КОЗУНАЦИ - сезон 2015 г. - тема 1

  • 52 517
  • 734
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 762
 Joy Joy Embarassed тъй, тъй bongo_2007. за туй иде реч тесто което втасва така бавно, бавно

# 61
  • София
  • Мнения: 12 006
Това чакане на втасването най ме мъчи. Оставам заложник на втасващия козунак в къщи. Има ли вариант (без този с натуралната закваска) да го замеся вечерта, през нощта да втасва и на сутринта само да се опече.

Ами не прави козунак с квас, ползвай рецепти с мая активирана за минути и готово. Месиш и печеш. Защо държиш да втасва цяла нощ? А и каква е разликата за козунака дали ще втасва цял ден и "ще си вързана у вас" или ще втасва цяла нощ и ще спиш докато той си втасва? /стига часовете за сън да не са повече от втасването де Simple Smile /

# 62
  • Мнения: 7 779
козунака иска компания , да му говориш нежно. Laughing

# 63
  • Мнения: 7 779
Joy Joy Embarassed тъй, тъй bongo_2007. за туй иде реч тесто което втасва така бавно, бавно
втасването от какво зависи ?

# 64
  • Sofia
  • Мнения: 21 729
А и каква е разликата за козунака дали ще втасва цял ден и "ще си вързана у вас" или ще втасва цяла нощ и ще спиш докато той си втасва?
О, прост е отговорът - ако втасва нощес, ядеш козунак за закуска, ако е през деня - за вечеря. Пък е за предпочитане първият вариант, нали.  Grinning
Зузи, ако сложиш малко по-малко мая и втасва на по-студено - ще са нужни повече часове. Но все пак това е за първото втасване, следва оформянето, второ втасване и тогава печене.

# 65
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
На закваската това и е хубавото,че няма втасване на тестото. Само се оставя за час да се поотпусне, премесва се нежно и се спилита, след това си втасва цяла нощ. Не си вързан да го вардиш и няма опасност да превтаса, освен ако у вас не е 50 градуса. Laughing

# 66
  • Мнения: 762
Говорете  си вие, но като ги почнах в 11.30  станаха готови в 16,30. Правих козунака със сметана на Еликсир.  Многоо вкусни станаха, аз и миналата година по тази рецепта правих. Преди съм правила по една рецепта на Макс мама с едно втасване и май ще се върна пак към него. С едно втасване става доста по-бързо. Ще се пробвам да кача снимки

# 67
  • Мнения: 76
На закваската това и е хубавото,че няма втасване на тестото. Само се оставя за час да се поотпусне, премесва се нежно и се спилита, след това си втасва цяла нощ. Не си вързан да го вардиш и няма опасност да превтаса, освен ако у вас не е 50 градуса. Laughing

       И аз замесих вчера козунак с 200 гр. закваска. Снощи към 1 часа го оставих сплетен да си втасва, на сутринта в 6 ч. беше напълнил формата готов за печене.Наложи се да излизам и го сложих на студено. Следобед беше се надигнал още малко и го оставих на стайна температура за 1 час, след което опекох страшно пухкав и концилив козунак, който се надигна още по време на печенето.
       Ползването на закваска е много добър вариант и за козунак.
       Със снимките съм скарана затова не мога да покажа, но изглеждат пухкави като показаните от Джемма на клипчето.

Последна редакция: нд, 15 мар 2015, 23:32 от bily72

# 68
  • Балчик
  • Мнения: 9 219
bily72, радвам се, че сподели и своя опит. Peace Имаше ли леко кисел привкус козунакът ти  и колко е стара закваската ти?
Моята е още млада на 20-тина дни и затова мисля,че е леко киселия вкус.преди като пекох панетоне с много силна закваска, изобщо не киселееше. Ще видим до Великден колко ще укрепне моята.

# 69
  • София
  • Мнения: 11 749
Само споделям един опит предварителен за Великден... от килограм брашно,  но е с мая.. Нямам време да работя със закваска.  Работен е с миксер, трябваше да има и плънка, но по стечение на обстоятелствата, плънка - няма, бадеми отгоре - няма, той е само за ....закуска. По красиви ..по Великденско време.. Simple Smile
Скрит текст:

Скрит текст:
[/spoiler].

# 70
  • Мнения: 1 517
ако не ти харесва вида дай ми го на мен  chef bowuu Чуден аромат усещам и от снимките Heart Eyes
Аз искам да направя закваска или поне да опитам, ама малко ме е страх Crazy Джемма, прочетох обяснението ти (за което ужасно благодаря) обаче късно ли е вече да почвам за Великден и ако не пека хляб на 1-2-3- дни да я хвърлям ли?

# 71
  • Мнения: 76
bily72, радвам се, че сподели и своя опит. Peace Имаше ли леко кисел привкус козунакът ти  и колко е стара закваската ти?
Моята е още млада на 20-тина дни и затова мисля,че е леко киселия вкус.преди като пекох панетоне с много силна закваска, изобщо не киселееше. Ще видим до Великден колко ще укрепне моята.

   Джемма, да козунакът има лек кисел привкус все едно има малко добавен лимонов сок, а закваската ми е от лятото. Това което промених е, че сложих мас вместо масло.Аз по нова година правих панетоне, но  при него нямаше кисел привкус, според мен това се дължи на добавените захаросани плодове. Трябва да пробвам да добавя стафиди в козунака да видим дали ще накиселява.

# 72
  • Мнения: 440
запис супер тема

# 73
  • София
  • Мнения: 2 674
Запис и от мен!
Правя козунаци от 2005 година, но все нещо не ми достига, за да ги харесам, ама то и с едно месене по Великден, майстор не се става.  Joy...
Сега съм в дълъг болничен и мисля да пробвам няколко пъти преди празника... дано нацеля правилния начин.

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 21 729
мисля да пробвам няколко пъти преди празника...
Здраве ти желая и успех с тренировките!  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт