Как превъзмогнахте страха си от шофиране? Полезни съвети....

  • 72 951
  • 463
  •   1
Отговори
# 420
  • София
  • Мнения: 19 249
Мен ме стимулира ядът - нещо се карахме с ММ  точно когато трябваше да започна да карам сина си на ДГ и сама си гледах на картата, направих си маршрут и реших къде мога да паркирам.
И изобщо чакам да ме закарат някъде... и изтъкването му като голяма заслуга.
Тези дни книжка взела 70-годишна жена, за първи път карала курс + допълнителни часове, разбира се...
Та вие ли няма?

# 421
  • Мнения: 1 281
И аз съм в кюпа на страхливите шофьори, че от 10 години не съм сядала зад волана. Ще си купувам кола, защото вече не се издържа на дърпането на детето сутрин, на чакане за свободно такси, на моленето на съпружието да ме заведе тук и там, на тежките пазарски чанти и ... Преди карах едно Фиатче Браво, но спрях, защого блъснаха другата ни кола и то стана семейна, аз пък бях по майчинство и спрях да шофирам.
Сега ще се оглеждам за кола, но съм отвикнала, не че съм била голям шофьор...
Чудя се за някое японче, голям мерак ми бяха Нисан Микра или Тойота Ярис, но ще го мисля, като си взема заема, хахаха

# 422
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
И аз съм в кюпа на страхливите шофьори, че от 10 години не съм сядала зад волана. Ще си купувам кола, защото вече не се издържа на дърпането на детето сутрин, на чакане за свободно такси, на моленето на съпружието да ме заведе тук и там, на тежките пазарски чанти и ... Преди карах едно Фиатче Браво, но спрях, защого блъснаха другата ни кола и то стана семейна, аз пък бях по майчинство и спрях да шофирам.
Сега ще се оглеждам за кола, но съм отвикнала, не че съм била голям шофьор...
Чудя се за някое японче, голям мерак ми бяха Нисан Микра или Тойота Ярис, но ще го мисля, като си взема заема, хахаха
Добре дошла и смело напред към независимостта. Wink

# 423
  • Мнения: 23
Скъпи дами моят шофьорски курс върви много зле. Кординацията ми , реакцииите ми аз съм цялата в паника. Не изпитвам страх или то поне не  осъзнат. Учителят ми ми казва , че съм голямо разочарование и , че не знае как да ми помогне. Искам да спра да шофирам с цялото си сърце, но не мога. Родителите ми са дали пари за това. Как да овладея стресът при положение , че не знам от къде идва? Моля ви за съвет с цялото си сърце. Благодаря на всяка от вас прочела това .

# 424
  • Мнения: 18 481
Смени учителя. Подобни демотивиращи лекции са излишни. Иначе и моят на загрявката преди изпита ми каза, че щяло да стане, ама след още един курс, аз пък го ударих в земята, като си взех изпита. Joy

Не знам как си в паника, пък не изпитваш страх, но е нормално да си притеснена и да нямаш координация. Трябва си време, за да овладееш колата, защото докато не автоматизираш управлението, няма как да съобразяваш всичко останало в пътната обстановка. При едни става бързо, при други доста по-бавно. Караш си часовете ако не си вземеш изпита, ще взимаш допълнителни, докато не се почувстваш готова. Няма друг начин.

Стресът идва от неестественото чувство, че нямаш контрол над ситуацията в автомобила.

# 425
  • Мнения: 6 964
Задължително смени инструктора. Ако си в София, мога да препоръчам. Никой свестен учител на каквото и да е не би заявил на учащ се, че е разочарование. Simple Smile
Аз бях също много неуверена по време на курса. Гасих колата 100 пъти, правех постоянно много грешки и какво? Нищо. Взех си изпита от второто явяване и година по-късно си карам. Не съм топ шофьор, ама нормално си стигам от точка А до точка Б. Което е целта в крайна сметка.
Но моят инструктор беше изключително свестен и просто спокойно ми коригираше грешките.

# 426
  • Мнения: 1 281
Страхът се преодолява в един момент, а и той си е напълно рационален. Почти всеки го изпитвал, особено дамите. От него са ампутирани основно младежите със самочувствие.
Моята дъщеря си взе изпитите от първия път. Но още не е почнала да кара интензивно, защото няма собствена кола. В малкото пъти, които кара е с моята и аз определено не ставам за инструктор, хахаха. Плаха е, все още не много плавна при смяна на скоростите. От страх не смее да вдигне на трета, ако аз не и кажа: “Дай трета вече, де“ , хахаха. Сърди ми се, но определено има доста да учи. Братовчедка й взе миналата година, но е момиче със самочувствие и нещата и се получават с лекота. Кара непрекъснато и то навсякъде, моето определено няма да така, но ще се научи. Просто не трябва да се отказва- вие също. Сменете инструктора. Да, има хора, на които не им се получават нещата много лесно, но трябва да се упорства. Пък, ако не е крайно наложително, не е задължително всеки да е шофьор, въпреки че е огромно удобство, но и отговорност. Успех!

# 427
  • Мнения: 2
Здравейте, имам шофьорска книжка изкарана преди 10г. Шофирал съм една година само и следващите 8-9г така и не съм се качвал на кола. За София дали бихте ми препоръчали къде мога да изкарам опреснителни курсове? От изключително значение ми е човекът да има желанието да ме научи на позабравени от мен неща, а не просто да убием време.
Благодаря предварително!

# 428
  • София
  • Мнения: 19 249
Навсякъде има опреснителни курсове.
Примерно автошкола Василеви

# 429
  • Sofia
  • Мнения: 2 368
Всеки човек си е индивидуален и 95% е психика.

Аз лично първите месеци, докато свикна си набелязвах маршрути, които са ми познати и знам къде има кръстовище, къде има светофари, знаци. Целта беше трупане на километри, а не под стрес да тръгна по спешност от точка А до точка Б.

В днешно време има стрийт вю и можете да преминете целия маршрут виртуално, да видите къде, какви знаци има, къде са платната само за наляво/надясно, така че да сте подготвени предварително.

Друго, което харесвах да правя е да карам вечер късно - 23-24ч, когато няма трафик и да обикалям по булевардите, като знам, че няма да трябва да правя сложни и бързи маневри или да се чудя как ще ме пусне някой.

Последно - инвестирайте в една стойка за телефон пред вас и си пусне google maps - не толкова за да карате точно по инструкциите, а ако се наложи или изпуснете нещо, да не се чудите от къде да минете или къде сте се попаднали.

# 430
  • Мнения: 6 304
Наскоро научих за тази инициатива и мисля, че би могла да е полезна за някои хора тук. Hug


КАРАМ БЕЗОПАСНО!
Кампания на Столична община за допълнително обучение на млади шофьори.


Как да седиш правилно зад волана?
Как да скъсиш спирчния път на автомобила, който управляваш?
Какво да направиш, когато изненадващо се появи препятствие?
Как да реагираш при аквапланинг?
Как да паркираш по-добре?
Как да се справиш с агресивните шофьори около теб?
....

ЦЕНА?
Безплатно!
Да, сериозно! Безплатно!


ИЗИСКВАНИЯ:
1. Да имаш валидна шофьорска книжка и наличен син талон.
2. Да имаш до 10 години шофьорски стаж от дата на издаване на категория B.
3. Да разполагаш с технически изправен автомобил за участие или ела със Spark.
4. Да си активен шофьор и да имаш желание да станеш още по-безопасен!


https://www.karambezopasno.com/

# 431
  • Мнения: 2 885
Изкарах книжка от зор, не от кеф. Но просто се родих откакто имам кола. Не ме е  страх от самото шофиране- карам си по правилата и спазвам ограниченията. Страх ме е да не пропадна в някоя дупка и да не ударя някоя каруца в тъмното.

# 432
  • Мнения: 23
Дами , благодаря ви за всички отговори. Изключително много съм ви благодарна. Аз съм на 20ти час, почнах да се успокоявам. Спрях да търся проблема само в себе си и погледнах за малко учителя си. Той постояно като направя нещо грешно ме пита - ,, защо ?". Като не мога да отговоря продължава да ме пита и пита докато не кажа нещо. Той е женен , мисля , че има и дъщеря. А преди два дена го видях как опипва една от курсистките си по задника. Дадох си сметка за него. Вече като прояви неуважение към мен или ми се надсмива или дори , когато говори за морал не му обръщам особено внимание.

Един съвет към всички майки на дъщери под 18 години. Ако можете да запишете дъщеря си при жена инструктор ще е най-добре.  И аз не очквах женен мъж на години да направи такова нещо , но ето на. От както видях това при него ходя само с широки тениски и панталони. Може би ви звуча крайно банално , но на 16 години бях изнасилена , което допълнително увеличава страха ми към този човек.

# 433
  • Мнения: 454
Мен точно за такова нещо ме скъсаха втория път, изпитващия се опита да ме опипа няколко пъти, непрекъснато ми намигаше и ми правеше намеци, но не издържах накрая и го ударих през ръката.

Относно инструктора дали е мъж или жена, няма значение. До човек си е. Моят инструктор с пръст не ме е пипнал, налагало се е нали волан да хване, да коригира ако сбъркам, но нищо повече.

# 434
  • Мнения: 612
Ами камерата? Или нямаше камери още на изпита?

Общи условия

Активация на акаунт