Нашите ОРХИДЕИ - тема 15 - страсти, радости и грижи

  • 66 961
  • 774
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 6 391
_re_ge,   bouquet
Искам да ти благодаря за това колко си отзивчива и от помощ на всички, които пишат или просто четат темата. Оценяваме го Hug .

Добавям 'букет':



PS. Спомням си, че ти хареса тази Blush .

Последна редакция: вт, 11 авг 2015, 19:55 от Impala

# 676
  • Мнения: 13 978
О Импала
благодаря за милите думи
а фалчетат в 'човешки" цвят са ми слабост -прелестни прелестници!!

Иначе сте заблязали че ако имам възможност да помогна с конструктивна информация винаги съм готова.
Но сигурно вече всичко от вас знаят и че не мога  да съм винаги бяла и добра. Когато има запитване- " как да се грижа за орхидея която току що ми подариха а аз не искам да гугълна а ми еудобно някой д ами напише всичко от А до я" -  нещо неволно започва да се надига в мен  Mr. Green

# 677
  • Мнения: 6 391
Чудесна си и заради това Mr. Green . Чуждото време и труд трябва да се ценят Naughty .

# 678
  • Варна - Черна гора
  • Мнения: 582
Благодаря, много _re_ge   bouquet

обнадежди ме! Ще следвам съветите ти.

Първото фалче си купих през 2011 ... вече са 6 в къщи и две офиса. Мястото е ограничено иначе ще са повече.
Поливам ги единствено и само чрез потапяне в кръгла кутия от сладолед с диаметър малко по-голям от този на саксията, така че да не се кълбучне и да се намокри розетката. Водата е 1-2 см. под ръба на саксията с фалчето. Ако имам съмнение, че е попаднала вода между листата попивам с клечка за уши. Поливам два пъти месечно. Не пулвелизирам. Почиствам праха с вражна кърпа. Имам тор, но се страхувам да не ги уморя и до сега не съм торила.
Това, скалпираното е от м.Март тази година. Забелязах, че се олюлява но си мислех, че не са го засадили добре.

Имах един много смотан ден, не заради фалчето, но ето че на финала съм обнадеждена.
Благодаря!

# 679
  • Мнения: 13 978

Това, скалпираното е от м.Март тази година. Забелязах, че се олюлява но си мислех, че не са го засадили добре.

Имах един много смотан ден, не заради фалчето, но ето че на финала съм обнадеждена.
Благодаря!

може да е магазински фал! от поливане с маркуча.
абсолютно гарантирам че спре ли се гниенето при такива корени до два месеца ще имаш бебе-кейки  а защо не и по-рано . При мен най-скоростното поникване на бебе от загнила розетка беше след 20 дена. пожелавам ти го и на теб от сърце!

# 680
  • Русе
  • Мнения: 633
Влизам да ви покажа на майка ми фалчето, което й купих/спасих с едно цветче от Кауфланд. Цъфна още един цвят след около 15 дни и има нова пъпка  Heart Eyes

http://prikachi.com/images.php?images/147/8293147R.jpg

А ето ги моите, които ще очаквам да ми се отблагодарят някой ден  Laughing  Сложих ги в кашпи, но се чудя дали ще са ОК така? Това е и светлината през деня при тях. В южна стая, но далеко от прозореца.

http://prikachi.com/images.php?images/146/8293146j.jpg

# 681
  • София
  • Мнения: 529
Влизам да ви кажа, че очаквам невероятен цъфтеж тази зима. Днес,  докато си тествах новата прахосмукачка успях да съборя цели три саксии от цветарника. Като първата я хванах във въздуха с един плонж  bowuu (Импала, сега ако успееш и това да си представиш  hahaha ). И единствената причина да ми е толкова смешно е, че се размина без щети по орхитата. Изобщо няма да споменавам колко кори пръснах из стаята  Whistling


Сега гадната част: майка ми има дендробиум, с две нови булби. Вчера забелязах едната, че е загнила в горната си част - там където изкарва новите листа. Толкова загнила, че направо отрязах с ножицата до здраво. След внимателен оглед на втората видях и там същото - новото листо, което едвам беше поникнало, беше изгнило. Някакви предположения на какво може да се дължи?

# 682
  • Sofia
  • Мнения: 26 648


А ето ги моите, които ще очаквам да ми се отблагодарят някой ден  Laughing  Сложих ги в кашпи, но се чудя дали ще са ОК така? Това е и светлината през деня при тях. В южна стая, но далеко от прозореца.

http://prikachi.com/images.php?images/146/8293146j.jpg
Аз не мога да ги гледам моите ,
когато са без цветове и им забучвам по една изкуствена...така винаги изглежда ,че са ми цъфнали Mr. Green

Последна редакция: ср, 12 авг 2015, 23:40 от Doli

# 683
  • Ænima/Albuquerque
  • Мнения: 3 821
Влизам да ви кажа, че очаквам невероятен цъфтеж тази зима. Днес,  докато си тествах новата прахосмукачка успях да съборя цели три саксии от цветарника. Като първата я хванах във въздуха с един плонж  bowuu (Импала, сега ако успееш и това да си представиш  hahaha ). И единствената причина да ми е толкова смешно е, че се размина без щети по орхитата. Изобщо няма да споменавам колко кори пръснах из стаята  Whistling

 smile3532

Аз не мога да ги гледам моите ,когато са без цветове и им забучвам по една изкуствена...така винаги изглежда ,че са ми цъфнали Mr. Green

 smile3532

# 684
  • Мнения: 13 978


Светланка
спомнмя си Новата прахосмукачка!!! еми сег аот нея има двойна полза явно !


