Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 1 110
Ама не ме успокоявате, да ви кажа Joy Joy Joy Изпадам във все по-голям ужас, че сега сме добре, а в бъдеще ще е по-страшно hahaha
Влезнах да се къпя и под душа поразмислих, че поста ми е твърде "против" детските заведения, което не е така. Едно дете трябва да ходи на градина. Аз не съм ходила и знам, че нещо ми липсва...  hahaha В първи до трети клас ми беше много трудно, въпреки че бях добре подготвена. Социализацията ми беше много трудна. Даже се замислих и не си спомням да имам приятелка в този период, чак след 4-ти клас, като се преместих в ново училище... Всички си бяха приятелчета от градината, а аз можех да плета на една кука, защото баба ме учеше.  Embarassed И много ми се подиграваха за това.  Mr. Green Обобщено, не съм против детските градини, но трябва да им актуализират заплатите и може би ще си променят отношението към родителя-враг. Мислех, че в частните е по-различно, та може да не е в парите проблема  newsm78.

# 196
  • Мнения: 2 653
O, danny_p! Съжалявам, че така се получиха коментарите, но наистина винаги трябва да се има едно на ум за училището. Сложно е да си майка Grinning Винаги трябва да си с две крачки напред и да си предвидила всички възможни обърквации, но задължително ще се натъкнеш на някоя друга. Аз също съм на мнението на desimirа относно бабите, предпочитам градина. Кофтито на градината е, че трябва много да анализираш. Продължението на разказа ми от предния пост е, че спрях щерката за месец около коледните празници, разговарях с госпожите. Отидох един обяд точно преди да дойде следобедната учителка, говорих с нея и после изчаках и другата също за разговор. Подех го по следния начин-съдейки по поведението на детето подозирам, че не е спокойна през деня и много сърдечно ги помолих да ми кажат имам ли основание да се притеснявам и че искам да променя нещата, ако е така. И хън-мън си призна едната, после и другата. След това винаги ми казваха, ако има нещо, каквото и да било. След зимната ваканция детето тръгна с удоволствие на градина и никакви проблеми не съм имала.
Докато бях бременна госпожата в първи клас пак се опита да ми спести неща, та пак и приложих този номер. Тя не искала да ме тревожи....

Купешки мед не признавам изобщо. За щатите съм чела за разни фермерски пазарчета, но едва ли ще знам от къде, какво и кога да пазарувам в първата година. Та те децата ще отхвръкнат докато дойде реда за меда  Grinning

# 197
  • Мнения: 438
Оо,  това с яслите и градините е много об ширна тема. Аз като цяло съм за,   защотоне мисля,  че една баба би го възпитавала по-добре. Особено като гледам по площадките колко е погрешно отношението на бабите към внучетата. А и в градините освен госпожите силно влияние оказват и другите деца.  Човекът и в случая детето като социален индивид има нужда от принадлежност към някаква група,  а това не може да му го осигуриш в къщи.
Пред мен в момента стои въпросът със занималнята. Много се колебая дали да пращам баткото на занималня. Ако бях на работа изобщо нямале да го мислв,  веднага щях да го запиша,  въпреки че има баба,  която да се занимаа с него.  Но сега се двуумя как да постъпя.  ИмАм още един ден за размисъл. А и както каза Десимира с храната ще ми е много трудно. Какво ще измислям по два пъти на ден?   Мразя да готвя....

# 198
  • България
  • Мнения: 240
Хайде и аз да се присъединя към майките с ученическите тревоги. Занималня, обяд, домашни, тестове... Изобщо с големи деца - големи терзания. А при нас научих, че е записано едно много невъзпитано дете и това също ме притеснява. Изобщо мога да кажа, че си починах психически през лятната ваканция, въпреки че не сме ходили на почивка беше супер. Фиона ти беше споменала че щерка ти е доста организирана  вкъщи с домашните, затова според мен занималнята ще внесе само хаос. Ама ти си преценяваш според ситуацията.
За зъбите - растат ни през един. Горните първи е излязъл само един а другия го няма но излиза съседния Thinking защо така не знам. Ама много не им се притеснявам. Айде поздрави

# 199
  • Мнения: 2 653
Сега като са болни им давам АМ "на поискване" през нощта. От температурата се будят често, а като цяло не ядат през деня и давам по-редичко мляко и през нощта. И им се появиха киселини, естествено. Точно като в бебешкия период, трябва да ги гушна в почти изправено положение и след малко винаги се оригват. Преди ми се свиваха върху гърдите и главата им беше на рамото, сега само главата им заема това място  Mr. Green Тъкмо единият се успокои и заспи, идва на ред другия. Снощи гледах филми, за да не заспивам, че заспя ли после е по-тегаво това непрекъснато ставане. И без да искам попаднах на онзи филм, в който майката заключва децата си (2 големи и 2 малки близначета) на един таван. Как можах да си причиня това посред нощ!   Crazy И се сетих, че като бях бременна и не можех да спя изгледах Туин Пийкс, Истински детектив, Досиетата Х. С дъщеря ми пък , бременна почти към финала отидохме на един филм 666, за раждането на едно дяволче май беше.

Не, че това не беше оф топик, но ще скрия другата част от поста, че си е съвсем-съвсем не по темата.  Blush
Скрит текст:
taniah, да точно това ми е притеснението! Че ще настане пак безпорядък с ученето. Но от друга страна аз съм я подготвила предварително по математика и по разказвателните предмети. От тази година имат и втори чужд език -английски, но и за него не се притеснявам, защото ще я запишем на курс, а школата е два етажа под нас точно. Та остава българския и другия чужд. Те по принцип са целодневно обучение и само дъщеря ми и едно друго момиченце не оставаха на занималня втория срок. Искам да я пусна, за да се наиграе с другите деца там. След обяда имат до 14 часа свободно време и играят игри в двора обикновено. А и ако заминем, няма да вижда приятелите си повече.
За храната: Те имат там обяд в стола за 2 лв на ден-основно и десерт. Пращам я с една чанта за закуски. Побира малко повече от 2 стандартни кутии за закуска. Едната кутия е за сутрешното междучасие, втората за следобедното. Слагам суха храна- ако е сладко слагам и плод, ако е солено -зеленчук. Примерно сандвич само с месо и кашкавал, зеленчуци отделно в кутийка. Ако е кексчета-добавям плодове в кутийка. Слагала съм и кус-кус, кисело мляко с разни бъркотийки вътре, баница, палачинки и т.н. Бързите неща приготвям сутрин, непосредствено преди тръгване. Останалите предната вечер. Примерно палачинките ги правя предната вечер, сутринта само им слагам пълнежа. Има период, в който слагах закуска+ обяд. Тогава и слагах крем-супи в термус, салати с месо или риба, сухи готвени храни-парчета месо, запечени картофи не с нещо и т.н. Но сега ще се храни на стола на обяд, че иначе трябва да тръгва с цял сак храна сутрин. Според мен важното е организацията- правех меню предварително за цялата седмица и обмислях какво може да се даде. Имаше една тема тук, точно за подходщи храни за обяд на ученик.

# 200
  • Мнения: 1 390
Аз пък като бях бременна заспивах изключително лесно. Единственият период в живота ми, в който като помириша възглавницата и отнасям. Много ми беше хубаво Simple Smile

Дребния и до ден-днешен си е така, ако не се оригне не спи добре. Напоследък спи по корем и като че ли се оригва насън, но понякога пак се буди и става за оригване. Приемам го за нормално.

Мерси за коментарите за яслите и градините, говорихме си с мм и засега планът е да си говорим с жените там, да се опитаме да постигнем по-ясна комуникация. А ноември ще пратим дребния при баба му и дядо му, от една страна да порасне малко, от друга страна да пропуснем най-болните месеци, а и от трета страна финансово да не ни е толкова тежко. И на Петрова благодаря за коментара - вярно е, че това е пътят към самостоятелността, но просто ме боли сърцето за горкото ми детенце Simple Smile Simple Smile на мама момчето Simple Smile но така ще е, наистина не е лесно да стане човек, а на мен ще ми е още по-трудно, но такъв е пътят.

# 201
  • София
  • Мнения: 1 110
Пред мен в момента стои въпросът със занималнята.
Прати го пробно, ако не ти хареса го спираш. При нас така беше единият миналата година. Ходи един месец и го спрях, защото видях накъде вървят нещата. Другият си ходеше. Бях помолила госпожата от занималнята само на стол да ходи с тях. Никой нищо не ми отказа. Те, според мен, имат изгода да им се водят деца, а да не ходят, защото иначе няма да се води сформиран клас и ангажимента на госпожата ще отпадне. Така - има клас, госпожата е на работа, но не си дава зор, защото повечето деца са на занималня само по списък.
Ние попълваме молби от края на предната учебна година, за да имат представа ще има ли група за занималня или не.

Фиона, бързо да се оправят малките! Много е тежко с две болни едновременно...
Като показа чантата за закуски се замислих дали въобще ще им давам ядене в кутии тази година, като ще са само до обед... Нали имат и осигурена закуска, отделно джобни пари за боклуци. Само чай ще им слагам задължително, че си го пиеха миналата година.

# 202
  • Мнения: 2 653
desimira, Аз ще слагам, че нещо тази държавната закуска не ми е присърце. Тя от лавката си е купувала чай по едно време, но като цяло джобни за училище не получава. Има си нейни пари, даваме джобни, но не за училище. И все се каня да те питам, твоите момчета в една група/клас ли са или си ги разделила?
Току що дребосите заспаха на половината от бейбифонската мелодия. Не може да бъде! Ако са и толкова кротки през нощта ще почерпя утре.  Grinning Иначе наистина е много тежко с двама болни. При нас не е точно болест, но да, проявяват се симптоми, които обикновено се наричат болест. И на всичко отгоре и петимата сме така, просто на всеки му е избило в слабото място и сме като болница. Разбира се, аз съм завеждаща отделението и нямам право да се чувствам зле  Laughing

danny_p, ще се справите, спокойно!

# 203
  • Мнения: 438
Фиона,  да оздравявате бързо.
Ние от днес си имаме християнче :Simple Smile
Всичко мина идеално.  Тлзи път не го мислих много,  много,  то и за това се получи така гладко.  Твърде набързо организирах всичко без продължително разтакаване.  Раздадох малко задачки и на бабите и и нещата се подредиха.  За пръв път така неглежирах ситуацията и не вложих хиляди притеснения.  Обикновено изпипвам всеки детайл,  всичко е проиграно по няколко пъти в главата ми,  но сега - не.  И ми хареса -  никакви излишни нерви и емоции.  Не беше грандиозно,  ок.  20 гости,  най-близки роднини и приятели. Малчо се държа мъжки по време на ритуала,  само от водичката се разплака,  че май му беше студенка.  През повечето време се забавлава и не разбрах какво смешно намери.  Дали отчето му беше нещо смешен или на друго се радва,  но много говори и много се смя. Той по принцип не е разговорлив,  но в църквата какво му стана....  Единственото негативно от целия ден е трудното му заспиване преди малко.  Голам рев удари,  но то с толкова хора и преживявания си е нещо нормално.

# 204
  • София
  • Мнения: 1 110
И все се каня да те питам....
Да, в един клас са. Много се чудих дали да ги разделям, но ще оставя това на момента, в който всеки ще си хване клуб по интереса и от само себе си ще се разделят. Вероятно е това да се случи след 4ти клас, тъй като мисля да сменят училището. Даже съм склонна да са в едно училище, но в различни класове. Работата е там, че те са с различни интереси и дори не си обръщат внимание в клас, но ако на някой му се прииска да дразни или тормози друг, веднага се намират и започва купона.
Държавната закуска дори не знам каква е. Един ден намерих мухлясала баница, смазана за няколко дни на дъното на раницата. Друг път съм намирала морков, обелен в пликче. Ходи ги разбери. Джобни за лавката давам, защото това е единственото сладко от опаковка, което ядат, така че им го позволявам.  Laughing Пък и с 1лв едва ли могат да си купят чак толкова боклуци...
kremolin, честито християнче! И Миа си говореше и се смееше на кръщенето, докато беше в моите ръце. Явно им е интересно в църквите, много шарено...

# 205
  • Мнения: 129
kremolin, честито християнче.
Ние се върнахме след четири дни на морето. Водихме 2 пъти малката на плаж. Мисля, че се позабавлява, макар доста да я беше страх от морето. Искаше да ходи при много хора по хавлиите и ми беше сложно да се аргументирам защо не се прави така. Нещо много се разприказва. Постоянно прави ало (и на кучетата така вика);
щом види лампа вика "цък-цък",
горе-долу разумно ни отговаря с да и не, ама не знам колко е осъзнато;
щом ме види гола до кръста почва нахъсано да вика "ам-ам". Използва го и, когато иска вода;
много сладко е почнала да казва  "мами" и "тати". И двамата ни разтапя;
Понякога казва "коте", но пък спря да казва "падна".
Като цяло страшно ни разсмива с бръщолевенето си. Почна да се крие и да прави "дзак", с което също ни забавлява.
Открихме една страхотна част от морската в Бургас, където децата спокойно могат да си газят в тревата - равно, чистичко, направено точно с подобна цел. Малката много се забаляваше там с търкалянката и топката, а аз не треперех всеки път като залитне да пада.
Лошото беше, че много ни нахапаха комарите и аз и сега си се почесвам.
Дани, надявам се всичко с яслата да се нареди. В началото нещата потръгнаха идеално и вярвам, че лесно ще ги оправиш. Макар мен адски да ме е шубе от болестите, оценям яслата като чудесен шанс за социализация за дребосъците, а и от приятелки знам, че така учат много неща от по-големите деца.
Относно меда, смята да изчакам още, но се чудя дали на да пробвам с прополис като имуностимулант.  newsm78

Последна редакция: пн, 07 сеп 2015, 09:05 от mаrtIna

# 206
  • Мнения: 834
Пак спахме цяла нощ  newsm44 Само че този път открих тайната - да не е спал предния ден  Joy Вчера само един час следобеден сън, че се събуди от шум, едва издържа до банята, и после почти без да мръдне от 21,30 до 7 сутринта  Shocked И сега вече мрънка пак, че му се спи, пак няма да ми излезнат сметките за само един сън днес.
Имам пак въпрос за държавната ДК - днес като ни е първи ден, трябва ли да нося празни буркани?  newsm78
Kremolin честито християнче   bouquet Ние още не сме решили ще правим ли кръщене, по-скоро май ще изчакаме още едно детенце, живи и здрави, и тогава  Heart Eyes

# 207
  • Мнения: 2 653
kremolin, честито ви християнче!

desimira, благодаря, че сподели. Твоите момчета еднояйчни ли бяха? А коренно ли различни са им интересите? Вече наблюдавам при моите разлика в характер и поведение, в реакциите за едно и също нещо. Имаше период в който Макс искаше да има всичко, което държи брат му; винаги ходеше да дърпа на Марти бибката от устата. И ми ставаше жал за Марти, но сега и той стана дяволче и си дърпа всичко, което му харесва.

Момчетата също ги беше страх от водата. Първият им досег беше юни мисля, тогава морето беше студено, по-бурно. Водихме ги на плажа за разходка и им топнах крачетата във водата само, но поплакаха доста. Юли, когато отидохме за почивка, плачеха. Реших, че съм ги стресирала предния път. Изчакахме да е напълно спокойно морето, и двамата с баща им ги взехме на ръце и влязохме там, където водата беше много топла. Леко ги топнахме и сякаш се отпуснаха. Имахме общо две такива влизания. През останалите дни беше с вълнение, а това доста ги плашеше и изобщо и не ги водихме. Но точно до плажа имаше алейка и заспиваха на шума на вълните всеки ден, на всяко спане. Мисля, че си взеха своето от морето тази година.

# 208
  • София
  • Мнения: 721
Здравейте!  Виждам че доста съм пропуснала и се връщам да чета...
Мъча се да я отбивам- тя суче само за заспиване по мъничко, но удрям на къмък...
Приемам съвети всякакви!

# 209
  • Мнения: 129
Bossa Nova, ние сме далече от сученето само за заспиване, но мога да споделя опита на една приятелка от преди месец. Тя го кърми до година и два месеца и го отби супер безболезнено като почна да го изкарва навън в часовете за заспиване (дори и вечер) и той просто си е заспивал в количката без да цока. След няколко такива изпълнения просто не е искал повече. Дано при теб този вариант да е удачен.
Ние преживвяхме още една кошмарна нощ. Малката се буди 4 пъти и ни държа будни почти 2 часа. Мрънкаше, пищеше, мяташе се. Сега реанимирам с кафе, след малко подхващам шоколада и се надявам да преживея този ден. Ще си самовнушавам, че са кътници, за да не ме мъчи мисълта, че цялата мъка е напразна. Не че се виждат наченки, но и малката не ми дава да погледна хубаво.
То и целия вчерашен ден беше тегав. Не обядва, не яде следобедна закуска. Само мяташе ръце и викаше "не", каквото и да й предложа. За вечеря изяде детската кухня + едно пюре от 190 + към 150 кърма за заспиване. И това не й попречи да се събуди в 1, за още.  #Crazy
Днес следобед сме на ортопед, дано всичко е ок. Само да избутам дотогава и след това планирам да се трупясам. Не знам как ще се получи с това енергично дете, танцуващо на всяка мелодия по телевизията.

Общи условия

Активация на акаунт