Пазарът на недвижими имоти - какво се случва реално?-4

  • 73 935
  • 738
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 16 135
Може и да е вярно, но спъва продажбата.
Едва ли някой ще се навие да купи такъв имот. Аз бих го направила, но ако от сумата дължима на продавача саморъчно погася задълежението.
Той пък не ще - навил си е да се съди.
Значи няма сделка.

# 46
  • Мнения: 2 208
Аз се навих и нямам ама никакъв проблем 3000 към топлофикация и 2000 за вода, те си следват ЕГН-то на стария собственик, мен не ме притесняват. Аз си следя сметките от датата на продажбата Peace

# 47
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
Aisha,  всеки сам си преценява, но законът е на страната на новия собственик и няма начин задължения към комунални доставчици да се прехвърлят към него. Все едно да поискаш собственикът да е погасил всички свои задължения и по лизинги или по кредитни карти, за да не ги поеме новия собственик. Няма как лицето Х  да ми казва как да се разпореждам с моите си дела извън касаещите пряко покупко-продажбата на имота. В една сделка е добре и двете страни да са информирани, за да вземат правилните решения, а не да създават измислени пречки за нея, тогава наистина няма сделка между тях конкретно.

# 48
  • Мнения: 4 076
Комуналните доставчици никога не дават пряк отговор как е по закон,а именно,че задълженията следват стария собственик.Пробват се да ги натресат на новия,лъжат,тормозят и те вкарват в дълъг кошмар.Точно с това на купувачите не им се занимава-то вече  не знам какво по-напред да бъдеш,адвокат ли,брокер,банкер...,затова искат имоти с изчистени сметки.
При даване на имот под наем,например,задълженията към електро и вода се прехвърлят на името и ЕГН на наемателя със съответните документи,за да докаже наемателят разход.И така,измервателната точка и тръбите си имат нов собственик до момента на прекратяване на договора.Но ако той не плати,хазяинът,т.е."старият" собственик,бил солидарен,т.е.плащал неплатеното.Това е точният отговор на монополистите,иди доказвай и се съди,че задължението следва ЕГНто.Пък не се ли плати към енергото,идват,режат обекта,слагат лихви и глоба към сметката и хич не им пука кой е длъжен да плати.
Затова хората гледат да избягват допълнителен стрес и имот със задължения е непредпочитан вариант.Може би предварително трябва да се изиска писмено становище от съответния монополист,че няма да спре услугата и натрупаните до полупката задължения няма да бъдат изисквани от купувача.Може би справянето с монополистите трябва да е задължение на брокерите,но не мога да разчитам на това.Затова бележките с платените сметки при нотариуса при изповядването,за последния месец ще искаме да се приложи закона.Но ако неплатените сметки са хиляди лв.,аз не бих купила.

# 49
  • Мнения: 106
...
Може би предварително трябва да се изиска писмено становище от съответния монополист...
Така, това определено ми е голям проблем, но за него имам две решения:
Едното е това, което вие посочвате (и то е най-коректното) - при продажбата се извършва междинно отчитане към деня на смяна на собствеността, със съответното поемане на ангажимент (подписване на документ) от страна на монополиста, че знае за смяната но собствеността и сметките за новия собственик започват от нула.
Другото решение е да се прецака монополистът с неговите камъни (това съм го правил, макар и не нарочно!) - при промяна на собствеността не се сменя партидата при монополиста и той си търси парите от стария собственик в съдебно дело. В съдебното дело се разбира, че старият собственик вече не е собственик, а монополистът не си е направил труда да разбере кой е настоящият собственик. Това води до загуба на съдебното дело от страна на монополиста и плащане на всички разноски по делото, плюс пиене на една студена вода, защото ще трябва да заведе ново дело към настоящия собственик, а давността за дължимите суми вече най-често е изтекла. Разбира се, за този вариант необходимото условие е новият собственик да не плаща нищо на монополиста от самото начало до завеждането на дело към стария собственик. И още, това важи само за топлофикация, които, въпреки повторенията на сценария, до момента не са се поучили от собствената си глупост.

