Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 29

  • 95 538
  • 766
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 122
За Акт2 веднъж ти е нужен общинар и няколко пъти геодезист.
Това вече е вярно, но в предишният си пост оставяше впечатление у читателите , че на Акт 14 трябва да ти се подписват и геодезист и общинар.
Целенасочено пиша така защото като се спомене Акт 14 хората си представят един лист хартия на които им се подписва еднократно конструктора и строителя и толкоз, а той върви с половин-един класьор документи под/към него. За подготвянето на тия документи са нужни усилията на доста хора, а надзорите искат само за събирането и дирижирането им по 1000++ лева. А както pep_si правилно цитира ако до 5-тата година нямаш Акт 14 - презаверяваш проект.
Да не говорим, че Акт 14 с прилежащата документация го връчваш на геодезиста за да ти изкара удостоверение по чл.52 от Кадастъра и да ти впише сградата в кадастралната карта.

# 31
  • Мнения: 1 020
Мерси за информацията! Определено ми беше полезно! Знаех, че имаме 5 години, за да вземем Акт 14, но не знаех каква е процедурата след това.
Иначе ние знаем какво ходене по мъките ще е сега постфактум Sad

Амели, аз гледах как някои се топлят с биоетанол. Супер интересно беше предаването. Обикалят в едни магазини и си харесват едни голеееми камъни. Като харесат, от фирмата започват да дълбаят дупка в него и така самия камък става отоплителния уред, много готино беше. Опитах се да изровя нещо, но Гугъл днес не ме харесва Simple Smile

# 32
  • Мнения: 122
Пишеш биокамини или биоетанол и има купища неща. Цената на горивото обаче веднъж като смятах излиза 0,8-1,5 лв./Kwh сравнено с ток 0,18 лв./kWh, газ 0,11 лв./kWh, пелети 0,10 лв./kWh, дърва 0,8 лв./kWh

# 33
  • Мнения: 1 020
Пишеш биокамини или биоетанол и има купища неща. Цената на горивото обаче веднъж като смятах излиза 0,8-1,5 лв./Kwh сравнено с ток 0,18 лв./kWh, газ 0,11 лв./kWh, пелети 0,10 лв./kWh, дърва 0,8 лв./kWh
Това ясно, аз казах, че не мога да намеря това с дълбаенето на камъка Simple Smile
А аз не съм го мислила за отопление, имаме си подово... за романтиката уж, за мерака да си гледаш огъня, докато си сърбаш винце, без да окадиш, без да мъкнеш дърва и без да се съобразяваш с комини Simple Smile

# 34
  • София
  • Мнения: 618
Много полезни неща се пишат в темата. Февруари харесахме строеж-къща и почна едно вадене на документи от собственика. Документите са готови и сега са при адвокат да ги провери. Четейки последните мнения, направо се хващам за главата и ми се струва, че няма да имаме къща. Строежа има един напълно готов етаж и колони и частична зидария на втори етаж. По проект няма покрив, а тераса. Има откриване на строителна площадка през 2011 /това ли е разрешение за строеж?/, дневник с данните на технически и нищо вписано в този дневник. Никакви приемания на арматура, бетони и скрити работи. Видях проект за ограда с цокъл 60 см и нагоре пана, на място видяхме плътна ограда и едно барбекю. Може ли да се извади акт 14, при условие, че първия етаж е напълно готов? От общината в удостоверението за липса на данъчни задължения е вписано груб строеж изпълнен на 66%.

# 35
  • софия
  • Мнения: 4 985
Roziboli, всичко може! Не се отчайвай! Просто ще ви се наложи да влезнете в едни незнайни дълбини, които ще изучите докато плувате!
 В такъв момент фирма за строителен надзор може да ви помогне! Това че имате строителна линия и книжка е добре! Значи все пак има някакъв ред! СН знаят много добре документацията, правилата и  слабите места в системата, та са корифеи в организирането на прилежна документация и довеждането на нещата до желания от вас етап.
Вижте дали сте в позволения срок от разрешителното, не че кой знае какво, ама ще си спедтиъе пари за подновяването му!
Що се отнася за сертификатите-например тухлите, ами като си купите тухли за довършването, ще си вземете сертификат- и готово, няма да вьимаш от 5 места сертификат за тухли я!
Успех, не се отчайвай!

# 36
  • София
  • Мнения: 618
Амели, благодаря ти за подкрепата. Ужасно много се притеснявам от тези подводни камъни.

# 37
  • Мнения: 198
rozibozi, , това, което си открила е акт 2 за откриване на строителната площадка. Разрешението за строеж се издава от одобряващия орган, след одобряване на проекта и със сигурност е с по-ранна дата от акт 2. Щом е 2011г, значи през 2016 до съответната дата трябва да имате акт 14. Акт 14 е акт за приемане на конструкцията на сградата, затова тя трябва да е изпълнена изцяло - и двата етажа. Освен носещата конструкция (стоманобетонните елементи - колони, шайби, греди и плочи) в тези 5 години от датата на Разрешението за строеж, трябва да сте изпълнили и покрива и зидариите - това се нарича груб строеж и фактът, че е изпълнен се доказва с Удостоверение за степен на завършеност  (като това което имате за 66%), а то се издава от одобряващия орган - ТСУ към съответната община. След това удостоверение, се променя и статута на сградата (чисто юридически) - вече не е строеж, а сграда, която може да се подава/купува ( до тогава сделките са на етап "отстъпено право на строеж). Вие имате още една година, през която можете да си завършите грубия строеж, така че да е спазен срока на действие на Разрешението за строеж. Успех!

Последна редакция: нд, 17 май 2015, 20:42 от kallitko

# 38
  • София
  • Мнения: 618
Благодаря! Сега вече не ми изглеждат толкова страшни нещата. Къщата е близнак и за съжаление другите собственици нямат финансова възможност да довършат тази година. Явно ще продължаваме разрешението за строеж.

# 39
  • Мнения: 299
Здравейте,
не съм писала отдавна, но вече имам с какво да се похваля- имота ни вече е отделно УПИ   ura
Имаме си вече и ограда, от страната където нямаше.
И нещата с проекта се движат в правилната посока, но постоянно изкачат някакви въпросителни.
Много исках кухня с остров, но за тази цел трябва да е голяма, а не знам дали ми е нужно. Споделете моля, колко линейни метра ви е кухнята, или колко се смята за средно?
Другото с което може би ще се простя е отделна стая за дрешник... просто ще направим стаята по-голяма и ще остане една цяла стена за гардероб.

Много ми  беше полезна информацията за сертификатите и сроковете! Благодаря!

# 40
  • Мнения: 1
Здравейте, поздравления за темата много полезна информация намерих тук. Скоро и ние ще се местим в  новата ни къща Simple Smile

# 41
  • софия
  • Мнения: 4 985
Благодаря! Сега вече не ми изглеждат толкова страшни нещата. Къщата е близнак и за съжаление другите собственици нямат финансова възможност да довършат тази година. Явно ще продължаваме разрешението за строеж.
А по докумнти не сте ли отделно? Или проекта е един за едновременно строене на двете!?

# 42
  • софия
  • Мнения: 4 985
Честито Tedy,
Поздравления за напредъка!
Ако искаш пусни проекта тук, забелязала съм , че доста добри съвети се дават и понякога "се отварят очите" за по-добри решения. Казвам това във връзка с дрешника ( щотоне слабост на повечето та стремежа в тая посока може и да му намери място)
Иначе за кухнята, моята не е голяма, разполагам само с една стена от четири метра на коята са предвидени хладилника котлоните и вдигам гурната на височина , та нямам работна площ. И затова ще си имам остров. Мястото е малко и ме притеснява дакта че ще имам тясна пътечка между двата реда шкафове, но пък така добре е измислена зоната на кухньотрапезариохола Simple Smile , че някак си се настроих с малката пътечка! Пък и си исках остров и това е! Ама аз съм повече емоционален отколкото разумен клиент, та изобщо не мислих в посока правилни решения като например ъглова кухня ....

# 43
  • Русе
  • Мнения: 3 711
Аз съм с П образна кухня с барплот общо 9 м. Имам достатъчно място за всичко, за мен, мъжа и деца Simple Smile. Точно малките пътечки и мен ме притесняват и затова сега съм много доволна. И целия хол-кухна, трапезария са ми достатъчни, имам място за съхранение, за сядане, голяяяяяма маса, децата да играят, защото не винаги го правят в детската.
За дрешника - аз лични не съм им фен, освен, ако не е 20 квадрата примерно, затова заложих на варианта голяма гардероб на една стена и съм много доволна също. Вече ми е готова новата спалня и гардероб, ще трябва да пусна снимки, събра изключително много неща, а има още празно място.

# 44
  • Мнения: 299
Благодаря, Амели!
Проблема е , че имаме 7 варианта на този етап, във всеки нещо ни харесва и нещо не ни харесва. Ще се правят комбинации. Искаме къщата да е възможно най- компактна, което не позволява много разчупване и разширяване. Направих едно албумче с плановете (парола на лични ще ви дам), ще ми е полезно да чуя мненията ви. За кухнята най- голямата дилема се оказа дали да е по-голяма и с остров, или по-малка но с удобен склад до нея...
http://tedynd.snimka.bg/other/mramor.866514
 Meggysan 9м ми звучи доста... а колко кв. ти е цялото дневно помещение (кухня, хол, трапезария)?

Общи условия

Активация на акаунт