвърлят ресурното в учлище. ние отказахме отново неприятни сцени, заплашване - ужас.
 
4. Различни фонадации с държавно подпомагане, често обвързани с агенция за закрила на детето. Ние ходим в такава на психолог. Единствената наистина качествен безплатна з анас услуга. Обаче от самата фондация се започва- направете събрание решете родителите да съберем пари за обновяане на центъра, за ремонт , за още не знам си какво си -мен пита ли ме някой вкъщи кога съм правила ремонт. Аз отивам да им ползвам услугата - условията за работа са нормални защо това извиване на ръце. Психоложката обаче с се сработи с детето и ще си мълча няма да се сопкам.

Общо взето като теглиш чертата- няма по-качествена услуга от платената. Обаче тук има също нещо важно- да попаднеш на добрия специалист който да се сработи с твоето дете. и това също отнема време и смени на специалистите.

Последна редакция: вт, 04 авг 2015, 17:52 от _re_ge

# 507
  • Мнения: 4 813
Стъпалото ще върши работа за тоалетната чиния, но ще е много ниско за мивката. Малка стълба явно трябва да търся.

В ИКЕА има по-високи стъпки, които вършат чудесна работа за мивката.

Зависи колко е висока мивката. Нашата явно е висока - двойна е, с голям шкаф от долу и въпреки че детето ми е високо метър и малко, пак трябва доста да протегне ръце, за да го измия. Иначе и ние сме с по-високата стъпка от Икеа.

Poppy-fair, за сополи не ми говори. От септември до юни е със сополи, както и всичките в яслата и около нас. Веднъж учителките в яслата ми казаха, че съм била обсебена от носа му, защото все го бърша  Laughing И това спрях да правя.

Абе моето на теория всичко знае и дори показва - знае за храната, която отива в стомаха и после излиза, знае, че само бебетата имат памперси, самият той казва, че вече е голям и ще ходи на училище и че големите деца използват тоалетната, ама до тук. Поне два месеца беше без памперс през деня - е, всеки ден сменяхме по 4-5-6 панталона. В събота се прибираме за 3 седмици в БГ и още отсега се подготвям психически за забележките на познати и не толкова познати по отношение на памперса.

# 508
  • Мнения: 4 199
Да попитам след като сте диагностицирани и имате вече диагноза, част от всичките тези процедури поемат ли ви се или всичките разноски плащате сами? Струва ми се непосилно чудовищно Tired

Ох
много трудно се отговаря на този въпрос. понеже малко е в случая като в онази поговорка - имаш си блада имаш и гребенче. т.е. имаш си дете с проблеми търсиш начини да си ги решиш . Държавата въобще реалноне се интересуваи и ако може да ти усложни живота го прави.

това което държавата предлага като помощ  е по следните направелния:
1.Телк ако решите да си направите там се изплащат суми месечни. Повече инфо от тези които имат ТЕЛК-ове, ние не направихме на детето по редица причини.

2. ползване на услугите на общинските центрове с налични ЛКК и ТЕЛК - логопеди психолози и съотвено тези по детските гардини и училищата. ами какво да кажа - не искам мнението ми да прозвучи крайно но специалистите там са с много ниска квалификация, незаинтересувани в работата си. Предложиха ни такъв логопед. водих детето 2-3 пъти. ни тетрадка ни план ни домашни занятията хаотични - мерси.

3. Ресурсен център с ресурсно подпомагане. същата работа като в т.2. Не казвам че всички не стават но повечето са така. ние имахме невероятен късмет с нашата ресурна - младо надъхано момиче които подпомагаше работат на логопеда и специалния педагог при който ходихме и тя го знаеше. обаче тя примерно ни препоръча една психоложка от ресурсен център- мале мале само това ще кажа. От всяка пръчка свирка не става.Освен това малко като напредна детето и изведнъж - няма д аимате повече ресурсна помощ. Защо- ами вие си ходите на платено пък има толкова други деца в нужда. тук се наложи да отидем до ресурсно и да проведем един спокоен разговор с тяхната директорка. Като й обеснихме че ако изискаме на детето ни се направи една независима оценка веднага си лъсват дефицитите му независимо тот цялото напредване. Така продължихме с ресурсното допоследно. после на завършваща среща искаха да но прехвърлят ресурното в учлище. ние отказахме отново неприятни сцени, заплашване - ужас.
 
4. Различни фонадации с държавно подпомагане, често обвързани с агенция за закрила на детето. Ние ходим в такава на психолог. Единствената наистина качествен безплатна з анас услуга. Обаче от самата фондация се започва- направете събрание решете родителите да съберем пари за обновяане на центъра, за ремонт , за още не знам си какво си -мен пита ли ме някой вкъщи кога съм правила ремонт. Аз отивам да им ползвам услугата - условията за работа са нормални защо това извиване на ръце. Психоложката обаче с се сработи с детето и ще си мълча няма да се сопкам.

Общо взето като теглиш чертата- няма по-качествена услуга от платената. Обаче тук има също нещо важно- да попаднеш на добрия специалист който да се сработи с твоето дете. и това също отнема време и смени на специалистите.
За пореден път ти благодаря за подробния и изчерпателен отговор! Макар и индиректни засега и моите впечатления са такива Tired Утре успях да запазя час за Нина Йорданова от Пумпелина, почнахме и обследванията. От вчерашния психиатър последно мнение реална възраст: 3,5 години. Способности на 2-годишно дете. Притеснява ме, хем че не говори, ами и че доста от поставените задачки не разбира, което не би трябвало да е пряко зависимо от експресивната реч и липсата й. Понякога се обезсърчавам страхотно, но нямам избор, длъжна съм да се мобилизирам и да направим каквото може.

# 509
  • София
  • Мнения: 39 848
Алекс ходи на логопед в училище, безплатно. Логопедите са от Логопедичен център - София. Логопедката няколко пъти ми е подчертавала, че не са към училището, нямат нищо общо с него и не познава учители и т.н.
Единствено съм ѝ предоставила талона и становището на психиатъра, за да може да го взима по-често. Това се случва рядко, защото са претрупани.

Общи условия

Активация на акаунт