За пенсионната реформа и възрастовата разлика...

  • 6 466
  • 94
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 363
Nikolai5252, аз съм в същата ситуация като теб.
Скрит текст:
Пенсионирах се преди няколко месеца, а съпругът ми почина внезапно съвсем наскоро. До пенсия му оставаха 2 г. Не я дочака. Всичко рухна-планове, мечти за спокойни години в есента на живота. Единственият ми доход е пенсията.

# 16
  • Мнения: 2 266
Моите съболезнования за съпругата .
Аз съм в частния сектор , 3-та категория труд . Изобщо не си мисля , че един ден ще мога да взимам пенсия . Каквото мога да заделя за старини , това ще е . Не мога да си представя как ще се кача на колата на 60+ или ще застана зад щанда и ще продавам , несериозно ми звучи .


В щатите хората се пенсионорат на 65-67 години и никой не мрънка.Пенсийте им също не са големи.Работят си,сядат си в колите,карат си ги.А защо ние непрекъснато мрънкаме?Защо никога не сме доволни?

# 17
  • Мнения: 3 181
Моите съболезнования за съпругата .
Аз съм в частния сектор , 3-та категория труд . Изобщо не си мисля , че един ден ще мога да взимам пенсия . Каквото мога да заделя за старини , това ще е . Не мога да си представя как ще се кача на колата на 60+ или ще застана зад щанда и ще продавам , несериозно ми звучи .


В щатите хората се пенсионорат на 65-67 години и никой не мрънка.Пенсийте им също не са големи.Работят си,сядат си в колите,карат си ги.А защо ние непрекъснато мрънкаме?Защо никога не сме доволни?
Мани ги тези американци те жените там и на работното място раждат и имат 2 месеца майчинство и на работа кърмят........

# 18
  • Мнения: 2 266
Не виждам какъв е проблема.Мисленето трябва да си променим.

# 19
  • Мнения: 9 698
Моите съболезнования за съпругата .
Аз съм в частния сектор , 3-та категория труд . Изобщо не си мисля , че един ден ще мога да взимам пенсия . Каквото мога да заделя за старини , това ще е . Не мога да си представя как ще се кача на колата на 60+ или ще застана зад щанда и ще продавам , несериозно ми звучи .
В щатите хората се пенсионорат на 65-67 години и никой не мрънка.Пенсийте им също не са големи.Работят си,сядат си в колите,карат си ги.А защо ние непрекъснато мрънкаме?Защо никога не сме доволни?

http://www.nirsonline.org/index.php?option=com_content&task= … 36&Itemid=111
HOW MUCH PENSION INCOME DO AMERICANS TYPICALLY RECEIVE?
Among Americans aged 60 and older, in 2006 the average pension benefit was $15,784 per year, and the median benefit was $11,467 per year.
 
Средно на месец: 955,5 долара

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1392535
През 2014-та година средният размер на пенсията за стаж и възраст на един пенсионер у нас е бил 338 лева, като в това са включени великденската и коледната добавка към пенсията.
Средно в долари: 194,25 долара

Цени на храни в Щатите

Да изкарвам ли цените в България или те са същите?  Thinking

Сега ясно ли ти е защо тук се мрънка, а те там с "малките си пенсии" не мрънкат?  Thinking

Да не говорим за условията на труд, изрядността на документацията и т.н. Там, ако работодателят ти крие доходи и не те осигурява е почти сигурно, ще ако се оплачеш, ще бъде съден и осъден бързичко. Тук, ако се оплачеш е почти сигурно, че ще си безработен на улицата.

Толкова бавно вървим към цивилизования свят и докато го настигнем, светът ще е дръпнал много напред и пак ще трябва да го достигаме....

п.с. Линковете са първите изпречили се пред очите ми в Гугъл. Не съм търсила още по-задълбочена информация. Представям си, ако потърся.....

# 20
  • Мнения: 1 748
Ще се огранича само до един пост по отношение на политиката на САЩ в това отношение. Там хората, без да искам да обидя никого, са малко промити мозъци в мисленето си. Те са консуматорско обществто (накъдето вървим и ние за съжаление). Свикнали са да се счупват от работа на по 2, понякога 3 места, за да си купят нещо си. Даже още по-зле, за да им се позволи да изтеглят по-голям кредит, с който да си купят нещо, с пари, които нямат. Абе...
Тук в България все още една голяма част от хората искат не повече и не по-малко от достойни старини. Просто бъркат в преценката си, че държавата им е длъжна. Разбира се, събират се осигуровки, но за мен те първо са с цел да се покрият нуждите на изпадналите в немилост възрастни, второ в нашата държава много се краде. Иначе естествено, аз съм против задължителното осигуряване, то това са си мои виждания, разбира се. Държавата е много тромав и недобре работещ механизъм, за да се разчита на нея. В нашата страна е още по-зле, щото и се краде много на всичко отгоре.
Най-простото е, няма как държавата да знае, дали на мен ще ми се работи на тези години. Всеки познава и двата случая: хора, които още от 55 вече не им се бачка и другите, които си умират на работното място буквално, защото сами го искат. С което се връщаме на основното, човек е добре да си подсигури бъдещето за някакво време напред чрез различни активи, защото да се разчита на такива размити понятия като "държава" е като да се разчита на зарче.

# 21
  • Мнения: X
Парите са малко, пенсионерите - много.
Забрави да кажеш, че внасящите са малко. Солидарната система е сбъркана и е пред колапс, не само в България. Не го казвам като обида или да държа на някого сметка, а като факт - внасяните пари не са достатъчни за пенсия, дори да не съществува инфлацията. Солидарната система разчита, че тези, които внасят, ще надвишават в пъти онези, които са на издръжка, в т.ч. пенсионери, деца и др. Съотношението обаче не се получава.

# 22
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 434
То това е принципа на солидарната осигурителна система - да вливаш от пусто в празно  ooooh!

Едни хора са задължени от закона да внасят едни пари, за да могат други хора да си вземат пенсии. И даже тези внесени пари не стигат, та трябва и от преките данъци да се добавя.

Не мисля за пенсия. Опитвам се да не се "филмирам" на тази тема. А защо има изискване за стаж и възраст - за да се отпускат, колкото се може по-малко пенсии. Всеки да се оправя поединично.

# 23
  • Мнения: 344
Тук по-горе е даден пример за САЩ, аз ще споделя за Германия. "Тук", всички родени след 1960 се пенсионират на 67 години. Медийната статистика сочи, че броя на работещите пенсионери расте в аритметична прогресия. Вижда Ви се сигурно смешно, че и чудно?! И аз си задавам въпроса защо, но лигично не мога да си обясня, освен с натежаващите следни факти:
1. По закон здравна осигуровка се заплаща ежемесечно докато си жив, разбирайте и пенсионерите от своите пенсии.
2. Ако не си хронично болен си закупуваш лекарствата сам 1:1
3. Не дай си Боже, да си лежащо болен, т.е. да се нуждаеш от по- специфично здравно обслужване и тогава всички Инко- материали си закупуваш също сам.

Извинете ме, ако съм се заплеснала в здравословно отношение, но моите наблюдения показват, че един немски пенсионер не се притеснява от "пера" храна, дрехи, разходи по поддръжка на дома /ток, вода, парно, медия, данъци/, както от здравословен начин на живот и всичките му нюанси. Така аз си обяснявам за себе си причината поради която парите не им достигат и се налага да допълват бюджета си продължавайки да работят и на старини.

Друг е въпроса, че държавата е социална и ги подпомага в храна и консумативи, но това е друга тема за обсъждане- не искам да ставам многословна. И не си мислете, че те вземат огромни пенсии, какво като е Германия. Всеки получава правопропорционално на вложените от него пенсионни вноски през годините, в които е работил. Варианти има и да се осигуряваш допълнително, но към тях прибягват хората със солидни заплати, например в частния сектор или ако е така наречения Държавен служител.

