Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 29

  • 95 540
  • 766
  •   1
Отговори
# 45
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Почти 50 кв. В подписа ми има албум, има и проект, после има и по помещения. Къщата ни не е голяма, може би от най-малките тук, но ми е важна и след това поддръжка, почистване и ..., така че съм доволна.
Може ли парола?

# 46
  • Мнения: 794
Имам един ел. въпрос. Къщата е с изнесен електромер, който е окачен в кутия на тротоара. От него излиза дълъг кабел, който минава под оградата и твърде нескопосано влиза в къщата през стената(висят изолирани жици). Майсторите, които сменят ел инсталацията и монтираха табло в коридора ми казаха, че трябва да извикам ЧЕЗ, които да оправят жиците, които висят отвън на стената на къщата. В същото време си спомням, че когато изгоря главния ми бушон в кооперацията бях извикала ЧЕЗ, но те казаха, че отговарят за кабелите до електромера, а за повреди след електромера към към дома да си викам ел. техник. Срещу скромна почерпка склониха свенливо все пак да ми помогнат  Wink. Моля да ме посъветвате към кого да се обърна- към ЧЕЗ или да си търся ел техник.

# 47
  • софия
  • Мнения: 4 985
Кабела от стълба за съседната къща беше провиснал и беше "легнал" на нашата ограда и на храстите на трети съсед. Човека се обади в чез, дойдоха и го оправиха.
Пък и в крайна сметка обаждаш се, казваш кабела ми е на земята, те ще ти обяснят тяхна грижа ли е или не, защото това все пак е различно от кооперация. Няма какво да се чудиш, подай си сигнал в чез!
Tedy, малко по-късно ще успея да отворя компа и да разгледам снимките, че от телефона не виждам размерите. обещавам да се включа! Simple Smile

# 48
  • София
  • Мнения: 618
Благодаря! Сега вече не ми изглеждат толкова страшни нещата. Къщата е близнак и за съжаление другите собственици нямат финансова възможност да довършат тази година. Явно ще продължаваме разрешението за строеж.
А по докумнти не сте ли отделно? Или проекта е един за едновременно строене на двете!?
Проекта е един. Къщата е близнак. Сега вече се оказа, че проблем според адвоката е земята. Къщата е в малка община до София с един нотариус. Нотариуса е направил делба на строежа и готовата част, но не иска на земята. Сега трябва да се дигна и да отида да разбера какво ще пише в нашия нотариален акт. Земята ще ни бъде продадена като идеална част или пак ще бъде обща. Просто не мога да си представя, че едни и същи закони във всяко населено място се четат по различен начин и дали след години няма да имам проблеми.
Интересувам се, колко пъти може да се продължава разрешението за строеж? 

# 49
  • Мнения: 299
Как нотариус да раздели земя? Не мисля, че е възможно. Ние разделяхме, но всичко става в общината, не ми е трябвал нотариус

# 50
  • Мнения: 198


Проекта е един. Къщата е близнак. Сега вече се оказа, че проблем според адвоката е земята. Къщата е в малка община до София с един нотариус. Нотариуса е направил делба на строежа и готовата част, но не иска на земята. Сега трябва да се дигна и да отида да разбера какво ще пише в нашия нотариален акт. Земята ще ни бъде продадена като идеална част или пак ще бъде обща. Просто не мога да си представя, че едни и същи закони във всяко населено място се четат по различен начин и дали след години няма да имам проблеми.
Интересувам се, колко пъти може да се продължава разрешението за строеж?  

Действието на Разрешението за строеж може да се продължи един път. Не разбирам как е построена половината къща, ако няма фуга между двете части. Ако пък има фуга, тогава не е къща близнак, а две къщи на калкан. Как е всъщност?

ПП
Tedy, може ли парола?

# 51
  • Мнения: 122
Интересувам се, колко пъти може да се продължава разрешението за строеж? 
Колкото искаш - проблема е обаче дали ти изнася. ЗУТ-а го променят през година, а наредбичките всяка година и от там изискванията за проектите като съдържание и част. Проектантите пък се пенсионират, измират, отиват в чужбина, хващат друг бизнес........ От това следва че на всеки 5 години трябва да направиш (платиш) половин-един проект + всички такси за РС и разнообразни документи.

# 52
  • София
  • Мнения: 618
Съжалявам, може да не обяснявам правилно. Къщата е близнак с един проект. Построен е цялостно 1 етаж и се живее в него. Втори етаж е на шайби и колони и частична зидария със временен покрив. Единият брат си продава своя дял, а другия си остава и ще бъдем комшии. Има договор за доброволна делба но там са разделени първи етаж западна част и източна част за единия и другия брат, а земята фигурира само като информация, че къщата е построена върху земя в УПИ и т.н.  Договора е заверен от нотариус и той твърди, че няма как да се направи земеразделяне защото земята е малко. Консултирахме се с адвокат и ще ходим заедно при нотариуса. То тук нещата са малко като стар семеен лекар - аз си знам, единствен съм и ти не ми се бъркай.