Сега гадната част: майка ми има дендробиум, с две нови булби. Вчера забелязах едната, че е загнила в горната си част - там където изкарва новите листа. Толкова загнила, че направо отрязах с ножицата до здраво. След внимателен оглед на втората видях и там същото - новото листо, което едвам беше поникнало, беше изгнило. Някакви предположения на какво може да се дължи?


какъв е дендробиума. Нека помисля на какво може да се дължи - опръсква ли с вода? нещо да капе отгоре?


Елинка чудесни са кашпите,  растенията са възрастни що не им пречи. Осветлението винаги е достатъчно, а ако НЕ винаги се коригира с намляване на поливането. ако една орха реши да цъфти тя го прави и да е на не мног осветено място стига да с еполива малко по-редичко

# 685
  • Русе
  • Мнения: 633
...
Елинка чудесни са кашпите,  растенията са възрастни що не им пречи. Осветлението винаги е достатъчно, а ако НЕ винаги се коригира с намляване на поливането. ако една орха реши да цъфти тя го прави и да е на не мног осветено място стига да с еполива малко по-редичко

 Heart Eyes


Аз не мога да ги гледам моите ,когато са без цветове и им забучвам по една изкуствена...така винаги изглежда ,че са ми цъфнали Mr. Green

 Hug

# 686
  • София
  • Мнения: 529

Сега гадната част: майка ми има дендробиум, с две нови булби. Вчера забелязах едната, че е загнила в горната си част - там където изкарва новите листа. Толкова загнила, че направо отрязах с ножицата до здраво. След внимателен оглед на втората видях и там същото - новото листо, което едвам беше поникнало, беше изгнило. Някакви предположения на какво може да се дължи?


какъв е дендробиума. Нека помисля на какво може да се дължи - опръсква ли с вода? нещо да капе отгоре?


Ама и аз си зададох въпроса...  ooooh! Дендробиума е като този на снимката:
Скрит текст:

Булбите също са горе-долу толкова големи. Има го от зимата, купи го цъфнал, булбите покараха след това. Единственото което ми хрумва е да е преполят, макар че тя ги полива много внимателно (откакто  аха да умори едно фалче от преполиване много внимава). Те дендробиумите уж не са толкова чувствителни на поливане, ама знам ли  Thinking Не го пръска никога. Стои на южен прозорец, но е тереса, отгоре е покрита и няма пряко слънце.
Другото което ми хрумва е да е някаква болест, защото ден преди това намерихме едно от фалчетата й със загнила сърцевина, но реших, че просто го е намокрила при поливането. Сега обаче с този дендробиум не съм сигурна. Ех, как ме е яд, че не се сетих да го снимам!

# 687
  • Мнения: 6 391
Влизам да ви кажа, че очаквам невероятен цъфтеж тази зима. Днес,  докато си тествах новата прахосмукачка успях да съборя цели три саксии от цветарника. Като първата я хванах във въздуха с един плонж  bowuu (Импала, сега ако успееш и това да си представиш  hahaha ). И единствената причина да ми е толкова смешно е, че се размина без щети по орхитата. Изобщо няма да споменавам колко кори пръснах из стаята  Whistling
И още как си го представих Whistling ... И аз съм го правила, но само с две саксии, така че ти водиш в класацията. Засега Mr. Green . Защото след няколко месеца, като дойде времето за цветоносите, ще започна през ден да обикалям моите като куче около месарница. Ммм, колко възможности за съвместна гимнастика ще се отворят.

Иначе тези дни ми прецъфтяха няколко фалчета купени януари-февруари. Последните цветове се бяха отворили по-късно, разбира се, но продължителността на цъфтеж ме изненада. Наесен искам пак Laughing .

# 688
  • Варна
  • Мнения: 818
аз да ви попитам имам една голяма орхидея, която последно поливах в неделя и беше много света и и даже си изкарваше супер много пъпки, а старите и цветове още не са паднали, но днес като я погледнах отново забелязах, че стеблото и е станало червено, а в неделя си беше съвсем нормално  Sad какво означава това и на какво се дължи и как мога да оправя положението, защото наистина много си я харесвам
Скрит текст:

това са снимки от днес *в неделя имаше 5-6 разлистени цвята, а днес един, който е взел дал*

Последна редакция: чт, 13 авг 2015, 18:21 от Missy™

# 689
  • Мнения: 13 978
Светланка
дендра е нобиле, те пък са супернептенциозни към  поливането в тези сезони.
Някакво гниене ми е мисълта и намен. Да вземеш да срежеш до здрави и да намаже ш със спирт. после се огледай за кейки. ако не се случват ще сложим булбите хоризонтално върху сфагнум и така кейки ще има със сигурност.


Мисси
почервеняването на цветоноса означава изсъхване. Просто му е минало времето и той умира. Орхидеята го умира цветоноса всъщност. защо понякога фалчетата си засушават цветоноса докато още има цветенца или разклонения не знам. но нищо страшно не се е случило. Цветоноса е преходен. ще израстне нов!

Импала
аз имам едн акоято още има три цвята. Цъфнала е декември. Намерена до боклука края на септември . след седмица беше пуснала цветонос от благодарност милата и като цъфна този цветонос- досега ...

Общи условия

Активация на акаунт