Медикаментозен аборт - моят личен опит и преживяване

  • 367 383
  • 2 926
  •   1
Отговори
# 2 010
  • София
  • Мнения: 3 774
Около 40 дни може да има някакви зацапвания

# 2 011
  • Мнения: 6
Благодаря Ви Simple Smile За първи път правя аборт като цяло и малко ми е притеснено, не знам какво точно да очаквам

По същата схема бях и аз. Кървенето започна след топогин след 4 часа, вече 2 седмици имам ту кървене, ту прецапване, но не са съвсем леки. Болки не бих казала, че съм имала, но няколко леки първите дни.
А бяхте ли на преглед, казаха ли Ви колко време ще тече кръв
Все още не съм, беше намаляло значително, но от 2 дни е като цикъл и не съм се обаждала все още.

# 2 012
  • Мнения: 8

Благодаря Ви Simple Smile За първи път правя аборт като цяло и малко ми е притеснено, не знам какво точно да очаквам

По същата схема бях и аз. Кървенето започна след топогин след 4 часа, вече 2 седмици имам ту кървене, ту прецапване, но не са съвсем леки. Болки не бих казала, че съм имала, но няколко леки първите дни.
А бяхте ли на преглед, казаха ли Ви колко време ще тече кръв
Все още не съм, беше намаляло значително, но от 2 дни е като цикъл и не съм се обаждала все още.
Благодаря, на мен ми казаха 14 дни след като изпия хапчетата

# 2 013
  • Мнения: 11
Здравейте,моят случай е че приех една таблетка Мифегин. Но се отказах от аборта. Искам да го задържа. Но сега се притеснявам, че може би съм наредила на детето. Тази информация е от нета:  "като се обръща специално внимание на крайниците, в специализирана клиника" .
Днес бях на лекар каза че е живо тоновете са добри. Но много се притеснявам Някоя от вас, дали е преминала през това?

# 2 014
  • Мнения: 178
Мифегина извлича прогестерона от матката, щом е жив плода според мен няма проблем. Топогинът е този, който предизвиква контракции за изчистване на матката.

# 2 015
  • Мнения: 2 352
Това означава, че има вероятност плода да бъде с някакво увреждане. Това пише в листовката на лекарството.
Хубаво е да направиш прегледите за фм при добър специалист.

# 2 016
  • Мнения: 102
Прочетох доста публикации в групата и съм доста уплашена, не знам какво да очаквам. Вчера взех таблетка Мифегин, според предписанията на репродуктивната ми докторка. Утре сутринта трябва да взема през два часа по една таблетка Топогин. Кървенето започна днес, въпреки че докторката каза да го очаквам след топогина. Когато я попитах за какво да се подготвя, тя ми каза, че няма да е по-различно от обилен цикъл. Тук чета някакви съвсем други неща....
Иначе медикаментозен аборт се наложи поради спонтанно обилно прокървяване и спазми в 5г.с+5 дни, на двуплодна бременност, след инвитро. Единият сак се резорбира, беше много по-малък. Другият плод спря развитие, но плодният сак остана и се налага аборт.
Нямам представа какво да очаквам утре, до тук понесох вече доста мъка, болки и кървене. И в момента е доста обилно и имам спазми, чудя се колко по-зле може да стане утре ?!

# 2 017
  • София
  • Мнения: 13 072
Очаквай обилно кървене за около 24 до 48 ч. и спазми като при болезнена менструация или при силно разстройство. Гледай да не оставаш сама и си почивай. После кървенето ще се нормализира като при стандартна менструация.
Когато на мен ми се наложи преди години, напоявах 1 превръзка за 20-тина Мин., дори за по-кратко, затова се запаси с превръзки. Най-комфортно ще ти е да постоиш под душа, но внимавай да не е гореща водата, че може да колабираш.

# 2 018
  • Мнения: 178
Не ви ли каза докторът, че ако започне кървене по рано да вземете топогин. Питайте я, на мен изрично ми бе подчертано, че ако започне обилно кървене, не просто зацапване, се започна приема на топогина.

# 2 019
  • Мнения: 102
Не ви ли каза докторът, че ако започне кървене по рано да вземете топогин. Питайте я, на мен изрично ми бе подчертано, че ако започне обилно кървене, не просто зацапване, се започна приема на топогина.
Благодаря ви много! Свързах се с клиниката да предадат на докторката, очаквам обратна връзка дали да почвам Топогин веднага.

# 2 020
  • Мнения: 464
ancho66,  бих Ви посъветвала да имате готовност да отидете и в болницата. Дефиницията за силно кървене при всеки е различна. Аз след 5 часа много обилно кървене отидох в болницата и дори ме питаха защо не съм отишла по-рано. Сигурно това са много редки случаи, не го казвам, за да плаша, но е хубаво да се вземе под внимание.

# 2 021
  • Мнения: 5
Здравейте, някой да е пил спазмалгон при медикаментозния аборт и да е кърмил?

# 2 022
  • Мнения: 102
След като отминаха нещата, ще споделя преживяванията си с медицинския аборт. Нещата не протекоха както ми беше описала докторката, нито както е масовия случай тук в групата.
Схемата ми беше 1 Мефигин и 2 Топогина, през два часа, в диапазона  между 36 и 48 час, след Мефигина.
Медикаментозен аборт, в началото на 7 г.с.,  се наложи поради спонтанен аборт с обилно кървене и изхвърляне на съсиреци, в продължение на повече от 15 часа. Въпреки кървенето и съсиреците плодният сак не беше паднал, нито отлепен. Ембрионът беше спрял развитие  (5 г.с + 5 дни) и липсваше сърдечна дейност.
Оставиха ме около седмица за опит да се изчистя спонтанно. Кървене и зацапване имах през цялото време, но седмица по-късно плодният сак все още беше там. Изписаха ми лекарствата за МА.
Изпих Мефигина още същата вечер. На следващият ден, следобяд получих много силни болки и тръгна обилно кървене с големи съсиреци, отделиха се два по-особени. След това настъпи облекчение и кървенето намаля,  продължи да си тече, но доста слабо, като крайните дни на месечния цикъл.
На другия ден, на 42 и 44 час, след мефигин, изпих двата топогина. След втория получих леки болки, придружени от ужасна диария и гадене. Кървенето вместо да се засили, намаля. За два дни остана само леко зацапване, каквото продължавам да имам и седмица по-късно. На третия ден отидох при докторката, притеснена, че ще трябва кюретаж, но се оказа, че всичко е напълно изчистено. Съвсем леко удебелена лигавица все още, но според нея, ще се самоизчисти постепенно.
Като цяло протече изключително леко, но се притеснявах много, защото мислех, че не се е получило. Предполагам, че се случи така, защото бях в ранна седмица на бременността, а и от спонтанния аборт, преди това, имах обилно и продължително кръвотечение.
Успех момичета и дано никоя не преминава повече през това преживяване!

# 2 023
  • Мнения: 9
Здравей, БЛАГОДАРЯ ти от сърце за споделянето! Чета това и плача, ние от години се опитваме да имаме дете, най-накрая забременях инвитро, така желана и очаквана с нетърпение бременност и с много мъки и усилия стигнах до двете чертички, но за съжаление в 9-та седмица се оказа, че ембриона е спрял развитието си. Сега ми предстои аборт, тъй като той е задържан вътре и не е излязъл по естествен начин. Доктора ми препоръча медикаментозен аборт, по-щадящ, ако не се изчисти всичко, тогова се пристъпва към другите по-агресивни методи.  
При мен трябва да изпия едното лекарство Мифегин от 200мг. (милиграма) 3 хапчета наведнъж (пие се до 63-тият ден от първата менструация, при мен се пада 64-ти ден, но доктора каза да ги изпия) и след един ден от изпиването на първото се приема отново през устата - второто лекарство Топогин 400мкг.(микрограма) 4 хапчета наведнъж. Не знам как ще се чувствам след изпиването им, но доктора ми каза, че е възможно доста да се уплаша..... след първите 3 хапчета ми каза, че ще има леко зацапване, но истинското и обилно кървене ще се случи след изпиването на другите 4.  Моля някой ако има опит да сподели пил ли е по такава схема? Не спирам да плача, опитвам се да съм спокойна, но постоянно ми се насълзяват очите и избухвам в плач. След първоначалната радост, сега ми е тежко да приема това....
Много съм изплашена и търсих точно такава тема. А ти мила знай, че дори на един човек да помогнеш с твоята споделена информация, значи си е струвало.


Здравейте! ПРЕДУПРЕЖДАВАМ: Който не иска, нека не чете това. Има много подробности и може да е тежко за някого. Ако ви предстои или ви се налага, надявам се това да ви даде представа какво представлява методът. Моля, не съдете...
Решението за подобно нещо е много трудно и тежко и се наложи, заради много фактори. Нямам предишни аборти, не съм глупав човек, на 27 съм...което само подвърждава, че се случва на всеки Shocked

Аз направих медикаментозен аборт и реших да пиша, тъй като в България по тази тема е тотално затъмнение. Считам се за информиран човек, от лекарско семейство, а когато ми казаха за подобна опция, гледах като теле. Описаното долу може да ви изглежда като лек научен труд, но това се получава като изчетеш интернет.

Законно е от около година тук (в чужбина се ползва от 25 години!), на мен ми бе приложено под лекарски контрол, след необходимите кръвни изследвания и ехографски прегледи. Ако някой го интересува къде може да се обърне, да ми пише на лично. Не знам къде другаде го има като опция. Успешно е в 97% от случаите, като за неуспех се счита ако трябва да те доизчистят с аспирация след това. Безвредно е, предизвиква процес, който тялото изпълнява, отпада рискът от повреди при некадърен кюртаж.

За кого е подходящ?

Освен изискването да е до 49-я ден от началото последната редовна менструация, според мен този метод е подходящ за психически стабилна жена. Аз не се представих особено добре с тази част и доста истерясвах по време на прецeдурата.

Колко прегледа?

Прегледаха ме до тук 3 пъти. 1 преди първото лекарство, 1 преглед- ден след второто лекарство и 1 преглед- 2 седмици по-късно. Като 4-я, който трябва да посетя е малко преди следващата ми редовна менструация.

Колко струва?

Знам, че ако се купи от аптека е към 300лв., но цената в клиника е по-голяма, защото ви правят задължителен пакет лекарство + прегледи. Все пак това е процедура и трябва да се следи. Знам, че в клиниките оперативния е по-евтин, от този, моят сумарно излезе към 600 лв. (кръвни изследвания, прегледи с ехограф, обезболяващи, превръзки, т.н.)

И така...

Разбрах много рано, 3 дни закъсение, 3 положителни теста. Първият ехограф не показа нищо и ме помолиха да ида за втори след седмица. На него се видя сак и вече можеше да се действа.


Методът:

Медикаментозният аборт представлява комбинация от 4 хапчета- законният и изпитан такъв! Наблягам на броя!. Тъй като е най-подходящо този метод да се приложи до 49-я ден, аз приех първите 3 хапчета на 46-я ден. Или иначе казано, 6 г.с. + 4 дни. Лекарството предизвиква отлепяне на сака, омекване на стените на матката и прекъсване на бремеността. Тук е момента да спомена, че се дава и на жени, които все пак решават да минат през хирургическата намеса, с оглед на това да я направят по-лека. Този метод се използва и при спряло развитие на плода, вместо оперативен метод.

От 36 до 48 часа по-късно (при мен се падна 48-ми ден, 6 г.с. + 6 дни), се приема вторият медикамент, който предизвиква леки контракции на матката и изхвърляне на съдържанието.

Преди процедурата, особено преди 2-то лекарство, аз бях в тотален шок. Тъй като знам английски, изчетох целия интернет и ужасяващи истории за болка, припадъци и какво ли още не. Но тъй като изчетох около 100 форума, ще ви обясня откъде идват ужасяващите истории и ще ви кажа какво да очаквате:

Има различни протоколи и лекарства. В US и на много други места се прилага много малко количество от първото, около 200 mg и ударна доза от второто, 800 mg. Реално второто предизвиква болките, за които пише по техните форуми. В Европа и по-точно в България, по-често се използва друг протокол. Аз приех голяма доза (ако не се лъжа 600 mg) от първото и 400mg от второто. Защо се ползва друг, по-болезнен метод? Защото е по-евтин.

Самото преживаване

След първото лекарство може да има леко кървене. При мен ембрионът излезе след него- изглеждаше като сиво-жълто зрънце. Беше на 30-я час някъде, но това става само в 3-4% от случаите. Няма болка, спазми, и като цяло освен лекото кървене, което може и да липсва, друго не се случи при мен. И доколкото разбирам при повечето жени.

Второто, което изпих в 7:00 сутринта, 46 часа след 1-то, в началото ми предизвика леко треперене. Към 9:40 започна да ме свива коремът. Аз се бях психирала тотално и си бях купила най-различни обезболяващи. При първите свивания изпих един Аулин. Изтичах в тоалетната, защото изпитвах усещане все едно ми се пишка. Започна много обилно кървене - не се плашете, повече от менструация е, с което излезе един голям съсирек, объл, с розово-червен цвят (сакът) + малки съсиреци (червени), като при по-обилен цикъл.

Към 11:30 си сложих една свещичка Profenid, обезболяващо. Искам да подчертая, че аз болка така и не изпитах. Имала съм цикъл, при който съм се търкаляла по земята и съм плакала. Без да преувеличавам, тук мога да го нарека свиване, отколкото болка. Просто използвайте обезболяващо превантивно, дори и за спокойствие.

До следобед кървенето беше намаляло до обилен цикъл, апетитът ми се върна. Не бях спала почти никак двете седмици преди това, така че задрямах.

1-7 дни след

По-обилно кървене, и то в моя случай си беше съвсем нормално като количество, продължи до 3-я ден. На 2-я много намаля и аз вечерта си казах "майната му" и пих 1 ракия, след което се засили. Имайте предвид, че от алкохол се засилва. Не трябва да пиете сок от грейпфрут и жълт кантарион, беше ми странно, но мой роднина лекар каза, че грейпрфрутът е противопоказен с доста лекарства.

На 3-я ден, след 2-то лекарство, изкарах един огромен, твърд като дроб съсирек, лилав на цвят. Според докторката ми, вероятно е бил съсирена кръв. След това кървенето намаля, все едно е край на цикъл. И така още седмица и нещо.

Може при вас да си продължи като умерено кървене, при мен явно излезе наведнъж. Следете за температура над 38, за повече от 3-4 часа. Това при мен липсваше. Също следете дали пълните повече от 2 нощни превръзки на час за повече от 2-3 часа. Това би показало някакво усложнение. При мен също това не се случи.

Бях си постлала кърпи навсякъде, където сядах + дори найлон на леглото. Оказаха се ненужни.

Гърдите ми бяха чувствителни около 6 дни след второто все още, а около седмица след процедурата спаднаха.

Снощи бях на прегледа си, който се прави около 14 дни след второто лекарство. Всичко беше наред, имаше малко кръв, която след прегледа като по нареждане взе да излиза. По-късното кръвотечение е с тъмен, кафяво-черен цвят- все пак отва е кръв, която е седяла по-дълго. Стига да не мирише силно и лошо и да няма болка, е очаквано и може да прокапва до 3 седмици след процедурата.

Та...Потвърдиха ми. Успешно е! Най-накрая си отдъхнах.

Изводи?

1) Най-добре пийте противозачатъчни, аз ще започна такива още с първата си менструация, по предписание на лекар. За да не се стига до това.
2) Не вярвайте на безумните истории.
3) Не търсете евтиното, това е здравето ви.
4) Този метод ти дава пълен контрол, в съзнание си, не е нищо, с което не можете да се справите.
5) Имате усещане за закъсняла менструация и психическия стрес е по-лек.

Не мога да кажа "препоръчвам" на това ужасно нещо "аборт". Но ако се налага по една или друга причина и ме пита някой: кой метод? Аз пак бих казала този, който описвам. Недостатъкът му е, че това е процес, а не 15 минутна процедура. Предимствата са много, въпрос на избор е.  

Знам какво ви е, имате нужда от подкрепа, така че питайте ако има нещо. [/b]

Последна редакция: сб, 03 дек 2022, 08:46 от Mon123456

# 2 024
  • София
  • Мнения: 3 774
Mon123456, разбирам мъката ти. Аз също забременях чрез асистирана репродукция и моето бебче спря да се развива. Това беше страхотен шок, но човек просто го приема и продължава. Нямам как иначе, мъчително е, ще се сещаш, ще помниш датата на термина, ще си мислиш - ако всичко беше наред на този ден щеше да имам бебче. Но по една или друга причина това се е случило на нас.
При мен процедурата премина почти по същата лекарствена схема, кояо описваш ти. Мисля си, че човек не е добре да чете много преди такива неща, а да се довери на лекаря си. Четох много преди цветната снимка да брутални болки, за жени, които припадали от ужас и т.н. Същата работа и при аборта.
ИМА ЕДНО СИГУРНО НЕЩО - всяка жена е различна и минава през това по различен начин. Ако госпожа Х е имала болки все едно е цикъл, госпожа У е вила и плакала със сълци. Не знаеш какво ще е при теб, затова не се подготвяй психически, че ще е ужасяващо. Препоръчвам ти да не разглеждаш внимателно това, което тялото ти изхвърля - кое било плоден сак, кое било ембрион, кое било лигавица. В този момент всички тези неща нямат значение. Важното е твоето тяло да се справи и да се изчисти добре, така че да е готово за следващия опит.
Стискам палци да мине без много силни болки и бързо да се пребориш физически и психически.

Общи условия

Активация на акаунт