МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 59-та ТЕМА

  • 82 738
  • 750
  •   2
Отговори
# 720
  • Мнения: 3 020
Скрит текст:
Не е ли възможно просто сега като е достатъчно топло да не пуска подгрев?

 newsm78 не мисля. У дома е почти еднакво топло и през лятото, и през зимата.

А аз сега погледнах термометъра - сега е 27,4 вкъщи, до преди седмица-две беше 29+, зимата със сигурност не поддържаме толкова, защото е много топло.
Сигурна ли си, че и зимата ви е толкова градуса, колкото сега? Или вие сте на климатик и сега изстудявате, а зимата затопляте?  Rolling Eyes

# 721
  • София
  • Мнения: 9 958
Предния път, когато Starrydream писа за машината, писах, писах и после изтрих. Не исках да споря, но сега вече много се провокирах и затова пак ще си напиша мнението -


Пипате реотани, следите Т и т.н. На всеки ли един уред във вас следите всеки един процес?  newsm78 Аз не. Щом като съм доволна от прането, значи пералнята работи и не е нужно да я проследявам; след като съм доволна от измитите съдове, значи миялната работи и не е нужно да меря Т и т.н.; след като пекарната ми прави хубав хляб, даже не съм пипала реотана и не знам въобще загрява или не... и прочие.

Не ви прави хубав хляб, затова ли търсите къде е проблема на машината или какво? Не мога да ви разбера? Не се заяждам, но ми е чудно...
Starrydream , отдавна й се чудиш на машината пече ли, не пече ли? Ами още тогава да беше взел мерки, а не да протакваш 2-3 месеца. Доколкото помня ти я купи по Великден, от началото още помня не беше доволен, това са поне 5 месеца  Rolling Eyes newsm78 И лично на теб, поне за втори път се обяснява, че казанчето и бъркалките се водят консумативи и не ги покрива гаранцията.



Първите месеци правех с мая и не ми правеше впечатление, но откакто спрях маята и минах на квас - подгряването е необходимо, особено в студено време.


С мая сигурно и без подгряването ще ми стане хляб... но с квас и над 90% пълнозърнести брашна не е толкова просто- затова "следим процесите".

Можете ли да ми посочите къде в трите книжки пише, че са консуматив - аз като я купувах не пишеше такова нещо. Излиза, че аз за 2г ще си купя нова машина през 3мес х 12лв...

.
Starrydream, ти въобще как се сети да проверяваш това? Не ти ли се изпича добре хлябът или просто ей така, да провериш процесите? Хич не ми е минавало през ума да проверявам дали подгрява, едва ли има толкова голямо значение  Rolling Eyes , ама знам ли...
 
Като започнах да оптимизирам направата на квасен хляб. Сега ми се налага да я спирам и пускам ръчно да "пече" за по 1мин, за да вдигна вътре до 30-40градуса за час-два, но бързо изстива... Зимата е проблем, понеже е 20градуса в кухнята.

дали може да поразсъждаваме малко на глас ? Laughing
относно подгряването - програмата на машината е направена така ,че първите 20-25 мин в машината трябва да се поддържа около 30 градуса. през това време реотана включва и изключва за да поддържа тази температура в продължение на 20-25 мин.  ако околната температура е хладка  е ясно - ще включва и изключва за да се поддържа температурата.  какво ще стане ако околната температура е колкото необходимата за машината или по-висока ?
какво мислите ?

 

Мислим и на глас и на ум.
В кухнята ми не е =>33 градуса  /такава е темп-та при втасване 2 и 3/, за да стои реотана изключен.

А и сиииилно се съмнявам пекарна от 100лв да има външен термостат. Всичко е програмирано предварително, но някой си е оставил ръцете ми се струва.

# 722
  • Мнения: 851
 Никъде в книжката не пише и, че може да ползва с квас. Имам цяла книга с рецепти за хлебопекарна, там също не пише да се ползва квас. Не знам каква ти е процедурата, но съм останала с впечатлението, че става по- бавно. С 90% пълнозърнести брашна...какъв точно резултат очакваш? Грешката не ти е в машината, според мен.

# 723
  • Мнения: X
Ето тук хляб с квас в хлебопекарна
Скрит текст:
Цитат
Хляб с квас
Рецептата която следвам е тази, но тъй като не може да се прецени колко е гъст кваса, няма как да е съвсем точна. Трябва да се следи тестото - да не маже под бъркалките, защото самия квас прави тестото още по-меко в последствие.
200-250мл активен квас
400мл хладка изворна вода (да не е хлорирана)
2чл сол
700 гр брашно
пожелание: олио и мая (5гр. жива мая - не препоръчвам)


Хлябът с квас втасва за 2-3 пъти повече време от този с мая. Има обаче няколко метода за заобикалянето на проблема - единият е добавянето на съвсем малко мая (не препоръчвам), а другият е увеличаване на топлината. Ще дам указания за различните методи пък всеки да си прецени. Готовият квас се купува еднократно от пекарна Слънце и луна, които иска може да си го направи. След това само се поддържа (храни се ежедневно или поне на 2 дни и се държи в хладилник). Може да се замрази или изсуши също. Меся с типово или бяло, а кваса може да се поддържа и с пълнозърнесто. С ръжено също е хубав, но не всеки го харесва.

Изваден от хладилника кваса трябва да се активира. Захранва се 3-4 пъти с брашно (ако се налага и вода) докато започне да се вдига (надига се и се образува пяна - мехурчета) течността (гъста боза). Аз използвам всичкия, а след това пълня бурканчето (без да го мия) с нова вода и брашно, след известно време добавям брашно да стане много гъст и прибирам в хладилника (към 1 пръст е съдържанието в буркана). Това спира растежа му, но го запазва.

