Безизходица или нещо друго?

  • 57 115
  • 1 560
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 14 478
Блу, пояснявам : за мен преквалификацията не е клише!

Собствен опит, много труд и много хъс!
Просто установих, че с френската ми филология и добрите ми познания по френска цивилизация и култура ще си стоя цял живот умна Rolling Eyes, но бедна! Twisted Evil

Затова на почти 40 годишна възраст записах следдипломна квалификация по управление, измъчих се да уча тепърва математика, финанси, счетоводство, статистика (все неща, които са били винаги моя кошмар!!!), кандидатствах за допълнителен докторат в Институт по управление във Франция, и след тези 3-4 много трудни за мен години се пуснах (и доста бързо се реализирах) на свободния пазар!
Следдипломна квалификация по управление не е нито нещо рядко, нито котиращо се особено...
Дипломи по "управление" има вече всеки трети...пък и от чужбина даже (което не им пречи да блъскат по кол центровете)
 
Преквалификацията-ох тази панацея.
Запишете едни финанси и ставате началници с хъс!!! Като няма добре платена работа за хлебари
и дърводелци всички ще ставаме финансисти и управленски кадри.

Последна редакция: вт, 02 юни 2015, 20:28 от Герри

# 46
  • София
  • Мнения: 1 590
Ами аз само споделих...
Не с идеята всеки да става финансист, а просто всеки да се стреми към нещо по-хубаво за него!
А колкото до заплащането, прави сте!
Но пък да седиш в къщи и нищо да не правиш, и да чакаш някой да те забележи - също не става!

# 47
  • Мнения: 10 999
Аз съм на мнение, че хората които умеят да ти свършат конкретна работа получават повече от тези с диплома по управление, пък дори и от чужд университет. Да беше ИТ, как и да е, ама управление направо звучи смешно, освен ако не управляваш собствения си бизнес.

# 48
  • Мнения: 10 547
Е, то и за преквалификацията трябват средства.
Не пада на земята като дар божи.
Твърдя го като преквалифицирана и прясно нагазила в новата си професия.
Отделно изисква време и често е невъзможно за съвместяване със служебните ангажименти, ако има такива.

# 49
  • София
  • Мнения: 12 374
Блу, пояснявам : за мен преквалификацията не е клише!

Собствен опит, много труд и много хъс!
Просто установих, че с френската ми филология и добрите ми познания по френска цивилизация и култура ще си стоя цял живот умна Rolling Eyes, но бедна! Twisted Evil

Затова на почти 40 годишна възраст записах следдипломна квалификация по управление, измъчих се да уча тепърва математика, финанси, счетоводство, статистика (все неща, които са били винаги моя кошмар!!!), кандидатствах за допълнителен докторат в Институт по управление във Франция, и след тези 3-4 много трудни за мен години се пуснах (и доста бързо се реализирах) на свободния пазар!
Следдипломна квалификация по управление не е нито нещо рядко, нито котиращо се особено...
Дипломи по "управление" има вече всеки трети...пък и от чужбина даже (което не им пречи да блъскат по кол центровете)
 
Преквалификацията-ох тази панацея.
Запишете едни финанси и ставате началници с хъс!!! Като няма добре платена работа за хлебари
и дърводелци всички ще ставаме финансисти и управленски кадри.

Имам двама приятели от детските години, завършили гимназията по дървообработване във Велинград. Изкарват много добри пари като дърводелци, макар и не в родния си град. Много добри майстори са.

# 50
  • Мнения: 646
За съжаление все още върлува едно пренебрежение към средното специално образование или т.н. бивши техникуми. А точно от такива хора има нужда. Не може, а и не трябва всеки да е менаЖер...

# 51
  • София
  • Мнения: 1 590
Абе стига с това "менаЖер", началник, финансист и управленец!
Просто преквалификацията ми ме извади от обичайната рутинна среда, намерих си друга работа - не управленска - блъсках като идиот поне 5 години за сравнително ниска заплата, докато изучих занаята, но определено придобитите знания задължително те изтикват нагоре в йерархията и нещата започват да се случват!
Иначе сега щях кротко да си превеждам и да пустосвам всички "връзкари".

# 52
  • София
  • Мнения: 12 374
Да не си станала спедитор  Wink

# 53
  • Мнения: X
И какво като се преквалифицираш като всички работодатели се интересуват от опит и умения? За какво ти е тази приквалификация на 40-50 години? Аз досега дипломата си не съм я показвала на никой работодател. Не са ми я искали.

# 54
  • София
  • Мнения: 1 590
Да не си станала спедитор  Wink
Joy
Още по-лошо, организирам производство и спедиция. Mr. Green

Чек, и на мен дипломата ми я приеха на доверие Grinning

# 55
  • София
  • Мнения: 12 374
Да не си станала спедитор  Wink
Joy
Още по-лошо, организирам производство и спедиция. Mr. Green


Уцелих значи  Wink Радвам се за теб!

# 56
  • Мнения: 646
Lucie, не съм имала теб предвид.

Просто казвам, че има голяма съвкупност от хора, която иска да е секретар, организатор, нещо си, а бачкатори - ел. техници, механици и пр. няма. Защото някой преди 25г. реши, че не е престижно.

# 57
  • София
  • Мнения: 1 433
а какво да кажем примерно, когато си в отрасъл който се търси, котира, въпреки кризата, работа бол...ама заплащане нъц....
визирам проферията на мед. сестра и учител
търсят се навсякъде, че даже и без опит вземат
там не мрънкат чак толкоз за малките деца и т.н, щото кадри нема...и са кът....
ама заплащането е безобразно
и сега понеже скоро ще ми се наложи поради съкращения да сменям работа и се поразрових...
ми не може в обява на Столична община за педагог да се дава заплата 560лв
а за помощния персонал, чието образование по критерий е Основно-500лв #Crazy #Crazy
значи разликата между висше и основно според нашите общинари се равнява на 60лв
и аз как да набия в канчето на синът си-първокласник, дето само от футбол се интересува, че трябва да учи, за да сполучи/както на мене ми набиваха някога/  newsm78
пък и лошото е, когато си влюбен в професията си, не можеш без нея, и хич не ти се ще да се преквалифицираш, щото ИТ специалностите или счетоводството не са за всеки

# 58
  • Мнения: 5 338
За министерства и администрации не знам, но за семейните фирми мога сценарий за сериал да напиша направо! Mr. Green
И не само семейните фирми, случва се и в по-големи. Имам наблюдения. Назначават се роднини, познати, бивши колеги от други предприятия. Привилегировани, които не си дават много зор в изпълнението на служебните задължения, а често нямат и всички нужни качества за позицията, която заемат. Но пък редовно си получават заплатите и са спокойни, че имат закрила.

# 59
  • Мнения: 5 338


Просто казвам, че има голяма съвкупност от хора, която иска да е секретар, организатор, нещо си, а бачкатори - ел. техници, механици и пр. няма.
Наистина проблемът е пренасищане на кадри в определени отрасли. Като че ли на никого не му се работи в производство, физически труд, селско стопанство. Аз лично и не мога, поради здравословни проблеми. Но е факт, че масово младите искат да работят в офиси, защото е "престижно". Имах случай преди 6-7 години. Моя колежка на тогавашното ми работно място попита наш общ познат (млад човек) какво би избрал. Да е на нейното място (на бюро пред компютър) с 300 лева заплата или в някой от "непрестижните" браншове, където обаче би вземал повече пари. Той без колебание отговори "Пред компютъра, разбира се, защото е по-престижно". Призна си, че от другата работа би се срамувал. И от какво да се срамува? Хората, които си изкарват прехраната с физически труд, трябва да се уважават. Все слушам как умственият труд у нас не се ценял достатъчно (най-вече по критерий заплащане). Може би е така, но и всички останали, които работят съвестно в каквато и да е сфера, трябва също да се ценят.

Общи условия

Активация на акаунт