Университети в Германия и в други държави с немски език 4

  • 59 437
  • 765
  •   1
Отговори
# 60
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Благодаря! Намерих познат които ще преведе с карта парите в Германия. Само да попитам още нещо. Какво трябва да ми даде той за да го приложим към документите. Дъщеря ми каза, че трябвало да приложим платежното към документите като плащаме в Бг с превод, а в този случай?

Това, на което в бг се казва платежно, тук можеш да си го извадиш веднага или макс. няколко часа след транзакцията във вид на пдф от онлайн банкирането.

# 61
  • Мнения: 592
И това трябва да ни го изпратят и ние да го приложим. Сега дъщеря ми започна да се притеснява, че пишело на сайта в уни асист, че трябвало да приложи оригинал и как щяла да го приложи.

# 62
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Нямам представа какво ви изисква университетът, но при плащане онлайн, "оригиналът" е именно този пдф, ако някой отиде на място в клон на банка да праща пари (досега съм виждала само мургави братя или някакви баби да го правят в клон), тогава има едно листче, което изглежда точно като българските платежни.

Та, и двете са "оригинал" в този смисъл.

П.С. Когато банки са ми изисквали оригинал, за да докажа някакво плащане, съм пращала именно този пдф и никога не е имало проблем.

# 63
  • Мнения: 3 410
Да ви изпратят платежното на мейл, и това изпращате на униасист, и ние така направихме.

# 64
  • София
  • Мнения: 1 365
И това трябва да ни го изпратят и ние да го приложим. Сега дъщеря ми започна да се притеснява, че пишело на сайта в уни асист, че трябвало да приложи оригинал и как щяла да го приложи.
Не се притеснявай, миналата година познато дете процедира така и нямаше проблем. После пак така познати му платиха таксата за уни. и т.н. Това е правилния начин да се спестят безумните такси за превод от България. #Cussing out

# 65
  • Мнения: 6
За да не рискувам и да пристигнат по - малко пари в Уни асист, просто заявих в банката , че искам всички такси да са за моя сметка. И така в ПИБ ти казват като начало 12Е, но като им каже, че поемаш всичко ти добавят още 15Е, В Уни кредит ми поискаха 39Е при ел банкиране, а иначе 46Е  в крайна сметка направихме превода от Демир банк и платихме 12 +10 = 22Е в тази банка имат т.нар Таргет - 2 система, чрез която таксата за превода излиза само 12Е. Има кандидат студенти, които са я ползвали, но от банката не бяха сигурни дали няма да се наложат такси за германската банка и аз си платих 22Е за да съм спокойна. Накратко имаш имаш избор между ПИБ и Д-банк, (27 или 22Е) във всяка друга банка е по - скъпо!  Сега се сещам имаше коментари за ЦКБ, ако искаш провери и там, на мен ми омръзна да обикалям и там не съм ходила. Успех!


В Пощенска банка също взеха такса 22 евро и на самия документ изписва - споделен разход.....дори служителката се чудеше ще вземе ли такса и немската банка.В крайна сметка се оказа, че споделен разход означавало, че двете банки поделят тази такса помежду си. Дъщеря ми вече получи потвърждение от уни асист, че сумата е платена... явно в повечето банки сумата за превод е сходна и май няма кой знае какво значение от къде превеждаме пари- така или иначе това е разход, който е неизбежен .. newsm53

# 66
  • Мнения: 1 064
Здравейте, днес цял ден се треса в същата треска за таксата на Уни асист, без да знам, че тук темата е същата.
В крайна сметка твърд отговор няма. anita74 дъщеря ти как  и къде получи потвърждение?

Аз днес отидох в D Commerse Bank. Там ме изпрати консултантката като каза, че от други клиенти знае, че там таксата е най-ниска. Оказа се 12 евро, обаче при тях нямаше опция да плащам за другата банка отсреща. Пишат - за сметка на получателя. Един служител се обади, че поне 20 души са превели пари на Уни асист и досега нямало проблем, обаче на мен не ми е спокойно. Обадих се на консултанктата да питам отсрещната банка дали събира такси, но тя не знаеше?!!! Просто да полудееш.
Тук не става въпрос за икономии или стискане, аз просто нямам право да добавя някаква сума просто ей така, банката не позволява.

За академичната справка - не знам какво точно иска унито, просто в специалността се влиза много трудно, а ние не кандидатстваме никъде другаде, затова консултантката ни препоръча да даваме абсолютно всичко, което можем, прилагаме дори документи за две практики по 8 седмици всяка.

# 67
  • Мнения: 592
Ние днес бяхме стигнали до там, че дъщеря ми звъня в Германия на банката за да пита каква им е комисионната , но беше преди 9ч. и ми каза , че все още не работят. После се сетихме за наш познат в Германия през Булбанк изпратихме парите и уж са ги превели и очакваме платежното по имейл. Дъщеря ми се притеснява дали всичко е написано с платежното , но ще видим утре.
Някъде четох по форумите или фейсбук , че таксите са споделени това означавало , че се делят между двете банки и немската банка не взима комисиона, но пък на мен в банката ми обясниха, че може да е споделена таксата, което означавало  таксата да се дели между изпращащия и получаващия.

# 68
  • Мнения: 1 064
Във фейса са отговорили успокоително:

Ето:
Миналата седмица преведох сумата към Уни асист през Д Банк, (през системата Таргет 2), таксата беше само 12 евро. И банковите разноски не можеше да бъдат споделени. И аз се притесних за таксата на другата банка и преведох 5 евро повече. Звъняхме в банката на Уни асист в Берлин и те ни отговориха, че няма да вземат такса за входящия превод. На третия ден получихме потвърждение от Уни асист, че са получили сумата 95 евро, (дъщеря ми кандидатства в 2 университета), т.е нямаше удържана такса, а те имаха 5 евро повече.

# 69
  • Мнения: X
Извинявайте, че нахлувам така в темата. Само да разясня нещо за да спрете да се тормозите:

От гледна точка на заплащането на разноските до достигане на даден превод до крайния получател (в страна извън ЕИП), възможните варианти са три:

Опция BEN - всички разноски са за сметка на получателя, като те се дебитират от сумата на превода

Опция SHARE/по известно като SHA/ – разноските до кореспондентската банка са за сметка на наредителя, а след нея - за сметка на получателя
 
Опция OUR – всички разноски по превода са за сметка на наредителя, а бенефициентът получава чистата първоначално наредена сума.

Валутни преводи за страни от ЕИП се извършват съобразно европейските директиви, а именно с опция SHARE, което означава, че разноските на банката на наредителя се заплащат от него, а разноските на банката на получателя са за сметка на получателя. Кореспондентските банки - участнички в превода, не удържат комисиони.

# 70
  • Мнения: 6
Здравейте, днес цял ден се треса в същата треска за таксата на Уни асист, без да знам, че тук темата е същата.
В крайна сметка твърд отговор няма. anita74 дъщеря ти как  и къде получи потвърждение?



Потвърждението е получено по e-mail Simple Smile


Извинявайте, че нахлувам така в темата. Само да разясня нещо за да спрете да се тормозите:

От гледна точка на заплащането на разноските до достигане на даден превод до крайния получател (в страна извън ЕИП), възможните варианти са три:

Опция BEN - всички разноски са за сметка на получателя, като те се дебитират от сумата на превода

Опция SHARE/по известно като SHA/ – разноските до кореспондентската банка са за сметка на наредителя, а след нея - за сметка на получателя
 
Опция OUR – всички разноски по превода са за сметка на наредителя, а бенефициентът получава чистата първоначално наредена сума.

Валутни преводи за страни от ЕИП се извършват съобразно европейските директиви, а именно с опция SHARE, което означава, че разноските на банката на наредителя се заплащат от него, а разноските на банката на получателя са за сметка на получателя. Кореспондентските банки - участнички в превода, не удържат комисиони.



Това е изключително полезна и професионално поднесена информация...БЛАГОДАРЯ за навременното нахлуване в темата...newsm10...

# 71
  • Мнения: 1 970
Anonimen,  добре че си ти да кажеш как са нещата... Че нещо смут е настанал с тези преводи...

Едно към едно, това са опциите. Банка, която спазва директивите няма как да Ви вземе превод с опция OUR   възможно е само CHA. Ако обаче се изхитрите и искате да се напише тази опция, ще имате такса - банката няма против да Ви вземе нещо. Писах го напред.
И Булбанк и ПИБ и ЦКБ и Пощеие и ДСК и повечето банки са членки на Таргет2. Но дали преводът ще мине през Таргет (което е система за разплащане в реално време на евро, каквато е нашата Рингс за лева), това няма особено значение. Дали ще е през Таргет, Сепа, Кореспондент в евро, таксите се регулират от Комисията и ЕЦБ и няма мърдане.
Превод от България и от Турция са различни неща. Превод за България и за Турция също. В първия случай е от страна-членка на ЕС, във втприя - не. И затова таксите са различни.
Ако наредите от българска банка с опция в поле 71А на суифта OUR ще ви вземат разноски на получаващата банка, задължително. Ако пишете CHA (споделени) би следвало да платите само разноските на нашата банка, там 5-10 евро за превод и 10 за суифт, да няма разноски за другата банка. Обикновено е така, разбира се, пак казвам, случва се да се опитат да вземат немците, но по-скоро супер рядко. Така че, която банка в бг Ви каже, че преводът ще Ви струва примерно 20 евро тяхна такса и колкото поиска другата при наредени споделени разноски - пържат ВИ.... Просто имат план за комисионни и сега е жътвата , плащат се такси....   

# 72
  • София
  • Мнения: 18 033
Реших, че съм на онлайн лекция на тема "банкови преводи за Германия" hahaha Шегувам се, много полезни постове на Анонимен и СтефанБ.

Унитата в нашия случай са без уни ассист, така че ние кротко си седим и чакаме днес да излезе от МОН дипломата с апостила. Преводът  й междувременно е готов, ще се допълни само частта с апостила. После остават Външно министерство и посолството. Дано до към 8-9ти  юли сме готови за пускане на  набора от документи по куриер.

Аз да питам друго. След попълване на онлайн Антраг-а, системата е дала на девойката списък с документите, които трябва да изпрати  до 15-ти. Сред тях обаче  определено не присъства сертификат за владеене на езика. Възможно ли е предвид факта, че специалността е с местни NС (тоест има опцията да не бъдеш приет), последният да се изисква чак  след  прием и съответно при записване? Rolling Eyes Писа им мейл, не са отговорили до момента. Звъня и на Studienberatung, от там жената казала, че не е сигурна..  Щом не пишело, значи не трябвало. Друго щеше да е да го има това все пак официално на мейл, в писмен вид. Върви после доказвай кой какво ти е казал по тел. Проблем ли е да пуснем за собствено спокойствие  завереното в посолството копие  на ДСД II при положение, че не е  включено в списъка?

# 73
  • София
  • Мнения: 937
Проблем ли е да пуснем за собствено спокойствие  завереното в посолството копие  на ДСД II при положение, че не е  включено в списъка?

Не мисля. Ако не е нужно, просто няма да го разглеждат. Аз бих го изпратила за успокоение.

# 74
  • София
  • Мнения: 18 033
И аз мисля така да направим. Мерси Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт