Изчерпан яйчников резерв

  • 281 713
  • 2 636
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 2 878
референтните граници са дадени спрямо твоята възрастова група/какви биха били нормалните стойности при жени на същата възраст/. няма как да са едни и същи за всички. ако дадеш резултатите, може би ще можем да сме по-полезни, но при всички случаи само амх не е достатъчен за оценка на резерва.

# 196
  • Мнения: 159
Здравейте преди дни чух страшната прогноза  и диагноза преждевремена яйникова недостатъчност на 38г.съм и нямам нито бременостти нито забременявание.АМХ ми 0.16 изследвано май месец а ФСХ то 53,92 преди дни без цикъл съм три месеца.Лекаря е категоричен ,че няма никакъв шанс за АРТ процедури и ме насочват към донорска яйцеклетка,но аз не искам да се откажа да имам дете с моя.Много съм объркана и отчаяна но не искам да се предавам.Тези стойности на ФСХ започнаха да се качват до небето след неуспешна стимулация първо беше 40,48 след месец 20,28 и сега това.Изследванията ми на хормоните преди година бяха в нормални граници с ФСХ 6,6 и ЛХ в същото съотношение и не мога да си обесня как се промени всичко толкова бързо.

# 197
  • София
  • Мнения: 45
Здравейте, всички...

Имам нужда от... насока, подкрепа, информация...
На 34 съм, не сме правили опити за бебе, но го планирахме и междувременно през февруари тази година ми поставиха диагноза Хашимото.
Човек не се готви усилено за трудности, не очаква, че ще му се случи нещо подобно, или че може да прилича и по това на майка си (въобще не съм мислила за това, но майка ми рано влезе в менопауза... Рано, но все пак не под 45, а мен самата е родила късно, на 37 г.).

Съответно като разбрах за Хашимотото промених доста режима на хранене и започнах терапия за понижаване на ТСХ, излязоха и някои дефицити - вит. Б12, за вит. Д не съм сигурна, понеже мисля, че когато го изследвах, приемах добавка (вярно, само 1000, но все пак), дефицит и на цинк, мед... И от няколко месеца приемам различни добавки - Омега-3, селен, вит. Д, вит. Б12, адаптогени (заради нисък кортизол), цинк, мед, ензими... И разбира се, и Т4 и Т3.

Та по същество - покрай всички други изследвания си самоназначих и изследвания на половите хормони - и резултатите са следните (правени са в една и съща лаборатория - в Цибалаб, но референтните стойности на прогестерона се различават при двете изследвания):

Първо изследване - м. септември, ден 3 от МЦ, с щитовидни хормони:
Пролактин   207.60 mlU/l      реф. стойности   127-637
LH               7.28 lU/l            реф. стойности    2.4-12.6
FSH             14.48 lU/l            реф. стойности    3.5-12.5
Естрадиол    383.80 pmol/l    реф. стойности   46-607
Прогестерон 3.31 nmol/l      реф. стойности   0.18-2.84

TSH               5.020 mlU/l      реф. стойности   0.27-4.20
FT3               4.18 pmol/l       реф. стойности    3.10-6.80
FT4               19.35 pmol/l     реф. стойности    12.00-22.00

Второ изследване - края на м. ноември, ден 3 от МЦ, с включени инхибин Б и АМХ:
Пролактин   182.00 mlU/l      реф. стойности   127-637
LH               3.79 lU/l            реф. стойности    2.4-12.6
FSH             6.55 lU/l            реф. стойности    3.5-12.5
Естрадиол    856.40 pmol/l    реф. стойности   46-607
Прогестерон 0.675 nmol/l      реф. стойности   0.18-2.84

АМХ             1.08 ng/ml        реф. стойности    1.00-6.80
Инхибин Б    4.37 pg/ml        реф. стойности    40-200

Имах стресиращи фактори и при двете изследвания, но при второто ме бодоха 3 пъти, докато успеят, та знам ли дали това влияе върху нещо.


