Норвегия- тема 46

  • 145 239
  • 595
  •   1
Отговори
# 105
  • на брега на морето
  • Мнения: 2 498
Северно сияние виждаме вече 2 пъти, случайно. Simple Smile Една приятелка даже снимки направи единия път(миналата година). Последния път беше наскоро, вечерта към 10ч някъде...В района на Ålesund сме. Но никой не може да го предвиди, или поне-трудно. Да се настроиш, че ще идеш да видиш сияние-пък то да няма... Rolling EyesНе зная, не съм проучвала въпроса. newsm78
В Ålesund като сме ходили в аквариума сме виждали туристи лятото от корабите, които спират там, ходят на големи групи. Peace Аквариумът е интересен, особено ако си с деца. Hug

# 106
  • София
  • Мнения: 180
Благодаря ви момичета за отзивчивостта bouquet
Аз гледах корабните екскурзии, но са на доста по-високи цени, спрямо варианта да си организираш сам нещо. Дуго е и някой, който е бил по тези места да ти каже, кое си струва да видиш и кое друго може да оставиш за следващ път Wink
Гледам по тези сайтове мнения и на други туристи и се ориентирам по-лесно Simple Smile

# 107
  • Norge
  • Мнения: 2 311
..... Да се настроиш, че ще идеш да видиш сияние-пък то да няма... Rolling Eyes.....
Така е Simple Smile
Те заради това престанаха да рекламират Нордкап като “мястото на незалязващото слънце“, защото въпросът със слънцето нямаше как да бъде уреден   Grinning
Вместо това преминаха на концепцията за дива, сурова природа. И вече ако е казано да не е облачно, това се таксува като бонус. Flutter И факт, оплакванията от туристи намаляха рязко.

----
Да, аз си редактирах предното мнение. Трябваше ми малко време да схвана за какво става дума  smile3520
Eто едно пътешествие нагоре по баира Simple Smile))))) Самите пътища са незабравимо изживяване.

https://www.youtube.com/watch?v=55eYbI8h2nE

# 108
  • Мнения: 3
Здравейте момичета,

И аз видях северното сияние за първи път тази година и то доста на юг - Рьойкен (дали някоя от вас е в района? Thinking ). Даже някои местни казаха че го виждат за първи път тогава, явно е и въпрос а късмет. Предполагам, че на север е по-често срещано. Лятото ние също мислим да пътуваме на север.

Аз все повече се замислям дали да не се прибера в България за въпросната операция, все още не се чувствам достатъчно сигурна тук за такива интервенции...

Ще се радвам ако темата се раздвижи и започнем да пишем повече тук  Simple Smile

Поздрави на всички

# 109
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Ирени, Simple Smile
Стана ми интересно и потърсих малко инфо за интервенцията, която ти предстои.
Близо 5000 крони е.
Ако е и оперативна, цената е 7000.
Ето линк на клиниката, положително има и други, допускам известна разлика в цените.
http://www.klinikkhausken.no/nb/prisliste-2/

Нямаш ли шанс скоро да подпишеш договор? Евентуално съпруг? newsm78

Ако имате възможност, се разходете из Норвегия, има какво да се види. Макар че не е като да няма и вбесяващи моменти  Joy Където на евентуалното най-удобно за наблюдение място никой не се е сетил да изреже някое дърво и да направи място за спиране. Rolling Eyes

За раздвижване на темата...знам ли? Вероятно “всички“ са във ФБ. Дори не съм поглеждала там, да си призная.

Хубава нова седмица Simple Smile



# 110
  • Мнения: 32
Здравейте, дали е възможно тук да се отговори на един такъв въпрос... Прилична ли е заплата от 24000nkr при съотношение на наем 4000. И изобщо заплата до 25000 nkr дали е ок за някакъв що годе стандарт в малък град (мандал)  в Норвегия???

# 111
  • София
  • Мнения: 421
Колежка в Осло взима 21К, та 24 за малък град ми се вижда добре  Mr. Green

# 112
  • Мнения: 1 972
Тези 24 след данъка стават 15 и малко......

# 113
  • У дома
  • Мнения: 4 203
Добро утро дами, идвам отново с въпрос hahaha Joy
Дайте идеи за Санднес/Ставангер и региона, къде може да заведа дребчо (1г и 10м), дават го "отново" да вали почти през всички почивни дни, и просто това хлапе ще полудее вкъщи, а покрай него и аз Crazy Има ли някой зоопарк или ферма с животни за посещение наоколо, които по това време на годината да работят newsm78 Благодаря предварително Hug
И аз мисля, като Кристин, ако тези пари са преди такси, то наистина не са много, за кой град е този наем newsm78 Аз напоследък оставам с впечатлението, че стандарта много се вдигна, и цените сякаш хвръкнаха до небето Crazy
Лек и усмихнат ден на всички bouquet Hug

