Перилни препарати и омекотители - 33

  • 65 130
  • 725
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 5 207
А за другото - съм сигурно, че относно прането ти ще си по-информирания от половинката Sunglasses
Ей, ама направо ми взе думите от устата. Ако щеш вярвай, точно това се готвех да пиша. Laughing

Максима няма паралелен внос, но цялата им продукция е по-заредена в малките магазини. Големите искат входни такси, които малки фирми не могат да си позволят.
Обаче Максима за черно не струва изобщо. Оплаквала съм се по въпроса, да не се повтарям.

В случая с ризите мисля, че stedra е по-добре да се придържа към продукт за деликатни тъкани. Не знам дали прахът няма да дойде прекалено агресивен към такива специални синтетични тъкани.

# 691
  • Мнения: 799
Колко много неща научавам за домакинството покрай този форум ! Готвя се и аз, че скоро навършвам 33 години и когато щастливката ме срещне - искам да бъда полезен в домакинството, а не с 2 леви ръце.
  Сано продават май в Кауфланд ? Къде другаде във Варна бих могъл да го открия ?

Сано има и в Елитис  Peace 

# 692
  • Мнения: 68 583
А, Гес, телепатия викаш......
Ами интересува се човека, има желание да разбере нещата и затова си мисля, че ще му се получат нещата... Peace

Деликатните тъкани, ах, деликатните тъкани - там не смея да давам акъл, че не разбирам чак толкова Rolling Eyes

Хм, сега да се яви TAED да обясни...значи има човек нужда от три неща - 1.прах за бяло, 2.прах за цветно и 3.прах за деликатно пране Thinking

# 693
  • Мнения: 799
 Thinking  Освен вълнените дрехи, кое друго се слага в графата  " деликатно пране"  newsm78

# 694
  • Мнения: 68 583
Ами май коприна...друго незнам..

# 695
  • Варна
  • Мнения: 2 576
 Този дезинфектант дали е с добро качество?
 Ползвам го когато пера цветно, което не мога да пера на повече от 40гр. и смятам, че има нужда от дезинфекция. Ползвала съм и за бяло, след болница.
 След ползването му дрехите стоят по-твърди, не ползвам омекотител, а и самия той се слага в отделението за омекотителя и не знам дали могат да се съвместят двата продукта.

# 696
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239

Няма как един прах да става и за бяло, и за черно пране. Има си прах за бяло-переш бяло, с прах за цветно - переш цветно и черно, защото черното също е цвят Laughing
А универсалните? В Италия и в Гърция примерно, отдавна няма прахове отделни за цветно и бяло Rolling Eyes. Какъв е случаят с тези универсални прахове, не знам. Подариха ми един гръцки ОМО универсален прах, смятам да пера цветно с него... newsm78

# 697
  • София
  • Мнения: 38 431
Май бяха писали назад, че в универсалните има кислородни избелители.
Погледни съдържанието.

# 698
  • София
  • Мнения: 2 296
Очевидно и това не съм правила, само периодично чистех цялото чекмедже. Ама не се учудвам, майка ми и до ден днешен е твърд привърженик на ръчното пране, от къде да попия този опит...
Споко!  Laughing и други, които за първи път се сблъскват с темата, са установявали, че изобщо не знаят как да перат  Joy (говоря за себе си) Майка ми не е привърженик на ръчното пране, никога не си е дезинфекцирала пералнята, нито е полагала някаква грижа за чекмеджето, но никога, ама никога не е имала смрадливо пране. Подозирам, че модерните машини, които използват по 1 канче вода, за да изперат 20 кг сухи дрехи, са виновни за повечето ни беди.
Относно чекмеджето - нека ти стане навик да го миеш, когато си ползвала омекотител, ако пък не ползваш - просто го оставяй отворено, за да изсъхне хубаво, след като свърши програмата. Не е зле да си подсушаваш гумения маншон на люка - иначе с годините мухлясва и няма изчистване!

Solar Wind, можеш да смесваш Импресан с омекотител в отделението. Дори има Импресан омекотител с дезинфектант. Дали и с добро качество - не мога да преценя. Ползвала съм го при проблем с вмирисано пране. Не помогна изобщо. Все ми се струва, че следваше да унищожи микроорганизмите, от които миришеше.

# 699
  • Мнения: 68 583

Няма как един прах да става и за бяло, и за черно пране. Има си прах за бяло-переш бяло, с прах за цветно - переш цветно и черно, защото черното също е цвят Laughing
А универсалните? В Италия и в Гърция примерно, отдавна няма прахове отделни за цветно и бяло Rolling Eyes. Какъв е случаят с тези универсални прахове, не знам. Подариха ми един гръцки ОМО универсален прах, смятам да пера цветно с него... newsm78
Ами универсалните за мен са си прахове за бяло пране. С кислородни избелители. Не бих ги ползвала за цветни дрехи. От едно изпиране цветните няма да избелеят, но след десетото - със сигурност. Освен това универсалните са за бели дрехи и дрехи с устойчиви цветове.

# 700
  • София
  • Мнения: 3 836
Имаше преди време мнение, не помня от кого, че кислородните избелители се активират при по-високи температури. Така че, ако се пере при 40 градуса, няма да се увредят цветните дрехи. Не знам дали е вярно или не, цитирам по памет...

# 701
  • София
  • Мнения: 2 296
Имаше преди време мнение, не помня от кого, че кислородните избелители се активират при по-високи температури. Така че, ако се пере при 40 градуса, няма да се увредят цветните дрехи. Не знам дали е вярно или не, цитирам по памет...
Да, и затова им трябват активатори, за да действат и на ниска температура (по мой спомен  Embarassed), и хубавите препарати имат такива. (Дано не съчиних някоя химическа тъпотия, но така разбрах от профи дискусиите тук)

# 702
  • Мнения: 5 207
Абсолютно точно, Ev_e.
Болшинството прахове за пране за бяло/универсални съдържат натриев перкарбонат. Във вода последният се разпада на натриев карбонат и водороден пероксид. Водородният пероксид е неефективен избелител при ниски (и високи) температури, затова към праха се добавя активатор. Този активатор (в Европа е TAED) встъпва в химическа реакция с водородния пероксид, като крайният резултат е пероцетна киселина, която е силен избелител при всякакви температури.
P&G са направили стъпка напред, като са добавили катализатор в по-високия си клас прахове, който катализатор ускорява тази реакция и прави така, че да протича по-пълно. Резултатът е по-ефективно избелване на ниски температури и при по-кратки програми.

Това означава, че ползваш ли прах с кислородни избелители и активатор, получаваш избелване при всякаква температура. Резултатът върху цветните дрехи мисля, че няма защо да го коментирам. Въпрос на избор е желае ли човек да си пере цветните дрехи с такъв прах.
При такъв огромен избор на пазара от прахове за цветни дрехи е да кажем странно човек да си пере цветните с прах за бяло.

# 703
  • Мнения: X
Болшинството прахове за пране за бяло/универсални съдържат натриев перкарбонат. Във вода последният се разпада на натриев карбонат и водороден пероксид. Водородният пероксид е неефективен избелител при ниски (и високи) температури, затова към праха се добавя активатор.
Това не го разбирам. Какво ще рече "неефективен"? Ако един прах съдържа само избелител, без активатор (като Тема например), и перем на 60о-70о ще имаме ли избелване?

# 704
  • София
  • Мнения: 3 836
Ставаше въпрос за държави, в които препаратите за пране са предимно универсални, като Гърция например... Защо предпочитат такива прахове, щом избелват цветните дрехи?

Общи условия

Активация на акаунт