Отделно в края на октомври - изследвания на щитовидните хормони, но в друга лаборатория - Зинвест и ТСХ все още е високо, но другите са се влошили повече. Както и да е, за тях действам със синтетичните хормони. Сложих ги за по-подробен контекст.

TSH               5.41 mlU/l        реф. стойности   0.27-4.20
FT3               3.2 pmol/l         реф. стойности    3.10-6.80
FT4               16.49 pmol/l     реф. стойности    12.00-22.00
ТАТ               224.8 IU/ml      реф. стойности    до 115
МАТ              235.1 IU/ml      реф. стойности    до 34

Доста изследвания още правих заради Хашимотото, за които за съжаление не научих от лекар, а от ровене къде ли не...

Но както преди това притеснението беше Хашимотото, сега вече с тези резултати на половите хормони и особено на АМХ и инхибин... просто не зная какво мога да очаквам реално...

Записах си час за гинеколог.

Зная, че е глупаво да задавам такъв въпрос, но все пак - възможно ли е да се забременее при подобни резултати, нормално или ин витро или някак?

# 198
  • Мнения: 2 878
да, може. по-големият ти проблем е хашимото. пробвайте естествено на първо време, поне докато стабилизираш функцията на щитовидната, тъй като при евентуална стимулация и бременност е вероятно забловяването допълнително да се влоши. ако не успеете в рамките на 5-6 месеца, се обърни към репродуктивен специалист. не е зле и партньорът да направи изследвания още сега, за да е знае при евентуален неуспех дали да се прави инвитро или нестимулирани инсеминации.
п.п. не отлагайте, тъй като въпреки че не си в напреднала възраст, си с намаляващ резерв.
п.п. и отново се допълвам. от последните изследвания оставам с впечатление, че може да си със задържан фоликул. говори с гинеколога, но ако се окаже, че имаш склонност да задържаш,тъй като нещо препятства овулацията, инсеминациите може би ще са най-добър вариант на първо време, докато стабилизираш щитовидната.

Последна редакция: пт, 02 дек 2016, 19:55 от zvezdi4ka14

# 199
  • София
  • Мнения: 45
Благодаря за насърчението, zvezdi4ka14  bouquet

Определено няма за къде да отлагаме...
ТСХ беше стигнал идеални стойности през юни, с хормон, обаче от август насам, въпреки хормона, все е над 4-5...

И да, и мъжът ми ще трябва да мине по пътя, поне ако има нещо, да се решава паралелно. Дано само не се опъва много, че според него и сега правя от мухата слон. И всички, ако се били изследвали, щяло да излезе нещо. Прибързвала съм била със заключенията.
А не е като да съм хипохондрик или да си измислям - то е очевАдно, за съжаление.

ПП. Това е второ мнение за задържан фоликул. Ще почета да видя. Изобщо не съм наясно...

# 200
  • Мнения: 2 878
естрадиолът ти  е висок, над реф. граници е. той се отделя от гранулозните клетки на фоликулите. колкото по-голям е фоликулът, толкова по-висок е естрадиолът. в началото на цикъла фоликулите са малки и стайностите на хормона са ниски. той подтиска синтеза на фсх, което в този цикъл е влязло в границите, но реално стойността му е изкуствено занижена.
права си да не отлагаш. фсх при първото изследване е толкова високо, че не биха те поели от фонда, тъй като там има граница от 12,5. предвид обаче, че възрастта ти е сравнително ниска, може да се получат нещата. все пак има още останали яйцеклетки и не би трябвало да са с много аномалии.

# 201
  • Мнения: 153
Здравейте!

Искам да дам надежда - имам си бебче, заченато естествено , четири месеца след като пуснах темата видях двете чертички, преди няколко дни родих.

А бях тотално отчаяна, след  тия ужасяващи стойности на хормоните.
Единствено започнах да приемам вит Д.

Не се отказвайте, само това мога да кажа  Heart Eyes

# 202
  • София
  • Мнения: 45
Мноооого благодаря за подкрепата, Nataliq77  bouquet
Дано и аз да се зарадвам като Вас...

# 203
  • Мнения: 2 878
прекрасно, наталия. да ти е живо и здраво.

# 204
  • София
  • Мнения: 1 915
Аз забременях спонтанно миналата година при стойност на АМХ 0,55 и Инхибин Б  60.Приемах 5 месеца добавки и вит.Д в по-високи дози.Вече се радвам на бебе:)С Хашимото съм,ТСХ ми беше над 3.

# 205
  • София
  • Мнения: 45
Страхотно, stelaartois!  Grinning

Моят инхибин Б обаче е едва 4.37, а АМХ - 1.08 и отделно въпреки ХЗТ, ТСХ от 4 месеца все е над 4-5. И въобще картинката не е розова...

А какви добавки взимахте? И предполагам приемахте хормон за ТСХ?

# 206
  • Мнения: 1 285
Страхотно, stelaartois!  Grinning

Моят инхибин Б обаче е едва 4.37, а АМХ - 1.08 и отделно въпреки ХЗТ, ТСХ от 4 месеца все е над 4-5. И въобще картинката не е розова...

А какви добавки взимахте? И предполагам приемахте хормон за ТСХ?


Мисля че тази тема ще даде отговор на въпроса ти http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=934382;topicrefid=20  можеш да зададеш въпрос към Денис със първия си пост  Hug хормоните се сменят със всеки менструален цикъл , тоест за този цикъл инхибин Б е бил тази стойност, трябва поне 4-5 цикъла да държи тази стойност и тогава чак може да се каже ,че е нисък.Не виждам какво те притеснява във АМХ ,може да е в долна граница но си е във норма  Peace

# 207
  • Мнения: 2 878
честито, стела.

# 208
  • Мнения: 2 013
maria.vasss, не съм лекар и с тази важна уговорка ще си дам моето мнение, което не е меродавно:
- FSH ти е висок. 14.48 lU/l през Септ е висока стойност. За инвитро се дебне цикъл с FSH под 12, за да могат яйчниците да реагират на стимулацията. Високото FSH прави яйчниците нечувствителни спрямо препаратите за стимулация - това ако изобщо си за инвитро;
- Изследванията през Ноември месец - Естрадиолът ти е висок - вероятно от задържан фоликул. Високият естрадиол подтиска FSH, което може да обясни защо само 2 месеца след високата стойност от 14.48, FSH-то се е смъкнало толкова много. В конктеста на задържаният фоликул не зная до колко са меродавни изследванията на AMH & Inhibin-B.
- TSH и допълнителен прием за регулиране на този хормон, защото стойности от 4-5 са високи за забременяване - консултирай се с д-р Начев - ендокринолог. Неговите пациентки са само жени желаещи бременност, правещи инвитро и бременни с Хашимото и подобни заболявания на щитовидната жлеза.

И друго - забременяването не зависи само от хормоните при жената - Да, наличието на качествена яйцеклетка и TSH около 2 без стимулация и около 1 преди стимулация са важни фактори, но не трябва да се забравят и другите фактори:
- проходими маточни тръби;
- липса на всякакви възпаления и полово предавани болести и при двамата партньори (хламидия, микоплазми, уреаплазми, трихомони и т.н.);
- добра спермограма.

Има и други фактори, но техният процент е доста малък и заради това не ги споменавам.

# 209
  • София
  • Мнения: 1 915
Страхотно, stelaartois!  Grinning

Моят инхибин Б обаче е едва 4.37, а АМХ - 1.08 и отделно въпреки ХЗТ, ТСХ от 4 месеца все е над 4-5. И въобще картинката не е розова...

А какви добавки взимахте? И предполагам приемахте хормон за ТСХ?
приемах NAC, Аргинин, Инозитол, Витамин Д, Убиквинол и Витамин Е. Точно когато забременях ТСХ ми беше  2, 9 -  пиех и Л- тирокс. Питай Денис в темата за добавките, или направо прочети темата, ще ти е много полезна. Успех Hug

Общи условия

Активация на акаунт