# 53
  • Мнения: 1 970
Eleктропреносното дружество е до таблото. Казали са Ви Вашите жичкаджии да ги извикате, защото те нямат достъп до клемите в таблото от които тръгва "Вашият" кабел.  Обадете се в ЧЕЗ, обяснете, че искате да сменяте кабела, и се разберете с тях, може да присъстват (евентуално на място би могло да ги помолите те да свържат клемите, едва ли ще откажат да вземат някой лев, а може и както при мен стана- разбрахме се с техника да мине сутринта,  да отключи щита, който се намира в таблото и да заключи отново смото табло (Вие би трябвало да имате ключ за него, ако нямате в таблото обикновено има резервен вземете си го, то си е Вашето табло, Вие си плащате за него, когато ви свързват къщата, техен е електромера, предпазители, букси и кабели ДО Входящата свръзка на предпазителя. От изхода му нататък върви Вашият кабел и Ваша е грижата за него. Моят техник (след като му осигуриха достъп от ЧЕЗ) ми изтегли кабела (който аз купих) до таблото през каналите , и го подвърза. Дойдоха и го заключиха. Това беше сагата.  Поне в София Юг.

На нашата къща си пуснах навремето проучване, дадоха предписание, разрешиха временно табло и дойдоха техниците. Понеже нямаше стълб от страната улицата, на която е къщата, закачиха си таблото и сложиха електромер на стълба от другата страна. На изумения ми въпрос как ще стигне кабела до къщата, обясниха, че засега въздушно, до строителното ми табло на дирек до строежа, като се преоформи временната във вече постоянна партида, а това става след разрешението за ползване, ще дойдат да преместят таблото ми В парцела, ако сме осигурили стълб НА ГРАНИЦАТА. Плахо попитах дали не е тяхна грижа да боднат те стълб, щом всичко до началото на моя кабел е тяхно... Както и им заврях в носа съгласувания (срещу не малко кинти) от тяхната експлоатация прооект, където си е нарисувана връзката и пише "подземен кабел", тоест трябва да има табло на границата, откъдето  моят кабел да слезе подземно в тръба и да влезе в сутерена, където ми е главното табло, а не да минава въздушно и да събирам пилците наесен... Почесаха се и казаха, че има два варианта - или да си сложа стълб или да искам разрешение да пресека улицата подземно на 80 см в метална тръба, в пясък, с жълто-зелен найлон, там както се правило, което ми се видя абсурдно... Любезно си дадоха и телефона, ако реша и взема разрешенията да ги викна.
Теглих им една и си реших самостоятелно проблема, по правилата, (дори се престарахме в презастраховането, но без разрешение. Сега се ослушвам да не тръгнат да копат за газ, че да не стане беля . но досега никой за нищо не ни е търсил, дори монтираха втори електромер, на съсед в същото табло, само дето неговата къща си е от същата страна.... Добре че уличката е тиха и няма много преминаващи, иначе си е 8 метра широра, асфалтирана....
А вече разрешената мощност беше отделна сага, но да не разводняваме.
Та, в Булгаристан всичко е според зависи, страната на абсурдите....    
.

# 54
  • Мнения: 1 020
Правят си каквото си искат. Вчера полувам писмо, че са ми сменили 2 от електромерите.  Shocked Звъня, да питам защо не са ме предупредили, "г-жо има съобщение", "Не няма съобщение, а и в къщата постояннно имачовек, защо не са го извикали, а имам някакви измислени свидетели, които даже не съм ги чувала да съществуват в района на къщата. И защо сте сменили само 2 от електромерите?" "ОО третия сме го сменили 2011 г. нов е още."
Друг е въпроса, че за тази смяна дори нямам протокол... а тогава си спомням, че ми беше дошла една огромна "изравнителна" сметка. Но нали тогава гонихме строител, даже не съм обърнала внимание на сметките Sad Та сега погледнах показанията, които са написани в протокола и  Shocked  Close Пак са написали безумни неща.
Да съм си била пуснала жалба, колегите щели да проучат, а аз и казах, че искам да ми покажат и снимка на електромерите на нашето си табло с тези показатели, а тя тази информация била само за тях, не можело аз да я видя!  ooooh!

# 55
  • Мнения: 794
Аз да докладвам по моя си "ел. въпрос". Ангажиментът им е до таблото, след него се оправяш сам. То пак стана така, както го пях описала в предния си пост за кооперацията. Викаш ги, черпиш и проблема се решава. Повече време ми отне да се чудя на кого да се обадя newsm78 Нейсе, да ми е честито. Сега влизам в друг филм- леене на външни стълби, площадка и подпорна стена. Това пък какъв "трън" е...

# 56
  • Мнения: 37
Привет,

писах преди време, че ще правим основен ремонт на стара къща, но все се отлагат нещата. Та след една седмица започваме, имаме интериорен проект, който си е доста стабилен с  архитектура и конструктивна част. Общо взето всичко е уточнено в детайли, ние сме инженери и държим на предварителния план Wink Сега обаче се зачудих за вентилацията / притока на пресен въздух в помещенията. Има ли някой, който има пасивна или активна вентилация в къщата или разчитате само на отваряне на прозорците Rolling Eyes (отоплението ще ни е с подово, ако това има значение)?

П.П. Тъй като темата започна с зеленчуковата градинка - и ние насадихме вече 20 кв.м. Simple Smile и казахме на строителите да я пазят Simple Smile

# 57
  • Мнения: 122
Предполагам питаш за принудителна вентилация? Залагал съм я в няколко проекта, но в къщата на родителите ми я има инсталирана и мога да я наблюдавам - какво те интересува?

# 58
  • Мнения: 37
Предполагам питаш за принудителна вентилация? Залагал съм я в няколко проекта, но в къщата на родителите ми я има инсталирана и мога да я наблюдавам - какво те интересува?

ЕМС2, вълнува ме следното - всички слагаме дебели изолации, х-камерни дограми и тройни..петорни стъклопакети, така че всъщност от никъде не влиза грам свеж въздух. Та въпроса ми беше, дали някой е помислил за някаква вентилация, различна от дежурното отваряне сутрин и вечер за по 5 мин (което впредвид горе описаната херметизация на мен лично ми се струва недостатъчно).

Междувременно говорих с фирмата, която ще ни прави проекта за подовото и термопомпата и те ми казаха, че могат да сложат принудителна вентилация с рекуперация на въздуха, която обаче излиза около 13 - 14 000 лв. (почти колкото термопомпата!). Със сигурност е добре и в Германия се прави така, онзи ден точно говорих по този въпрос с една приятелка от там. Но някакси ми се струва скъпо.

Другият вариант, който намерих е клапи, които се поставят на дограмата и се регулират автоматично с датчик за влага. Не знам колко точно излизат като инвестиция и до колко са ефективни.

ЕМС2, какъв вид е вентилацията в къщата на родителите ти, подобрява ли микроклимата в помещенията, колко излезе като инвестиция, въобще всякакъв опит ще ми е от полза   bouquet

Хубав и успешен ден на всички Simple Smile

# 59
  • Мнения: 122
подобрява ли микроклимата в помещенията
Това с подобрения микроклимат звучи малко като някакво чудо (от сорта на озонатори и други такива "магнитни наколенници" за въздух) - все пак тая система работи с наличния отвън въздух (примерно ако живееш до кравеферма........)  Laughing
Предимствата които наблюдавам на централизираната вентилация от типа на "за пасивни къщи" са доста по прозаично, но пък според мен съществени:
- не ти се налага да отваряш прозорци под час - на апартамент с 2 спални е лесно, ама една къща с два етажа и 7-8 помещения трябва да си назначиш "дежурен по отваряне"
- всички помещения са равномерно и постоянно вентилирани, а не само тези които обитаваш непосредствено, а другите да миришат на мухъл и влага
- не ти се налага да включваш изключваш шумни вентилатори в банята всеки път като се къпеш или ходиш по голяма нужда
- освен ако не пържиш или не готвиш подлучено не ти се налага да включваш 600 кубиковия абсорбатор със звук на "реактивен самолет" докато готвиш и вечеряш (особенно второто е адски дразнещо поне за мен)
- влизащия въздух се филтрира от твърди частици което намаля запрашаването и съответно чистенето
- влизащия въздух дори зимата при -10,-15 отвън в стаята е на 16 градуса, а не като да отвори прозореца със студения повеи които пък после особенно в банята прави и конденз (и от там един омагьосан кръг на отваряне)
- лятото хубавите рекуператори имат байпас и през нощта вкарват хладен въздух
Недостатъците:
- смислен рекуператор (хуабва северозападна марка, КПД над 90-95% по каталог, комплектован с байпас, подгряване и електроника) струва поне 3800 лева. После си отиват обикнвоенно едни 1000 лева за 20-30 метра ПВЦ тръби; 3-4 кутии с решетки и 2-3 смукателни решетки.
- за да работи както трябва вратите не трябва да са с уплътнен праг долу (те обикновенно не са) и даже е хубаво да са "подрязани" с 1 см, което означава че трудно може да изолираш херметично стаите. Това според мен не е минус, но все пак е редно да го отбележа.
- през месец издухваш филтъра с прахосмукачката. На 1-3 години сменяш филтъра. На 4-5 години е хубаво да миеш питата (това още не съм разбрал дали е задължително).

Общи условия

Активация на акаунт