Спирам дотук, че се разпространих доста в мисли и догадки... Simple Smile

# 24
  • Мнения: 3 181
Аз нямам против да получа толкова колкото съм внесла, и да не е задължително пенсионното осигуряване

# 25
  • Мнения: X
Аз нямам против да получа толкова колкото съм внесла, и да не е задължително пенсионното осигуряване
Ако вноската ти само за пенсия е колкото средната заплата за страната - да, но това е пренебрежимо рядък случай. Ако не се лъжа, вноската е 17-18% от заплатата, което може да изглежда внушително, но след пенсионирането формулата "колкото съм внасял" почва да не излиза.
Практически е невъзможно да взимаш пенсия, която да ти осигури същия стандарт, както като си била на заплата. Не само заради максималния размер на пенсиите, а и защото няма на света такава формула, хеле пък в държави със солидарна система.

Впрочем, доживотната здравна вноска на мен ми звучи добре, наистина.

# 26
  • Мнения: 3 181
Да не би сега пенсиите да осигуряват същият схандарт, както като си работил? Не. Внасяш пари определен брой години, да не казвам, че тези пари е редно не само да ти се трупат на сметка, но и да има лихва на тях. Пиша от тел. И ще ми е трудно, но да приемем мин. Заплата 340лв. 18% отиват за пенсия, правилно ли съм разбрала? 61.2 лв е на месец по 12 месеца=734 на година по 37г. Трудов стаж=27 172.8лв.делено та 190лв мисля толкова е приблизително вин. Пенсия

# 27
  • Мнения: 3 181
Мин. Пенсия имах предвид и се получава 143. 014 делено ня 12 месеца = почти 12 години можеш да си получаваш само от твоите внесени пари без да им е начислена лихва, с лихва ще са повече пари, по-дълъг период. На 65г. Се пенсионира човек+12г. =77г. Колко хора живеят сега до толкова? Особено мъжете, баща ми почина на 69г. Т.е. хората повече внасят, отколкото получават, солидарната система не ми допада.

# 28
  • Мнения: X
Аз те разбирам, сметките ти също ги разбирам. Обаче, като се замислиш, колко хора доживяват и след 77? И като ги доживеят, пенсията спира ли? Като цяло, какво правим, когато парите свършат?
А онези, дето са се пенсионирали на 55 преди 20 и кусур години, и още са живи - тях какво ги правим с фалитите на държавата и изчезналите им вноски?
Другото, което пропускаш, е инфлацията. Няма депозитна сметка, чиято лихва покрива инфлацията. Вчера си купувала хляб за 50 стотинки, днес го взимаш за лев. От тези 27 хиляди без лихва колко ще останат с инфлация?
Въобще, въпроси и проблеми много, а най-големият е, че пресмятащите правоимащи горе са повече алчни, отколкото умни.

# 29
  • Мнения: 1 748
Въобще, въпроси и проблеми много, а най-големият е, че пресмятащите правоимащи горе са повече алчни, отколкото умни.


Съгласна съм с определението за управниците, но проблемът според мен се корени в това, че им се дават изобщо парите, а не толкова, че те ги разпределят зле и крадат.

Ако не е задължително пенсионното осигуряване, всеки сам ще реши, как да осигури старините си с тези пари. Ако човек е умен и има късмет, може да ходи на круизи и да гледа внуци, ако не, сам си е виновен. Изобщо това да се прехвърли отговорността за собственото ти бъдеще от теб на държавата (която дори е материално несъществуваща) е доста подло. Хем ти носи сигурност, хем като нещата не са наред (а те няма как да са наред), има какво да се обвини. А в крайна сметка, човек сам си носи отговорност, дори да ни е по-лесно да мислим обратното.

Общи условия

Активация на акаунт