Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 29

  • 95 541
  • 766
  •   1
Отговори
# 15
  • На брега
  • Мнения: 1 482
Благодаря за новата тема!
Една седмица обикалям да си събирам сертификати за използваните материали!
Хора! Като купувате каквото купувате искайте сертификати на момента!
Олеле ooooh!! Това пък за какво?! За ремонт извършен от строителна фирма - усвояване на веранда и стълбище изискват ли се?
Амели, с нетърпение очаквам да покажеш нови красоти!

# 16
  • София
  • Мнения: 757
И аз да се разпиша - къща може да нямаме още, но пък септична яма за чудо и приказ си имаме!
И е по-голяма от къщата Joy. Не знам какви са тези закони в таз държава, но ние сигурно имаме ЕДИНСТВЕНИ в цяло село такова чудо!
Амели, благодаря за информацията за това със сертификатите. Иначе строителят уж ни дава фактури за вложените материали, но сертификати  newsm78

# 17
  • Мнения: 122
Сертификати, протоколи, актове...... Понеже много хора удрят на тоя камък да предупредя: въвеждането в експлоатация от няколко години насам дори и за къщите не е шега работа. Понеже и строителите обещават много неща включително и технически (лошо няма впрочем стига да го изпълняват) последното плащане го правете на подписан и заверен Акт14 от всички участници (строител, общинар, геодезист, технически, проектанти). За незапознатите да кажа до акт 14 се събира едно тесте документация и в самия Акт 14 се описва всичко събрано преди това. Поне като ще да е бумащина го обърнете във ваша полза  Wink

# 18
  • Мнения: 2 276
 harry10 , щом си имате строител, би трябвало да се водят текущо Протоколи по време на строителството, придружени от необходимите декларации за съответствие (вече се наричат декларации за експлоатационни показатели. Препоръчвам на всички заели се със строителство (особено тези , които строят по стопански начин) да се запознаят с изискуемите документи за строежите да си следят   текущо попълване. Още повече че има образци на които задължително се подписва служител от общината и ако се пропусне момента става супер неприятно.
за справка: НАРЕДБА № 3 ОТ 31 ЮЛИ 2003 Г. ЗА СЪСТАВЯНЕ НА АКТОВЕ И ПРОТОКОЛИ ПО ВРЕМЕ НА СТРОИТЕЛСТВОТО
http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2135470582

 EMC2 не зная от къде ги измисли тези "геодезист" и "общинар" на Акт за приемане на конструкцията (образец 14) . Участниците в него са:
проектант-конструктор, строител, технически правоспособното физическо лице по част
"Конструктивна" към лицето, упражняващо строителен надзор (ако имаш договор за независим строителен надзор, въпреки, че не е задължително за обекти 5-та категория каквито са повечето еднофамилни къщи)
И съм все по - изумена що за строители си наемате, ако дори технически ръководител не ви осигуряват (наличието му е абсолютно задължително дори и да строиш по стопански начин). Копие от дипломата му се прилага към комплекта документи за въвеждане в експлоатация.

Последна редакция: чт, 07 май 2015, 18:55 от pep_si

# 19
  • София
  • Мнения: 757
А, ние си имаме и технически ръководител - имам подписан договор и с него и със строителя. Наели сме го той да движи цялата бумащина, ама е добре и аз да си знам какво да изисквам, че то с моята икономика съм толкова далеч от строителството. Иначе в договорите са поети ангажименти до Акт 15. Но аз се опитвам да внимавам и а следвам съветите Ви, особено на Амели, която си е напатила от строители! - не че успявам, де, но колкото мога ....

# 20
  • Варна
  • Мнения: 18

Здравейте .Извинявай те че така влизам във вашата тема , но искам да попитам строителките от Варна за колко време си изкарахте разрешително за строеж.Благодаря!

# 21
  • Мнения: 196
За колко време ви пуснаха тока? Подадох документи за проучване и чаках един месец. След това подадох други, заедно с проектите и чакам вече 20 дни. Подала съм за временен и окончателен. Къщата ще стане готова, а все още не са го пуснали. Сега взимаме от комшиите

# 22
  • Мнения: 122
EMC2 не зная от къде ги измисли тези "геодезист" и "общинар" на Акт за приемане на конструкцията (образец 14) . Участниците в него са:
За да имаш Акт14 трябва да имаш описан Акт2(както и разни други) във всичките му части. За Акт2 веднъж ти е нужен общинар и няколко пъти геодезист.

Варна за колко време си изкарахте разрешително за строеж.Благодаря!
В раьон Приморски веднъж чаках месец и половина, друг път година и половина - при втория имаше да се оправя регулация. Като цяло са си тегави.

Къщата ще стане готова, а все още не са го пуснали. Сега взимаме от комшиите
За да ти пуснат битовия ток трябва да имаш УВЕ (Удостоверение за въвеждане в експлоатация) и да им го занесеш.

Последна редакция: пт, 08 май 2015, 23:10 от EMC2

# 23
  • Мнения: 196
Нямам. Още сме на акт 14. Подали сме за промишлен и битов на едно.

# 24
  • Мнения: 2 276
За Акт2 веднъж ти е нужен общинар и няколко пъти геодезист.
Това вече е вярно, но в предишният си пост оставяше впечатление у читателите , че на Акт 14 трябва да ти се подписват и геодезист и общинар.
подписан и заверен Акт14 от всички участници (строител, общинар, геодезист, технически, проектанти).

# 25
  • Мнения: 29
Здравейте.

Отдавна не съм писал, но следя темата.

Първо да отговоря на някой въпроси:

EMC2 - беше питал колко дебела ми е плочата: 30 см без завършваща мазилка и настилки - 25см стиропор + 5см бетон.

В темата някой бе повдигнал въпроса за ползата от геоложко изследване - моя съвет е - направете го. Освен в случай когато са строили до вас наскоро и се знае строежа на почвата. Аз си патих затова че не направих такова. В последствие се оказа че отдолу имам скали и не може да се изкопае на необходимата дълбочина. Имах заложено мазе, което се наложи да се махне. Последва преработка на проекта, преизчисляване на конструкцията и тн... Излишни харчове, година забавяне и главоболия, които можех да си спестя. Но все пак имаше полза: след преработката, ми се смъкна почти на половина необходимото желязо а и бетона намаля. Като цяло поевтиняване на грубия строеж с около 20%.

И последно - най-сетне намерих строител - така че скоро ще почнем. Стискайте палци!

# 26
  • Мнения: 122

EMC2 - беше питал колко дебела ми е плочата: 30 см без завършваща мазилка и настилки - 25см стиропор + 5см бетон.

Това преди колко страници съм питал   newsm78

# 27
  • Мнения: 1 020
Лелееее, голямо четене падна Simple Smile
Много се вдъхнових от снимките на Амели и много се радвам за всички, които напредват и успех на започващите!
Аз ще се върнааа мноого назад Simple Smile
На нас тока в най-студените дни на 2-та етажа (320 м2) беше под 350 лв. Имаме особености разбира се, втория етаж не беше затворен и реално топлината бягаше нагоре, а нагоре не е измазано отвътре и имаме една врата/френски прозорец, на който бяха объркани размерите и сега седи с найлонова дограма. Затова имам някакви надежди тока ни да не е толкова голямо перо.
Иначе аз съм казвала, че заложихме на много дебели стени и затова се надяваме и след външната изолация съвсем да намалеят разходите. Това ни е голям + и за лятната жега, защото в този случай къщата е по-хладна.
Засега сме зарязали огради и подобни, малко на нищо не идват, но поне е нещо. Иначе външната ни врата е като от дограма, така я заварихме, може би някой ден ще я сменим с дървена (тя е навътре и няма да иска особена поддръжка). За всеки от етажите сме си поръчали отделни дървени врати. На мен си ми харесват, работим от доста време с един дърводелец от Велинград. Какво ли не е правил из нас  Crazy. Аз съм показвала снимки тук таме, но едва ли помните.

Амели и нас ни чака ровене за документи, че нали и нашия строител го хвана липсата...

Ние засега сме на ръба да завършим втория етаж и след това почваме да гоним документи, да не е правилно, ноооо с тези кредити мислите са ни само на едно място. Лошото е, че ми изтича разрешителното за строеж в началото на другата година. Иска ми се да успеем да узаконим дотогава, но ако успеем какво би ни коствало подновяване на разрешителното за строеж? Наново внасяне за одобрение, такси?

ПП Забравих да споделя и с вас (писах на Дион, докато се чудеше за камината), че аз съм влюбена в този тип, ако някой има отзиви да дава Simple Smile https://www.google.bg/search?q=%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0 … =1024&bih=620

# 28
  • софия
  • Мнения: 4 985
Коал, че то трябва ли да си готов със строежа с изтичането на разрешителното? Аз мисля , че трябва да започнеш някакво време преди да е изтекло "разрешение за строеж"
Незнам, дано не те объркам допълнително!
 А за камината, моя приятелка ползва такава в апартамента и споделя , че въпреки масовото мнение че били декоративни без никакъв топлещ ефект, е много доволна. Действително не ставала за самостоятелно отопление, но предвид факта че е в апартамент, си я е сложила заради пустата мечта да има камина и в крайна сметка е очарована защото и топлина си имала противно на мненията!

# 29
  • Мнения: 2 276
КоАл по отношение срока на разрешението за строеж съгласно ЗУТ
Чл. 153.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 87 от 2010 г., доп. - ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) Разрешението за строеж губи правно действие, когато в продължение на 3 години от влизането му в сила не е започнало строителството или когато в продължение на 5 години от влизането му в сила не е завършен грубият строеж, включително покривът на сградите, а за линейни обекти на техническата инфраструктура - ако в срок 10 години от влизането му в сила не е завършено строителството. Това се установява писмено от органа, който го е издал.
(3) Строежите, за които разрешението за строеж е загубило действието си по смисъла на ал. 2, могат да бъдат осъществени след презаверяване на разрешението за строеж. Когато разрешението за строеж не бъде презаверено в едногодишен срок, одобреният проект губи правно действие.
(4) При презаверяване на разрешението за строеж в случаите по ал. 2 и 3 се заплаща 50 на сто от предвидената такса по общия ред.
За удостоверяване на степен "груб строеж" трябва да имате подписан Акт за приемане на конструкцията (образец 14).
Ако ви е необходимо официално удостоверение за степен на завършеност (за прехвърлителна сделка, ипотека или др.), издава се от общинската администрация, след подаване на заявление, че желаете да ви бъде издадено. Към него се прилага копия от :документ за собственост на земята, одобрени проекти (част архитектура обикновено е достатъчно) , разрешение за строеж, скица Обр. 2, обр. 14. Прави се  оглед на обекта и се издава. Срокове и такси не си спомням точно

Последна редакция: вт, 12 май 2015, 11:04 от pep_si

Общи условия

Активация на акаунт