Ваканцията след ПЪРВИ клас! :) - 2 тема

  • 27 804
  • 416
  •   1
Отговори
# 75
  • Русе
  • Мнения: 1 524
относно това, как да мотивираме детето да чете, забелязах следното: През зимата например, когато не излизахме навън и се мръкваше рано, успявахме по-рано да приключим с вечерята и домакинстването и аз и по-голямото ми дете хващахме книгите и започвахме да четем. Първокласничката виждайки ни, че ние четем започваше и тя да си чете нейна книжка, макар че тогава четеше по-лошо отколкото сега половин година по-късно. Обаче дойде лятото, стоим навън до късно, вечеряме късно, докато минем през банята и приключа с домакинските си задачи, станало време за лягане. Нямам време за книги, нито аз, нито голямото дете. Сега и тя категорично отказва да чете. Така че смятам, че личния пример на родителите е особено важен. За протокола не може да чете гладко, още по-малко изразително.

# 76
  • София
  • Мнения: 1 020
Здравейте  Simple Smile Ние с книгите за лятото почти по приключихме. Остана само една. Сега мисля да го " зарибя" по книга- игра. Въпроса е, че не съм засичала на пазара подобни скоро и се чудя дали пък някъде из интернет няма да има такива. Все си мисля, че ще му е интересно. Пък да видим.
Книга-игра мога да препоръчам Големото приключение на малкото талъсъмче на Никола Райков. Има в ел вариант, както и онлайн може да се поръча.

# 77
  • Мнения: X
Точно за мотивацията говорехме в събота с мъжа ми .

Не искам да я насилвам да прави упражнения когато не иска и да й обяснявам за бъдещета й реализация след време ,защото няма да ме разбере с отложената гратификация . Мъжът ми предложи поощрителни награди ,но аз отказах да давам пари или награди за домашна работа ,защото тя е за всички у дома и никой на никого не плаща ,но за упражненията става.

Договорехме се ,че наградите ще са малки ,но неща ,които са рядко предлагани и любими за нея.

Принтирах и купони с награди. Ако направи 5 листа от летния училищен пакет с математика или 10 колонки със задачи може да използва купона си за каквато награда пожелае. Купоните са 2 за сладолед, 2 за филм по избор , 2 за дейност по избор и 8 специални купона ,на които сама да изпише какво желае за награда.

Отне и два дни да направи 10  колонки със смятане до 15 ( по два листа и половина на ден ) и си пожела (написа) Киндер Сюрпрайз яйце с играчка.

Затрудняваше се със сметките след 10 ,защото тук ги учат да смятат с пръсти ,а пръстите свършват Simple Smile)
Баща й и обясни как на отделен лист да си пише чертички и да ги брои при затруднение и нямаше грешки почти. Много се мотивира и желае все да решава задачи за да спечели право да използва купоните си .

Вчера отидохме до магазина за да си избере книжка или нещо друго по избор за следващите решени 5 листа .Тя си избра пакет с изненада вътре. Доколкото виждам вътре има книжка за оцветяване, малка книжка за четене ,стикери, пастели ,пъзел и щампи. За да е сигурна колко чек марка й остават до заветните 10 до наградата си направи и календар и графика с отмятания .Много обича да си прави календари ,оцветява ги ,декорира ги саморъчно и отмята всеки ден до събитието .

Иначе за четенето ,чете много през деня и там от мотивация няма нужда ,но за математиката все не й се щеше и седнахме да решим с баща й кое е приемливото за нас решение за мотивация .
Това за сега работи ,а подобен тип награди се използват и в у-ще за свършена работа и тя винаги е печелила де що има награди ,защото винаги е първа за помощ на учителите и на децата в нужда. 

Купих вчера и едни флаш карти със съответните кореспондиращи класове . В пакета 'Занимателни и образователни игри за 1ви клас ' има 90 карти със задачи ,интересни факти и въпросници .Купих за 1ви и 2ри клас .


Днес като й омръзне с математиката ( в момента направи 2 листа набързо с 2 грешки и ще се бори да ги свърши наведнъж май  Crazy) и четенето ще се заемем с тези карти за развлечение Simple Smile

# 78
  • Sofia
  • Мнения: 21 714
Контес, силно ти препоръчвам тиЯ клечки. Simple Smile  За смятането с преминаване на 10.
Ние много ги ползвахме не до 10, а точно след това.



# 79
  • София
  • Мнения: 1 731
Сега мисля да го " зарибя" по книга- игра. Въпроса е, че не съм засичала на пазара подобни скоро...
Ако сте в София, миналата седмица на "София диша" видях едно момче, което продава книги игри. Даже май той лично ги пише.
Взимала съм на моите хора, за съжаление не събудиха интерес. Прибрах ги, ще ги предложа пак след Нова година примерно.

# 80
  • Мнения: X
Благодаря ,Моренка   bouquet

Като ги видях си спомних ,че точно такива използваха в Монтесори предучилищната група. Съвсем бяха забравила за тях ,благодаря ти   bouquet

Мислех за сметало ,но и тези са отлични .

Какво наричате 'книги-игри '?

# 81
  • Мнения: 32
Относно личния пример го има,аз чета всеки ден,но при нея бързо й минава.Купих и книжка,която тя искаше-прочете я на един дъх,но в нея имаше повече картинки,отколкото текст,а и задължителните книги чакат.Допадна ми стимулирането с купони и награда,дано успея да я запаля,но по принцип й липсва състезателния дух,хъса за победа.Пожелавам на всички ученолюбиви деца да не стихва жаждата им за знания!

# 82
  • София
  • Мнения: 1 635
Мотивацията е нещо лично и различно за всеки.
Моичкият, за мое най- голячо учудване, се мотивира да изчете всичко задължително за ваканцията. Смята, колко му остава и по- колко трябва да прочете на ден за да смогне.
Разбира се, по - бързо е това което му харесва.

Аз лесно се демотивирам, когато не ми зачитат мнението и каквото и да правя, няма никакво значение. Точно такива трудности мотивират доста хора, с които съм работила, те търсят друг път и друг и друг, докато успеят.
Аз обичам, когато започвам нови задачи, интересно ми е да научавам нови неща. Детето се плаши, когато трябва да прави нещо непознато. Но пък понаучи ли се малко, става голяям кеф и пали на трета.

Та едва ли някой би могъл да даде супер съвет по този въпрос, всеки от вас си познава детето.
Едно е ясно, всичко става с много внимание и любов и търсене на верия път.

# 83
  • София
  • Мнения: 1 724
Здравейте, пиша доста рядко, но ще се постарая да съм по-активна тази година.
много хубаво оформлена тема   bouquet
Дъщеря ми досега прочете 4 от книгите от списъка с препоръчителната литература- Пипи, Мечо Пух  Баба Цоцолана и български народни приказки, има желание да чете още и чете много по-гладко, отколкото през учебната година, но пък не й се занимава с математика и английски например, така, че за тези неща ще "открадна" идеята с купоните на Беърфууд Контеса, за което благодаря.
От септември ще е в ново училище с всеки ден английски и просто не съм наясно как ще настигнем останалите деца, които вече една година са учили по този начин Thinking

Как обяснявате с пръчките за над 10 не разбрах. Например, ако има да извади 13 минус 7 задрасквата пръчиците ли newsm78

# 84
  • Sofia
  • Мнения: 21 714
Контес, радвам се да съм ти била полезна!  Hug

Енита, просто се визуализират сметките с пръчиците.
На този принцип  - десетицата на снопче...

  клик

# 85
  • Мнения: 2 998
И аз имам нужда от идеи за мотивация на детето за четене и задачи. Последното пък съвсем.
Енита, ако детето е учило английски ще се навакса,все пак почват от нулата 1 клас, така че може някакъв преговор да има. Вие кое училище избрахте? Помня те и от темата за Питагор, там ли ви приеха?

# 86
  • София
  • Мнения: 1 724
Морена, благодаря за подробного обяснение, довечера ще пробвам  Simple Smile
Мира, Вероятно съм питала нещо за Питагор- кандидатствахме след 1 клас там 10 деца за 3 свободни места, но не ни приеха- математиката не е силната страна на Яна май, ако се съди по тези резултати, въпреки, че ще направя всичко възможно да не изостава...В Азбуки сме, преместихме се от държавно училище. А я сложихме там, защото смятах, че ще се справи във всякаква среда....
 2007 е изключително конкурентен набор, места дори в частните училища - поне в тези, които ми бяха в листата, няма... Rolling Eyes

# 87
  • Мнения: 183
Запис.

Морена -   bouquet

# 88
  • Мнения: 2 998
Eнита, и на моята така - математиката нито се харесва, нито й е сила - поне засега.
Скрит текст:
Ние също кандидатствахме в Питагор, но за първи клас, не за след първи, не ни взеха с обяснение, че късно сме подали, не била с развита математическа логика и точно за това училище, а след първи клас се  отказах, детето не иска да се мести, харесва си училището, класната, макар че аз виждам сериозни проблеми с дисциплината в класа им. По-големия проблем ми се струва какво ще правим след ІV клас, като хич не ми се иска СМГ или нещо математическо, а няма почти алтернативи.

И да споделя нещо смешно, на което попаднах:
Скрит текст:

Последна редакция: чт, 06 авг 2015, 19:40 от Mira_p

# 89
  • София
  • Мнения: 1 285
Mira_p, изненадана съм. Вашето училище, доколкото знам е предпочитано и след 4-ти клас.

Аз извървях трънливия път на кандидатстването след 4-ти клас с голямата. Тежко беше, доволна съм от резултата, въпреки че не успя в СМГ. Истерията е голяма и расте, а расте и бройката на децата в наборите. Дано да сме случили на училище с голямата, малката ще си учи в квартала. Настоящето и училище си е много добро.

Общи условия

Активация на акаунт