Коледа 2015 - 1

  • 100 241
  • 861
  •   1
Отговори
# 45
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Ще направя един опит предварително, пък току виж станали. Мерси, Мимс. Hug

# 46
  • София
  • Мнения: 35 945
Ще направя един опит предварително, пък току виж станали. Мерси, Мимс. Hug
Много често правя и аз, но по тази рецепта.
http://www.24kitchen.bg/recipe/frenski-makaroni
Използвам обаче силиконова подложка, която си купих специално за тях, защото нещо не ми се получават еднакви по размер Simple Smile
цък

# 47
  • Мнения: 1 080
Денис, дори не знаех, че продават. И моите не бяха еднакви, но две по две се намериха Simple Smile Ирина мисля, че с кръгове на гърба на хартията беше описала или другаде съм видяла.

# 48
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Това с кръговете съм го виждала по някой от тв каналите. Мен повече ме притеснява разбиването на сместа. Thinking

# 49
  • Мнения: 1 080
Това с кръговете съм го виждала по някой от тв каналите. Мен повече ме притеснява разбиването на сместа. Thinking
Гледах клипа в 24китчан, изглежда лесно, бадемите са по-едри и стои зърнесто, съответно не и се надигнаха добре и (хахаха егати самочувствието ама) моите бяха по-красиви. Та пак ти препоръчвам да следваш Ирина, има няколко рецепти, мисля, че в тази беше най-подробно описана технологията http://sunshineskitchen.com/french-macarons-with-baileys-choco-cream/
 Аз пък сварих да разгледам Алито и да си поръчам и шприц и подложка, но от друг продавач, с безплатна доставка, с по-ниска цена и уж до 40 дни ще са тук.

# 50
  • Мнения: 4 097
Благодаря за темата!

За тази година едно от първите неща, които ще правя са Бостънски коледни сладки, за останалите неща ще видя.

# 51
  • Мнения: 814
Ей,навихте ме и мен да започвам  със сладкишите.Мислех  от Ноември,ама с тия вкусотии дето ги пишете може ли да не пробвам вече.За днес съм решила да правя мъфините на Наталина.За утре и тези френски макарони ще пробвам.Пък после като ми отеснеят дрехите пак ще е виновна пералнята,не аз Joy.А Джема, да не мисли да се скатава,а да запретва ръкави,и да започва,че от както съм във форума,няма ден да не съм отворила кухнята на Джема и да не съм си взела някоя рецепта.

# 52
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
А Джема, да не мисли да се скатава,а да запретва ръкави,и да започва,че от както съм във форума,няма ден да не съм отворила кухнята на Джема и да не съм си взела някоя рецепта.
Hug
Абе все нещо ще приготвя аз, няма да е без хич. Simple Smile

# 53
  • Мнения: 18 558
Страхотна тема!  Heart Eyes И колко идейки за гозби и сладки неща. Непременно ще пробвам нещо.
А иначе ми е рано още за Коледа, и не ми е коледно, а по-скоро есенно-дъждовно-шарено.
Тази нова година ще ни е първата като семейство, така че ще трябва да измисля нещо на кухненския фронт Wink
имате много предложениа, и на мен ми се иска нещо по-нетрадиционно като че ли  newsm78
А тази тема само за ястия ли ще е или украса и всякакви коледни идеи?

# 54
  • Мнения: 1 080
По принцип е основно за сладкиши, но на мен лично не би ми пречило да се обсъждат и други неща.

# 55
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Защо си мисля, че имаше и специална тема само за коледна украса. newsm78 Може и да бъркам де. Thinking В този ред на мисли, не помня дали съм споменадавал, но решихме да оставим коледното си село-календар върху вратата цяла година, като му сменяме премяната според сезона или празника. Та от няколко дни е вече есенно.  Grinning

# 56
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 630
Галетът е супер идея, благодаря. За макарони и аз си мислех, но никога не съм правила. Много ги обичам, но все ме е страх да се пробвам. Дали пък сега не е моментът да се престраша.  Thinking Ще разгледам пинтерест. Peace
Аз не че такова, ама само да вметна, че галетът (galette des rois) е по-скоро следколедна рецепта. Прави се за 6ти януари, за да се отбележи идването на влъхвите, донесли подаръците за новородения Исус  Peace.
Макароните не са чак толкова страшни, изисква се внимание и малко опит и стават безпроблемно  Grinning. Даже и няма нужда от подложка  Wink. За да ги докарвам еднакви, аз лично ползвам следната техника - навеждам шприца, броя 1-2-3-4, вдигам шприца.

Иначе във Франция за Коледа се правят традиционно - дивеч (със сос с червено вино например), скопен петел, може да се сервира сьомга. Много често се правят различни морски дарове (стриди, скариди, миди Сен-Жак), охлюви. Друго традиционно предястие за Коледа е и гъшият/патешки дроб или пастет от тях, върху тост от леко сладък хляб с анасон (pain d"épices). Десертът, освен пънчето с крем, може да е "пънче" от сладолед (тъкмо е и по-леко от сладскаркото), "норвежки омлет" - сладоледен сладкиш, покрит с меренг и леко запечен. Присъстват и много сушени плодове, бонбони от плодово желе, както и бадемов марципан, оформен като малки плодове. Освен това, има доста регионални специалитети. Например в Елзас, се приготвят различни видове дребни сладки, подобни на немските коледни сладки ("бределе"), в Прованс има 13 провансалски десерта (ето тук съм писала малко повече за тях - http://marmottesetchocolat.blogspot.fr/2012/12/pompe-lhuile-et-mendiants.html)

Та това вместо запис  Grinning
Аз още не съм решила какви сладки ще правя тази година (освен меденките на Джули), ще трябва да поча да преглеждам тефтерите.

# 57
  • Мнения: 814
Страхотна тема!  Heart Eyes И колко идейки за гозби и сладки неща. Непременно ще пробвам нещо.
А иначе ми е рано още за Коледа, и не ми е коледно, а по-скоро есенно-дъждовно-шарено.
Тази нова година ще ни е първата като семейство, така че ще трябва да измисля нещо на кухненския фронт Wink
имате много предложениа, и на мен ми се иска нещо по-нетрадиционно като че ли  newsm78
А тази тема само за ястия ли ще е или украса и всякакви коледни идеи?
Ето тази е за украса http://bg-mamma.com/index.php?topic=747542.1050;topicrefid=20.  bouquetА за солени ястия не намирам нищо дали,ще може да ги обсъждаме тук newsm78.

# 58
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Роца, златна си! Hug Шоколадовите бонбони влизат автоматично в менюто. Peace Иначе за основни ястия ние сме планирали дивеч някакъв, стига да го открием разбира се. Мен ми се върти в главата едно еленско в червено вино и фазан, ама дали ще открия матриал за целта. Thinking Иначе стридите категорично ги отхвърлям, това не мога да го близна. Sick Като цяло мисля да прескоча рибните и повече да се съсредоточа на месота, дори съм открила няколко старинни френски рецепти.  Peace Остава да събера сладкишите. Ще ми се да бъдат някакви дребни, защото като по-едри пънчето е достатъчно. Peace

# 59
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравейте дами, бях на работа през уикенда и гледам доста сте изписали. Simple Smile lulumba, страхотна идея за  тематичните Коледи. Понеже питаш за дребни сладки известни във Франция, веднага се сещам за "Les Madeleines" - маделинки или мечи лапи май им казват в БГ. Много вкусни сладки с ванилия, която перфектно си "тича" с Коледата! Само трябва да си намериш подходящите формички. Peace Също се сещам за петифури - "Petit four", еклери, тарталети. Не знам дали са коледни, но са френски Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт