Медицински контрол във вашата детска градина

  • 9 960
  • 166
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Понеже вече съм претръпнала, а и децата ми, да чукна на дърво, не боледуват много, смятам, че е нелепо да се изисква за всяка кашлица и сопол да се спира от детска градина и училище. Който има възможност да си гледа детето вкъщи е добре, така по-бързо ще оздравее, но няма как да се издават болнични за всяка хрема.
Вече болни с температура, ангина, хрипове, болки в ушите, конюнктивит, въшки, варицела, скарлатина и др. заразни болести не бива да се водят в никакъв случай. Трябва да се прави разлика между заболяванията и състоянията все пак.

Мерки трябва да се взимат от родителите, но преди всичко за повишаване на имунитета. Заразите няма как да се избегнат, но поне да се изкарват по-леко и да няма усложнения.

# 46
  • Мнения: 798
В нашата детска градина явно има филтър, защото са ми връщали детето веднъж с конюнктивит (явно съвсем лека форма, щом не бях забелязала) и 2 пъти с изключително миниатюрни гниди. Всяка сутрин им гледат гърлата на дечицата.
Иначе, мнението ми съвпада с това на Ясмина. Има разлика между кихащо или леко сополиво и видимо болно дете.
За съжаление, в градините не могат да се борят с порочната практика върнатите деца да се доведат след половин час с бележка от ЛЛ, че са здрави. Просто нямат законово основание. Тук опираме до съвестта на родителите и ЛЛ.

# 47
  • при моите любими
  • Мнения: 2 544
В градината на децата има контрол, но до сега не съм виждала, да връщат дете на вратата, но не съм виждала и наистина болни деца. То си е и до съвест на родителите, може би имаме късмет там. Случвало ми се е веднъж да ми кажат, че детето ми е кашляло, докато спи и се е появила хрема и веднага го спрях от градина, но при едното ми дете всичко се случваше светкавично и сутрин ако е видимо здраво, следобед е с хрема, а през нощта прави спазми. При нас е забранено да се носят и дават лекарства на децата в градината. Предполагам правят изключения хронични и друг вид заболяване, при които за задължителни. Истината е, че имунитетът се гради с времето и винаги първа група се кара с повече болести. По-малкото ми дете всяка хрема я докарваше до бронхит, като има и 2 пневмонии с едноседмична хоспитализация, но това няма как да се избегне, защото децата са заразни още преди да проявят симптоми. Събужда се здраво, отива на градина, там му потича сопола, през това време заразява най-близките си приятелчета и дори и на другия ден да е спряно от градина (което според мен е  задължително), то вече е заразило следващото с по-слаб имунитет, което на другия ден отива с лека хрема и завърта следващото дете.  

# 48
  • София
  • Мнения: 1 917
В нашата държавна детска градина, уж най- добрата в района, няма никакъв контрол на болни и здрави деца. Мед. сестрата, която по Правилника на детското заведение, а и по Наредба има задължение да преглежда всяко дете, сутрин се подпира на бюрото и мило се усмихва на всеки родител, и естествено въобще не я интересува дали детето, което родителят води, е болно или здраво. Оправданието "децата са още малки, сега градят имунитет, не се притеснявайте, всички минават по този път" е удобно извинение за безхаберието към здравето на децата в нашата мила държава. Имаме роднини на запад, чието дете от две години посещение в тамошната детска градина е боледувало два- три пъти общо за цялото това време. Да, но там има контрол, а тук естествено- не. По това как една държава се отнася към децата си, може да се разбере каква е държавата всъщност.

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 4 508
Честно казано не съм виждала да минават през какъвто и да е медицински контрол. Не ме интересува кой си е довел детето с кашлица или сополи. Ясно е, че ще боледуват и това не би било причина да си местя детето примерно. Ако нямам късмет и детето ми е болнаво и хваща всичко наред, ще намеря начин да не ходи на ясла или градина вместо да се репча на чужди родители и да ходя да слухтя, кой кашлял.

# 50
  • Мнения: 10 547
Почти няма ден, в който да не връщам дете. При нас правилото е, ние, учителите да сигнализираме изрично на медицинската сестра за видимо болни деца. Тя минава всеки ден през групите, но след като приемът е приключил. То няма и как иначе, при положение че, градината има четири входа, през които децата влизат едновременно.
За разлика от настроенията тук, на повечето родители в реалността това връщане не им се нрави. Те са напълно наясно че водят болно дете, което час преди идването си в градината е приело поредната доза антипиретик.
Пародията идва към 10 часа, когато върнатото към 9 дете, идва отново, но този път с бележка, че  е с кашлица, причинена от алерген, отхрачващ секрет или просто с обяснението на ЛЛ "годно да посещава детско заведение".

# 51
  • София
  • Мнения: 1 917
ясно е, че на никой не му се нрави да му върнат детето от градина и да няма кой да го гледа, щото родителят не може да отсъства от работа. Само че днес родителят ще заведе болното си дете на градина и то ще зарази другите деца, а следващия път обаче това същото дете ще е здраво и ще се зарази от други болни деца. И така един омагьосан кръг. А що се отнася до бележките от личните лекари, че детето уж е здраво, а то всъщност е болно- тогава нека мед. сестрата сезира директорката за тази фалшива бележка, а тя пък от своя страна - компетентните органи. Като се направи два- три пъти проверка на ЛЛ - няма вече да издава такива бележки.

# 52
  • Мнения: 1 298
А що се отнася до бележките от личните лекари, че детето уж е здраво, а то всъщност е болно- тогава нека мед. сестрата сезира директорката за тази фалшива бележка, а тя пък от своя страна - компетентните органи. Като се направи два- три пъти проверка на ЛЛ - няма вече да издава такива бележки.

Представям си го това как го правят в частна градина... Няма какво да се залъгваме, както в работата ще те гледат на кръв, ако отсъстваш през ден заради детето, така и ти ще гледаш сестрата, която ти го върща през ден-два, в 9 ч., когато те чакат спешно в офиса... Направо за мен темета е излишна, още повече, че е дъвкана тук хиляда пъти, и сме установили, че дори "на любимия Запад" е същото, ако не и по-зле положението. Като не съм нито "за", нито "против" липсата на контрол, но просто гледам реално нещата.

# 53
  • София
  • Мнения: 1 917
редно е всеки да си изпълнява задълженията- във всеки Правилник на детската градина пише, че детето се изключва, ако не плати таксата, а тогава защо мед. сестрата не си изпълнява задълженията, които са записани в същия този Правилник?

# 54
  • Мнения: 3 161
Я кажете някой личен лекар, който само за сополи или кашлица /без температура/ дава по 7-10 дни болничен на родителя /щото те за толкова време минават, в най-добрия случай/, че да се прехвърля при него? Говоря за болничен лист, а не за извинителна бележка за детската градина.

# 55
  • Мнения: 10 547
Я кажете някой личен лекар, който само за сополи или кашлица /без температура/ дава по 7-10 дни болничен на родителя /щото те за толкова време минават, в най-добрия случай/, че да се прехвърля при него? Говоря за болничен лист, а не за извинителна бележка за детската градина.

Срещу 10-15 лева повечето лекари дават или болничен, или бележка,че детето е здраво- зависи какво искаш.

# 56
  • Мнения: X
Я кажете някой личен лекар, който само за сополи или кашлица /без температура/ дава по 7-10 дни болничен на родителя /щото те за толкова време минават, в най-добрия случай/, че да се прехвърля при него? Говоря за болничен лист, а не за извинителна бележка за детската градина.

Срещу 10-15 лева повечето лекари дават или болничен, или бележка,че детето е здраво- зависи какво искаш.
Аз с две малки деца не ми се е случило да ми дават срещу 10-15 лв., ама въпроса на жената е по -скоро, че сополите се влачат дълго, а никой лекар не ще да издава болничен лист за толкова дни за дете само с бистри сополи да речем, без др. симптоми. Е товагава какво да прави жената - не може да го остави само в къщи?

# 57
  • Мнения: 10 547
Бистри сополи? Вие сериозно ли мислите, че има медицинска сестра в ДГ, която връща детето, защото му тече цивката?

# 58
  • София
  • Мнения: 1 917
Бистри сополи? Вие сериозно ли мислите, че има медицинска сестра в ДГ, която връща детето, защото му тече цивката?
доколкото разбрах, майката иска болничен, за да си гледа детето вкъщи, нищо, че е само със сополи. То нелекуваните бистри сополи при децата много бързо еволюират в гадните зелени сополи и бронхит Rolling Eyes

# 59
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Бистри сополи? Вие сериозно ли мислите, че има медицинска сестра в ДГ, която връща детето, защото му тече цивката?
доколкото разбрах, майката иска болничен, за да си гледа детето вкъщи, нищо, че е само със сополи. То нелекуваните бистри сополи при децата много бързо еволюират в гадните зелени сополи и бронхит Rolling Eyes
Какъв е извода - никакви градини, излизания и контакти. Стоене вкъщи за цялото семейство. Tired

Нали този имунитет трябва по някакъв начин да се изгради? Само с пазене не става.

Общи условия

Активация на акаунт