1вариант: Месене в хлебопекарна, печене във фурната. Общо време около 4ч.
Хляба става истински и няма кисела нишка.
Замесва се в хлебопекарната тесто което да не маже под бъркалките. Оставя се да втаса и преди да започне печенето се изважда в тава-подходяща форма за хляб. Пече се в фурната така: пускам фурната на 60 градуса и го оставям да втасва в нея (у дома не става толкова топло, че да втаса бързо и сигурно). След 40-50 минути е втасало и вдигам градусите на 210, след 10 минути ги свалям на 160 и пека около 40-50 минути.
2 вариант Месене в хлебопекарна, печене в хлебопекарна. Общо време около 6-7ч.
На този вариант не харесвам дупките от бъркалките и коричката на хляба, но пък е удобен ако излизам от вкъщи. Също не цапам други съдове и не следя процеса. Приятно кисел вкус.
Замесва се в хлебопекарната, преди да започне да пече я изклювам и оставям да втаса към 3-4ч допълнително. След което включвам отново уреда и печа 1ч.
3 вариант Месене и печене стандартно в хлебопекарната. Време - стандартно около 3:40ч
Процеса на втастване се подпомага от маята (5-7гр жива мая). Хляба обаче става малко груб, какъвто е с маята принципно. Няма кисел вкус.
Ще пусна и снимки тея дни.

# 724
  • София
  • Мнения: 9 958
Никъде в книжката не пише и, че може да ползва с квас. Имам цяла книга с рецепти за хлебопекарна, там също не пише да се ползва квас. Не знам каква ти е процедурата, но съм останала с впечатлението, че става по- бавно. С 90% пълнозърнести брашна...какъв точно резултат очакваш? Грешката не ти е в машината, според мен.

Получава се доста добре, но трябва да я следиш... заради температурата

# 725
  • Мнения: 3 020
Влизам и аз да се отчета, че при предварително подгряване от 30 мин. /ползвам най-дългата програма с най-дългото подгряване и втасване/ въобще не се включи и загря реотанът, все си беше студен, а проверявах на всяка 2-ра минута. Не мисля, че това е проблем. Явно всички Лидълски са така.  Peace
Бърза програма никога не съм ползвала и не мога да дам мнение.

# 726
  • Перник
  • Мнения: 4 869
Влизам и аз да се отчета, че при предварително подгряване от 30 мин. /ползвам най-дългата програма с най-дългото подгряване и втасване/ въобще не се включи и загря реотанът, все си беше студен, а проверявах на всяка 2-ра минута. Не мисля, че това е проблем. Явно всички Лидълски са така.  Peace
Бърза програма никога не съм ползвала и не мога да дам мнение.

Няма да връщаме машините значи  Grinning
Бърза програма и аз не ползвам. Пробвала съм веднъж с предишната пекарна и не бях очарована от резултата.

# 727
  • Мнения: 1 313
Хрумна ми да правя домашни сладка и се сетих, че машината за хляб има такава програма. Имам спомен, че преди 5 години когато я избирах четох коментари да не се прави сладко в нея, защото се разваляли. Някой има ли опит и какво им се разваля?

# 728
  • Мнения: 5 646
По спомен - уплътненията на казанчето.

# 729
  • Перник
  • Мнения: 4 869
Хрумна ми да правя домашни сладка и се сетих, че машината за хляб има такава програма. Имам спомен, че преди 5 години когато я избирах четох коментари да не се прави сладко в нея, защото се разваляли. Някой има ли опит и какво им се разваля?

Аз съм правила сладко само веднъж - в Мулинекса. Беше от ягоди и не спазих пропорциите от книжката, та се наложи да го доваря на котлона. Казанчето ми се прецака доста след това, така че не мога да твърдя, че сладкото е "виновно"  Peace

# 730
  • София
  • Мнения: 17 592
Аз съм с нова машинка - от онези с 2те ванички - всички копчета и пр. са на немски, гадост, докато се усетя, че stufe ще да е размер я пуснах на грешната програма - ама то сигурно най-много малко по-дълго да го попече, де - но сега се чудя има ли чалъм да направя хляб в 1та ваничка и кекс - в другата? От малките, де. Някой правил ли е такива щуротии?

ПП
Да се включа и със сладката - правила съм, не съм доварявала, ама правих в първата машина след като се прецака преди това и взех следващата. Не сегашната, това преди доста години беше. Стана си сладкото.

# 731
  • Мнения: 7 779
ако времената за месене ,втасване и печене са приблизително еднакви защо да не стане ?
само че знам , че времето за месене при хляба е по-дълго отколкото при кекса.
хляба втасва - кекса набухва. има разлики във времената
времето за печене при хляба е около 50-60 мин. , а при кекса е по-малко.
извода може да си направиш сама.  Laughing 

# 732
  • София
  • Мнения: 17 592
Н-дам, ясно, няма да стане, а с някаква вариация на козунак... не че се сещам как ще мине номерът с яйцата и отложения старт, но може би яйчен меланж. Ще ми да пукам за сутрин и да пращам на дребното за училище/// /color]

# 733
  • Мнения: 851
Има различни рецепти за сладък хляб. Не са точно козунаци, ако не решиш да ги оформяш и мажеш с нещо, иначе си стоят безформени и сухички. Може да добавиш сурови/сушени плодчета, орехи, каквото си искаш. За отложен старт, не знам...

# 734
  • София
  • Мнения: 2 926
Може да експериментираш с някой заместител на яйцата Hug:

http://www.kukuriak.com/bananas-instead-of-eggs/

Общи условия

Активация на акаунт