Как си разпределяте времето, за да свършите всичко?

  • 48 364
  • 757
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 10 567
Ние правим доста неща съвместно. Започваме да готвим, мъжът ми ми бели лук, моркови, картофи, след това ми ги нарязва. Аз тогава се включвам на котлона, ако е във фурна още по-лесно. През това време аз мога да заредя пералня, да свърша нещо друго например.
Аз редя съдомиялнята, но той ми помага да я разтоварваме - аз му ги подавам, той ги реди в шкафовете. Става супер бързо - това го правим с цел да не се навеждам, защото имам проблеми с кръста, няколко прищипвания и си остана травма, с която внимавам.
Пералнята я зареждам аз, обаче ако съм много уморена, той я вади.
Снощи той сгъна прането и го нареди на купчета, аз сутринта го прибрах по шкафовете.
Обикновено мъжът ми прахосмукира, аз мия с мопа.
Сега е лесно и прането бързо съхне и се прибира, има в изобилие зеленчуци и плодове, зимата в неделя правя храна поне до вторник да има и в сряда вечерта се готви. Приготвям 1 тенджера супа, 1 ядене, кюфтета или месо, общо взето разнообразни до 3 храни и който каквото си избере яде. Ако съм напълнила сарми си подготвям заготовка за мусака най-често и в сряда отварям буркана, обелваме набързо едни картофи и мусаката е готова. Най-често правя и кюфтета с бял сос през седмицата. В петък и събота нещо по-завъртяно и в неделя отново същата история. Веднъж може да поръчам и пица през седмицата, че ако зависеше от синът ми всеки ден на пици щеше да кара. Синът ми се храни у дома, та и супи готвя разнообразни, на обяд яде само по 1 супа без хляб задължително.

Тази неделя например опекох около 3 кг чушки, изчистих ги и ги мариновах с подправки, опекох и 3 големи патладжана - тях ги пасирах на пюре с подправки, 1 тенджера таратор, пържих риба, кюфтета направих, но те са у дома и вчера са обядвали, вечеряхме и за днес ще трябва да се добави нещо, т.к. имаме салати и разядки само.
Гладенето е само ако е наложително Wink

# 46
  • Мнения: 478
Ето днес пак имам да гладя, да пера да готвя, вече ще се гръмна.  Shocked
Как успявате да си свършите всички задължения? Работя до 19:00 часа всеки ден без неделя. Цяла неделя чистя, готвя и куп други работи. Всяка вечер или готвя, или пера и все трябва да свърша по няколко неща. Вече изнемогвам! За тази вечер имам да гладя дрехи от 2 перални и все пак да направя вечеря, как да успея, че все пак и да си легна преди 23:00 часа  Sick
Темата е за да се оплача и да чуя вие как успявате да си съчетаете задълженията.


Не се справям. Обаче вече не се и старая да се справям. Когато както мога, медали за това не раздават. Отсвири нещо. Например-не глади. И не навивай сама себе си, че не може да не гладиш, защото........

# 47
  • Мнения: 72
Не се сърди... може би ми тежи, че докато се оправим и трябва да лягаме не знам и аз, но ми е тежко, че докато свършиш всичко и вече станало 23:00 часа  ooooh!

пускаш музиката и денс ... подреждате и готвите в ритъма - като сатне 23:00 ще сте изкарали едно яко весело диско и всичко, което има да се върши ще е свършено  Hug

# 48
  • Мнения: 373
решението е по-малко да бачкаш.Жена ми работи до 16 30 ч.Събота и Неделя почива.Аз работя по 4-5 часа на ден.Има време и за децата,и за домакинство и за лично развитие,примерно спорт или книжки,или кино.  И понеже знам,че все някой ще отвори темата за парите,може и с по-малко.Ние направихме своя избор така още преди 6 или 7 години.Преди това работехме като идиоти.Чак няма кога да ги харчиш тия пари. Това е личен избор. Да не говорим ,че страда всичко и всички-от сексуалния живот до възпитанието на децата.

# 49
  • София
  • Мнения: 6 010
Ами и аз като авторката, преди да имам деца чистех и се вталясвах много повече.

Сега ела ме виж, с мъж и две малки деца. Супер организирана съм, като претупването му е майката  Grinning Grinning Въртя сама къщата, хем ходя на работа. Мъжа ми основно пазарува а и коси тревата /поддържа градината.

Аз имам основни принципи - децата да са нахранени с домашна храна, да са изпрани, не е фатално да не са изгладени.
Да са колкото може повече навън. Къщата горе - долу зачистена, вечер късно пускам миялната, сутрин пералня със сушилня, когато мога простирам.
Готвя много късно вечер ( да речем през ден)  когато децата вече спят, и гледам да е лесна манджа - някаква супа или яхния плюс тава пържоли/кюфтета/риба във фурната по същото време. Салати от нарязаните в магазините, само овкусявам. Купих си гювеч на Emile Henry и хвърлям в него месо със зеленчуци, на бавен огън 2 часа, направо го забравям.  

Чистя събота или петък вечер, ако ще пътуваме, през другото време най -много един моп. Гладя в неделя всичко, пак отгоре- отгоре, без подробности.

Лягам след 12- сет, ставам към 7ч.( с едно събуждане покрай децата) , правя закуска- баница, филийки, овесени ядки или друго. 8 и половина сме изхвърчали. Толкова мога  Grinning Grinning Grinning Мъжа ми мрънка за това или онова. Дреме ми. Пълно щастие няма.

# 50
  • Мнения: 15 063
Дорри, ако при всичко, което правиш, мъжът ти мрънка, аз на твое място ще го сменя, честно.

# 51
  • Мнения: 10 567
Точно това казвам и аз Sunny29
Едно време майка ми правеше сармите на котлона и горе-долу беше ангажирана да ги наблюдава да не прелеят, да ги позавърта, да не загорят, аз сега ги правя в глинения гювеч, като мъжът ми ми нареже всичко, за максимум 20 минути съм на тигана, за 10 съм ги навила, включвам фурната и час и половина не се занимавам с тях, реално погледнато не е чак толкова пипкава дейност правенето на сарми Simple Smile

Аз готвя най-вече заради детето, иначе доста по-лесно може да се мине, както се казва по тънката лайсна Simple Smile

По отношение на манджите в големи количества. Майка ми навремето готвеше големи количества от един вид ядене, имах чувството, че не свършваше и по тази причина и аз мразя готвенето на голямо количество храна, но съм си изградила навика да готвя разнообразно - по 3 варианта, така че ако някой си е избрал да вечеря едно, на другия ден да вземе друго. Количеството е колкото всеки от нас да опита веднъж от въпросното ядене. Като е готова храната я насипвам в буркани и затварям плътно с капачки, даже се вакуумират, при отваряне вкуса не се е променил. А готвя наведнъж, т.к. времето не стига за реалното приготвяне на храната, през учебно време синът ми си ляга по-рано и няма начин да ме чака тепърва месото с картофите да се опече и да вечеря към 21 часа, при условие че 21,30 вече се приготвя да си ляга и в 22 часа е даже заспал в повечето случай.

Работа и в събота си е гадно, реално имаш един почивен ден, в който вършиш всичко, което аз например върша за 2 дни - събота и неделя.
Ние също си лягаме 12:00 - 12:30 и ставаме, сега в 7:30, а в учебно време в 6:40

# 52
  • Мнения: 46 565
Не се сърди... може би ми тежи, че докато се оправим и трябва да лягаме не знам и аз, но ми е тежко, че докато свършиш всичко и вече станало 23:00 часа  ooooh!

Е кое всичко, то нищо няма така, както го описа  Laughing
Щом мъжът ти чисти, това отпада като задача.
Ежедневно предполагам имате гладене, готвене и простиране. Какво друго?
При двама души прането е през ден, така че редувай - един ден гладене, един простиране.
Глади, когато мъжът ти е решил да готви. И за този ден нищо друго. 1 пералня все за 30 мин. ще я изгладиш. Не се престаравай толкова.
Направи си списък с лесни за готвене неща. Примерно пилешки бутчета - мажеш с олио, сол и червен пипер и слагаш в една тава. 5 мин. са много, докато се пекат можеш да нарежеш салата и да простреш.
И пак ще се вместиш в тези 30 мин., а до 23 ч. ше ти е свободно времето.
Същото важи за свински пържоли, риба, заек, тиквички, картофи на фурна - също, и много други.
Като печете скара - повече направете, да има и за следващия ден. Като правите пица сложете повече доматен сок и на другия ден само сварете спагети за спагети с доматен сос и т.н. трикове, които да спестят готвенето на следващия ден.

dorry_1, евала. Аз ако съм ти мъж няма да мрънкам, а ще умра от срам, че съм позволил крехката ми жена да върши всичко сама.

# 53
  • Мнения: 10 547
Как да й кажа на авторката как си разпределям времето, за да свърша всичко като моята и нейната подредба на живота са коренно различни.  Ето, аз съм във ваканция от 1-ви юни, така ще съм до 1-ви септември. Почивам събота и неделя.
У дома прахосмукачка се пуска понякога и по два пъти на ден- по моите критерии има нужна. Но ние сме си у дома, и да речем, цапаме. Когато всички сме на работа, училище се чисти драстично по-рядко.
Готвя всеки ден, често по два пъти, но го играя домакиня- каква друга ми е работата.

Не си го слагай на сърце толкова. Гледай да е сравнително чисто и подредено и стига.


Аз честно казано така и не разбирам как двама възрастни могат да не могат да се справят и да им тежи домакинстването, когато участват и двамата, и когато са си само те. Така де, едва ли пускате по пералня-две всеки ден, нито пък зареждате по миялня-две или някой яде като тригодишно в дома ви.

# 54
  • Мнения: 2 114
Има драстична разлика между това какво човек си представя като готвене и като смейство.
 
По съвет от съфорумки, че салатата става за 10 мин., засякох аз за колко правя една шопска - 45 мин. ако съм супер-концентрирана. През това време имах 12 прекъсвания ( дете се завърта около мен и нещо иска, старец идва да спра да го изслушам нещо за малко  или ме вика до него в съседната стая за маклко, телефонът звъни (бърз отговор), друго дете идва само да му подам нещо, че може да го намери, трето излиза за разходка и само да му дам нещо си или да го изпратя и т.п.

Не само всеки ден готвя, а и храна за деня за закуска и за обяд правя за оставащите вкъщи, а за другите - кутии закуска и обяд и т.н. за навън. Храна правя и пасирана за болни (супи, плодов шейк и пр. ), както и по-суха за носене, както и супи и топли неща.

Затова вече гледам какво правят хората в моето положение, другите съвети - ами не стават за мене.  Да взема да се гръмна - няма, взимам си поука къде съм зле и гледам да се усъвършенствам.

# 55
  • Мнения: 15 063
Деборана, имаш дете/деца и възрастни хора около себе си. Авторката и мъжът ѝ са самички и се прибират в 19. Тоест през деня никой не е цапал, та да се налага да се чисти всяка вечер. Вършат домакинската работа отново двамата. Разликата е огромна все пак.

# 56
  • Мнения: 10 567
Момичето е написало, че свършва работа в 19 часа, ако се прибира у дома в 20:00 е възможно да не й стига времето и да се ошашква кое първо да започне, даже и едните бутчета или риба, които й препоръчваме изискват време... Аз я разбирам, прибирала съм се преди години след 20:00 вечерта и времето ми буквално не стигаше за нищо. Сега като свърша в 17,30 в 17,45 съм у дома, естествено сме напазарували в неделя, та не губя време за пазар, свършвам си каквото имам за вършене, кога с помощ, кога сама, в зависимост от случая, но времето за което аз ще свърша дейности до 19:00, тя ще е още в офиса/магазина. Кофти е, затова трябва да се научи да краде от времето и да се организира още повече, защото то наистина не е толкова много.

# 57
  • Мнения: X
Изобщо не ми е проблем да се справям, въпреки че домочадието е сериозна бройка. Моите простички правила:
- излишни домакински дейности не се извършват. Например: не гладя, или евентуално някоя официална рокля на щерката, мъжът ми си глади ризите сам. Сребърни съдове не полирам. Ползвам по предназначение спестяващи времето уреди и не ми дреме.
- стерилната чистота е за болниците, в къщи поддържаме чистотата в разумни граници без прекалености. Например - прах се бърше като има прах, прахосмукачката е робот и се пуска, когато има нужда, прозорци се мият не по график, а когато са мръсни.
- всеки си отговаря за стаята, а общите помещения се чистят от всички (без котката, разбираемо)
- готвя, когато имам желание, домочадието няма проблем да яде салата+ сирене и хляб, или да претоплят супа от вчера, ако не съм на кеф. Тристепенни менюта само по празници или на ресторант.
- презирам определението "добра домакиня", приоритетите в живота са ми други

# 58
  • София
  • Мнения: 6 010
Дорри, ако при всичко, което правиш, мъжът ти мрънка, аз на твое място ще го сменя, честно.


ОООО, мрънка и още как. Не трябвало въглехидрати да готвя на децата, било вредно. И да готвя само с масло.  ThinkingЧе аз съм израснала с домашна баница и децата ми я обожават. Той също, но хапва много малко и винаги тайно  Grinning Grinning От дете е научен че най - страшно е да бъдеш дебел. Луда работа. Grinning Grinning Да няма разхвърляни играчки, че как иначе с две малки деца  Grinning  Thinking Да е перфектен кухненския плот, че как да е , като се готви често  Grinning  Това е кухня, не е музей.
Ако му се връзвах наистина щях да съм го сменила  Grinning Grinning

# 59
  • Мнения: 15 063
Дорри, ако при всичко, което правиш, мъжът ти мрънка, аз на твое място ще го сменя, честно.


ОООО, мрънка и още как. Не трябвало въглехидрати да готвя на децата, било вредно. И да готвя само с масло.  ThinkingЧе аз съм израснала с домашна баница и децата ми я обожават. Той също, но хапва много малко и винаги тайно  Grinning Grinning От дете е научен че най - страшно е да бъдеш дебел. Луда работа. Grinning Grinning Да няма разхвърляни играчки, че как иначе с две малки деца  Grinning  Thinking Да е перфектен кухненския плот, че как да е , като се готви често  Grinning  Това е кухня, не е музей.
Ако му се връзвах наистина щях да съм го сменила  Grinning Grinning
Да прочете малко повече за това с коя мазнина е полезно да се готви и тогава да ти говори глупости. Децата имат нужда от балансирано хранене и щастливи родители.

Общи условия

Активация на акаунт