Чай за спокоен сън

  • 14 382
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 2 988
Здравейте!

Бебето ми е на почти 6 месеца и от повече от месец се буди всяка нощ в 01:00-01:30. Ако не го сложа веднага в количката и започна да го люшкам не заспива. Разсънва се седи 2 часа буден и заспива пак. След това спи най-много около 2 часа и се събужда отново и така на всеки час до към 7-7:30. Вечер се опитвам да не го приспивам преди 20:30, но това става много трудно, защото обикновено още в 19:30 започва да мрънка и реве за сън. Тогава го храня за последно. Следващото хранене е в 7:30 сутринта на другия ден. По препоръка на една лекарка минахме на 4 кратно хранене, за да не яде късно вечер и да е по-спокоен, но ефект няма. През нощта само в много редки случаи давам вода и ако реве много му давам 70 мл мляко, за да заспи. Вече не знам какво още мога да направя.

Знам, че се предлагат някакви чайове за бебета “Лека нощ“. Давали ли сте? Имаше ли е ефект?
Ами кашите Лека нощ?

Има ли изобщо нещо, което би могло да помогне?

Имаме и две зъбчета. Дентокинд би ли помогнал ако го давам редовно? Опитвала съм на няколко пъти, но не съм била особено постоянна.

# 1
  • Мнения: 1 421
Не виждам как като се намалят храненията детето ще спи спокойно? Може просто да е гладен.
Дентокинд е хомеопатия и действа с натрупване, затова бъдете редовна в даването. Но пак казвам - щом давате мляко нощем и заспива, значи се събужда от глад. Давайте мляко и в 23 - 23:30. Поне пробвайте няколко дни заедно с редовно даване на дентокинд, може и с бочко да мажете

# 2
  • 42°37'41.83N 23°21'53.29E
  • Мнения: 3 074
От 19:30 до 7:30 е направо Чудовищен интервал!
И само 4 хранения за толкова малко дете са малко.
Според мен детето си е гладно.

# 3
  • Мнения: 4 412
Бебето е гладно и затова се буди. Нахрани го и ще заспи  Peace

# 4
  • Мнения: 1 048
Гладно е.
за лекарката  Rolling Eyes без коментар

# 5
  • Мнения: 2 988
Ами, това събуждане започна още като бяхме на 5 хранения. Затова и минахме на 4. Ако не му дам мляко, но го люшкам в количката в 75% от случаите заспива пак. Буди се на всеки час, но все пак изкарва до към 6:30-07:00. Не мисля, че се събужда от глад. Налага се да давам мляко, когато е седял буден доста време и според мен може преспокойно да мине и без него, но той както в един момент пери крачета и си играе така в следващия започва да се дере, че му се спи и ползвам млякото по-скоро за успокоение. Ще пробвам редовно да давам Дентокинд.

Той яде в 20:30, а не в 19:30. А и преди да минем на 4 хранения непрекъснато съкращаваше интервала между храненето в 19:00-19:30 и 23:30. Точно преди да минем на 4 хранения след 19:30 искаше да яде още в 22:30.

# 6
  • Мнения: 1 421
На Ам ли сте? Минахте ли на 2ка? Захранвате ли, по колко мл правите на хранене?

Последна редакция: нд, 21 юни 2015, 22:00 от NikoStorm

# 7
  • Мнения: 2 988
Да. Още сме на единица. Сутрин правя 150мл вода с 5 лъжици мляко. На обед яде зеленчуково пюре. Следобед каша, приготвена с АМ и вечер 180мл вода с 6л. АМ.

# 8
  • Мнения: 10 874
Ами, това събуждане започна още като бяхме на 5 хранения. Затова и минахме на 4.
Това не го разбирам. newsm78 Защо намаляваш, вместо да увеличиш?
Относно заспиването - не мисля, че това е критерий. Може да заспива и от умора, все пак ако не е нахранено добре, няма и толкова сили да се дере цяла нощ, нормално е да заспи в един момент от изтощение.

По препоръка на една лекарка минахме на 4 кратно хранене, за да не яде късно вечер и да е по-спокоен, но ефект няма. През нощта само в много редки случаи давам вода и ако реве много му давам 70 мл мляко, за да заспи. Вече не знам какво още мога да направя.
Не слушай лекарите, а детето си. И моята педиатърка още на първия месец ми каза да не храня нощем, а да давам вода. ooooh! Мерси! Да си пие водата тя, като много знае. Когато се е будила дъщеря ми, винаги съм я кърмила. На 4 хранения мина едва преди няколко месеца (не си спомням много добре, но на около 8-9 месеца да е била), но за толкова малко дете си мисля, че е твърде рано. Последното й кърмене беше към 11 вечерта и тя тогава заспиваше. След това се будеше към 8-9. Според мен трябва първо да пробваш да увеличиш храненията, а след това (като се убедиш, че не е това причината) да мислиш за чайове, каши и други успокоителни средства, пък били те и хомеопатични. Peace

# 9
  • Мнения: 1 817
Горкото ГЛАДНО бебе... ooooh! Моето е на седем и половина и яде по пет пъти  и още един допълнителен през нощта, демек шест пъти! Количествата са си около 200, независимо твърди хранения или мляко, така че.... Crossing Arms Tired

# 10
  • Мнения: 1 421
Знам, че всяко мляко е различно, ама аз давам Лактана и от пети навършен месец дозата е 180 мл вода с 6л, захранен е, но продължават да са пет храненията. На 6 мес и половина е.

# 11
  • Мнения: 2 755
Какъв чай бе жена, склонна си да дадеш приспивателен чай, само да не е мляко. Защо? Очевидно детето ти не е прехранено да не спи от това. Много вероятно е да е гладно, както всички ти казват. Като се събуди нощем му дай мляко, толкова е просто.

# 12
  • Мнения: 2 988
Опитах да му увелича милилитрите и беше същото. Освен това сутрин започна да повръща след хранене, защото млякото му идваше в повече. Аз и не очаквах да минем на 4 хранения. Просто мъжът ми ме принуди да го направя.

Бебето не реве през цялото време като се събуди през нощта. В повечето случаи изплаква, аз ставам , виждам, че си търка очичките и се върти и го слагам в количката. С малко люшкане обикновено заспива пак. На следващото будене също е така. Започва да реве истерична само когато е седял буден дълго време и не може да заспи самичък.

# 13
  • Мнения: 1 421
Мъжът ти спи ли спокойно, ако не е вечерял? надали! Моят син също сутрин не яде дозата си и му правя по-малко. Гледай си бебето, храни го и не слушай такива "лекари" Мъжът ти сигурно дори не спи с вас в една стая...

# 14
  • Мнения: 2 988
Добре, като се събуди ще му дам мляко и ще видим. Дано да сте прави и това се окаже решение.

Мъжът ми спи в същата стая, но спи като пън. Преди бебето се дереше от рев, а той си спеше на дивана в съседната стая все едно нищо не се случва. А аз, готвейки или миейки шишета в кухнята си мислех, че е при бебето и се опитва да го успокои.  #2gunfire

# 15
  • София
  • Мнения: 5 656
Какъв чай, каква вода, какво люшкане в количка?  ooooh! Детето няма още 6 месеца и е на 4-кратно хранене. Това е изключително недостатъчно. Според мен също детето реве от глад. Не му пълни стомаха с излишни течности, дай му мляко.

# 16
  • София
  • Мнения: 7 990
Ще повторя всички преди мен, но бебето е гладно и реве за храна. Малко е за 4-кратно хранене. Може да е на такова, ако самото дете го е наложило като схема, но не и насилствено. Не знам какъв е зорът да го храните само 4 пъти, но най-естественият подход е да му даваш храна, когато си я поиска.

# 17
  • Мнения: 10 874
Първо каза, че те е посъветвала така някаква лекарка - това ми е малко по-приемливо, макар че не разбирам на какво основание. Thinking Ама мъжът ти да те принуждава да не храниш детето (така де, да го храниш толкова малко)?! Shocked Това съвсем не го разбирам. Както и това, че ти го слушаш. За сутрешното хранене - нормално е да му е много, нали закуската и при големите хора е най-лекото хранене за деня. Така че спокойно можеш да намалиш от порцията сутрешно мляко, но да слагаш толкова малко бебе на режим с 4 хранения, според мен (а явно и не само) е прекалено рано. Peace Като дойде това време, детето само̀ ще ти покаже, че е готово.

# 18
  • Мнения: 2 988
Мъжът ми заяви, че след като съм го завела при друг лекар, за консултация трябва и да направя това, което е казал той. Разбирам, че съм сгрешила. Ще започна да му давам пак мляко и през нощта и се надявам, че ще спре да се буди така. В опит все пак да смекча вината си ще кажа, че това будене започна в момент, в който бях сигурна, че млякото му стига. Във вторник сме и на консултация и кантарът ще си покаже дали му е стигало млякото или не.

# 19
  • София
  • Мнения: 5 656
Нямам намерение да те нападам и обвинявам, явно и без друго си объркана и изморена. Занапред имай предвид, че когато детето показва ясно какво иска, кантарът и докторите нямат думата  Peace Най-правилният начин е да се довериш на бебето си Simple Smile

# 20
  • Плевен
  • Мнения: 1 615
А защо просто не го нахраниш като се събуди?4 пъти за 24 часа си е супер малко.Моето е на 3.6 месеца и ходи на ДГ,там ги хранят 4 пъти+закуската в къщи сутрин преди градината и вечерята в къщи след като се прибере,тоест общо 6 пъти.Като не броя непрекъснатото нападение на хладилника я за кайсии,я за кашкавал и сирене,я за принцеса или кисело мляко.Детето ти сега расте,защо го лишаваш от храна?И какъв е тоя зор да намалявате храненията?Кой е казал че на съответната възраст трябва да има еди колко си хранения?Някой педиатър според неговите тефтери прашасали ли?За мен това е глад+зъби.Аз кърмех нощем до 2 годинки,никога не ми е хрумвало да го наливам с вода,чай или други глупости вместо да му дам да суче.Хем аз се наспивах(защото след кърмене веднага заспиваше),хем той сит,хем и цялата къща се наспала на сутринта,хем наддаваше доволно всеки месец и не съм се страхувала дали ще имам кърма...Храни си детето нощем и хич не давай ухо на глупостите дето плещи педиатъра.Аз ако ги бях слушала на моята сигурно щях да заместя нощните кърмения с вода още в първия месец и заради това щеше да ми спре кърмата...

# 21
  • София
  • Мнения: 39 764
И аз ще повторя писалите преди мен. Според мен бебето е гладно.
Моя син много бързо и рано се отказа от нощното хранене, но през останалата част на денонощието се хранеше на поискване, понякога твърде често.
На 5м се опита да мине на 4 хранения, но педиатърката каза "рано му е".

Не слушайте съпруга си, а детето Simple Smile

# 22
  • Мнения: 4 412
Мъжът ми заяви, че след като съм го завела при друг лекар, за консултация трябва и да направя това, което е казал той. Разбирам, че съм сгрешила. Ще започна да му давам пак мляко и през нощта и се надявам, че ще спре да се буди така. В опит все пак да смекча вината си ще кажа, че това будене започна в момент, в който бях сигурна, че млякото му стига. Във вторник сме и на консултация и кантарът ще си покаже дали му е стигало млякото или не.

И ако кантара покаже, че наддава в рамките на нормалното, а бебето все още си е гладно, какво ще правиш? Ще го оставиш гладно, защото мерките са му ок, или ще го храниш толкова, колкото му трябва на твоето бебе? Не държа да ми отговаряш, отговори на себе си. Бебе на тази възраст да яде само 4 пъти е мнооого малко. Млечните хранения според мен също са му малко. Та то има само 2 пъти през деня мляко.

# 23
  • Мнения: 2 988
Ами, два дни поред му давам мляко през нощта. Единия път беше по-добре и заспиваше почти веднага след като му дам биберон, но снощи си беше пак ад. Яде в 20:15 и след това още в 23:00 пак искаше мляко. Дадох му и в 02:00 се събуди пак. НЕ беше гладен. Ревеше, за да светна лампата и да се занимавам с него. Седя два часа буден и тогава поиска да яде. Дадох му. Яде мляко 6 пъти. Общото количество храна за 24 часа беше около литър. Това пък не му ли е много?

Ще му давам мляко през нощта, но въпросът е как да го накарам да спре да се събужда за игра?

Точно тук във форума четох, че за да спре да се буди през нощта не трябва да му се дават нито мляко, нито вода, нито сок. Ще попитам лекарката какво да правя и ще потърся отново второ, че и трето мнение ако трябва за това какво трябва да променя.

А и част от проблема е, че има рахит и непрекъснато ме плашат с килограмите, защото първите 3 месеца качи страшно много и едва сега влезе в нормите, че дори и изненада лекарката. Стана и доста по-подвижен.

# 24
  • София
  • Мнения: 5 656
Чрез глад не виждам как ще го накараш да спи цяла нощ непробудно. Имай предвид, че цикълът сън/бодърстване при бебетата е много индивидуален и е на по-малки интервали, отколкото при възрастните (8 ч. сън/16 ч. бодърстване). Съвсем нормално е на тази възраст бебето да огладнява през нощта, да се буди за игра или от пълен памперс, или от нещо друго. Спящите по цяла нощ бебета са по-скоро изключение, отколкото правило и това не се постига принудително.
И не, литър мляко за денонощие съвсем не е много. По ориентировъчни таблици количеството мляко за 6 м. възраст е между 910 и 1130 мл.

# 25
  • Мнения: 2 988
Не става въпрос за това да го държа гладен, а с 5 хранения дневно, по-късно заспиване и евентуално чай, нещо хомеопатично за зъбките и гелче да контролирам буденето. Ако стане. И както казах ако си поиска ще му давам мляко през нощта.

# 26
  • Мнения: 4 412
Бебето ти в момента няма нужда да си пълни корема с чай. Буденето няма да можеш да контролираш на 100%. Всичко при децата е  на периоди. Днес спи цяла нощ, утре ще се буди през 2 часа. След 2 месеца ще почнат зъбите, след още 2 друго нещо. Горе долу към 4 годишни вече са с почти като режим на голям човек, но не е задължително. За да можеш ти да си почиваш, трябва да спиш заедно с бебето. Ако то спи на обяд 2 часа, лягай и ти. Всеки път когато бебето заспи, лягай си, иначе ако няма кой да ти помага е много трудно.

Има рахит, или са ти казали, че е застрашено от рахит заради наддаването първите месеци? Колко е това страшно много, което е качил първите месеци. Масово бебетата през първите месеци качват от килограм нагоре, но после влизат в норми. Не че пък нормите на лекарите са най-доброто нещо, особено като се опитваш да напъхаш детето си в тях.

Намери читав педиатър, или чети много информация, за да ти е по-лесно, защото от тук нататък ще има много въпроси, които да те хвърлят от едната крайност в другата.

# 27
  • Мнения: 2 988
Има рахит. За първите три месеца удвои теглото си, а се роди само 2880гр. Може и да не е наистина “страшно“ много, но лекарите така го изкараха. През четвъртия месец качи 650гр, а през последния 350. Чак на 4 месеца и 20 дни започна да се обръща. Вече щяхме да го водим на лекар и за това. И зъбите вече започнаха. И няма как да лягам с него, защото няма кой да ми помага вкъщи, а и той все иска да е навън, а там няма как да спя.

# 28
  • Мнения: 4 412
Освен бързото наддаване първите месец, какви други симптоми има? Само заради това ли ти казаха, че има рахит?

# 29
  • Мнения: 2 988
Най-вече заради фонтанелата. Казаха и че е пораснал много на дължина.

# 30
  • Мнения: 4 412
Ето малко инфо за рахита

"Рахит е болест, която се среща при растящия детски организъм, предизвикана от липсата на витамин Д, като липсата на този витамин при възрастните води до остеомалация. Рахитът забавя процесът на втвърдяване на костите и те често се деформират. Болестта предизвиква най-големи увреждания на долните крайници, които се изкривяват странично. В едни случаи колената се раздалечават и образуват буквата "О", а в други случаи се изкривяват навътре като буквата "Х". Други признаци за болестта са, че детето е раздразнително и нервно, често си върти главичката и се поти по време на хранене, оформя се плешиво петно. Рахитичните деца са предразположени и към други болести - туберкулоза на костите и белите дробове, анемия, късно развитие на речта. Най-често рахитът засяга бебета между третия и осмия месец, но се среща все още до края на втората година. Заболяването рядко се появява преди третия месец на новороденото, защото към този момент то още има запаси на витамин Д, получени по време на бременността."

Какво й има на фонтанелата?

Ако бебето ти има рахит, би трябвало да прилагате някакво лечение. Повече прием на вит Д, или и нещо друго, не знам точно какво. Според мен трябва да са му правили изследвания и т.н., а не само да ти кажат - наддва много, расте много, значи има рахит.

# 31
  • Мнения: 2 988
Не се затваря. Дори и му изписаха Калциев глюконат. Когато започнах да го давам, обаче, започна да повръща и затова го заведох при друга лекарка. Тя каза да спра този сироп и изписа Baryta Carbonica. Като чета, обаче, за какво се прилага това лекарство се зачудих:

“Забавено умствено развитие. Хронично подуващи се сливици и твърди жлези. Второ детство в напреднала старост. Недоразвити органи – например тестисите. Ранно оплешивяване. Главоболие в юношеска възраст.“

Как пък в толкова ранен етап от развитието му реши, че има забавено умствено развитие??? Лошото е, че прочетох това едва вчера. Ако бях разбрала по-рано нямаше и да си помисля да минем на 4-кратно хранене, защото именно тя го препоръча.

Сега ще се ровя в белия списък на лекари за гр. Пловдив, за да намеря най-сетне читав педиатър. Заради тези, през които минах спрях да кърмя, защото бебето уж не наддаваше достатъчно (за първите 10 дни след изписването). А как да се очаква бебе, родено под 3 килограма и изписано под 2800 да яде и да наддава по толкова по колкото и останалите? А след това, когато уж влезе в техните таблици изведнъж се оказа, че качва по прекалено много.

# 32
  • Мнения: 4 412
Не знам какво е било очакването за фонтанелата на бебето, но на дъщеря ми се затвори на почти 2 години. Дори ранното затваряне не е много препоръчително, не знам за къде бързат тези лекари.

Наистина ти трябва читав педиатър. Мисля, че сега не можеш да сменяш личния лекар, но поне на частно можеш да го водиш на преглед.

# 33
  • Мнения: 2 988
До колкото знам педиатърът на дете под 1 година може да се смени по всяко време. Ще проверя и ако мога да открия по-добър ще го направя или поне ще ходя на частно, защото е хубаво и в Асеновград, където живеем, да има  лекар. А тази, при която ходим в момента се води “най-добрата“.

# 34
  • София
  • Мнения: 5 656
Личен лекар се сменя през юни и през декември, така че тъкмо сега е момента. Ако има с кого да смените де.

# 35
  • Мнения: 3
zdravetei te deteto mi e na 10 meseca ii neshte da spi v kosharata si  prespivam q na legloto i posle q mestq v kosharata no kato spi na nasheto leglo stava kusno  osem i neshto devet sutrinta pak kato q premestq na kosharata da spi stava shes shes i neshto sutrinta ii nz kakvo da napraq che da si spi i taka v kosharata
___________
Моля пишете на кирилица.

Последна редакция: ср, 24 юни 2015, 22:48 от AnMary

# 36
  • Мнения: 1 817
Много хора ще те посъветват да си спи при вас, като там му е удобно и няма нищо лошо в това. Аз обаче не бих спала в едно легло с детето. Не мога да се отпусна, имайки предвид и че спя дълбоко. Все ме е страх да не го натисна и да му навредя, а те иначе малчовците обичат да спят с родителите, но аз не смея. Взимам го при нас сутрин да си доспи, но аз вече не спя...............

# 37
  • 42°37'41.83N 23°21'53.29E
  • Мнения: 3 074
И при двете ми дъщери идваше един момент (около 6 месец), в който категорично отказаха да си спят сами в леглото.
Аз реших въпроса така:
Скрит текст:
При мен върши работа.

# 38
  • Мнения: 46 518
Мъжът хем не гледа детето, хем дава акъл. Майката да се оправя - чудна картинка. Не позволявай това да се случва, защото по-зле ще става.

...Дори и му изписаха Калциев глюконат...

Какво значи дори, та него го изписват и за едно сополче.
Направиха ли кръвни изследвания за калций и фосфор? Алкална фосфатаза? Рентген на китката?

# 39
  • Мнения: 1
Помощ! Не можем да заспим!
Бебето ми е на 7м, много е дейна, буйна, активна, ...за секунда не се спира-или тича (буквално ) на проходилката или се върти, бори и лази по спалнята...нонстоп е потна, но не се спира. Доспива й се на всеки два-три часа денем, очите й се затварят, но не иска да спи -не помага нито люшкане, нито пеене, даже и на ръце не мога да я приспя. Реве, тръшка се по мен, рита ме, полузаспала е, но не заспива, докато не заплаче дълбоко и от умора да заспи... разбужда се плачейки и недоспала и не заспива отново. След 10мин й е минало и пак дивее, но приспиването и денем и нощем е проблем

# 40
  • Мнения: 46 518
Опитайте с по-спокойни занимания преди сън.
Децата опознават света и когато впечатленията са силни се превъзбуждат.
Пробвайте и без люлеене и т.н., а легнете до детето или то в креватчето, вие на леглото и му говорете тихо, галете го.
При други пък помага самостоятелно заспиване.
При всяко дете е различно. Трябва да откриете вашия начин.

# 41
  • Мнения: 1 817
Моето се приспива на ръце, но от няколко дена и това не помага. Сънят се превърна в ад. Обяснявам си го със жегите!!! Thinking

Общи условия

Активация на акаунт