Всичко за етажната собственост 2 - Домоуправител в нужда се познава

  • 109 143
  • 938
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 260
st. Dobri, благодаря за отговора! Но се съмнявам дали ще стане това с Общината. До сега има ли такъв случай в който Общината да помага?

# 31
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
st. Dobri, благодаря за отговора! Но се съмнявам дали ще стане това с Общината. До сега има ли такъв случай в който Общината да помага?

не знам дали общината помага. но при всички случаи действа респектиращо  Mr. Green ще поясня

във входа на едно от жилищата ни е имало проблем.  теч от покрива. събирането на пари знаете как става.
домоуправителя разлепва на две места във входа члена и точката на ЗУЕС, съгласно която ще поискат помощ от общината за решаване на проблема. след това

Скрит текст:
минава по всички апартаменти и обяснява как общината ще финансира ремонта, ще избере фирма, "а знаете как се избират", фирмата ще си представи цената, "знаете какви цени ще поискат, за да има за тях и за тези, които са ги избрали", и след това общината с дело ще си ги изисква от всеки собственик, като включи и съдебни и всякакви разходи. "така пак ще платим, но ще ни излезе двойно".
ние не живеехме там по това време. поискаха пари - дадохме. за допълнителното разясняване ни осведомиха когато дойдохме  Mr. Green

резултатът е, че всички са дали пари  Blush

Последна редакция: вт, 30 юни 2015, 13:23 от st. Dobri

# 32
  • Мнения: 260
Ще опитаме и с този вариант!

# 33
  • София
  • Мнения: 249
Здравейте,
искам да направя едно уточнение по коментарите относно получаването на наем от ЕС. От 2012 г. има нова уредба в закона, а именно:
Чл. 38, ал. 12 от ЗДДФЛ: "С окончателен данък се облагат доходите от наем или друго възмездно предоставяне на имущество в режим на етажна собственост с форма на управление общо събрание на собствениците, начислени/изплатени от предприятия и самоосигуряващи се лица."
Вече не се налага всеки собственик сам да подава декларация и да плаща данък. Наемателят плаща данък 10%, а ЕС накрая на годината не подава декларация.

А относно асансьорите имам едно питане:
Техническият преглед констатира, че трябва да се направи ремонт на асансьора. Фирмата, която го поддържа, дава цена колко ще струва. Има съседи, които искат да се съберат още оферти, за да може, ако има по-ниска цена, да се избере тя. Но ме притеснява, че ако друга фирма дойде да ремонтира асансьора, ще трябва после тя да поддържа асансьора, вместо тази ,която е била досега.
Има ли някъде законова уредба на случая?


От преди 2-3 години го промениха това - така е вече - наемателя си удържа от наема и плаща разните му там данъци. ЕС не се ангажира с нищо.

А за асансьорите - вземете няколко оферти и то с поддръжка след ремонта - смятам, че е най-добре така  - фирмата да си поеме и поддръжката после, че инък ще си прехвърлят отговорностите една на друга - тази с ремонта и тази с абонамента...

И ние ще правим ремонт - мога да ти дам координати на фирми...

# 34
  • Мнения: 478
Здравейте.
При нас касиера обявява дата, на която ще събира парите и си е негова грижа да си издири живущите. До сега не е имало проблем със собствениците, но има проблем с наематели, защото апартаментите, които са под наем са дадени на фирма за управление на имоти и собствениците, респективно - касиера и домоуправителя (в случая - аз) никога нямат точна информация къде колко души живеят. Многократно сме говорили с фирмите, управляващи имотите за своевременна информираност, но тях не ги е грижа. Освен това, казват, че в Х апартамент живеят 2-ма души, а те очевидно са повече от 4. Последното няма как да докажем, защото ни отговарят, че всеки може да си кани гости с преспиване и никой няма право да им се бърка в нещата. В крайна сметка, месечни такси плащат толкова, колкото са благоволили да ни обявят за живущи.

Бих искала да попитам, ако някой се е сблъсквал с подобен проблем - в нова сграда сме и нямаме ограда. Такава не е заложена в проектите. Понеже сградата ни е на ъгъл на две улици, маса народ преминава през двора, за да си спести обиколката на блока и всички си хвърлят буклуците в двора (ползват го и за тоалетна  Shocked). Искаме да си направим ограда, но от общината искат проекти като за нов строеж, с виза за проектиране и т.н., и т.н. Сметнахме, че сумата, която излиза накрая е главозамайваща (без изпълнението на оградата даже). Ние сме 5-ма собственици в цялата сграда и ни е непосилно да съберем необходимата сума в скоро време. Та, питането ми е - дали трябва задължително да минаваме през сложната и скъпа процедура на общината или можем да направим заграждение, тип "подвижно" или "декоративно", за да ограничим достъпа на външни лица в имота ни?
Благодаря предварително.

# 35
  • Мнения: 4 239
         При нас касиерката минава по апартаментите, но не в точно определен ден, а когато реши  Grinning  На събрание сме определили десетдневен период, в който се събират таксите, но никога не зная дали ще ми звънне на първия или десетия ден. През това време може да сме се засичали поне пет пъти и да питам кога ще дойде за таксата.... и отговорите са толкова уклончиви, че вече ми е неудобно да я питам. За сметка на това обаче може да ми звънне на вратата в 22.30 и да ме изкара от леглото, защото "чак сега била стигнала до нас".  Поради тази причина винаги, когато се срещнем на прибиране към къщи я питам дали мога да й донеса парите и да си облекчим живота взаимно  Laughing Или пък й пускам един СМС, да ми кликне, за да дойда.
          Жената е доста ангажирана в работата си, децата й са малки, напълно я разбирам, че й е трудно да фиксира ден и час за събиране на парите, а за мен е неприемливо да я безпокоим кой когато му скимне да й звъни на вратата.
           babaadi, ако земята е ваша, мисля че спокойно можете да "оградите" с озеленяване от типа циментови кашпи, туя, чемшир,  или направо да засадите бръшлян, на който сте му построили решетка от конци, по която да се увива.  /Не ме бива много в цветарството... /

# 36
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
Здравейте.
Скрит текст:
При нас касиера обявява дата, на която ще събира парите и си е негова грижа да си издири живущите. До сега не е имало проблем със собствениците, но има проблем с наематели, защото апартаментите, които са под наем са дадени на фирма за управление на имоти и собствениците, респективно - касиера и домоуправителя (в случая - аз) никога нямат точна информация къде колко души живеят. Многократно сме говорили с фирмите, управляващи имотите за своевременна информираност, но тях не ги е грижа. Освен това, казват, че в Х апартамент живеят 2-ма души, а те очевидно са повече от 4. Последното няма как да докажем, защото ни отговарят, че всеки може да си кани гости с преспиване и никой няма право да им се бърка в нещата. В крайна сметка, месечни такси плащат толкова, колкото са благоволили да ни обявят за живущи.

Бих искала да попитам, ако някой се е сблъсквал с подобен проблем - в нова сграда сме и нямаме ограда. Такава не е заложена в проектите. Понеже сградата ни е на ъгъл на две улици, маса народ преминава през двора, за да си спести обиколката на блока и всички си хвърлят буклуците в двора (ползват го и за тоалетна  Shocked). Искаме да си направим ограда, но от общината искат проекти като за нов строеж, с виза за проектиране и т.н., и т.н. Сметнахме, че сумата, която излиза накрая е главозамайваща (без изпълнението на оградата даже). Ние сме 5-ма собственици в цялата сграда и ни е непосилно да съберем необходимата сума в скоро време. Та, питането ми е - дали трябва задължително да минаваме през сложната и скъпа процедура на общината или можем да направим заграждение, тип "подвижно" или "декоративно", за да ограничим достъпа на външни лица в имота ни?
Благодаря предварително.

мисля, че за ограда с мрежа не се иска виза, проект и разрешение. цената е приемлива, само вземете от тази с пластмасово покритие, за да не ръждясва и да не се налага да я боядисвате  Peace



 

# 37
  • Мнения: 478
Благодаря, момичета!
Това с кашпите ми харесва, но не може да стане, защото имаме паркоместа на двора. И ние си мислехме, че мрежа ще свърши работа, но не смеех да попитам в общината, защото тяхната работа е да казват "не" и да вземат пари.
  bouquet

# 38
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
Благодаря, момичета!
Това с кашпите ми харесва, но не може да стане, защото имаме паркоместа на двора. И ние си мислехме, че мрежа ще свърши работа, но не смеех да попитам в общината, защото тяхната работа е да казват "не" и да вземат пари.
  bouquet

 Blush пак търсих. извинявам се за подвеждането с първия отговор.

иска се разрешение от общината, дори за телена ограда  Tired
без такова се възстановява съществуваща или се изгражда нова, но само в малки населени места.
повече тук - http://www.geoimot.com/index.php?lang=bg&page=FAQ&faqId=31
Пещера ми става любима община  Blush http://www.peshtera.bg/index.php?option=com_content&view=art … tsu&Itemid=20

# 39
  • София
  • Мнения: 249
сложете табела
"Моля, не преминавайте! Опасност от падащи тухли и парчета мазилка!" .. и малко по навътре от надписа пуснете някоя тухла за пример Wink
... или
"Моля не влизайте - има опасно куче!"
... или "Пръскано с отрова!" ...
...ако знам мястото ще видам най-доброто решение Wink ...
ако е частна собственост как няма да можеш да поставиш ограда не разбирам... ?

# 40
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
с
Скрит текст:
ложете табела
"Моля, не преминавайте! Опасност от падащи тухли и парчета мазилка!" .. и малко по навътре от надписа пуснете някоя тухла за пример Wink
... или
"Моля не влизайте - има опасно куче!"
... или "Пръскано с отрова!" ...
...ако знам мястото ще видам най-доброто решение Wink
...
ако е частна собственост как няма да можеш да поставиш ограда не разбирам... ?

никой не казва, че не може.
но се иска виза, разрешение и проект, а това струва пари.
материалите и труда са отделно  Peace

# 41
  • София
  • Мнения: 249
с
Скрит текст:
ложете табела
"Моля, не преминавайте! Опасност от падащи тухли и парчета мазилка!" .. и малко по навътре от надписа пуснете някоя тухла за пример Wink
... или
"Моля не влизайте - има опасно куче!"
... или "Пръскано с отрова!" ...
...ако знам мястото ще видам най-доброто решение Wink
...
ако е частна собственост как няма да можеш да поставиш ограда не разбирам... ?

никой не казва, че не може.
но се иска виза, разрешение и проект, а това струва пари.
материалите и труда са отделно  Peace

Оффф... абе я да си гледат работата.... простотии сега ... винаги има начин ...
Щом целта е справедлива са позволени всички начини! Wink 

# 42
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
Пух, ако можеш да помогнеш, направи го, ако не - запази мъдро мълчание  Peace
в темата се опитваме да си помагаме, не да размахваме лозунги.

справедлива кауза не може да се защитава с незаконни средства.

# 43
  • при късмета
  • Мнения: 24 006
Относно двора, който трябва да се загради, мисля, че идеята с кашпите е добра.
До колкото схванах е ъгъл и целта е да влизат коли, но да не минават хора. Слагат се от тези големите кашпи, каменните и в тях иглолистни храсти, че бързо се развиват и стават плътни. Ако се сложат 2 храстчета в една кашпа, ще си е направо заградено. Оставя се място колите да влизат и излизат. Ако трябва да е място само за една кола, сигурно не са много и няма вероятност да става някакво задръстване, че да не могат да се изчакат.
Свикналите да минават от там хора ще влязат един два пъти и като се направи така, че да не могат да излязат от никъде другаде и трябва да се върнат, ще престанат. А във видимо заградено със саксии място, някой който не минава по принцип от там, няма да влезе.
А и тези растения се гледат почти сами, много малко грижа им трябва

# 44
  • Мнения: 478
Отново благодаря на всички.
Днес си говорихме по въпроса със съседите и се прокрадна идеята, че можем евентуално да минем по параграфа "гаражна врата". Е, тя ще е по-широчка от стандартните, но пък ще си е врата...  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт