Как да се отърся от миналото и да продължа напред?

  • 10 979
  • 83
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 650
fiolio, всъщност нещата извън обидата от наглостта на определени хора, не са  чак толкова отчайващо важни  /обикновено/. Щото примерно може да си вложил всичките си спестявания в банка и тя после да фалира...загубата е една, разочарованието  обаче , различно. Уроците също са различни по важност. Важното е, че не са ви развалили заедността!  Иначе ако това те успокоява поне малко -аз щастливи гадняри не познавам  Hug

# 16
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 287
Само едно ще ти кажа - гледай да сте здрави, пък другите подробности времето ще сложи на правилните им места.

# 17
  • Мнения: 12 473
Прости..
На себе се, на тях..
И продължи.
Това е "лекът".

Много хубав материал по темата:

Мразя всички съществуващи клишета за прошката. Знам всяка пословица и поговорка, всеки съвет, всяко общоприето мнение. Знам ги, защото се опитвах да намеря отговори в литературата. Изчетох всички постове в блоговете, посветени на изкуството да се освобождаваме от гнева. Преписах всички цитати на Буда и ги научих наизуст – и никой от тях не сработи за мен. И вече знам, че разстоянието между „Решението е просто” и истинското постигане на умиротворение, може да бъде непреодолимо. Знам това.

Прошката е непреодолима джунгла за всеки, който копнее за справедливост. Самата идея, че този, който ни е наранил, може да остане ненаказан след всичко, което ни е сторил, причинява болка. И тогава сме готови да изцапаме ръцете си с кръв, защото следите от кръв биха били удовлетворение. Искаме равен резултат. Искаме човекът, който ни е наранил, да преживее същото, което сме преживели ние.

Прошката е като предателство към самия себе си. Че кой е готов да се предаде по средата на борбата за справедливост! Гневът изгаря отвътре и душата ни в крайна сметка се оказва поразена от собствената си отрова. Ние знаем това, но въпреки всичко не можем да променим ситуацията. Гневът се превръща в част от нас – както са сърцето, мозъкът или белите дробове. Познавам това чувство. Познато ми е това усещане, когато яростта в кръвта бие в такт с пулса.

Но ето какво трябва да помним за гнева: гневът е инструментална емоция. Ние сме ядосани, защото искаме справедливост и вярваме, че това ще ни донесе полза. Вярваме, че колкото сме по-зли, повече неща ще можем да променим. Но гневът не разбира, че всичко вече е минало и вредата е нанесена. Той казва, че отмъщението ще поправи всичко.

Но да бъдеш ядосан, това е като непрекъснато да човъркаш кървяща рана, вярвайки, че по този начин ще предотвратиш появата на белег. Ако този, който ви е наранил, е истински човек, той ще се върне при вас и ще направи на раната шев с такава точност, че от раната няма да остане следа. Но, ако не е…

Истината е тази: гневът е отказ от лечение.

Да, страшно е, защото когато раната заздравее, ще трябва да заживеем с нова и непозната кожа. А така ни се иска да си върнем старата. И се появява гневът, който казва, че е по-добре да не позволиш на кръвта да спре и на раната да заздравее.

Когато в нас кипи от емоции, прошката е невъзможна. Иска ни се да простим, защото с ума си разбираме, че това е здравият избор. Искаме да бъдем свободни, спокойни, умиротворени – всичко това, което прошката предлага. Искаме бурята в ума ни да утихне, но не можем и не можем да се разберем сами със себе си.

Защото най-важното за прошката, което никой не ни е казал, е че тя няма да поправи нищо. Прошката не е просто гума, която да изтрие случилото се. Тя няма да премахне болката, с която до момента сме живели и няма да ни даде мигновено успокоение. Търсенето на вътрешен мир е дълъг и труден път. И прошката е просто това, което ще ни спаси от „обезводняване” по този дълъг път.

Прошката е отказ от надежда за различно минало. Разбиране, че всичко вече е свършило, прахът се е уталожил и разрушеното никога повече няма да бъде възстановено в първоначалния му вид. Прошката е признание, че няма магия, с която да се поправят щетите. Да, ураганът е бил несправедлива стихия, но ще трябва да продължим да живеем в своя разрушен град. И най-силният гняв не може да го възкреси от руините. Ще трябва да го възкресим сами.

Прошката означава поемане на лична отговорност – не за разрушеното, а за възстановяването му. Решение за това как да върнем вътрешния си покой.

Прошката не означава да забравим този, който ни е наранил. И не означава, че трябва да продължим да бъдем приятели с него. Просто приемане на факта, че този човек е оставил белег, с който ще трябва да живеем. Затова, спрете да очаквате, че, когато простите, всичко ще си бъде същото като преди. По-добре започнете да лекувате раната, независимо от това дали ще останат белези. Прошката е решение да продължим да живеем със своите белези.

Прошката не е триумф на несправедливостта. Всъщност става дума за създаване на собствена справедливост, карма и съдба. Става дума за това да се изправим на крака, твърдо решени да не бъдем нещастни заради миналото. Прошката е разбирането, че нашите белези няма да определят нашето бъдеще.

Прошката не означава, че се отказваме. Означава, че имаме сили да продължим напред.

Източник: AdMe.ru

# 18
  • Мнения: X
На мен ми отне три години да спра да го мисля и да се ядосвам и впрягам
Още повече, че с тези хора няма как да прекъснем отношения, поддържаме някакъв санитарен минимум
Но отношенията ни никога няма да бъдат толкова близки, колкото бяха преди, поне от моя страна бяха близки и безкористни, явно от другата страна са били злобни и сметкаджийски, но добре прикрити до един момент

Но категорично не смятам, че съм простила или че ще простя някога
Предателството беше твърде сериозно, за да бъде простено и още по-лошо, не беше еднократно
Това, което постигнах за изминалите три години е, да мога без силни отрицателни емоции да погледна назад и да махна с ръка
Повтарям си, че в този живот всеки получава това, което заслужава
Аз си получих за моята наивност
Онези си получават за злобата непрекъснато

# 19
  • Мнения: 2 222
Само към един човек съм изпитвала истински гняв в живота си. За късмет въпросната персона не ми е била никога близка, та да ми се налага да контактувам или нещо подобно. Не съм простила на този човек в смисъла, в който напълно да ми е минало. Но вече мисълта за това ми е далечна, сещам се само при повод. Реално не ме интересува точно какво ще става. Просто се оказва, че явно не съм отмъстителен човек. Най-доброто отмъщение е да си живееш живота.  Sunglasses

# 20
  • София
  • Мнения: 24 839
Повече ме е яд на съпруга ми, защото той до голяма степен допусна нещата да се развият така, въпреки моето недоволство и несъгласие. Не спирам да натяквам и на него. Знам че не е правилно Sad. Ясното ми съзнание казва семейство сте, сбъркал е. Всеки бърка. Гледай напред и мисли как ще се справите със ситуацията. Но като гледам как страдаме благодарение на това, не пропускам да натяквам  Confused Това също е част от проблема ми. Искам да се науча и на него да не натяквам за минали грешки, но е трудно.
Ами, опитай се да си представиш, че оставаш без съпруга си и прецени, дали да продължиш с натякванията!
Не си безгрешна и ти, но явно, се опияняваш от правотата си, без да си даваш сметка, че той самият се обвинява за грешката си.
Няма човек, дори осъзнал че е виновен, да изпитва нежни чувства към този, който вместо да го разбере, се опитва да го смачка.

# 21
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Това е въпроса. Беше предадено цялото ми семейство. Живота ни предостави възможност за ново начало, далече от тези хора. (не са ни роднини) Но не спирам да се връщам назад. Всеки път, когато мечтая за светлото бъдеще, започвам да мисля за отмъщение и как ще им натрия носовете. После си казвам защо? Реално не го искам. Не искам да си отмъщавам за стореното. Знам, че рано или късно всичко се връща. Четох наскоро статия с Ричард Гиър, как да пожелаеш щастие на враговете си. Искам да мога да го направя. Искам просто да стана, да се изтупам, да забравя за стореното и да продължа напред. Вие успяхте ли и как?
Не си им простила и за това имаш такива мисли.
Как да простиш - не знам.
Аз също имам да прощавам на някои хора и колкото да се опитвам не мога.

# 22
  • Мнения: 1 262
EXQUISITЕ, благодаря за текста. Беше полезен и до голяма степен описва чувствата ми  Hug

absurt, разбирам какво искаш да ми кажеш. Дори допускам, че до някъде е възможно да злоупотребявам. Но голяма част от мен му е много ядосана и смята, че той напълно заслужава това, което му причинявам в момента, тъй като той направи не една, а поредица от грешки. Той също застана срещу нас заради тези хора. Буквално загърби мен и децата. И тъй като аз вече виждах, че го използват, застанах с ясната си позиция на несъгласие това да продължава. Тегли ми една и продължи. В резултат на което, в момента страдаме всички. Въпреки това се опитвам да го разбера. Той е друг тип човек и изцяло вярваше в идеята и в хората. Отдаде се абсолютно и изцяло. Разбирам го за това, въпреки, че аз лично никога не бих поставила интересите на други хора, пред тези на семейството ми. И именно заради това искам да се науча и знам че за да продължим напред, трябва да престана да му припомням назад. Но как. Опитвам. Понякога, все по-често замълчавам. Но то се натрупва отново и отново, както и проблемите. Те тепърва предстоят. Идва един, опитвам се да дишам дълбоко и да си кажа ок давай да решаваме и тъкмо като си помисля, че сме го решили идват нови два. Няма край. И аз избухвам.

# 23
  • Мнения: 741
Да си подтискаш гнева за мен не е решение. Отдай се на мислите за отмъщение, в мечтите всичко може,ще ти писне все някой ден,ще разбереш ,че е безсмислено. Как да преживееш нещо,като избягваш да мислиш за него,отдай се на гнева си и го използвай в своя полза.Превърни желанието за мъст в стимул за успех. Никога не знаеш от какво по-лошо нещо те е спасила съдбата ти,давайки ти това. ВИновни няма,едва ли съпругът ти умишлено е искал да нарани теб и децата,надявал се е вярвал е...

# 24
  • Мнения: 916
Доколкото разбирам, става дума за пари. Съпругът ти е инвестирал пари в някакъв използвач, когото е смятал за приятел. От "казвах ли ти аз" полза няма, направо си е гадно от твоя страна, защото той вижда не по-зле от теб последиците от наивността си. Да прощаваш - какво има да се прощава в случая? Някакви подлеци са ви използвали и измамили. За какво да им прощаваш, те прошка искали ли са? Самоцелната прошка, само защото видиш ли така трябва, не е кой знае какво. Ще си спомняш за тези моменти без отрицателни емоции, когато се оправите и възстановите от последиците им. Докато си броите залците няма как да не те е яд, че говедата хапват хайвер примерно. Човешко е. Та вместо да достъпкваш съпружието вземи го подкрепи и вижте как по-бързо да се оправите, пък останалото не го мисли. Само ще си дойде.

# 25
  • Мнения: leet
fiolio, дано успеете да продължите напред. Само, че на думи е много по-лесно, отколкото на дела. Ако си бил предаден, от хора, които си смятал за близки.. много трудно може да преглътнеш обидата. Семейството ми беше така да се каже, предадено, измамено и каквото се сетиш от най-близките им семейни приятели. Е, да в един момент просто прекратиха всякакви отношения, но оттам нататък не са се доверявали на никой повече. Аз също съм си извадила изводите и се доверявам трудно. Ако проблемът може да се реши чрез дело, действайте, а ако няма как да докажете правотата си, пиете една студена вода и главата горе. Simple Smile

# 26
  • Мнения: 1 262
Шамс, ще ти разкажа историята, но малко по-абстрактно.

Капитан 1 искал да си има кораб и споделил идеята си на Капитан 2. Съгласисл се Капитан 2 и заедно с общи усилия построили кораб за чудо и приказ. Дълги години плавали в спокойни води и попътен вятър. Но се задала буря и Капитан 1 хукнал да спасява кораба, докато Капитан 2, започнал да крои планове как да напусне кораба, взимайки каквото може от него. Капитан 1 бил прекалено зает в спасяването на бедстващият кораб. Това било всичко, за което живеел. Обичал кораба си и дал всичко от себе си за спасяването му. Дори помолил водата, въздуха и слънцето и те също му помогнали. Рибите му казвали, че Капитан 2 не спасява кораба, а го руши още повече. Но Капитан 1 не искал и да чуе. Та това е бил дългогодишният му приятел Капитан 2. Той никога не би предал Капитан 1. И така всяка риба, която си позволяваше да каже лоша дума срещу Капитан 2, биваше отхвърляна от Капитан 1. Не след дълго Капитан 1, разбрал че Капитан 2 е напуснал кораба с всичките му провизии, както и с помощите, които Капитан 1 беше взел за спасяването на кораба. Така Капитан1 останал сам във вече потъващ кораб. Сега Капитан 1 трябва да плати морски данък за кораба, който ще лежи на дъното на океана, както и да върне помощта на въздуха, слънцето и водата. Какво стана с капитан2? Качил се е на друг кораб. И плава рядом с капитан3. Но знаците говорят, че историята е на път да се повтори. Опитахме се да предупредим капитан 3, но не пожела да чуе....

# 27
  • София
  • Мнения: 1 017
А няма ли начин Капитан 1 да осъди Капитан 2 за това, което е станало и да си възвърне поне част от това, което Капитан 2 му е взел? Или няма желание...

# 28
  • Мнения: 1 262
А няма ли начин Капитан 1 да осъди Капитан 2 за това, което е станало и да си възвърне поне част от това, което Капитан 2 му е взел? Или няма желание...

Кораба е бедствал дотатъчно дълго, че Капитан 2 да напусне кораба по абсолютно законен начин, зад гърба на Капитан 1.

До някъде липсва и желание. Той дори след всичко не вярваше, че е предаден. Трябваше аз да крещя като луда, за да го убедя да спре да го търси и да пита защо.  Confused

# 29
  • Мнения: 2 222
В бизнес делата, особено в България, редовно потъват кораби с помощта на някой от капитаните. Аз мислех, че за нещо по-гадно става дума... За работа ли е, не си го слагай на сърце. Не може да имаш бизнес и само да печелиш - има и загуби. Отделно орташката работа е сложна. Продължаваш напред сам и това е. Дано на Капитана му дойде акъла занапред да не се повтаря това, друго полезно аз не виждам.

Общи условия

Активация на акаунт