# 114
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Genni, той питащият е писал, но заради малката буква явно ти е убягнало: Мандал. По съседски погледнах за жилища под наем, но изборът е много малък: http://m.finn.no/realestate/lettings/search.html?q=Mandal
Аз виждам, че жилище има осигурено, просто исках сама да се ориентирам. (Не успях кой знае колко  Confused )

За Ставангер не мога да помогна, не познавам града. Понякога само идвам до летището и обратно. Дано някой друг се включи  Hug
Относно цените особено много се кахъря Joy напоследък за ябълките - хем скъпи, хем калпави Shocked

# 115
  • In my tropical dream
  • Мнения: 250
Ами купувайте портокали - сега са на 2,50кр/кг  Mr. Green priskrig
Като оставим тях обаче, и аз забелязвам поскъпване на живота  Thinking
Цените се вдигат, Coop стават монополисти, няма вече промоцийки свестни.
И наема ни вдигнаха...
Между другото, има ли регулации кога и с колко могат да ти вдигат наема?
Въпреки всичко, заплатата ще стига. И с по-малко се оправят хората в началото (вкл. и ние). Тя ще расте с времето. А този наем от 4 000 кр на какво по-точно е, ако е удобно да попитам? Това стая в споделен апартамент ли е или нещо малко и самостоятелно?

# 116
  • Мнения: 32
Mandal е южен град силно казано, 24к след данък, се надявам да е щото за по малко от 22к 23к в Норвегия не мисля че човек може да има какъвто и да е стандарт! В Швеция съм живял доста 94-2000, до болка познавам скандинавците Sad са ме карат да бачкам в Мандал ...ми аз като погледнах то там дори и природа няма чукари и вода... И на 11 април като ида да проверя ще видя какви са тея 4000 за наем щото под 7к няма нищо. Иначе бачкам като фризьор в София за 23000nkr при разход за наеми на салон и жилище 5000nkr за София. Та затова се чудя...

# 117
  • In my tropical dream
  • Мнения: 250
Първо, малко странно е да ти обявяват заплатата след данък. Тук това не се прави, защото не знаят колко данък ще плащаш. Щом си живял в Швеция, сигурно го знаеш. Само че при теб май става въпрос за познати, които те викат и може би са направили груба сметка.
НО! Щом като ти в София вадиш 23 000 кр. не виждам никакъв финансов смисъл за теб да се местиш в Мандал. Определено стандартът ти ще се срине тотално. Тук тези пари имат много по-малка стойност отколкото в България. Все пак аз не знам какви са ти приоритетите, дали по принцип искаш да се местиш и къде ти се живее, имаш ли дългосрочни планове...Като те чета, май няма смисъл за теб това упражнение.

# 118
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Май и аз ще се присъединя към мнението на Мартини.
И заради нещо друго; виждам, че наричаш мястото с разни имена  Laughing Ако не греша, животът в голям град (пр. СОфия) те привлича повече. Мандал далеч не е София, за добро или за лошо. Лично аз ходя до него само когато нямам друг избор, дразни ме непрестанният му вятър и предпочитам да пазарувам в другата посока. Но малкият град, разбира се, има и предимства.
Интересно ми стана какво разбираш под “природа“  Grinning

Мартини, ти сега ябълки с портокали ли сравняваш  Joy Stuck Out Tongue
Шегувам се, с най-добро чувство  Hug

За наемите има някакви правила, като процентът на повишение трябва да е съобразен с определени норми. Вземи потърси, не може да го няма писано някъде.
Интересна практика в това отношение е да бъде изхвърлен наемателят под предлог, че жилището ще бъде “оппусвано“. След което съответно отпадат договорните клаузи и може да бъде обявена цена, много по-голяма от досегашната.

# 119
  • Мнения: 32
Благодаря Ви за отговорите. За седмица време човек без кредитна карта (само кеш ) в магазина и междуградски транспорт евентуален може ли да плаща или кеша е сведен до минимум само в хр.магазин? (Въпроса е защото в Швеция сега без кредитна карта нямаш право на транспорт обществен)

Последна редакция: вт, 22 мар 2016, 16:15 от Rokky77

Общи условия

Активация на акаунт