Безизходица или нещо друго?

  • 57 122
  • 1 560
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 1 590
Аз пък мисля, че връзки и шуранайки вече няма!
Това е отживелица!
Поне на мен не ми се е случвало, а и не познавам някой да са го взели на работа да кибичи, щото бил роднина на някой си ....
Може би някъде по държавната администрация все още става,  newsm78 де да знам?

Но мен нищо не може да ме накара да взема на работа някой некомпетентен, щото ми го води брат ми примерно, на мястото на някой, който компетентно ще си върши работата!!!

Знам как съм се борила за място под слънцето, на колко интервюта съм ходила, ... накрая на дърти години се хванах тепърва да се преквалифицирам, и да уча ужасни науки (които хич не ми бяха по сърце Sick), и повече от 10 години съм се бъхтала за малко пари, докато изуча занаята, който сега практикувам Money

Затова много ме е яд на такива пораженци, дето завърши едно виШО, висне на врата на мама, тате, или пък на съпруг или съпруга ... и по цял ден мрънка, че няма кой да оцени блестящата му диплома и да му даде стартова заплата от минимум 2000 лева!!!

# 31
  • Мнения: 8 975
EXQUISITE И аз съм съгласна, че е така, но не намирам вина в работещия. Просто е един омагьосан кръг. За съжаление в България в основната си част заплащането е обидно нищожно.

Айде, не вярвам да са болшинство случаите, в които наистина го спазваш тоя принцип - щом толкова ти плащат, толкова ще работиш. Такава е думата просто. Но истината е, че като не се плаща достатъчно, работникът се чувства някак обидно, унизено... и изобщо не е мотивиран, върши работата с нежелание, по принуда. А когато една работа се върши с желание и хъс, нещата винаги са по-различни.

Пак ще дам пример със себе си - завършила съм висше образование в СУ. На предишната си работа, която беше по специалността ми, взимах точно толкова, колкото вземаше една чистачка в ДАНС или в съда. И да, върших си работата, но самочувствието ми като човек и служител беше под нулата....  Ходих с нежелание на работа и изобщо нямах намерение да оставам дълго на това работно място.


Затова много ме е яд на такива пораженци, дето завърши едно виШО, висне на врата на мама, тате, или пък на съпруг или съпруга ... и по цял ден мрънка, че няма кой да оцени блестящата му диплома и да му даде стартова заплата от минимум 2000 лева!!!


Ако някой очаква да почне тепърва работа за тия пари, то наистина има доста нереалистични очаквания!
Няма нищо лошо и е напълно в реда на нещата да си има една стартова заплата, която да е с тенденция към увеличаване. За съжаление на практика са малко местата, където спазват подобен принцип.

# 32
  • Мнения: 5 339
Аз пък мисля, че връзки и шуранайки вече няма!
Това е отживелица!
Поне на мен не ми се е случвало, а и не познавам някой да са го взели на работа да кибичи, щото бил роднина на някой си ....
Може би някъде по държавната администрация все още става,  newsm78 де да знам?

Има доста такива случаи около мен.

# 33
  • Мнения: 22 036
Много е относително. Жвяла съм в България по време на кризата и малко след нея и никога не съм била без сравнително добра работа. Сега си давам сметка, че е било въпрос на късмет, защото никога не съм имала връзки. Печелила съм конкурси 4 пъти, а си мислих, че са нагласени. От сегашното ми положение дори се замислям, дали нямаше да съм по-добре реализирана в България, предвид че отказах много добра позиция.

# 34
  • Мнения: 14 478
Аз пък мисля, че връзки и шуранайки вече няма!
Това е отживелица!
Поне на мен не ми се е случвало, а и не познавам някой да са го взели на работа да кибичи, щото бил роднина на някой си ....
Може би някъде по държавната администрация все още става,  newsm78 де да знам?

Има доста такива случаи около мен.
Всички , с които работя напоследък са такива.
А работя с чиновници от администрацията в момента. Няма нито един без да се знае кой го е назначил, кога, как, кой му е връзката и как точно го крепи на работа.

Ако не наемаха с връзки да се "кибичи", то държавата ни щеше да цъфти. А тя очевидно Не цъфти.

# 35
  • София
  • Мнения: 38 950
Как да няма връзки като 40% от фирмите са семейни.
Проста статистика.
И въобще от 10 годишния ми опит на пазара, мога да кажа - е нема такъв ужас като бг пазара на труда!

# 36
  • Мнения: 1 408
Аз пък мисля, че връзки и шуранайки вече няма!
Това е отживелица!
Поне на мен не ми се е случвало, а и не познавам някой да са го взели на работа да кибичи, щото бил роднина на някой си ....
Може би някъде по държавната администрация все още става,  newsm78 де да знам?

Има доста такива случаи около мен.
Има, и за съжаление никак не са малко. Една приятелка работи във фирма, където е назначена почти цялата рода. Безкрайно количество братовчеди, стринки, зълви и т.н. са ако не шефове, то "бачкатори", които цял ден си клатят краката и другите им вършат работата. Отделно от това само слухтят и разнасят интриги.

# 37
  • София
  • Мнения: 12 374
Аз пък мисля, че връзки и шуранайки вече няма!
Това е отживелица!
Поне на мен не ми се е случвало, а и не познавам някой да са го взели на работа да кибичи, щото бил роднина на някой си ....
Може би някъде по държавната администрация все още става,  newsm78 де да знам?

Има доста такива случаи около мен.

Знам за 3 министерства в които има доста много шуробаджанащина. В едното работи доведения ми баща, в другото - кумът, а в третото сестрата на мъжа ми.

# 38
  • София
  • Мнения: 38 950
За министерства и администрации не знам, но за семейните фирми мога сценарий за сериал да напиша направо! Mr. Green

# 39
  • Мнения: X
И на фона на всичко това, днес прочетох, че до 10 години ще има недостик на работна ръка.  Crazy
Хем безработицата голяма, хем много работни места...
Много работни места с безобразни условия на труд и скапано заплащане.Давам пример със столично частно училище. Не е сред елитните, дори е доста смотано. Госпожата на начален курс започва работа в 7:30 сутринта като придружител на един от учениците на това училище. Детето е с аутизъм и поведенчески проблеми- тя пази него да не се нарани и да не се стигне до ПТП докато го карат до училището. Работното и време приключва в 18 часа. В ангажиментите и освен обучението и грижата за децата, някои от които със СОП, се включва и почистване на стаите, коридорите и тоалетните на училището. Чистата заплата на госпожата е 460 лева. Тя е на 76 (!!!) години. Желаещи за това работно място, които да не са в пенсионна възраст?

# 40
  • Мнения: 8 922
Любимо ми е клишето " да се преквалифицира", " да се развива". Как точно става това, когато си вече в една по-напреднала възраст, 50+ примерно и си просто със средно образование?

# 41
  • Мнения: 25 839
Възрастта е само голо оправдание за мързеливите и некадърните!  Naughty
Никакъв проблем няма всяка продавачка, шивачка, чистачка, учителка, недостатъчно добре платена офис служителка да се преквалифицира в ИТ специалист, лекар или юрист например. Е, в краен случай в министър или депутат.
Мързи ги бе, мързи ги!
Въпрос на време е да се превърнем в нация на ИТ специалисти, да ги видя тогава работодателите за какво ще реват!  Crossing Arms

# 42
  • София
  • Мнения: 1 590
Блу, пояснявам : за мен преквалификацията не е клише!

Собствен опит, много труд и много хъс!
Просто установих, че с френската ми филология и добрите ми познания по френска цивилизация и култура ще си стоя цял живот умна Rolling Eyes, но бедна! Twisted Evil

Затова на почти 40 годишна възраст записах следдипломна квалификация по управление, измъчих се да уча тепърва математика, финанси, счетоводство, статистика (все неща, които са били винаги моя кошмар!!!), кандидатствах за допълнителен докторат в Институт по управление във Франция, и след тези 3-4 много трудни за мен години се пуснах (и доста бързо се реализирах) на свободния пазар!

# 43
  • Мнения: 25 839
Ами браво! Поздравления!
И твоят опит важи за 90% от целокупното българско население?
А случайно да се замисли, че ако всички повторят твоя пример, утре няма да има кой да ти продаде един хляб в магазина, нито кой да го произведе, нито кой да го транспортира, нито кой да ти почисти боклука, нито кой...
Освестете се малко, бе хора! Всяка професия има място под слънцето и има своята роля в общото благополучие. Но това не е основание да тъпчеш всички, които са под теб, и да ги държиш на надопустимо ниски заплати, само за да имаш повече възможности да си развяваш успешността по света.
Дано не ви се случва да стане и у нас това, което правят в другите страни - да започнат да стачкуват цели браншове, та чак тогава да започнете да цените чуждия труд.
Но пък с такива менте профсъюзи как ли да разберете, наистина?

# 44
  • Мнения: 8 922
Между почти 40 и 50+ години разликата е повече от 10. Освен това, при едно завършено, макар и без голяма реализация образование, ти имаш изградени навици да учиш, отделно имаш и амбиции. Но ти имаш амбиции да работиш нещо, което да ти носи висок доход. А страшно много хора нямат тези амбиции, нямат и интелектуалната възможност и си го знаят. Те искат да работят нещо, което да им позволява да си хранят децата с прилична храна, да ги заведат веднъж на нашето мръсно море, да им купят хубав подарък за Коледа. А не могат.

Общи условия

Активация на акаунт