ЕЛП 49 -- Сезонът на дилемите

  • 20 495
  • 744
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 5 656
Мда, тия са неизтребими. Колкото по-прости и гънещи се, толкова по-нависоко отиват. Колкото по-нависоко отиват, толкова повече пречат на можещите да си вършат работата. Колкото повече пречат, толкова повече шефовете смятат, че вършат работа, понеже симулират дейност.

# 46
  • Мнения: 3 784
Аз тъп и публикувал оттакъ оттатк  отат. Еее! Оттатък, бе!
Местя.  Embarassed

Заповядайте. Ей, откога не бях пускала тема.  Grinning

Куркума, моля те, продължи.

Честита тема!  Mr. Green И благодаря!   bouquet

Енотите-шумкари са уникални!  Heart Eyes

Нужно ли е да казвам, че я прочетох като "Сезонът на дините"?  Laughing

Плюсе'но.


Joy Колко навреме се сетих.

Много ще ме извиняваш (егати тъпото словосъчетание), Добри, но в одобрения списък тя бе Мариян. И това споменах, щото съм дребнава. Транссексуалността да си живее, ама не и в екранизацията на Дисни, сепак. А за другото -- по същата причина, поради която е известно, че Феята кръстница всъщност борави с вълшебна пръчица. Не, наистина, възмутих се от тая магическа пръчка!

"Екранизация
Скрит текст:
на Дисни" ми припомни, че наскоро се натъкнах на двуезично издание на Малката русалка. Докато се дивях на куция английски и грозните илюстрации, успях да прочета, че принцът се сгодил за другата принцеса, защото като не намерил ангелогласната си спасителка, чийто лик не помни, нямало как да устоява на родителския натиск, а Тритон нападнал магьосницата с цяла армия, осъдил я на доживотен затвор, накарал я да върне гласа на русалката, но понеже бил добър баща  Mr. Green (колко пост-пост, не мислите ли?) не настоял да върне и опашката й, нека се радва на намерената си нова идентичност, неограничавана от бащина повеля, демек  Laughing, а по всички правила на сапунените сериали, гласът на русалката се върнал точно преди принцът да рече "I do, too!" на особата в бяло до него в църквата. Русалката проговорила, принцът плеснал, че Ангелогласната се е завърнала в 763-ти епизод, оженил се за нея (съдбата на чуждестранната принцеса не стана ясна, вероятно е била понижена до първа шаферка) и the end. Обърнах да видя кой е сътворил това Дисни-изплакнато чудо и се оказа някаква дама, милостиво написала до името си "адаптирала за деца".

Разбирам, че превръщането на русалката в морска пяна и приключенията с дъщерите на въздуха са мъка непосилна за днешните деца и трябва да им се представя happy ending версия, но, мили боже, кому е нужно Тритон да вее брада застрашително над магьосницата, а шедьовърът на Андерсен да се забие в класическа турскосериална тоналност?

Девицата Мариан уиски трябва да разлива в знак на благодарност, че поради неособена популярност не са одиснили и опепемейнали и нея.
Куркума, спомням си, че преди много време ти и нас питаше за стихотворението за тази малка вещица, но тогава не ни разказа интересната й история, ах, ти, потайнико!

Розе  Hug Понеже друго не мога да кажа по случая.

Последна редакция: чт, 10 сеп 2015, 22:55 от Буря през август

# 47
  • гр. София
  • Мнения: 2 522
Мда, тия са неизтребими. Колкото по-прости и гънещи се, толкова по-нависоко отиват. Колкото по-нависоко отиват, толкова повече пречат на можещите да си вършат работата. Колкото повече пречат, толкова повече шефовете смятат, че вършат работа, понеже симулират дейност.

Ама пък така точно да си го казала!

Ники, и аз всеки път го чета като "Сезонът на дините"  Laughing

А днес в тролея бях с почти залепено лице за гърба на една жена, на чието яке беше избродирано човече и така добре познатият ни надпис ЕВРОПЪТ. Което си е съда си е съдба  Laughing

Аз на Атти казах, но да кажа и на вас - на всички, оправящи се с руския, препоръчвам едно свежо сериалче от 16 (Аттинко, 16 са, а не повече, както ти казах) серии - Под прицелом. Има го в ютюб, без субтитри е. Много е забавно, макар и да не е комедия. Просто хумурът, където го има, е много добър. Физиономиите също  Laughing

# 48
  • София
  • Мнения: 5 656
Мда, тия са неизтребими. Колкото по-прости и гънещи се, толкова по-нависоко отиват. Колкото по-нависоко отиват, толкова повече пречат на можещите да си вършат работата. Колкото повече пречат, толкова повече шефовете смятат, че вършат работа, понеже симулират дейност.
Ама пък така точно да си го казала!
Това е, защото и аз съм имала близки срещи с този вид. Няма оправяне, да знаеш отсега. В някакъв момент или напускаш доброволно, или те изгонват своеволно.

А днес в тролея бях с почти залепено лице за гърба на една жена, на чието яке беше избродирано човече и така добре познатият ни надпис ЕВРОПЪТ. Което си е съда си е съдба  Laughing
Ейй, що не й взе автограф! Толкова фенове имат тук!  Laughing

Пък сериала, Розе... изобщо не съм стигнала до него  Embarassed ooooh! Блъскам се още на онази тръстика, дето ти споделих, и краят му не се види...  Crazy

# 49
  • Мнения: 3 784
А ако беше мъж, Розе, направо плаче за отвличане и довличане при фенките. Да срещнеш единствения и уникален Европ - на живо!

# 50
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Първо: Ники, аз твърде дълго време я търся тая пуста вещица. и може би няма да повярваш, но съм я срещал преди да знам, че я има, ако ме разбираш.

Второ: чуждиците. Дразнят, дума да няма, но не толкова със съществуването си, а с това, че най-често се изговарят от забележително кух народец. И, парадоксално, именно осъзнавайки това се преборих с раздразнението си. Установих емпирично, че не думите правят човека глупак, а човекът успява да ги направи глупави.

И оттогава не им се дразня. Моля се някогфа да се просветлят.

В тоя смисъл наскоро открих , че в руския има дума меседж (с две обратни "е" ). На български се превежда с послание, споделяне с публиката на своя цел и замисъл. В руския има дума послать, но тя е толкова прилепена към "послать на ху%$", че не се ползва в тоя смисъл. И така навлязъл меседжът.

Аз много, ама много се влюбих в Довлатов. Ами няма как на първите 3 страници да пише това, ако не си гений, нали:

Скрит текст:
"-  Знаете,  я столько читал о вреде алкоголя! Решил навсегда бросить...
читать.
"

"В  духовном отношении такая неудавшаяся попытка равна самой
великой книге. Если  хочешь, нравственно она даже выше. Поскольку  исключает
вознаграждение...
"

"Где вы  остановились? Хотите, я позвоню в гостиницу? У  нас  их  две,
хорошая и плохая. Вы какую предпочитаете?
     - Тут, - говорю, - надо подумать
"

И все така нататък.

Ники:

Знаете ли, та аз толкова много съм чел за вредата от алкохола. Реших завинаги да спра.. да чета.

В духовно отношение неуспешният опит е равен на най-добрата книга, а  даже е и по-високо постижение. Доколкото изключва възнаграждението...

" Къде сте отседнали? Искате ли -ще звънна в хотела? Тук при нас те са два - лош и хубав? Къде предпочитате?
- Ами... ще трябва да го обмисля."

И така. Много, много голям.

# 51
  • Мнения: 3 784
Разбирам, Куркума, разбирам. Всяка жена (мечтае да) е нечия такава вещица, а всеки мъж е имал блянове, полазени от малка вещица.  Laughing

Аз наскоро препрочитах това. Бях го чела много отдавна, а напоследък ми се четеше наново. Ще ти/ви хареса.

И друго, което гарантирано ще хареса на елп Атти  Laughing

# 52
  • гр. София
  • Мнения: 2 522
Само за едно стихотворение за вещица се сещам в момента, сигурно не е това, което Милорд търси, но все пак ще го сложа тук.

Ти за тая вещица ли питаш,
дето всички в селото я мразят?
Тя от сто години тука скита...
Няма име. Викат й Онази.

Веща е в любовните магии -
пипне ли те, ставаш пепелище!
Тръгвай си, преди да те открие!
Ще те омагьоса като нищо.

Ще захвърлиш старите любови
и доде си жив, ще я сънуваш
как дълбае в теб като отрова
и върху сърцето ти танцува.

Ще я мразиш и ще я обичаш...
От живот е даже по-горчива.
Стогодишна... С образ на момиче,
дето само в сънища е живо.

И да знаеш, страшно ми прилича -
ту е огън, ту е лед студена...
В тоя свят суров и необичан
вещици са всички... Като мене!

(Ники Комедвенска)

Аттинко
, давай да го видим това чудо, две глави мислят по-добре от една Simple Smile

# 53
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Много литературни сме днес, което неописуемо ме радва, наистина. Аз обичам да чета - толква е банално, като го каже човек, че направо не е за казване.

Ники, подкокоросваш ме да чета фантастика - нещо, което избягвам, а не помня вече защо. Подозирам, че е някаква форма на простест срещу модерността от дълбоко стаеният у мен деревенщик ( селянин със склонност към четене и писане, да ви пази Бог). Време е да запълня този пропуск.

Розе, това е ... някак литературно продължение на моята "...вещица". Не точно "моята", но ме разбирате...  Благодаря ти! Стилът прилича на Камелия Кондова, на Павлина Йосева.

Знате ли, аз допускам, че онова момиче споделяше свои стихове, в оная щура вечер при дъба. Такива едни, незаписани, непечатани. И реши да ги сподели с една тумба подпийнали, хм, абе тиквеници... Горкото, не случи на публика.

# 54
  • гр. София
  • Мнения: 2 522
Аз навремето, мнооооого отдавна, още в ученическа възраст, споделих едно от стихотворенията си с един приятел и той се спука да се смее на една звезда на рамото. После ми се извини и рече да не се обиждам, просто той си бил простак и от поезия не разбирал.  Crazy

# 55
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Борсук.

Мисля, че подигравателната му реакция е била защитна. Мнозина вярват, че ако си се е трогнал, то демонстрираш слабост, и заглушават това усещане с каруцарски подход.

Дори и да не разбира от поезия, не бива да се подиграе на момиче, което му споделя стиховете си. това го знае всеки на 10, 30 или 65 години.

Освен ако разбира, и стиховете са го накарали да бъде малък, нежен, чувстващ. И тогава с хашлашко поведение се опитва да се предпази.

# 56
  • Мнения: 3 784
Аз мисля, че е случила. Ен на брой години по-късно минимум един от слушателите й я помни и разнася славата й по света.

И "Илиадата" не е имала толкова добър пиар.  Grinning

Една приятелка пишеше убийствени стихове в гимназията. Така ме е яд, че от години не ги помня наизуст (навремето имах няколко любими от нейните и ги бях понаучила). А тя отдавна ги е изхвърлила, каза.  Sad

Куркума, имала съм преживяване, подобно на Розиното. Реакцията на младежа никак не навреди на отношенията ни, обаче. Даже напротив.  Mr. Green Тоест, и критиката невинаги се приема еднакво.  Mr. Green

# 57
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Тоест и ти си писала стихове някога?

# 58
  • гр. София
  • Мнения: 2 522
И аз не се обидих на реакцията.
Изобщо, нито тогава, нито сега, се обиждам, когато някой не ми хареса писаниците.
На вкус и цвет...  Simple Smile

# 59
  • Мнения: 3 784
Предвид качеството им, стихоплетствала е къде по-точната дума.  hahaha Скромен брой, рецитирани само на вдъхновителя им. А той така бодро се разхили с един-два критично-присмехулни, и, за жалост, много точни коментара, че не можах да не се разхиля и аз. После се целунахме, доколкото си спомням, и станахме гаджета.  Laughing

Не умея да пиша така добре като Розето аз, ако можех, сигурно щях да го взема по-навътре.

Общи условия

Активация на акаунт