Наложителната употреба на антидепресанти през бременността

  • 46 702
  • 123
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 933
Мая Буболинче, може и на лични да ми разкажете как мина раждането. Имахте ли паник атаки? Много ме е страх от раждането

# 106
  • Мнения: 6
Здравейте! Аз съм на 36 години и от близо 15 години съм на антидепресанти. Имам проблем и с забременяването. Но реших, че е време да опитам инвитро. Преди нямаше информация за антидепресантите и влиянието им върху плода. Сега пак има "затъмнение", но тук- там вече започна да се говори по - открито. Само преди да споделя какво съм решила за себе си искам да кажа, че не приемам мнение от хора, които не са били в състояние на психично разстройство. Аз за себе си съм решила, че няма да спра с лечението си и не се притеснявам от това, че през целия си живот ще пия химии. Ако това ми помага да се чувствам пълноценен човек, нищо друго не ме интересува. Всеки с паническо разстройство ще ме разбере. Тъй като в организма ми за този дълъг период от време се е натрупала достатъчно от лекарствата, аз често забравям да ги пия със седмици. В началото на болестта бях много притеснена, че ще пия такива лекарства и опитвах какви ли не терапии- хипноза, електросън, но докато не осъзнах,че това е заболяване като всички други и се лекува успешно с лекарства и най - вече,  когато почувствах резултат от медикаментите. Опитах няколко пъти да ги спра,но неуспешно- след няколко месеца пак в паника. Сега нямам илюзии, че ще се оправя без тях, а и няма нужда да се справям без тях. Не смятам да спирам и ако забременея. Колко жени с тежки заболявания и силни лекарства стават майки на здрави бебчета и колко здрави майки раждат увредени дечица. Така че, мили мамчета, каквото и да се случи, ще се случи. Вярно е,че ще направим всичко, което е необходимо и зависи от нас, за да имаме здрави дечица, но не и ако се унищожаваме психически и физически. Никой никога не може да го иска!

# 107
  • Мнения: 421
Иванела, възхищавам се на смелостта ти, само така! И на мен все ме плашеха, че може да се увреди плода и т.н. и като спрях антидепресантите за 1вите три месеца какво? Стана още по-зле! То без хапчета се раждат деца с проблеми, така че това дали пиеш антидепресанти или не е относително! Пожелавам ти едно сладко здраво бебче Hug

# 108
  • Мнения: 6
 bouquet Благодаря, Буболинче! Нека повече майки споделят как е преминала бременността им, за да сме наясно на практика как се случват нещата! Пожелавам на всички щастието да станат майки, но и не забравайте, че ако нямате куража да го направите, има много деца, които очакват своите добри родители- това може да сме и ние.  bouquet

# 109
  • Мнения: 23
Здравейте, момичета! Много бих искала да си имаме някаква по-честа връзка. Аз знаете имах аборт и бая се влоших. До сега не съм пила често Ксанакс, а сега ми се налага и от вчера го пия. Много се влоших след като си спрях хапчетата. Сега пия Деанксит, ама май ефект няма. Всичко ме притеснява - работа, колеги, дори и мислите за бременност. Видях как се влоших без медикаменти и акъла ми не побира как ще изкарам и бременност.... Имате ли FB да се намерим и да си пишем и подкрепяме? Аз лично не мога да споделям това с приятели, защото те не ме разбират изобщо... Sad

# 110
  • Мнения: 933
Бамбинка моят съвет е да потърсиш медицинска помощ. Аз съм бременна вече в пети месец без да спирам АД, но страховете още си ме тресат. Имам ФБ, но не съм много редовна. Не се плаши да потърсиш помощ и когато се почустваш готова, бебето ще дойде.

# 111
  • Мнения: 23
Ти не си спирала изобщо антидепресантите така ли? Какво пиеш в момента?

# 112
  • Мнения: 933
До третия месец уж имах схема, но се чувствах адски зле и ми се върнаха по старата схема. Аз съм ма есциталопрам 10 и два пъти по половинка клонарекс от 0.5. За сега с бебо всичко е наред, но започването на бебеправенето и сега бременността се следят стриктно както от АГ така и от психиатъра ми. За това първо се погрижи за себе си и всичко ще си дойде на мястото

# 113
  • Мнения: 1 844
Колко от вас са ходили на терапия при психотерапевт / не психиатър/ за сравнително дълъг период от време - да кажем повече година?

# 114
  • Мнения: 933
Аз, но без ефект. Самото говорене не ми помогна. За момента осъзнаваш проблема, но после всичко по старо му

# 115
  • Мнения: 1 844
Само осъзнаване не стига, това е възможно и без скъпото говорене на терапевта.
Явно не сте успели да преработите проблема, затова и всичко се е върнало по старому.
Аз нямам нищо против употребата на медикаменти,
самата аз преди години съм имала и ПР, като в най-зорските етапи съм взимала антидепресанти. Но антидепресантът е фалш, той е временно решение, и този, който си мисли, че ще си живее от 25-годишна възраст до 85 щастливо, взимайки си редовно хапчето, е в громна грешка.
Това е все едно върху кървяща рана да лепиш лепенка след лепенка, замаскираш положението външно, но може ли раната да оздравее? - Не може. Правилната терапия е единственият начин човек да се измъкне от този омагьосан кръг.
И ако някой ми каже, че няма оправия - то значи, че или търси лесния, бърз и евтин начин - с антидепресант - или просто не е случил на неговия си терапевт. Само дето антидепресантът след години може да излезе доста скъпо и солено решение, а в конкретен момент - може да се случи така, че употребата му да стане противопоказна. Тогава вече става ад.

# 116
  • Мнения: 23
Аз ходя на терапия от няколко години, с прекъсвания. Сега отново съм редовна, но за съжаление се влоших и само с приказки не става. Усещам адски силно напрежение и само с приказки не ми се получава. Опитвам се да се надъхвам, но не става... Няма да се отказвам от терапията, но няма да стане и без хапчета за съжаление... Sad

# 117
  • Мнения: 6
Ако желаете ще направя във фейсбук група и ще си общуваме свободно. Ще ви изпратя линк за нея и можем спокойно да си обсъждаме и подкрепяме. Пишете, че желаете тук и аз ще ви изпратя линка. Целувки на всички! Heart

# 118
  • Мнения: 71
Здравейте момичета.Аз съм за групата във фейсбук искам да се вклча.Ето и моята история.Загубих бебенцето си при раждането и заради това сега съм на на есцитил 10 мг  но искам да го спра и пак да забременея.Дали ще е възможно да го пия през бременността,ужасно се страхувам да не навреди на бебето.

# 119
  • Мнения: 6
Ето линк за групата, която условно съм кръстила "ПРАД с усмивка", като ПРАД е абревиатура на паническо разстройство и антидепресанти. Групата е затворена и само ние, които сме членове, ще можем да публикуваме и четем написаното. За да се включите в групата е необходимо да последвате линка или да го копирате и заредите. След това трябва да изчакате да ви приема. На по- късен етап ще изберем и още администратори, които да следят какво се случва в групата. Заповядайте, дами и господа! Усмихнат ден от мен!

https://www.facebook.com/groups/191413517882334/

Общи условия

Активация на акаунт