Защо повечето църкви са потискащи и мрачни?

  • 11 913
  • 152
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 371
Основни видове православни храмове и ансамбли

То ако види човек картината на ван Гог 'Ядачите на картофи'/безспорен шедьовър от хол. период/, ще си помисли, че е попаднал в преизподнята, ама не е така Wink



пс. аз не съм човек, който ще хукне по църкви, отивам само ако съм с чужденец и честно , не ми е приятно да влизам/но не защото са тъмни и мрачни, а защото съм атеист/. никога не давам пари на просещите отпред, това са мафия, а не бедстващи. а, да , и си пазя чантата. крадливички са си тези около църквите/и не само там/.

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Около църквите просещи има най-вече по празниците,в дните,когато си ходя няма жива душа нито пред църквата,нито в нея(е,ако не броим бабичката,която продава свещи).Това ме навежда на мисълта,че църквите не са много-много посещавани,освен по големите празници.

# 32
  • Мнения: 237
Сумрака и спарения въздух са остатъци от времената, когато християнството е било преследвана религия и християните са се криели в подземия и пещери. Православието е наследило този вид храмове, И сигурно умишлено се търси този вид традиционен амбианс.
Ритуалността и разните правила при посещение на църква ми изглеждат сложни и някак отнемат от свободата. Олллеее ами ако не изпълниш нещо както трябва, ако не се поклониш и прекръстиш правилно, па свещ се пали едикак си... Да, нашите църкви насаждат страх, вместо радост да си с Господа. Затова на хората им е писнало през вековете от този страх и са се отцеили в протестантси и евангелистки църви.

# 33
  • Мнения: 22 036
Аз обичам да влизам в църкви. Баба ме водеше на празници и ми беше интересно, макар че и аз не съм практикуваща.

Кварталната ни църква имаше страхотен поп, който направи детска площадка в двора, заградена и безопасна. Говореше си с децата, направи и кухня за бедни, но не го харесаха нещо от синода и го махнаха. Църквата си я има, но не е така посещавана. Остана един поп пияница, но явно "удобен".

# 34
  • където мечтите се сбъдват
  • Мнения: 790
Аз бях много зле физически след раждането,всичко започна с тиреотоксикоза,после получих и други сериозни заболявания,дотолкова сериозни,че оперативно ми премахнаха матката и яйчниците,но след самото раждане още не знаех какво ми е,просто се чувствах много зле.Реших да отида в църквата,да благодаря за прекрасното бебенце и да се помоля за здраве,за да мога спокойно да си го гледам.Сложих бебето в количката и отидох в близката църква.Две бабки веднага ми се развикаха,че ако е са ми чели сарандисване няма да ме пуснат в църквата.Нямах пари да палатя за тази молитва и се прибрах вкъщи разплакана.На другия ден взех пари и пак отидох,но свещеникът бързаше и ми прочете молитвата все едно ми се кара и ме пуснаха да вляза,но определено не се почувствах по-добре.Това ми е най-неприятният спомен от посещение в църква,приемам,че не съм знаела за това сарандисване и е моя грешка,но не приемам отношението към мен.Нали точно църквата е мястото,в което човек да намери помощ и разбиане.
Виждам,че си от Бургас.В коя църква се случи това?

# 35
  • Мнения: 220
Сумрака и спарения въздух са остатъци от времената, когато християнството е било преследвана религия и християните са се криели в подземия и пещери. Православието е наследило този вид храмове, И сигурно умишлено се търси този вид традиционен амбианс.
Ритуалността и разните правила при посещение на църква ми изглеждат сложни и някак отнемат от свободата. Олллеее ами ако не изпълниш нещо както трябва, ако не се поклониш и прекръстиш правилно, па свещ се пали едикак си... Да, нашите църкви насаждат страх, вместо радост да си с Господа. Затова на хората им е писнало през вековете от този страх и са се отцеили в протестантси и евангелистки църви.
Донякъде е така, но на мен никой не ми се е заял, че се кръстя по католически. Просто така ми идва отвътре.
Иначе в това с желанията в Руската църква не вярвам вече след като нито едно не ми се сбъдна. То и няма логика - църквата е да потърсиш утеха, не да си поръчваш това и онова. Отделно аз спазвам и някои хиндуистични традиции, правя йога и вярвам, че дали е един бог или много богове никой не може да каже.

# 36
  • Мнения: 7 006
Ходете по джамиите и синагогите тогава, тъмно ви е в душите не в църквите!
Че кво общо имат джамията и църквата с душата?

Ей го наскоро пак попаднах на готина икона..


Който има очи,да види..Иначе е лесно да се гледа Mr. Green

Тоз момък е Архангел Михаил..

А пък на щита му кво има?
Чудесна пирамидка с едно оченце вътре..Ма то да ти е драго да се взираш в него..Зер окото на Бога ще да е..Нищо,че ми мяза на"Биг Брадър"..
Викат.."масонски"символ било туй..
Е аз,не знам,не разбирам от масони и мусони,ама гледайки иконата,неминуемо ми изниква въпроса "Бог едноок ли е?"

П.п.По темата..Миряните не даряват достатъчно скръндзите му със скръндзи,стискат се,и църквите нямат кинти ни за свещи,ни за ток..Пък после що е тъмно.. Crossing Arms

Последна редакция: пн, 21 сеп 2015, 13:38 от Какво?

# 37
  • Мнения: 237
Сумрака и спарения въздух са остатъци от времената, когато християнството е било преследвана религия и християните са се криели в подземия и пещери. Православието е наследило този вид храмове, И сигурно умишлено се търси този вид традиционен амбианс.
Ритуалността и разните правила при посещение на църква ми изглеждат сложни и някак отнемат от свободата. Олллеее ами ако не изпълниш нещо както трябва, ако не се поклониш и прекръстиш правилно, па свещ се пали едикак си... Да, нашите църкви насаждат страх, вместо радост да си с Господа. Затова на хората им е писнало през вековете от този страх и са се отцеили в протестантси и евангелистки църви.
Донякъде е така, но на мен никой не ми се е заял, че се кръстя по католически. Просто така ми идва отвътре.
Иначе в това с желанията в Руската църква не вярвам вече след като нито едно не ми се сбъдна. То и няма логика - църквата е да потърсиш утеха, не да си поръчваш това и онова. Отделно аз спазвам и някои хиндуистични традиции, правя йога и вярвам, че дали е един бог или много богове никой не може да каже.

Под прекръстване имах предвид оная показна набожност, като се влезе в храм да се следва определен маршрут и ритуали. Имам познати, млади хора, до оня ден още носеха комунистически мироглед, после изведнъж решиха в църква да се правят на набожни. Па пред таз икона се прекръстят, па пред оназ... па там пуснат паричка и се прекръстят... па и мен карат да го правя, защото така се правело, а и да покажем на онези там туристи, че сме духовен народ и че от Православието по-хубаво няма.... Направо ме втрисат такива.

Не очаквай желанията ти да се сбъдват. Господ не изпълнява сляпо желания, а само тези, които трябва и които ще са най-добри за теб. Затова най-добрия начин да получиш най-хубавото е, да вярваш, че Господ ще ти прати само това, което трябва.

# 38
  • София
  • Мнения: 8 720
Ходете по джамиите и синагогите тогава, тъмно ви е в душите не в църквите!
Че кво общо имат джамията и църквата с душата?

Ей го наскоро пак попаднах на готина икона
....

Който има очи,да види..Иначе е лесно да се гледа Mr. Green

Тоз момък е Архангел Михаил..

А пък на щита му кво има?
Чудесна пирамидка с едно оченце вътре..Ма то да ти е драго да се взираш в него..Зер окото на Бога ще да е..Нищо,че ми мяза на"Биг Брадър"..
Викат.."масонски"символ било туй..
Е аз,не знам,не разбирам от масони и мусони,ама гледайки иконата,неминуемо ми изниква въпроса "Бог едноок ли е?"

П.п.По темата..Миряните не даряват достатъчно скръндзите му със скръндзи,стискат се,и църквите нямат кинти ни за свещи,ни за ток..Пък после що е тъмно.. Crossing Arms
Случаеност?! Не мислА  Laughing
 
 Не съм вярваща, както казах назад, но не ми оречи хората да вярват в Бог. Ако , разбира се, запазват някакъв разсъдък и не се поддават на лъжливи хора.
Смятам, че ако вярваш, не ти е нужно да си религиозен, може да намериш свято за теб място, където и да е. Има невероятно красиви места сред природата, където цари тишина , спокойствие и можеш да се отдадеш на мислите и молитвите си. А и ако има Бог, реално той би трябвало да ни чуе от всякъде.

# 39
  • Мнения: 12 473

А пък на щита му кво има?
Чудесна пирамидка с едно оченце вътре..Ма то да ти е драго да се взираш в него..Зер окото на Бога ще да е..Нищо,че ми мяза на"Биг Брадър"..
Викат.."масонски"символ било туй..
Е аз,не знам,не разбирам от масони и мусони,ама гледайки иконата,неминуемо ми изниква въпроса "Бог едноок ли е?"

Бог според масонството не е бог, а Великият  Архитект на Вселената. Оттам и всичките геометрични знаци при тях. И Архитектът е един за всички и по цял свят - няма религии. Мисля, че е най-близко до суфизма, в масонството Бог е светлината, а при суфите - е Любов.

Колкото по темата - в църквите винаги светлината е горе, по-близо до Бог, а долу е тъмно. За това е така. Плюс гоненията в началото и аскетизма.

# 40
  • Мнения: 7 006
Ок..Да приемем,че е тъй

Както казах..не разбирам от мусони и масони..

Ама що е едноок този ...ъмм..."архитект"? newsm78

п.п.Всъщност сега ми хрумна..Архитектът има глаукома и с едното око е съвсем кьорав,за туй не види как страдат чедата му ..А другото заради болежките,не понася светлината,та за туй и храмовете му са тъмни и мрачни..Търси си и той комфорт,подобно творението си..

# 41
  • Мнения: 237
Ок..Да приемем,че е тъй

Както казах..не разбирам от мусони и масони..

Ама що е едноок този ...ъмм..."архитект"? newsm78

п.п.Всъщност сега ми хрумна..Архитектът има глаукома и с едното око е съвсем кьорав,за туй не види как страдат чедата му ..А другото заради болежките,не понася светлината,та за туй и храмовете му са тъмни и мрачни..Търси си и той комфорт,подобно творението си..

А защо Архитекта трябва да е с човешки образ?!

# 42
  • Мнения: 12 473
Бог е светлината. А тя прониква в нас като енергия  чрез третото (вътрешно) око.

# 43
  • Мнения: 25 891
Това не е око, а камера.  Naughty
Ей, не се научихте значи. Биг Брадър, ама истинският. Нищо, че повечето религиозни си го представят като Златната рибка. Като му палнат свещичка, да им изпълни някое желание.

# 44
  • Мнения: 12 473
Како, това също е вярно обяснение..)

Общи условия

Активация на акаунт