Защо повечето църкви са потискащи и мрачни?

  • 11 925
  • 152
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: leet
Такава е архитектурата на православните храмове. Освен това в църква се ходи, за да се помолим, а не да правим дискотека. да не говорим, че една част от старите църкви са били строени още по турско време, като е трябвало да отговарят на определени изисквания. Мен пък примерно хич не ми допадат католическите, които са толкова натруфени, че ми бие на кич.

# 16
  • Мнения: 1 308
Аз пък друго се питам - защо изместиха свещниците далече от иконите и често в преддверия, в които даже няма икони. Както и защо обграждат с въжета иконите в самата църква - може би, за да не се пипат и целуват? Thinking В Пловдив в Св.Марина, Св. Богородица, Св.Петка и още няколко поне е точно така със свещниците. В Гърция, в града, в който живея понякога има въжета и съм питала защо ги слагат и ми отговарят, че е заради туристите, но винаги са ми позволявали да отида до иконите. В България признавам не съм питала, защото очаквам да ме насметат.

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
Такава е архитектурата на православните храмове. Освен това в църква се ходи, за да се помолим, а не да правим дискотека. да не говорим, че една част от старите църкви са били строени още по турско време, като е трябвало да отговарят на определени изисквания. Мен пък примерно хич не ми допадат католическите, които са толкова натруфени, че ми бие на кич.
Мисля,че по турско време са ги вкопавали под земята,имало е ограничения до колко метра над земята ще е висока църквата,може и да има запазени такива,но не съм виждала

# 18
  • Мнения: 9 073
Аз пък друго се питам - защо изместиха свещниците далече от иконите и често в преддверия, в които даже няма икони. Както и защо обграждат с въжета иконите в самата църква - може би, за да не се пипат и целуват? Thinking В Пловдив в Св.Марина, Св. Богородица, Св.Петка и още няколко поне е точно така със свещниците. В Гърция, в града, в който живея понякога има въжета и съм питала защо ги слагат и ми отговарят, че е заради туристите, но винаги са ми позволявали да отида до иконите. В България признавам не съм питала, защото очаквам да ме насметат.

Винаги ми е било странно като гледам хора, които целуват икони - мен би ме било ужасно гнус  Rolling Eyes

# 19
  • София
  • Мнения: 78
Аз пък друго се питам - защо изместиха свещниците далече от иконите и често в преддверия, в които даже няма икони. Както и защо обграждат с въжета иконите в самата църква - може би, за да не се пипат и целуват? Thinking В Пловдив в Св.Марина, Св. Богородица, Св.Петка и още няколко поне е точно така със свещниците. В Гърция, в града, в който живея понякога има въжета и съм питала защо ги слагат и ми отговарят, че е заради туристите, но винаги са ми позволявали да отида до иконите. В България признавам не съм питала, защото очаквам да ме насметат.

На мен са ми казвали ,че свещниците са изместени по някакви наредби за пожарна безопасност, от друга страна се предпазват стените от опушване.За опушването има логика,тъй като има храмове,в които реставрацията е недовършена поради недостиг на средства.
 През турско е имало разрешение за строеж на църкви не по-високи от турчин качен на кон.Такава е в село Златолист-слиза се на около метър на долу.

# 20
  • Мнения: 1 308
Въпросът не е в целуването и докосването, аз също съм гнуслива, ама да изместят свещниците близо до касата, където продават свещи и две-три лелки вътре да си говорят за промоциите в Кауфланд, е нелепо. Ако не греша точно в Св.Петка в Пловдив свещниците ги изместиха до стената и иконата се пада отляво зад гърба на човек. Може би издребнявам, ама все пак влизаме, за да се помолим ПРЕД иконите. В предишното положение, в което бяха свещниците, иконите бяха далече, както и стените, но наредбите са си наредби.

# 21
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 314
Аз като отидох за първи път в Александър Невски поисках светена вода и отчето с такова неудовлетворение ми наля от светената вода, все едно му пада мръвка от някъде.
А от задушния въздух в една църква направо облещих очи и припаднах. Embarassed
Сега ходя само в руската църква, в криптата. И тя е тъмна, но там те оставят на мира да пишеш на светеца и да благодариш. Там може да изкарам и цял ден.
В "Света Петка" светената вода е безплатна.
Освен това именно в Руската църква е крайно отблъскващо и неприятно. За криптата да не говорим!!! Stop

Но на мен обстановката в българските църкви ми действа невероятно успокояващо. Харесва ми точно сумрачната откъснатост от всичко, мога да стоя с часове на такова място чувствайки се сама със себе си. Харесвам и миризмата на тамян, изобщо.. явно е моят тип място, асоциацията ми никога не е била със страх или тайнственост, а мир. Абсолютен мир.
+ 1000. Когато ми дойде в повече напрежение отивам в "Св. Седмочисленици". Силна енергия има там.

# 22
  • Мнения: 220
А да попитам - давате ли пари на просяците, които се събират пред църквите? Редно ли е да дадеш при условие, че много от тях са от организирани вериги за просия?

# 23
  • София
  • Мнения: 78
А да попитам - давате ли пари на просяците, които се събират пред църквите? Редно ли е да дадеш при условие, че много от тях са от организирани вериги за просия?
На просещи храна да,но пари никога.Виждала съм просещи деца да купуват бутилка алкохол.

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 12 815
А да попитам - давате ли пари на просяците, които се събират пред църквите? Редно ли е да дадеш при условие, че много от тях са от организирани вериги за просия?
Ако има деца им давам,наричам парите за здраве на моето момченце,но все пак нямам много пари и давам стотинки

# 25
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 314
А да попитам - давате ли пари на просяците, които се събират пред църквите?
Никога Naughty

# 26
  • Мнения: 220
Нещо в мен явно ги кара да искат най-вече от мен. Да дойде просяк на спирката на която чакам превозно средство - първо мен ще пита. И аз вече не давам, само на деца и бабички, които изглеждат наистина окаяно.

# 27
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 314
Нещо в мен явно ги кара да искат най-вече от мен.
Grinning  И от мъжа ми, но го научих да не дава.

# 28
  • Мнения: 220
Е това е, че аз след това имам огризения на съвестта. Обаче като дам също се чувствам сякаш са ми потънали гемиите. Rolling Eyes

# 29
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 314
Е това е, че аз след това имам огризения на съвестта.
Временно е, преминава  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт