За любителите на гъбите!!!

  • 6 496
  • 18
  •   1
Отговори
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Привет, три страници назад търсих и не намерих тема за гъбките Simple Smile
Може би не е лошо да има такава тема, за да си споделяме рецепти и опит  Peace
Не ги разбирам, но много ги обичам и напоследък си купувам от гъбаря на Красно село сърнели, но вчера реших да сменя и взех масловки!

И ето и въпроса ми - половината са твърди и ги обелих лесно /прочетох някъде, че трябва да се обелят/. Другата половина обаче ми се лигавят, меки са, и като ги разчупя пускат много лепкава течност. Дали са се развалили или мога да си ги опържа с останалите просто без да ги беля  newsm78

Последна редакция: ср, 18 ное 2015, 09:25 от Редактор*

# 1
  • Мнения: X
И аз съм страстен почитател на гъбите. Давам, взимам и разменям рецепти.
Най-обикновената е:
   след като ги запържа леко, изваждайки ги им добавям мъничко наситнен чесън, капки лимонов сок, малко сол и копър. Вкусът е уникален.

# 2
  • София
  • Мнения: 4 548
На нашия пазар (Младост 1) също идва гъбар и онзи ден имаше масловки. От него сме взимали кладница, която правим с доматен сос и чесън - нещо като варена салца. В нея накисваме запържените гъби.

# 3
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Само да ви кажа какво стана - "запържих" масловките, запържих е в кавички, защото те през цялото време плуваха в някаква слуз ... накрая като останаха на мазнина сложих сметана и стана една ... каша, не беше лоша на вкус, но консистенцията и беше ужасна ... едно лигаво такова ...  Sick

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 1 986
Масловките са доста "тлъсти" гъби и аз не бих им добавила сметана. Добре се получава ориз с тях, на фурна.

# 5
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Верно ли се продават масловки? Из горите е пълно с тях, но не са особено добри.
Аз съм ги готвила и небелени, нищо ми нямаше, но пък сама си ги ядох.

Мислех, че темата е за гъбари. В България много ходехме за гъби, но алпийските не ги познавам. Тук съм си брала само киселец и коприва Laughing

# 6
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Ами, за гъбари Simple Smile За пишман гъбари е Simple Smile Тоя уикенд ще си купя сърнели, много ми харесват ... Или пък манатарки, зависи какво е донесъл човека на пазара ...

# 7
  • София, България
  • Мнения: 2 222
Днес пък купих рижийки ... почвам да ровя из нета за рецепта  Peace

# 8
  • Мнения: 402
има ли някой от гъбарите ,дето култивира гъби за къщни нужди ?
имам нужда от съвет  Thinking

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 26 381
Купувам само печурки,а от сигурен човек-манатарки.
Ще ви споделя една много вкусна рецепта за пълнени гъби...пълнежа е от хлебни трохи,настърган кашкавал,счукан чесън,копър,сушени домати,по желание наситно нарязан колбас/шунка/бекон.Най-вкусно стават манатарките,но и с печурки е вкусно Peace

# 10
  • Русе
  • Мнения: 5 206


Печени гъби с бекон на фурна.
......... и хубаво бяло вино. Simple Smile

# 11
  • Мнения: 1 308
Запис в тази вкусна темичка.
Ние обикновено взимаме кладница и я правя задушена, на фрикасе или със сметана.
i_peych и Doli определено ще пробвам вашите рецепти
Peace

# 12
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Най-много обичам манатарките.Панирам ги с брашно и яйце или ги запичам на фурна пълнени с кашкавал.Или ризото с манатарки.
Правя и страхотна гъбена супа.
Пачи крак и булка-задушени с масло.Или панирани.
А от трите вида гъби смесени става много вкусен гъбен сос.
Челядинките ги купувам сушени и ги ползвам като подправка за супи,ориз,яхнии..Много са ароматни.
Печурките-задушени или пълнени .Много обичам и гъбена каша.


# 13
  • Мнения: 11 607
Ей я моята тема! Много обичам гъби! Май само на десерт не съм ги слагала......
Обаче съм стръхла, ям само печурки и кладница.

Ето едно мое предложение - банички с лук, гъби, червен пипер, овесени ядки

Скрит текст:

И Гъбени кюфтета -
Скрит текст:

Рецепта -
500гр. печурки
50-100гр. овесени ядки
1/2 малка глава лук
1-2 тънки червени пиперки(върхари)
2 с.л. смлени ядки - орехи, слънгоглед
сол, подправки за кюфтета на вкус, чубрица

Възвира вода и с нея заливам овесените ядки. 1-2 пръста да е над ядките. Оставям на една страна, като от време на време разбърквам за да поеме добре водата. Щом е поела водата - изцеждам в гевгир много добре.
Лука се нарязва на ситно. Пипера също се нарязва на възможно най-ситно. Печурките ги беля. Настъргвам на едрото ренде. В тиган с малко олио слагам зеленчуците и задушавам за не повече от 4-5 мин. на среден огън. Посолявам, слагам подправките, разбърквам добре. Махам от огъня. Гъбите се стопяват и изстиването на сместта става бързо. Смесвам гъбите и овесените ядки и 2с.л. смлени ядки, добре разбърквам. Оформям кюфтенца, които нареждам в тава с домакинска хартия. В умерена фурна пекох, не повече от 15 мин. Добре е да поизситнат и тогава да се отлепят от хартията.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 21 634
Ние обикновено взимаме кладница и я правя задушена, на фрикасе или със сметана.
Панирана с паста Патафри и млечно-чеснов сос и копър - страхотия.  Heart Eyes

Гъбената ми супа - мноооого вкусна.   
И спаначена супа с гъби.
Гъби с ориз също.
И аз не смея от хора да купувам гъби, та си караме на печурка, кладница и сушени от магазина.

Общи условия

Активация на акаунт