КАК ДА СТАНА ДОНОР? КАК ДА НАМЕРЯ ДОНОРСКА ЯЙЦЕКЛЕТКА

  • 170 487
  • 1 230
  •   1
Отговори
# 735
  • Пловдив
  • Мнения: 14 700
Цитат
Има се предвид нормалната менопауза - за една жена тя може да дойде по-рано - на 48 примерно, а за друга - на 52. Жените с ИЯР не са в менопауза.
Това, за което се отнасят разсъжденията ми, накратко беше: жена на 42 или пък на 48 години, която е в преждевременна, но съвсем окончателна менопауза от 39-годишна възраст насам, има ли право на ин витро с донорска яйцеклетка, и ако има - до каква възраст, без ограничения, или как?
А ако същата жена е в менопауза от 41-годишна възраст, съответно как стоят нещата?

# 736
  • Мнения: 272
Цитат
Има се предвид нормалната менопауза - за една жена тя може да дойде по-рано - на 48 примерно, а за друга - на 52. Жените с ИЯР не са в менопауза.
Това, за което се отнасят разсъжденията ми, накратко беше: жена на 42 или пък на 48 години, която е в преждевременна, но съвсем окончателна менопауза от 39-годишна възраст насам, има ли право на ин витро с донорска яйцеклетка, и ако има - до каква възраст, без ограничения, или как?
А ако същата жена е в менопауза от 41-годишна възраст, съответно как стоят нещата?

Много добри разсъждения Магдена! И за мен е интересно това върху което разсъждава ...

# 737
  • UK
  • Мнения: 5 999
Диди, в коя клиника си? Сигурна ли си, че си разбрала добре? Ако съм на твое място бих сменила, аз още не съм дарила, защото цикълът ми не е редовен след раждането- не са ми се регулирали хормоните още и не мога да даря без цикъл, но се запознах в клиниката ми с рецепиентки след трансфер, едната няма цикъл, а използва фонда. С ИЯР и в ранна менопауза това си е често срещано и очаквано.
С ИЯР не може да се ползва ФАР Peace
Това, ако е така е източване на фонда неправомерно. Коя е тази клиника?
Надежда. Те са с много други фактори, та може хич да не е само заради това. Разказа, че са и с мъжки фактор и с не знам колко опита с техни клетки и с хромозомни аномалии и ранни терминации. Кошмар, обаче отчетливо си спомням, че няма цикъл.
Неможах, да си коригирам предния пост, затова ще отговоря, тук с нов  Peace
Щом е с множество фактори, съвсем се съмнявам ФСХ да е с нормални ст-сти.
Клиниката е популярна и с много подръжници!
Двоен стандарт се прилага явно което мен ме дразни определено. За някои  се заобикаля закона, а други стриктно биват придържани кэм него.
Не е в натурата ми да използвам подобни средства, не че е невъзможно. 

# 738
  • Мнения: 2 882
аз съм съгласна с магдена. становището по проекта, което четох, беше в този смисъл. реално няма проблеми здрава жена на 46,която е в менопауза от 2 години напр./дори не прекалено ранна/, да износи дете. по-добре да се установи възрастов праг, като се допусне изключение за жени, при които все още не е настъпила менопауза. иначе има и случаи на менопауза на 26-27/скоро видях подобен пост в хормоналните/. ако прилагаме наредбата дословно, това момиче практически е без шанс за забременяване, най-малкото защото повечето лекари ще я посъветват да пробва известно време естествено, ако случайно стане чудо.

# 739
  • София
  • Мнения: 6 371
Магдена, това са съвсем философски разсъждения. По същата логика можем да се питаме дали жена на 70 години, която е в менопауза от 35-годишна, има право на донорска процедура - нали така?

Общо взето, с постановката на съда, ръцете на юристите са вързани - няма как хем да не посочват конкретна възраст, хем да не се изпадне в даване на възможност за анти-медицински упражнения от рода на забременяване на 70-годишни! Нещата са оставени в ръцете и здравия разум на лекарите, донякъде. Просто няма как и вълкът сит, и агнето цяло.

Именно те позволяват на лекарите да преценят и да лекуват чрез донорска яйцеклетка младите жени с преждевременно изчерпан резерв, а да не правят същото с жените в природно-менопаузална възраст.

kokona20, наредбата през цялото време визира нормалната менопауза, която настъпва в България средно на 50-51 години. има ли жени с преждевременен ИЯР, които имат менструация? мисля, че повечето са такива.


# 740
  • Пловдив
  • Мнения: 14 700
Изобщо не са философски, ами са си съвсем практически според мен.

Цитат
По същата логика можем да се питаме дали жена на 70 години, която е в менопауза от 35-годишна, има право на донорска процедура - нали така?
Да, точно така.
И като можем да се питаме, пък в същото време не се имала предвид преждевременна менопауза (което в наредбата всъщност не го пише), къде според теб е границата за донорска процедура сега? Има ли и докога има право да пробва 42-годишната жена с преждевременна менопауза? И докога - 42-годишна или 46-годишна жена, която е в менопауза от 1 година, тоест - не в преждевременна?
В наредбата не пише "преценява се според здравия разум", пише "при жени в менопауза не се прави, точка".
Ти добавяш, че не важало за преждевременна. Точно затова питам при две жени на еднаква възраст, да речем, 46 години, и двете в менопауза, но едната - преждевременна (39), а другата - просто по-ранна от средното (45), за коя писаното правило - а то е, да припомня "при жени в менопауза ембриотрансфер не се прави" - за коя правилото важи и за коя - не.
Вариант - жените са на по 42 години, едната е в менопауза от 39-годишна възраст, другата - от 41-годишна възраст.
И ако забраната важи и за двете, в кои случаи при преждевременна менопауза - както смяташ ти - не важи?

А решението, ако има такова (не открих с Гугъл), по-вероятно е на Комисията за защита от дискриминация, отколкото на съда. Не че е от значение.

Последна редакция: пт, 23 юни 2017, 17:12 от Магдена

# 741
  • Мнения: 6 558
Електра, аз кърмих 2 години и нямах цикъл 1г и половина. Но при теб положението е различно, в смисъл може би има вероятност да не може се възстанови  Confused Дано успеете и за мома  Hug
Мерси  Hug дано Praynig

А къде в наредбата се разбира, че се има предвид нормалната менопауза? Изрично пише ли го?
Ако не го пише, то тогава, аз съм с ИЯР. Това е преждевременна менопауза. Случи се като бях на 35г. Родих и кърмя, ще гледам да е поне до 1г на детето. Ако нямам мц заради кърменето това ще означава ли, че повече не мога да ползвам ДЯ според Наредбата?
Малко глупаво ми се струва.

# 742
  • Пловдив
  • Мнения: 14 700
Заради кърменето - не, естествено, менопаузата е окончателно спиране за 1 година без изгледи за възстановяване, кърмачките не са в менопауза; а другото никъде в наредбата не го пише.

И верно е глупаво, и верно трябва да се прилага с разум, ама разумът ще се свежда чисто и просто до заобикаляне на наредбата - както Звездичка писа, вероятно ще се отчете, че жената преди няколко месеца е имала една менструация, примерно, и готово.

# 743
  • Мнения: 6 558
Кърмачката не е в менопауза, но аз преди да забременея бях с такава диагноза Crazy

# 744
  • София
  • Мнения: 6 371
Магдена, само не ми скачай, ако обичаш. става ли?

обясних ти защо в наредбата пише това, което пише. знам го, защото съм присъствала на заседанията на работната група, която е писала този текст. в тая група са участвали лекари, юристи и пациенти. знам колко дълго се дискутираше точно този текст и как така и не се стигна до универсално решение с оглед на даденостите.

повече от това не мога да ти кажа. текстът е този, който е и в него пише това, което пише! нищо повече. по него всеки е свободен да умува както намери за добре. аз също умувам - точно както правиш и ти.

лекарят е този, който преценява с наличните диагностични и други медицински средства, дали жената е в менопауза или не.

факт е, че възрастта не е диагностичен критерий за менопауза. предполагам (подчертавам го, за да не тръгнеш пак да ми дириш сметка с размахан пръст), че липсата на думата "преждевременна" в текста е основанието на лекарите да допускат процедура при жените с преждевременна менопауза. като "преждевременна" изобщо не е менопаузата, започнала на 45 години, нали не се заблуждавате?

колкото до вратичките за заобикаляне на закона - има си майстори на спорта по тая част и се заобикаля всичко. най-забавното е, че обикновено пациентите възхваляват точно онези лекари и клиники, които най-много заобикалят закона. въпреки, че законът е писан в тяхна защита.

# 745
  • Мнения: 272
....

колкото до вратичките за заобикаляне на закона - има си майстори на спорта по тая част и се заобикаля всичко. най-забавното е, че обикновено пациентите възхваляват точно онези лекари и клиники, които най-много заобикалят закона. въпреки, че законът е писан в тяхна защита.


много ми хареса, колко точно го каза...

# 746
  • Пловдив
  • Мнения: 14 700
Първо, не ти "скачам", нито ти размахвам пръст. Забелязала съм, че в този форум ти си онази, която обикновено скача и размахва поучително пръст.

Второ, зададох ти един изключително конкретен въпрос - да, в няколко варианта, но все конкретни. Ти избягваш отговора или не разбираш какво питам, а вместо отговор ми обясняваш, че ИЯР не било менопауза, че менопауза на 45 години не била преждевременна, че тревата не е синя и какви ли не още неща, които никъде не съм твърдяла.

Пак да опитам по друг начин: имаме жена на 42 години без менструация от една година не поради кърмене и подобни причини (има дефиниция за менопауза в наредбата). Има ли тя право на донорска яйцеклетка и при какви условия?
А ако при същите медицински и диагностични условия жената е на 43? А ако е на 45? И съответно - на 35?

Последна редакция: пт, 23 юни 2017, 17:43 от Магдена

# 747
  • София
  • Мнения: 6 371
Първо, не ти "скачам", нито ти размахвам пръст. Забелязала съм, че в този форум ти си онази, която обикновено скача и размахва поучително пръст.

Второ, зададох ти един изключително конкретен въпрос - да, в няколко варианта, но все конкретни. Ти избягваш отговора или не разбираш какво питам, а вместо отговор ми обясняваш, че ИЯР не било менопауза, че менопауза на 45 години не била преждевременна, че тревата не е синя и какви ли не още неща, които никъде не съм твърдяла.

Пак да опитам по друг начин: имаме жена на 42 години без менструация от една година не поради кърмене и подобни причини (има дефиниция за менопауза в наредбата). Има ли тя право на донорска яйцеклетка и при какви условия?
А ако при същите медицински и диагностични условия жената е на 43? А ако е на 45? И съответно - на 35?

и аз ще опитам отново:

както вече казах - наредбата е това, което е. текстът е ясен. каквото пише в него - това е. какво повече искаш ти от мен?

ти искаш от мен да ти тълкувам наредбата, като че ли аз съм нейният автор. съжалявам, не мога да поема такава отговорност. и не разбирам защо адресираш тези си въпроси точно към мен, наистина. включих се в темата, за да опитам да ви разкажа защо в наредбата не се цитират конкретни години в цифра. вече съжалявам за пореден път, че го направих.

и тонът ти изобщо не е нормален, а агресивен.

# 748
  • Мнения: 2 882
Кърмачката не е в менопауза, но аз преди да забременея бях с такава диагноза Crazy
Електра, не се притеснявай. ако не ти разрешат в българия, можеш да пробваш в испанска клиника, там със сигурност няма такова изискване. скоро гледах репортаж за бременна на 62 години и изрично споменаха, че менопаузата й е настъпила преди 20 години.
а сега можеш да пуснеш нова тема Peace

# 749
  • Мнения: 6 558
Благодаря, просто ми беше интересно, понеже не съм чела Наредбата скоро и съм забравила какво пише в нея Simple Smile
Ние така или иначе нямаме финанси за още една процедура. Ще разчитам на твърдението, че след бременност и раждане тялото се променя и подмладява - т.е. че може да ни се случи някое чудо Blush Ако не, ще се радваме на сина ни Heart Eyes

Тема няма да пускам, защото понякога много се дразня от някои обяви тук и спирам да я следя. Който има желание и възможност, нека да пусне Simple Smile Успех на всички, стискам палци, дори да не ви чета Hug

Общи условия

Активация на акаунт