Защо повечето църкви са потискащи и мрачни?

  • 11 913
  • 152
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 5 710
За да разбереш колко си грешна.
Точно това е отговора и за мен. Човек трябва да се чувства грешен и разкаян, да търси надежда, светлина и прошка. Това е несъвместимо със светлината,  която пък обратно - създава по-позитивни и жизнерадостни чувства, усещането, че контролираш нещата. В големите католически катердали пък (които ние не сме имали как да строим, иначе бихме) се прибавя и чувството за нищожност, страх.  А страхът, както знаем е първото ниво на контрол върху личността.

Последна редакция: пн, 21 сеп 2015, 22:51 от 10 c`s

# 46
  • Мнения: 4 003
Вярвам. Ходя понякога в църква. Обикновено събота или неделя рано сутрин. Не ми е тъмно. Не ми е задушно. Предразполага ме да избистря ума си.
Обожавам още повече зимата. Тогава в по-мрачните сутрини вътре свещите леко проблясват, тихо. И всъщност на фона на мразовитото утро даже е някак вълшебно светло.

Въпрос на усещане и към самата църква - в някои се чувстваш сякаш по-комфортно, други са ти чужди. Нормално.

Мразя обаче когато вътре е светско. Например кръщенетата с роклите, фотоапаратите, светкавиците, гнусните кифли с токчетата, специално извиканите фотографи, буклите, нескопосаното кръстене на невярващи мъже, дошли по задължение. Просто щото "е, нали е кръщене, брат...".

# 47
  • Мнения: 7 006
Това не е око, а камера.  Naughty
Ей, не се научихте значи. Биг Брадър, ама истинският. Нищо, че повечето религиозни си го представят като Златната рибка. Като му палнат свещичка, да им изпълни някое желание.
Ааа,не 'нам..Мен ми изпълняват исканията,само като тропна с крак..Инак,молби,свещи..Тц..Прави се на глух..

Та викаш камера начи?..Инфчервена ще да е тогаз,инак в този църковен мрак няма да вижда нищо..

Бог е светлината. А тя прониква в нас като енергия  чрез третото (вътрешно) око.
А мрака какво е?

Светлината прониква и през кожата ни.. Освен това тя също може да бъде опасна..Thinking

# 48
  • София
  • Мнения: 2 052
чел съм за готическите катедрали, че основната идея при проектирането им е да почустваш своята нищожност спрямо бога.

# 49
  • Мнения: 5 513
В църквите е тъмно за да пестят от ток.Да не плащат сметки,че нямат пари.Поне все това опяват по ТВ.
Определено е неприятно вътре.

# 50
  • Мнения: 12 473
Какъв ток преди 100 г?))

# 51
  • ...на безопасно
  • Мнения: 3 021
В съзнателния си живот не бях ходила тук:
http://www.pravoslavieto.com/poklonnichestvo/starite_bg_stolici/ … sv_vaznesenie.htm

Случи ми се...Останах потресена. НИКОГА няма да забравя и простя на " майсторите".
 Пет минути зяпах зловещите картини по стените, които нямат нищо общо с православната иконопис.
После почваш да се питаш какво е това място, нали трябва да е църква? Свива ти се стомаха и гледаш като втрещен сцените по стените. На върха Царевец, на това свещено място ... безумие...
Картини от преизподнята, брутални сцени на насилие, смърт, обреченост, БОЛКА, безнадежност....Браво на "художниците"! Можеш да сънуваш кошмари месеци наред...
Нали имаме Патриаршия, за Бога!!!
Как може тази подигравка да е и в днешно време по стените на Храм.
Четох после и разбрах, че е наследство от комунизма...Ами 21 век сме....не знам...
Но и до днес ми горчи в гърлото като си спомня...

# 52
  • Мнения: 8 860
Аз пък друго се питам - защо изместиха свещниците далече от иконите и често в преддверия, в които даже няма икони. Както и защо обграждат с въжета иконите в самата църква - може би, за да не се пипат и целуват? Thinking В Пловдив в Св.Марина, Св. Богородица, Св.Петка и още няколко поне е точно така със свещниците. В Гърция, в града, в който живея понякога има въжета и съм питала защо ги слагат и ми отговарят, че е заради туристите, но винаги са ми позволявали да отида до иконите. В България признавам не съм питала, защото очаквам да ме насметат.

Винаги ми е било странно като гледам хора, които целуват икони - мен би ме било ужасно гнус  Rolling Eyes


И мен също ме е гнус, както и да целувам ръка на свещеника, без да знам кога си е мил ръцете, а също и да ми слага нафора в устата.  Sick Но аз съм си атеист и сигурно затова не понасям църквата, религията, ритуалите и цялата лицемерна и гнусна история около тях. В църква влизам като в музей, да разглеждам, ако реша, че си заслужава.

# 53
  • Мнения: X
Не са ми въобще подтискащи църквите. Православните са малко мрачни наистина, но и по-мрачни католически съм виждала. Църквата на Данте във Флоренция, например. На колиба прилича, но там е срещнал Беатриче. Как да ми е подтискащо на такова място.
Аз в църкви влизам заради архитектурата, историята, рисунките. Другото не ме вълнува.

# 54
  • Мнения: 3 371

... И мен също ме е гнус, както и да целувам ръка на свещеника, ........



Е, хайде сега, нали не мислите, че наистина целуват ръка/или икони Laughing. Просто се навеждат и изпълняват ритуала/на мен като съм наблюдавала отстрани как карат наред , ми е малко като компулсия, не спират докато не изредят де що икона има или някой нещастен свещеник/.

Какъв ток преди 100 г?))
Само преди 100 ли Laughing

Потискащи и мрачни  Crazy - странен начин да покажеш величието на Господ и незначителността на простосмъртните.

# 55
  • Мнения: 5 513
Какъв ток преди 100 г?))
Аз сега съм влизала.Та може и да си врътнат по една крушка тук-там да не се плашат децата.Ти щом можеш да направиш сравнение преди и сега няма лошо.

# 56
  • България
  • Мнения: 6 298
Не ми е тъмно, нито мрачно и много обичам аромата на тамян.
Харесват ми и иконите, интериора, всичко  Peace

# 57
  • Мнения: 5 060
Какво ли прави човек в църквата като не получава петзвездно отношение и обстановка? Срамота.
На твое място не бих влязла повече в храма, ще ти повлияе зле на нивата на витамин Д.

# 58
  • София
  • Мнения: 12 374
Какво ли прави човек в църквата като не получава петзвездно отношение и обстановка? Срамота.
На твое място не бих влязла повече в храма, ще ти повлияе зле на нивата на витамин Д.

+1

Обичам да ходя на църква, от малка го правя. Първо с майка ми, с прабаба ми. После сама. Чувствам се уютно вътре, защитена и някак смирена. Лекият сумрак и специфична миризма ме отпускат, по-лесно се настройвам за молитва. Нямам желание църквата да бъде осветена като мол, съжалявам.

# 59
  • Мнения: 1 487
За мен повечето български църкви имат приветлив вид. Обаче не харесвам много от католическите готически катедрали с техните скелети и чудовища на фасадите. Много са ми зловещи.

Общи условия

Активация на акаунт