Медицински контрол във вашата детска градина

  • 9 941
  • 166
  •   1
Отговори
  • Мнения: 37
Здравейте!

Интересно ми е какъв медицински контрол има във вашата детска градина - било то държавна или частна...пускат ли се сополови, кашлящи деца...затварят ли си очите за заразни деца с извинението "градински сопол, цяла година ще са така"...връщат ли се деца сутрин с очевидни симптоми и тн.

Ние сме в частна детска градина, една от най-предпочитаните в София, и намирам че медицинският контрол е под всякаква критика. Пускат се сополиви и болни деца, формално се искат бележки, но реално се правят много компромиси. Градината е отлична във всяко едно друго отношение, но за мен е пълно безхаберие да пускаш очевидно болни деца.

Моля ви, споделете. Мисля да се преориентирам.

# 1
  • Мнения: 7 325
Живея в държава, в която се смята че сополите и кашлицата не са болест. Дъщеря ми ще навърши 4 години декември месец и е за втора година в училище. На градина не е ходила. Като я пуснах септември месец миналата година в първи клас се заредиха едни болести, едни вируси ....  ooooh!, седмица там, седмица в къщи. Тук това не се лекува. Смята се че организма трябва сам да се пребори, за да добие имунитет. В чудо се бях видяла. По едно време учителката взе да мрънка че много отсъства и изостава с материала, ако нямала температура трябвало да ходи на училище. Там всички, непрекъснато били болни защото се разменят лиги, сополи, вируси ... втората година не било така. По едно време бях решила да я отписвам. Ние не гледаме така децата си.
Тази година за момента е добре, въпреки че миналата седмица всички у дома бяхме с някакъв вирус от който аз все още не мога да се съвзема.
Написах ти това, защото и за мен беше пълно безхаберие да се пращат и приемат болни деца в градина/училище. Сега, след една сополива година вече не го приемам за толкова ненормално. Децата добиват имунитет.

# 2
  • Мнения: 3 136
И в нашите градини сополи и кашлица не са болест. Само ако има и повишена температура се води заразно. За мен това положение е ок, защото ако ходя на работа не мога да си взимам отпуска от 2 седмици всеки път като се разсополиви, за да стоим вкъщи. За да ти е по-спокойно, питай педиатъра ви - ще ти обясни че вирусите са заразни, само докато носителя е с повишена температура. Друг е въпроса, дали някой мери температурата и дали родителите не си оставят децата и с температура.

# 3
  • Мнения: 11 571
При нас уж има контрол, но... Моето ми го връщат заради кашлица, педиатърката казва че е ок, два дни да си е в нас. В същото време има едно друго дете, което вече две поредни зими влачи едни зелени сополи и не знам защо е на градина. Ако мине номера, родителите са съвестни и сиго приберат, и не на последно място- да има кой да го гледа. Предполагам.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 611
  Моето дете е в държавна градина, и тук контролът клони към нула. Поглеждат само и единствено гърлото на детето, при това дори без шпатула (колко добре е зяпнало ни остава да се досещаме).
Като се има предвид, че той ми е зачервявал гърло само веднъж досега за всичките си стотици разболявания, това за мен е нищо  Confused
И как така детето е заразно само докато има температура? Защото обикновено и без температура преминават неговите болести- искаш да кажеш, че не е заразно? И че кашлянето и сополите са безобидни за околните?

# 5
  • Мнения: 3 136
Педиатрите твърдят така за настинките. Не им вярвам безрезервно, но и не драматизирам.

# 6
  • Мнения: 1 298

Моля ви, споделете. Мисля да се преориентирам.

Ако заради това ще се преориентираш от хубава градина, според мен недей. Навсякъде е така, а пък в частните градини контролират, доколкото могат, но не могат да си позволят да се формализират прекалено, защото ще си изгонят клиентите - все пак, хората плащат, за да им се гледат децата, а не да си ги гледат сами вкъщи при всеки сопол, които при малките деца са твърде чести.

 

# 7
  • Варна
  • Мнения: 25 280
За да ти е по-спокойно, питай педиатъра ви - ще ти обясни че вирусите са заразни, само докато носителя е с повишена температура.
Това е абсолютна глупост, ще ме извиняваш. А ако изобщо няма температура? 90% от хремите минават без Т, обаче са заразни! И при едно дете може да си остане хрема, друго може да направи бронхит от същия вирус.

Дъщеря ми ще навърши 4 години декември месец и е за втора година в училище. На градина не е ходила. Като я пуснах септември месец миналата година в първи клас се заредиха едни болести, едни вируси ....  ooooh!,
На 2 години първи клас? Къде е това?

По въпроса - засега връщат децата с остри симптоми, сина ми с остатъчна кашлица го допуснаха, но то си е ясно, че е остатъчна - рядко и слабо накашляне. В яслата бях свидетел как сестрата обяснява на майката, че детето не е могло да спи от сополи и кашляне, отсреща само повдигнаха рамене...

# 8
  • СОФИЯ
  • Мнения: 532
медицинския контрол е на ниво,дотолкова че наистина връщат болните деца.факт е обаче,че са с "вързани ръце",родителите се връщат с бележка от ЛЛ ,че детето е здраво и може да посещава детското заведение .

# 9
  • Мнения: 3 506
Месечинка, първи клас нали не си го представяш като нашия първи клас навсякъде  Laughing Пък дали ще се казва училище или детска градина или ясла или нещо друго, мисля няма особено значение  Wink

При нас няма медицински контрол (ЧДГ). Градините, през които минаха големите ми деца също не е имало особен контрол (1 държавна + няколко частни). Вече не ме впечатлява, по ред причини, вкл. промяна в личните ми възгледи по темата, досега ми със ситуацията в чужбина  и пр. Единствено още не мога да свикна със забраната на някои места в чужбина да се проверяват децата за въшки Mr. Green Е, откровено си признавам, че не ми е приятно децата ми да си играят до някой сополив, кашлящ, повръщащ и прочее и все още ми коства известни усилия на волята да го игнорирам, но това е положението.

По отношение на преориентирането - не бих си и помислила да сменям детска градина единствено заради занижен медицински контрол. Най-малкото е безсмислено - почти навсякъде е така. Преди години в една ЧДГ оставиха детето ми с варицела да си играе няколко часа с другите деца - така и така и били в контакт вече.

В този ред на мисли - по повод писаното по-горе за температурата (а и като цяло по темата, защото в голяма степен обезсмисля всякакъв мединцки контрол): официалната теория е, че много от вирусите са заразни известно време (от няколко часа до няколко дни) преди проявата на първите симптоми. Така че това за температурата е доста нелепо, най-вероятно нещо не са се доразбрали авторката на поста и педиатъра и, може би е ставало дума за конкретен бацил.

# 10
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Проблемите възникват при тези деца, при които обикновената хрема може за 12 часа да прерасне в бронхиален спазъм, например. Тогава, да ме извинят привържениците на вечно сополивите деца, но определено смятам, че трябва да си им бършат сополите вкъщи, а не децата да висят в градината. В края на краищата става въпрос за елементарно възпитание. Една майка ми обясняваше веднъж, че не можела да си остави болното дете вкъщи (с висока температура и жестока кашлица), защото и тя била болна от същия вирус и била много зле, та трябвало да си почива и не може да го гледа.

Да не говорим, че децата със зелените постоянни сополи определено са си вече с бактериална зараза, а не с прост вирус и хрема.

В градината на моя син здравният филтър и много рехав. Тук-там погледне някое дете, през това време четири минали покрай нея... Веднъж се заядох, че ще пускам жалби вече по тоя въпрос заради един младеж, който точеше зелени сополи втори месец. Следващия месец сестрата всяка сутрин демонстративно проверяваше много подробно моето дете. Това беше най-спокойния ми месец в градината - всеки ден имах актуална информация за здравето му. А тя си мислеше, че ми прави проблем Grinning

# 11
  • София
  • Мнения: 1 609
И при нас не е кой знае какъв контролът. Сутрин с птичи поглед се поглежда за въшки, а ако детето е момиченце и е с прическа - с още по-птичи. Гърлата се поглеждат колкото да не е без хич, колко виждат - не е ясно. А има и куп болести, които протичат без зачервено гърло и са си все толкова заразни - стомашно-чревните вируси, например.  Виждала съм сополиви деца в групата, както и кашлящи такива. Моето, за щастие, не боледува и тези зарази някак го прескачат, но пък други не са така.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 25 280
Месечинка, първи клас нали не си го представяш като нашия първи клас навсякъде  Laughing Пък дали ще се казва училище или детска градина или ясла или нещо друго, мисля няма особено значение  Wink
Ами де да знам, поне следва да се уточни какво се има предвид, така написано е много объркващо. Не че има голямо значение наистина, просто ми стана супер странно какво е това училище и от каква възраст е градината тогава.

Рися,
и да не би да и взеха болното дете в градината???

# 13
  • Мнения: 7 325
Скрит текст:
Уточнявам. Образователната система тук е на няколко модула. Инфантил - 3 класа, примария - 6, институт - 4, бачелерато - 2. Инфантила е нещо като детска градина, но е в училище и ги третират като ученици. Седят на чинове, имат учебници. Миналата година учиха гласните и цифрите до 3. Тази година започнаха със срички - за момента и + у, у + и - ръкописни и свързани. Щях да снимам първият урок и да по пусна във фейса за консултация аз ли съм нещо? или действително е трудно за 4 год. деца.
На градина тръгват на няколко месеца, обикновено 4 като свърши майчинството.
Не съм привърженик на сополите и разнасянето им из паркове, училища, градини. Самото дете не се чувства добре и не мога да си представя да оставя дъщеря ми давеща се от кашлица да седи на чина и да лапа праха, който вдигат съучениците и. Това си е направо мъчение за детето.

# 14
  • Мнения: 747
При нас санитарния филтър по-скоро бива, макар че понякога чувам кашлящи деца да се водят на градина.
НОРМАЛНО е да не се водят болни деца, имунитетът да си го придобиват по друг начин.  Не можеш да отсъстваш от работа - чудесно, но някак си и аз не мога. Давай като не можеш да си решиш проблема кой да гледа болното дете, да създадеш този проблем и на останалите. Отделно, че и ние, родителите прихващаме вируса и тогава става весело...

Общи условия

Активация на акаунт