Всичко за етажната собственост 2 - Домоуправител в нужда се познава

  • 109 140
  • 938
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 249
Пух, ако можеш да помогнеш, направи го, ако не - запази мъдро мълчание  Peace
в темата се опитваме да си помагаме, не да размахваме лозунги.

справедлива кауза не може да се защитава с незаконни средства.
Нищо не размахвам! Не ми преиначавай думите ... моля Wink
А и всеки си има мнение... човек пита - -- отговарят му различни хора с различни решения...

# 46
  • Мнения: 106
Хора, колеги и колежки, в нашата ЕС се случи нещо ужасно и абсурдно - починаха двама души, съпрузи, в един и същи ден. Те имат малко детенце. От управителния съвет искаме да помогнем с нещо - някаква сума пари за този тежък момент.
Обаче ни е трудно да преценим как да процедираме. Трябва да решим до тая вечер. Няма време за събрание и прочее.
Нашата идея е да минем от апартамент на апартамент и да предложим на всеки да участва както прецени. Но искаме и всичко да е изрядно, защото хората са странни същества и в един друг момент ще възникне въпросът за отчитането на тези средства. Моля ви за съвет!

# 47
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
направете си каса - запечатана кутия с отвор.
минете по апартаментите, после с протокол опишете какво има вътре и че сте го предали на настойника на детето.

не е нужно решение на ОС. всеки дава колкото прецени, а вие сте само посредници.

лека им пръст и дано се намери добър човек да се погрижи за детето.

# 48
  • Мнения: 106
Благодаря!
Протокол ще има във всички случаи, но не се бях сетил за кутия. А се чудех как да се направи, че хората да не виждат сумите на другите. Квитанции няма да даваме.

За детето - не ми се мисли. В момента ситуацията е отвъд всякакви предели на разсъдъка.

# 49
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
...

За детето - не ми се мисли. В момента ситуацията е отвъд всякакви предели на разсъдъка.

виждала съм го в действие, за съжаление  Confused

дано има късмет  Praynig

# 50
  • София
  • Мнения: 30 142
Здравейте,

имам въпрос по отношеие на ЕС: в общото помещение на подземните гаражи (над рампата) търговски обект е поставил климатици, които текат право в гаража ни и резултатът е мухъл. Предупредихме управителя на обекта, който отказва да съдейства. Климатиците са поставени без знанието и разрешението на ЕС. Къде да подам жалба, защото явно само с приказки и молби няма да стане?

# 51
  • при късмета
  • Мнения: 24 006
Здравейте,

имам въпрос по отношеие на ЕС: в общото помещение на подземните гаражи (над рампата) търговски обект е поставил климатици, които текат право в гаража ни и резултатът е мухъл. Предупредихме управителя на обекта, който отказва да съдейства. Климатиците са поставени без знанието и разрешението на ЕС. Къде да подам жалба, защото явно само с приказки и молби няма да стане?
Обърнете се към инспектората. Имат право да санкционират търговски обекти за каквото се сетиш. От хигиена, причиняване на някакви щети, до трудовото законодателство.
Щом управителя отказва съдействие, кажете му къде ще пуснете сигнала. Той предполагам е наясно с правомощията на инспектората и ще окаже такова. Ако не го направи, просто пуснете жалбата. Не знам дали ще му изискат специално разрешение от съседите да сложи климатици, но със сигурност за водата която се излива от тях ще го глобят. След това ще дадат предписание да отстрани теча и пак ще дойдат да проверят дали го е направил. Ако не е следва втора глоба.

Пред нас павилион изливаше вода директно на улицата. Бяха си сложили вътре една мивка, има откъде да вкарат вътре вода, но не си бяха направили труда да я отведат, където трябва и тя се изливаше от една тръба направо на улицата. От подаването на сигнала до инспектората (само по телефона) до идването им бяха минали 24 часа. На втория ден от павилиона вече копаеха да отведат водата където трябва.
Сега не действат толкова бързо, но проверяват всички сигнали

# 52
  • София
  • Мнения: 30 142
Здравейте,

имам въпрос по отношеие на ЕС: в общото помещение на подземните гаражи (над рампата) търговски обект е поставил климатици, които текат право в гаража ни и резултатът е мухъл. Предупредихме управителя на обекта, който отказва да съдейства. Климатиците са поставени без знанието и разрешението на ЕС. Къде да подам жалба, защото явно само с приказки и молби няма да стане?
Обърнете се към инспектората.
Скрит текст:
Имат право да санкционират търговски обекти за каквото се сетиш. От хигиена, причиняване на някакви щети, до трудовото законодателство.
Щом управителя отказва съдействие, кажете му къде ще пуснете сигнала. Той предполагам е наясно с правомощията на инспектората и ще окаже такова. Ако не го направи, просто пуснете жалбата. Не знам дали ще му изискат специално разрешение от съседите да сложи климатици, но със сигурност за водата която се излива от тях ще го глобят. След това ще дадат предписание да отстрани теча и пак ще дойдат да проверят дали го е направил. Ако не е следва втора глоба.

Пред нас павилион изливаше вода директно на улицата. Бяха си сложили вътре една мивка, има откъде да вкарат вътре вода, но не си бяха направили труда да я отведат, където трябва и тя се изливаше от една тръба направо на улицата. От подаването на сигнала до инспектората (само по телефона) до идването им бяха минали 24 часа. На втория ден от павилиона вече копаеха да отведат водата където трябва.
Сега не действат толкова бързо, но проверяват всички сигнали

Много Ви благодаря!   bouquet
Този инспекторат към общината ли е? Как да намеря координати?

# 53
  • при късмета
  • Мнения: 24 006
Към общината е, да.

# 54
  • София
  • Мнения: 30 142

Благодаря! Още утре ще пусна жалба.

# 55
  • Мнения: 175
Здравейте на всички. Може би въпросът е поставян. Моля за извинение, ако е така и ако може да бъда насочена.
Покривът на блока е в окаяно състояние. Ние сме на 4 етаж, над нас има тавански стаи. Пада ни мазилката върху главата. Зимата бяхме с кофички по стаите, за да събираме течовете. Домоуправителят ни не изпълнява функциите си, защото замина за чужбина. Аз като член на управителния съвет и от името на УС свикахме събрание. Никой не желае да е управител, затова се съгласих аз. На ОС решихме, че ще се прави основен ремонт на покрива. Офертите са за около 20 хил. лв. Ще трябва да се съберат около 1300 лева на апартамент. Предварително имаше хора, които заявиха, че няма да дадат пари. Не знам, какво да правя. Как да кажем на фирмата да започва работа, ако не сме събрали цялата сума. Как да ги изискаме от тях? Имам чувството, че буксувам на едно място и няма да се справя с проблема, а покривът ще се срути направо, такова е състоянието му.
Моля за помощта ви!

# 56
  • София
  • Мнения: 249
Здравейте на всички. Може би въпросът е поставян. Моля за извинение, ако е така и ако може да бъда насочена.
Покривът на блока е в окаяно състояние.
Скрит текст:
Ние сме на 4 етаж, над нас има тавански стаи. Пада ни мазилката върху главата. Зимата бяхме с кофички по стаите, за да събираме течовете. Домоуправителят ни не изпълнява функциите си, защото замина за чужбина. Аз като член на управителния съвет и от името на УС свикахме събрание. Никой не желае да е управител, затова се съгласих аз. На ОС решихме, че ще се прави основен ремонт на покрива. Офертите са за около 20 хил. лв. Ще трябва да се съберат около 1300 лева на апартамент. Предварително имаше хора, които заявиха, че няма да дадат пари. Не знам, какво да правя. Как да кажем на фирмата да започва работа, ако не сме събрали цялата сума. Как да ги изискаме от тях? Имам чувството, че буксувам на едно място и няма да се справя с проблема, а покривът ще се срути направо, такова е състоянието му.
Моля за помощта ви!

Значи сте 15 апартамента... кофтито е, че човек все се сеща, когато стане напечено... и тогава иска да се оправят нещата ако може веднага ... ама не става ...
Първо поговорете със всеки, който не иска да плаща - защо не иска и да му се обяснят подробностите - че са общи части и всички са задължени по закон. След това се да се действа по закона - това означава, да са ви изрядни документите и всичко да се движи, както ЗУЕС го изисква. Тогава, който не плати - го съдите. Моиже да мине година-две, преди да го осъдите, но рано или късно, стига да ви е изрядна документацията ще го осъдите. С няколко думи - правите събрание с отделни точки какво се предлага... приемете по-висока сума на апартамент - не 1300, а примерно 1600 ако са съгласни, за да може все пак да се направи ремонта. И повече да съберете пари - ще трябват пари за съдене, за други ремонти.. и т.н.
Освен това съберете поне 4-5 оферти от фирми, като предварително е добре да се знае какво ще се ремонтира - покрива целия ли, или част от него и офертите да са разбити за да може да се сравни кой какви цени дава.
Определено обаче, решението е няколко човека да извадят по повечко пари за да може веднага да се ремонтира. Това също трябва според ЗУЕС да се направи, за да няма проблеми после.

# 57
  • Мнения: 47 984
Част от парите не може ли да се покрие от фонд ремонт?

# 58
  • Мнения: 14 635
Не е сигурно,че за 1-2год. може да осъдят някого.Ако не се явява в съда и шикалкави може и 10год. да минат.Това споделиха мои познати след консултация с адвокат,точно по същия повод.Съседи неплатили за ремонт на покрив.
И аз имам въпрос,къде може да се оплачем от своеволията на домоуправителя?Малка сграда,никой не желае да е домоуправител.Един се съгласява и после си прави каквото на него му изнася.Например за ремонт си води познати ''майстори'' и труда им е мн.,мн.скъп.Всички мърморят,някои плащат,други си правят оглушки.После се обвиняват взаимно,не си говорят и т.н.

# 59
  • Мнения: 175
Какво значи своеволия.  newsm78 Проблемът съществува. Доказано е, че ремонтът е необходим и спешен. Ако не се направи , ще се разруши целият блок. Влагата слиза и надолу по другите етажи. А тези, които са на четвъртия етаж не могат да обитават собственото си жилище.
Не смятам, че в случая управителя проявява своеволия. Още повече, че всичко се решава на общо събрание. Съгласила съм се да бъда управител, защото съм предложена. 

Общи условия

Активация на акаунт