# 50
  • Мнения: 106
Има и още нещо, което хората, които не са се съдили с топлофикация, не го знаят. Сметките към топлофикация на хартия може да изглеждат "чисти", т.е. да няма задължения. И това може да се покаже на бъдещия купувач, който да си мисли, че всичко е "ок" с тях.
Да, ама не.
Дължимите по "съобщенията към фактури" суми са привидни и НЕ СА АКТУАЛНИ, ако към собственика има заведено дело по заповедно или исково производство. Това е така, защото от тези дължими суми са извадени сумите, за които се претендира в съдебното дело.
Например аз сега дължа по документ около 200 лв, а в същото време топлофикация ме съди за около 1000 лв. Ама това си го знам аз и топлофикация.

Така че тия приказки, "искам всичко да ми е изчистено" са вятър работа. Няма как да знаете дали е така относно комуналните сметки. Просто няма такъв уреден и сигурен начин, защото НАИСТИНА тези неща касаят ЕГН-то (т.е. лично собственика) а не кадастъра (т.е. имота).

# 51
  • Мнения: 6 319
очевидно топлофикация си е намерила майстора във ваше лице, стискам ви палци да спечелите делото.

# 52
  • Мнения: 106
...
При даване на имот под наем,например,задълженията към електро и вода се прехвърлят на името и ЕГН на наемателя със съответните документи,за да докаже наемателят разход.И така,измервателната точка и тръбите си имат нов собственик до момента на прекратяване на договора.Но ако той не плати,хазяинът,т.е."старият" собственик,бил солидарен,т.е.плащал неплатеното.Това е точният отговор на монополистите,иди доказвай и се съди,че задължението следва ЕГНто.
...
Ако го правят това, то е незаконно, защото по закон отговорността е единствено на собственика и/или ползвателя (ако има такъв). Наемателят не е ползвател, освен ако не е уредил този си статут нотариално. Наемателят най-често е само обитател и не може да има произтичащи от закон задължения към търговец на комунални услуги, т.е. не могат да го осъдят за такива задължения. Солидарни длъжници са собствениците и ползвателите. А какво точно е ползвател, е дефинирано в Закона за управление на етажната собственост. И няма никакво значение на чие име се води партидата, това е формалност без правни последици (поне доколкото съм наясно). Всъщност едва ли някой монополист би открил партида на лице, което няма документ за собственост върху имота, така сам би си заложил капан да се обърка в бъдеще.

Прощавайте за пространните ми писания, но това явно е "моята" тема Simple Smile

@Татко Мецан,
За сегашното ми дело в български съд едва ли, но въпросът е принципен за мен. Знам, че правото, дори българското, е на моя страна, но "съдебната практика" се движи в един друг коловоз.

# 53
  • Мнения: 4 076
Наемателят не е ползвател, освен ако не е уредил този си статут нотариално. Наемателят най-често е само обитател и не може да има произтичащи от закон задължения към търговец на комунални услуги, т.е. не могат да го осъдят за такива задължения. Солидарни длъжници са собствениците и ползвателите.
А би трябвало потребителят(в случая ЮЛ,нот.заверен договор)да може да има задължения към комунални услуги.За .. год.той е реален и единствен ползващ имота.Държавата си получава данък ок.1500 годишно от мен.Какво ме интересува как си организират партидите,да намерят начин да впишат временния ползващ на база договора.И ако той си тръгне с непогасени задължения,да отговаря пред монополиста.Парите на монополиста се подсигуряват двойно,правата на данъкоплатеца никакви ги няма.
Държавата винаги застава зад монополистите и срещу собствените си данъкоплатци.Затова Ви желая успех.Все от някъде трябва да започне пробива в системата  Peace

# 54
  • Мнения: 106
А това юридическо лице с кого има договор?
С вас или с монополиста?
Ако е с монополиста, на вас няма какво да ви търсят.
Ако договорът на ЮЛ е с вас, вие, като собственик, сте отговорни към монополиста (макар и БЕЗ ДОГОВОР с него - това не мога да го обясня, и никой юрист не може, но пък е факт в съдебната практика), а ЮЛ е отговорно към вас. С други думи, вие си плащате на монополиста (защото така!), а после си търсите парите от ЮЛ, а и за каквито неустойки сте се договорили.

Работата е там, че така е справедливо и редно (ако изключим факта за обичайната липса на договор с монополиста). Отговорност се носи пред онзи, с когото си се договорил, за онова, за което си се договорил. Трета страна (монополистът в случая), която не участва във вашата договорка, не може нито да черпи права от нея (да търси отговорност на някоя от договорилите се страни), нито да поема задължения, произтичащи за договорилите се страни. Тя е просто трета страна, която не се интересува от вашите неуредици, а си търси своето.

# 55
  • Мнения: 2 208
Когато си купите жилище си подавате молба , носите си нотариалният акт и топлофикация започва да ви начислява сметки на ВАС от посочената в акта дата. Спрете да пишете глупости и с водата е така, за тока няма как да имате велики задължения, да са ги изключили....Не ни търсят за въпросните общо 4000 лв и слава богу. При продажбата това не е проверявано, подписва се договор за задължения до определена дата Peace

# 56
  • Мнения: 13 604
Когато си купите жилище си подавате молба , носите си нотариалният акт и топлофикация започва да ви начислява сметки на ВАС от посочената в акта дата. Спрете да пишете глупости и с водата е така, за тока няма как да имате велики задължения, да са ги изключили....Не ни търсят за въпросните общо 4000 лв и слава богу. При продажбата това не е проверявано, подписва се договор за задължения до определена дата Peace

За Топлофикация е вярно, открива се нова партида и старото задължение си остава за стария собственик.
За водата в София не е вярно, миналия месец минах по този път. Сменя се името на титуляра, но номера се запазва. Ако има задължение, автоматично си го поема новия титуляр на партидата.

# 57
  • Мнения: 2 208
Ами не е вярно това ,и  за топлата вода говоря, нашият бивш има около 1000 лв не ни ги търсят на нас , това е безумие и стига сте плашили купувачите, не е точно така в черни краски Shocked

# 58
  • Мнения: 13 604
Ами не е вярно това ,и  за топлата вода говоря, нашият бивш има около 1000 лв не ни ги търсят на нас , това е безумие и стига сте плашили купувачите, не е точно така в черни краски Shocked
Като се пише Топлофикация се подразбира, че и топлата вода е включена.
Водата е за Софийска вода.
Много си наясно, но не обясняваш правилно.

# 59
  • оттам, откъдето започва България
  • Мнения: 10 862
Когато си купите жилище си подавате молба , носите си нотариалният акт и топлофикация започва да ви начислява сметки на ВАС от посочената в акта дата. Спрете да пишете глупости и с водата е така, за тока няма как да имате велики задължения, да са ги изключили....Не ни търсят за въпросните общо 4000 лв и слава богу. При продажбата това не е проверявано, подписва се договор за задължения до определена дата Peace

За Топлофикация е вярно, открива се нова партида и старото задължение си остава за стария собственик.
За водата в София не е вярно, миналия месец минах по този път. Сменя се името на титуляра, но номера се запазва. Ако има задължение, автоматично си го поема новия титуляр на партидата.
И нас искаха да ни вържат със задълженията на стария собственик, но вдигнах скандал и ни откриха нов номер, сменихме водомера и си плащаме изразходваната вода. Срещу него са завели дело и чрез СИ ще си събират парите, ако въобще ги съберат.

Общи условия

Активация на акаунт