Безизходица или нещо друго?

  • 57 078
  • 1 560
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 060
Позволявам си да цитирам мнение на друг потребител, чийто ник ще сменя. Много ми е интересно колко са хората с тези разбирания. Могат ли да се обосноват още и още защо мислят така. Винаги ли срещат тези спънки в търсенето на работно място или са по-скоро изключение? Какво се иска от кандидатите, за да бъдат наети? И защо още като кандидатстваме за свободна позиция не изискваме от работодателите да покриват законния минимум - трудов договор, задължително заплащане на извънреден труд, почивка на официални празници, ако естеството на работа го позволява. Защо подписваме документи с кофти или невярно съдържания, а по-късно виним друг?Кой е луд според Вас, този, който яде баницата или онзи, който му я дава?
Безизходица ли е или нещо друго?

Едно съм разбрала от търсенето ми на работа дотук. Трябва да си до 29 г, но с петгодишен стаж. Не е желателно да си с малко дете, понеже децата се разболяват. Не е е желателно и все още да нямаш дете, защото може скоро да забременееш. Ако децата ти са отдавна пораснали, и нямаш намерение да забременяваш повече, си твърде стара. Добре е да издържаш на стрес, натоварване, да се съгласяваш на извънреден труд. Ако си в офис, е хубаво да можеш да оставаш след работно време, ако си в магазин- да си касиер, хамалин, чистач, счетоводител и подреждач на рафтове и витрини. Ако си на сезонна работа си на 12-14 часа работен ден. Добре е да знаеш поне три езика, между които-арабски, хинди и норвежки.След всички изброени изисквания, да се съгласиш на 600лв. чисто.Да си висшист с практически умения, но много често да криеш висшето си образование, за да ти се обадят. Не е желателно да си по-образован от шефа, защото той, често е със средно. Абе весело е.

# 1
  • Мнения: 14 478
На това му се вика безработица.
Това, което описва момичето е вярно за хора без протекции, без чичовци, лели и шуренайки, които да ги нагласят на работа.
В България работа за млади хора трудно се намира.
Когато има нужда от хора, които да работят и заплатите ще се вдигнат.
Сега нужда от хора няма.
В България цари едно несменяемо чиновничество, затлачило изцяло частната инициатива, несменяемо и хранещо се със заеми от вън. Малкото предприятия не са достатъчни.

А на село, от земята си, хората не могат да изкарат така, че да живеят като нормални бели хора.

# 2
  • Мнения: 5 304
На това му се вика безработица.
Това, което описва момичето е вярно за хора без протекции, без чичовци, лели и шуренайки, които да ги нагласят на работа.
В България работа за млади хора трудно се намира.
Когато има нужда от хора, които да работят и заплатите ще се вдигнат.
Сега нужда от хора няма.
В България цари едно несменяемо чиновничество, затлачило изцяло частната инициатива, несменяемо и хранещо се със заеми от вън. Малкото предприятия не са достатъчни.

А на село, от земята си, хората не могат да изкарат така, че да живеят като нормални бели хора.
Напълно вярно. Тъжно, но вярно.

# 3
  • Мнения: 10 996
вярно е, има само няколко сектора в които се търсят хора, хубаво е младите хора преди да изберат образование да проучат дали има търсене, иначе няма смисъл да инвестираш пари и нерви в учене на нещо, което няма реализация.
Аз също съм в отрасъл, които е преситен със кадри, но какво да се прави, сбъднах детската си мечта.
Човек не бива да се отчайва, а да се преквалифицира или да започне нещо което му е под нивото, по- добре отколкото да стои депресиран у дома. А 600 лв. са си 600 лв, а без нищо по-добре ли е?

# 4
  • Мнения: 341
И на фона на всичко това, днес прочетох, че до 10 години ще има недостик на работна ръка.  Crazy
Хем безработицата голяма, хем много работни места...

# 5
  • Другата България
  • Мнения: 37 625
На това му се вика безработица.
Това, което описва момичето е вярно за хора без протекции, без чичовци, лели и шуренайки, които да ги нагласят на работа.
В България работа за млади хора трудно се намира.
Когато има нужда от хора, които да работят и заплатите ще се вдигнат.
Сега нужда от хора няма.
В България цари едно несменяемо чиновничество, затлачило изцяло частната инициатива, несменяемо и хранещо се със заеми от вън. Малкото предприятия не са достатъчни.

А на село, от земята си, хората не могат да изкарат така, че да живеят като нормални бели хора.
Гери, напълно споделям всяка дума.
С едно уточнение - за млади се намира, в големите градове.
Но за 40+, а вече за 50+ - картинката е съвсем различна.
В провинцията и за младите е безнадеждно.

# 6
  • Мнения: 5 289
И аз четох за това проучване, според което има недостиг на работна ръка, особено на сервитьори, бармани, готвачи, наред с IT специалистите. Ами ще има, като на никой не му се дават пари за заплати, като в много случаи работата е сезонна, но никой не иска да те осигурява целогодишно.
Наскоро слушах и някой по радиото говореше за това, че младите хора работят и то много в чужбина, така че не вярвам някой да откаже и тук земеделска работа, обаче за същите пари като в чужбина. Ама няма кой да ги даде. Тук са свикнали да ти извиват ръцете, защото няма накъде.

# 7
  • Мнения: 5 304

С едно уточнение - за млади се намира, в големите градове.
Но за 40+, а вече за 50+ - картинката е съвсем различна.
В провинцията и за младите е безнадеждно.
Така е. Аз живея в малък град, нямам възможност да отида в по-голям и съм вече "трайно безработна" (над 1 година). Родителите ми за щастие работят, и двамата са 50+.

# 8
  • Мнения: 10 547
600 лева заплата съотнесени към цените у нас са подигравка.
600 лева трябва да е МРЗ.

Факт, който не зная защо обижда или учудва някого е, че жените без деца създават доста по-малко ядове в сферата на отсъствията и болничните. Пример: само за последния месец ми се наложи 5 пъти да си сменя смените, защото децата ми имаха мероприятия, на които беше редно да присъства всеки родител. Това, ако бях на пълно работно време, значи да отсъствам поне пет следобеда.
Отделно няма сила, която да ме задържи след работно време, когато децата ми висят в ДГ.

# 9
  • Другата България
  • Мнения: 37 625
В момента имам познат, който след 4 години трайна безработица /е, той е с претенции, та не го жаля/, висше икономика, 2 езика и бла-бла, работи като счетоводител в държавна /общинска / администрация за 520 лв. основна заплата. Не знам кое към какво трябва да е съотнесено. Продавачката в кварталния магазин е с 450 лв.

# 10
  • Мнения: 10 547
Към цените трябва да е съотнесено.
Вземи една средна за страната работна заплата, която е към 800 лева, оформена на принципа софийските IT-а и провинциалните шивачки, и я разпредели за сметки, храна, ала-бала. Мизерия, мизерия.

# 11
  • Мнения: 6 365
В някои случаи е безработица, в други си е до човека, имам познати, които стоят при кофти условия, но не се преквалифицират, не пробват нещо подобно на специалността си. Това в Пловдив, където работа вече доста по-лесно се намира. В предишната ми фирма трудно си намират квалифицирани хора.

# 12
  • Мнения: 1 408

С едно уточнение - за млади се намира, в големите градове.
Но за 40+, а вече за 50+ - картинката е съвсем различна.
В провинцията и за младите е безнадеждно.
Така е. Аз живея в малък град, нямам възможност да отида в по-голям и съм вече "трайно безработна" (над 1 година). Родителите ми за щастие работят, и двамата са 50+.
600 лева заплата съотнесени към цените у нас са подигравка.
600 лева трябва да е МРЗ.

Факт, който не зная защо обижда или учудва някого е, че жените без деца създават доста по-малко ядове в сферата на отсъствията и болничните. Пример: само за последния месец ми се наложи 5 пъти да си сменя смените, защото децата ми имаха мероприятия, на които беше редно да присъства всеки родител. Това, ако бях на пълно работно време, значи да отсъствам поне пет следобеда.
Отделно няма сила, която да ме задържи след работно време, когато децата ми висят в ДГ.

Така е. Жените без деца създават по-малко ядове и няма защо да го отричаме. А ако към децата се прибави и съпруг с "ненормално" работно време и липса на съпорт от баби и дядовци, тогава картинката става плачевна. Аз стоях година и половина без работа в един от най-големите градове на България. И не защото не съм си търсила или съм имала твърде много претенции, не. Защото единственото ми изискване беше за работното време. Сегашната ми работа е с работно време, което ме устройва, но пък заплатата е ниска и е по заместване. Плюсът е, че винаги, когато ми се е налагало да отсъствам заради детето, съм срещала разбиране и са ме пускали без проблем.
А в малките градове картинката е трагична. Работа няма не само за хората на 40 +, а и за младите. Всеки, който е имал късмета да се намери нещичко, си натиска парцалите, независимо от условията, защото вкъщи като стои никой няма да му плаща.

# 13
  • Мнения: 14 478
Към цените трябва да е съотнесено.
Вземи една средна за страната работна заплата, която е към 800 лева, оформена на принципа софийските IT-а и провинциалните шивачки, и я разпредели за сметки, храна, ала-бала. Мизерия, мизерия.
Мизерия, ама българина пести, цепи стотинката на две, работи на черно, копа градините, дава ниви под аренда, гурбетчийства  и е още жив.
Няма по-кораво животно от българина.

# 14
  • Другата България
  • Мнения: 37 625
 Laughing Към цените, естествено, но кой го мисли това?
Масово народът просто оцелява.
В някои случаи е безработица, в други си е до човека, имам познати, които стоят при кофти условия, но не се преквалифицират, не пробват нещо подобно на специалността си.
Стоят, защото си казват - "ами без тия?". Така предполагам.

Общи условия

Активация на акаунт