Харесва ли ви името Върбан за момче?

  • 10 709
  • 219
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 781
аман от криворазбрани начини за засвидетелстване на уважение, лоялност и прочее за сметка на нечии чужд живот.

междудругото, това желание да се вземат положителните качества от дадения човек е абсолютно погрешно. детето взима на каквото е възпитано. освен това според нумерологията и някои други окултни науки е силно непрепоръчително да има индивиди с еднакви имена в едно семейство - смята се, че кръстеният взима негативните черти от характера на този, на когото е кръстен, усилени. по мои впечатления (кръстена съм на майка ми по същите причини - татко, който 'не е виждал друго име, но е бил отворен към варианти, всичките, от които е отхвърлил' и мога отговорно да твърдя, че наистина съм взела всичко най-лошо от нея) май има нещо вярно

имам впечатления от няколко семейства, където майката е оставила детето да бъде кръстено както иска таткото 'мир да има' и всеки път като трябва да се обръща към детето си, си личи как й е леко тегаво.

Върбан е толкова отчайващо дървено име (за мен естествено. мъжът ми се смя с глас като го чу), че буквално сърцето ме заболя за неродения бебок. но пък е пълно с толкова други потресаващи комбинации, че може и да не изпъква, знае ли се  Peace

# 31
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
На мен самото име ми харесва, но не и в съчетание с бащино и фамилия ... Иначе щом го прочетох и ми хареса ... Хубаво, силно, мъжко име. Аз за момче такива харесвам - Иван, Георги, Дамян, Калоян, Асен, Крум, Борис, Борил, Тервел, Петър, Павел ... тъй, де Simple Smile ... Като се замисля -бебето Върбан по ще ми харесва като име от таткото Христиан ... без да се обижда авторката  Embarassed

# 32
  • София
  • Мнения: 8 719
Най-малко пък трябва да се надделява над майката. Детето е общо, но да си износил и да си се мъчил да го родиш и после да го кръстят, без да харесваш името...
Братовчедка ми си кръсти детето на свекъра, в момента са скарани с него(мъжът и също) , той седи на улицата до количката на детето и дори не се обръща да погледне...та тя се ядосва, че си е кръстила детеро на него.
Аз харесвам на кого съм кръстена и историята покрай кръщаването, знам че е скъпо на баща ми, майка ми не се е жертвала особено и и харесва. 
Авторката просто дкажр на таткото, че категорично няма да е Върбан и той от там нататък да мисли и да решава. Не може тя да се съгласява да кръсти детето си на чужд родител, пък и да и надделяват да е име, което не харесва.

# 33
  • Мнения: 3 031
Сега потърсих за символиката на върбата. Мен лично би ме отказала от името, дори и да ми харесва.

"Върбата е символ на бърз растеж и ранно разлистване. Смята се за прокълната от Св. Богородица, когато не й казала, че дяволът е взел детето й. По-късното й използване в празнуването на Входа Господен в Ерусалим, Цветница, донякъде я реабилитира, но „тъмното й минало" все пак остава и я свързва трайно с различни магически практики.
Нощем под върбите се събират юди, затова не е хубаво да се насажда върба в двора.
Ако някой отиде нощем под това дърво, ще се разболее от тежка болест."

Ето линк към целия текст, доста е противоречив http://www.zamamma.com/index.php?option=com_content&view=art … -11&Itemid=38

# 34
  • Австрия
  • Мнения: 2 325
Кажи на твоя мъж, че категорично няма да е Върбан, за да знае и да мисли върху други варианти. Той сега се мота и не взима на сериозно, защото си мисли, че ще склониш . Ако си категорична ще обърне внимание и на другите.

Мда.. точно  Peace

Мъжът ми се казва Христиан.

Христо би могло да бъде компромисен вариант  Peace

# 35
  • Мнения: 10 999
На мен Върбан ми харесва, звучи ми мъжествено, много по- добре от Кристиян, Виктор или Марио, които ми звучат някак гейски. Сега никой да не се обижда, ако детето му се казва така, просто мнение.
Впечатлих се много от мнението, че дете кръстено на някой в семейството взима всичко негативно от човека на които е кръстено. Големият ми син е кръстен на свекървата, дано да не е вярно. Малкият на никой.
Авторке, ти кое име харесваш за твоето дете - не е нужно да е с В.

# 36
  • Мнения: 725
Не ми харесва въобще! Има къде къде по хубави имена с В

# 37
  • София
  • Мнения: 791
Е  НЕ !!!! Самият дядо, би трябвало да ви посъветва да е по-съвременно името! Но ваша си работа!

# 38
  • Мнения: 8 344
Аз пък прочетох че Върбан е славянско име: да е могъщ като върба.
Йов: Последвали бог с листа от най- красивото дърво : върбата и т.н.

# 39
  • Мнения: X
На мен Върбан ми харесва, звучи ми мъжествено, много по- добре от Кристиян, Виктор или Марио, които ми звучат някак гейски.
да, Виктор е много гейско
за разлика от плачещата върба.....

# 40
  • Мнения: 263
Върбан въобще не ми харесва.

# 41
  • Мнения: X
На мен Върбан ми харесва, звучи ми мъжествено, много по- добре от Кристиян, Виктор или Марио, които ми звучат някак гейски.
да, Виктор е много гейско
за разлика от плачещата върба.....
А защо непременно плачеща?! Има сигурно поне 20 вида върби.
Тук говорим за звучене, не за етимология.

Аз пък прочетох че Върбан е славянско име: да е могъщ като върба.
Йов: Последвали бог с листа от най- красивото дърво : върбата и т.н.

И аз така го знам.
Гореспоменатият сайт е малко съмнителен, не пише и откъде е взета информацията...

* * * * * * *
Нещо в духа на темата:
"Върбата се подчинява на вятъра и благоденства, докато един ден се превърне в много върби - стена срещу вятъра." (Франк Патрик Хърбърт)

# 42
  • Мнения: 3 031
Възможно е, не съм сигурна в сайта. Че Върбан е славянско име, да. Аз търсих информация за самото дърво.

# 43
  • Мнения: X
Възможно е, не съм сигурна в сайта. Че Върбан е славянско име, да. Аз търсих информация за самото дърво.
http://rechnik.info/%D0%B2%D1%8A%D1%80%D0%B1%D0%B0

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=911492

http://nauka.bg/a/%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B8-%D … D0%B0%D1%86%D0%B8

# 44
  • Мнения: 37
Името ми харесва.    
Винаги съм се вълнувала от интересни, позабравени наши имена.
И повече ми харесва Върбин - на галено Бино, Бини...
И познавам Върбан - младеж е.
Върбинка е името на моя предишна преподавателка.
И бих предпочела Върбан пред някое повсеместно разпространено име.

Имената Върбин и Върбан са се появили във връзка с празника Връбница - Цветница.
Като преводи на гръцкото Вайо.
И по-късно са преосмислени по дървото върба.

Според българската народна традиция върбата отъждествява гъвкавостта на поведението...
Дава енергия, първа се разлиства и последна хвърля листата си...  

Последна редакция: чт, 18 юни 2015, 22:29 от Ladislava

Общи условия

Активация на акаунт