Медицински контрол във вашата детска градина

  • 9 968
  • 166
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 506
Добре де, мамамииа, за частна или държавна градина става въпрос? Сестрата назначена от общината, пък ставало въпрос за пари - нещо не разбрах аз.
В държавните ДГ, доколкото ми е известно, от таксата се приспада, когато детето отсъства; съответно ако се връща всяко дете, което кихне, приходите на ДГ биха намалели. Разбира се, това е без да отчитаме фактора "заразяване". Ако авторката на поста е права, излиза, че и официално "заразяването" не се счита за основен фактор за честото боледуване.

В повечето ЧДГ е обратното - заплащат се и неприсъствените дни, обаче там пък отношенията са други и вероятно повече са тези родители, които биха се отказали, ако редовно не допускат детето им заради проста хрема, отколкото подобно на авторката на темата - заради занижен медицински контрол.

# 31
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Здравейте!

Интересно ми е какъв медицински контрол има във вашата детска градина - било то държавна или частна...пускат ли се сополови, кашлящи деца...затварят ли си очите за заразни деца с извинението "градински сопол, цяла година ще са така"...връщат ли се деца сутрин с очевидни симптоми и тн.

Ние сме в частна детска градина, една от най-предпочитаните в София, и намирам че медицинският контрол е под всякаква критика. Пускат се сополиви и болни деца, формално се искат бележки, но реално се правят много компромиси. Градината е отлична във всяко едно друго отношение, но за мен е пълно безхаберие да пускаш очевидно болни деца.

Моля ви, споделете. Мисля да се преориентирам.
Няма контрол и в държавните, няма и механизъм, при който болни деца да се връщат.
В ДГ има само мед. сестра, която няма какво да направи, ако детето има бележка от педиатъра, че е клинично здраво. Всяка година се повдига този въпрос и всяка година ни се отговаря едно и също.
За да има някакъв мед. контрол, трябва това да се приеме от по-видоко ниво, сега в ДГ персоналът е с вързани ръце.

# 32
  • Мнения: 1 404
При нас, я веднъж в месеца, я по-рядко, сестрата седи в коридора и преглежда децата: гледа им гърлото и ги проверява за въшки.
Определено се допускат деца с кашлица, сополи и тнт. Но като чета, така е навсякъде.

# 33
  • Мнения: 6 627
в нашата градина (частна) се допускат деца с кашлица и хрема, това не се брои за болест. не се допускат само деца със силно зачервено гърло (и налепи), с температура над 38, с обрив с неясен произход и със симптоми на конюнктивит (разбирайте, детето трябва 2 да не вижда от секрети).
т.к. доста се разправям да се затегнат мерките, имах същия случай като споменатия от друга мама - моето дете се преглеждаше най-обстойно и ми се правеше проблем за всеки симптом, вкл. за розовеещо гърло, за увеличени сливици (нейните са хронично увеличени, бонус от боледуванията), за бистър секрет от носа, за невъзможност да се огледа добре гърлото, защото в колата е хапнала бонбон, за обрив след ухапване от паяк, за обрив от мляко. освен, че ми се  наложи да нося бележки от специалисти всеки път, за да не стане "крадецът вика „дръжте крадеца“, файда не видях.
забелязах, че родителите, чиито деца не правят усложнения, са на принципа “какво пък толкова“, и си ги водят с признаци на болести. има и една особена група родители (наричам ги “хомеопатичните“), които вярват в свръх-възможностите на детския организъм и на природолечението, вкл. хомеопатията. тези са ми по-странни, защото за тях няма симптом или заболяване, което да е основание за спиране на детето. една такава мама пускаше детето на градина цял месец с гноен отит, след като беше убедила персонала да му дава боаронски гранули под час. детето имаше намален слух и доста се мъчеше на заниманията.
виждала съм всякакви случки, но на другите не мога да казвам как да си гледат децата.
затова не се ядосвам, гледам моето дете да се разболява по-рядко, а когато се разболее - да го кара по-леко. пък каквото дойде.

# 34
  • Мнения: 5 435
В градината, която посещава моето дете има медицинска сестра, която всяка сутрин минава по групите и пита учителката дали има проблем и нужда от нея! Не ги проверя едно по едно. Това е контрола, от там нататък отговарят госпожите и родителите. Миналият ден станах свидетел на следното: таткото води детето си на градина и подава на госпожата плик с лекарства - капки за нос, сироп и антибиотик, която съответно ги взема. Но ние с една майка тъкмо влизаме и жената като видя и побесня, развика се как може да се дават лекарства и още повече да се водят болни деца. Госпожата почервеня и каза, че не може да ги вземе. Считайте, че ако не се бяхме появили на вратата,тя щеше да ги вземе. А и щом бащата ги дава без да пита дали може, според се случва системно. Но той все пак е спонсор, така че някои може да и водят болни децата, а други ги връщат сутрин. Това е положението.

# 35
  • Мнения: 1 383
В държавна детска градина сме. Такива неща като филтър сутрин при нас не се правят. Допускат се всякакви деца. По седмица, две отсъства детето и даже бележка не ми искат. Не беше ходил на градина май, юни, юли и август. На първи септември отива и ако аз не им бях бутнала в ръцете контактната бележка, нямаше никой да ми иска. Не ми харесва това, но какво да се прави.

# 36
  • Мнения: 6 627
Кими, за мен контактната бележса е абсолютно глупост. дават я на всеки, при това с празна дата, че да си я попълниш според тръгването на градина. и нищо не удостоверява. джипито да не е ходило след детето с подвижна лаборатория и слушалка в ръка в последните 21 дни (толкова са най-дългите инкубационни периоди на заразните болести), че да знае с кой е било в контакт и този някой от какво точно е бил болен.

# 37
  • Мнения: 1 495
Иронията за контактната бележка е в  това, че за да я вземеш, трябва да си заведеш здравото дете при лекаря, пред чийто кабинет най-вероятно чакат болни деца за преглед. За каква липса на контакт с болни въобще говорим в случая ?!

# 38
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Би трябвало и след 2 месеца отсъствие от градината да се направи изследване на фекалии и да се занесе бележката.

# 39
  • Мнения: 627
Много се коментира как видимо болни деца се връщали и след час се водят с бележка от ЛЛ, че са здрави. Добре де, как изобщо се случва така? Някак си не мога да си представя как ще отидеш с очевадно болното дете при лекаря и ще му кажеш "Докторе, трябва ми бележка, че е здраво."  newsm78 И той ще ти даде, въпреки очевидните болестни симптоми на детето  newsm78
 На мен главата не ми го побира как изобщо може да се случи, та чак да е масово явление........

# 40
  • Мнения: 1 383
Би трябвало и след 2 месеца отсъствие от градината да се направи изследване на фекалии и да се занесе бележката.


4 не е ходил и никой нищо не ми иска. Даже изрично я бях питала нашата сестра дали да се правят изследвания. Не. Само контактна.

# 41
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Би трябвало и след 2 месеца отсъствие от градината да се направи изследване на фекалии и да се занесе бележката.


4 не е ходил и никой нищо не ми иска. Даже изрично я бях питала нашата сестра дали да се правят изследвания. Не. Само контактна.
По прицип трябва да се изисква, ама каквото са ти казали - това.
На мен изрично сестрата ми смята колко дена ще отсъства детето, видя, че стават 2 месеца и ми каза - изследване за глисти.
Друг е въпросът, че имахме обърквация в групата и ако не бях дала изследванията, нямаше да се сетят.

# 42
  • Мнения: 7 325
Това с изследванията е глупаво според мен. При нас, като започне училище или  градина детето искат бележка от педиатъра, че няма хронични заболявания и нещо което да изисква засилено внимание и наблюдение от страна на учителите и пак нямаме разни епидемии от гастро или каквито и да било зарази.
А това
Много се коментира как видимо болни деца се връщали и след час се водят с бележка от ЛЛ, че са здрави. Добре де, как изобщо се случва така? Някак си не мога да си представя как ще отидеш с очевадно болното дете при лекаря и ще му кажеш "Докторе, трябва ми бележка, че е здраво."  newsm78 И той ще ти даде, въпреки очевидните болестни симптоми на детето  newsm78
 На мен главата не ми го побира как изобщо може да се случи, та чак да е масово явление........
изобщо не го намирам за странно. ЛЛ взима пари за всеки пациент и е в негов интерес да го задържи. Това че родителят е решил да мъчи собственото си дете принуждавайки го да седи в градината вместо да си лежи в къщи - не го засяга. Друг е въпроса колко е етично от страна на доктора, но май такова нещо като етика последно време не съществува.

# 43
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Нищо лошо няма да се прави веднъж годишно излседване на фекалиите на дете. В градината правят периодично за глисти.
Тези хвърчащи бележки от ЛЛ за градините и аз мога да си ги направя. Никой не гледа дали доктор X е ЛЛ на детето.
За да има наистина контрол, то по градините трябва да има доктор и неговото мнение да тежи най-много.

# 44
  • София
  • Мнения: 390
Моето дете посещаваше частна ясла, а сега държавна ЦДГ. Положението и на двете места е сходно Simple Smile. Даже в частната беше по-зле. Там ходи не ходи има такса и се плаща, а мед. сестрата я видях след няколко месеца за първи път.  Shocked и следователно една семица ходихме и 1-2 седмици в къщи newsm61.
в държавната уж има проверки сутрин и "контрол". Сутрин на преносима лампа се гледат децата избирателно ( те и по външния вид разбирали здравословното състояние ), но не всеки ден!
от 15.09 ходим и до сега не сме се разболявали с изключение от 2 дни течащ нос, но това свързвам със студа навън и в детските градини преди да пуснат ТЕЦ-а. може би както бе споменато в по-горни постове всичко е свързано и до умунитет.

Общи условия

Активация на акаунт