Странно поведение – страх/срам от възрастни

  • 11 573
  • 58
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19
Здравей те,
имам дете на 3 и половина и напоследък се държи много странно. Той винаги е бил по срамежлив и когато някои непознат го пита нещо или го поздрави той навежда глава и не отговаря. Преди си мислех че е просто по срамежлив, но сега си мисля че проблема е по сериозен. Досега живяхме в БГ от 6 месеца живеем в САЩ и той ходи на детска градина вече 2 месеца и от срам или страх не говори със учителките, само кима когато го питат нещо. Със децата говори. От както ходи на детска градина вместо да стане по социален стана обратното. Ако някой непознат го заговори се крие зад мен, ако някои го поздрави и му се усмихне той започва да плаче и да си запушва ушите със ръце. Казва че плаче защото му се смеели. Казва че не искал да говори със учителката. На детската площадка е ок със децата , но не харесва родителите до го заговарят. Преди говореше със моите приятелки а сега просто кима когато го питат нещо, сякаш проблема се засилва.
 
Някой сблъсквал ли се е със такъв проблем и как сте се справили? Мисля си за психолог но съпруга ми мисли 4е детето е още малко и сякаш е скептичен. Дали е просто период или нещо по сериозно? Моля ако някои е имал такъв проблем да ме посъветва, вече съм много притеснена и не знам какво да правя.

Последна редакция: ср, 06 яну 2016, 09:49 от Редактор*

# 1
  • София
  • Мнения: 860
А как се оправя с езика? Да не е там проблемът?

# 2
  • Мнения: 781
знаеш ли...аз бях точно такова дете. ама 1:1 с твоя син. сега стана много модерно за всяко нещо да търсим психолог, терапевт, не знам си какво. внимавай с тези работи, особено и след като живеете в щатите - там си умират да изписват медикаменти на деца още от предучилищната за всяко нещо (справка: статистиката на употреата на риталин)

аз чак ушите не съм си запушвала, но и аз се криех зад майка си при заговаряне. бях много затворена, с много силно развито чувство на срам. с годините не намаля, просто се научих да не го показвам, за да се 'впиша' в социума..т.е. 'израстнах' го, нали това правим - растем и се научаваме да се държим както очакват от нас, но нищо не се е променило - физически изпитвам болка да се изтъпаня пред двама или повече хора (дори и близки) и да говоря и те да ме гледат...или да се запознавам с нови хора. така съм си устроила живота, че ми се налага минимална комуникация in person с който и да е освен семейството ми.

помня, че нашите много ме насилваха да 'контактувам' с други деца. това ме съсипваше, честно. преструвах се там, 10на минути да отбия номера и после отново се отделях някъде в ъгъла на стаята да си чета книжка/рисувам/каквото там ми се занимава. и мен ме подиграваха и в детската и в училище. изкарана на дъската (дори и да знам отговора) мълчах като истукана. и така.

не насилвай детето. надали има някакъв конкретен проблем (ние родителите винаги искаме причина/факт/обяснение). понякога се нарича просто характер.

успех  Peace

# 3
  • Мнения: 19
Да Алекс се държи точно така както ти си се държала. И аз знам че тук им салгат различни етиките и "диагнози" и им дават лекарства затова ме е страх да го заведа на психолог.
Наистина се надявам да го израсте, и да стане по общителен. Интересното е че никои не му се пресмива хората просто му се усмихват и той смята че му се присмиват, а те са просто любезни.

# 4
  • Мнения: X
Психолозите работят със здрави хора и деца и не поставят диагнози и не изписват лекарства.
Моят съвет е да се говори повече с детето да се разбере какъв е проблемът му от родителя.
Има специалисти, които под формата на игра могат да разберат и да помогнат на връзката родител дете.
Ако детето се притеснява, че му се присмиват, може да му се обясни, че  да му се усмихват и да му се радват не означава отрицателно отношение към него.
 Може като игрови модел да разиграете да покаже какво точно го притеснява и да му покажете защитна реакция.
 В къщи някой на някого присмива ли се , смее ли се, подиграва ли се? Има ли по-голямо дете?

Трябва да се разговаря с детето в спокойна обстановка, да обясни повече за това "смеели му се".

Последна редакция: вт, 05 яну 2016, 23:29 от Анонимен

# 5
  • Мнения: 1 324
И аз като малка много мразех възрастните да ме заговарят. Майка ми разказва как съм отказвала да им отговарям, защото ми задавали едни и същи досадни въпроси. Много ясно си спомням как ми призляваше от дежурната пресилена усмивка, коментарите как съм одрала кожата на баща ми, вечният въпрос кого обичаш повече... не знам каква беше тази мода по онова време да задават тоз безумен въпрос. И кудкудякащите приятелки на майка ми - сууупер досада. А родните по празниците да не споменавам  Mr. Green
Моето дете до скоро също приемаше усмивките или шеговития смях за подигравка.
Kremena30, мисля, че детенцето си ок и е просто в такъв период.

# 6
  • Мнения: X
Родителите трябва да помогнат на детето по-бързо да премине през този период.
Да общуват повече с него и под формата на игра.
Смяната на средата може да е стресирала детето.

Последна редакция: вт, 05 яну 2016, 23:30 от Анонимен

# 7
  • Мнения: 4 292
Не знам, голяма промяна е за детето преместването, средата, езика.  Да минали са 6 месеца, но може още да се адаптира. Нещо може в градината да се е случило, някое дете да го е обидило, или пък учителките да не го разбират добре, ако не е много ок с езика.

# 8
  • Мнения: 3 138
Ако някой непознат го заговори се крие зад мен, ако някои го поздрави и му се усмихне той започва да плаче и да си запушва ушите със ръце. Казва че плаче защото му се смеели. Казва че не искал да говори със учителката.

Интересното е че никои не му се пресмива хората просто му се усмихват и той смята че му се присмиват, а те са просто любезни.

Ами ти сама си си отговорила какъв е проблема. Човечето е свикнало с намръщени лелки и чичковци в България, и с още по-намръщени лелки в детската градина в България. Сега с толкова много нахилени физиономии наоколо не е свикнал Grinning Не разбира, че му се усмихват, мисли си че му се присмиват. Ще свикне, ще му стане ясно че съществува и усмивка на тоя свят, дори при възрастните.

# 9
  • Мнения: 4 443
Когато става дума за детето ми  съм като орлица. Доверие имам само на него и на себе си и изобщо нямам скруполи да не засегна чувствата на  някой близък или роднина. Детето ми е над всичко.
 Без да изпадаме в паника или параноя ,но по мое мнение в поста на кака Сийка(втория по ред в темата) има информация ,която не бих определила като излишна или безполезна за всяка една майка.
http://94.156.15.161/index.php?topic=876906.0;all

# 10
  • Мнения: 2 352
Какво е странното на подобно детско поведение?

# 11
  • Мнения: 21 586
  Никакъв проблем няма детето. Какъв проблем и какво странно виждате в поведението му? Моят мъж досега си спомня, как майка му се карала, че се крие зад нея и не поздравява възрастните. Явно е било много срамно детето ти да не е учтиво, а срамежливо.
Оставете го на мира, учителките ще намерят начин да го приобщят. Ако пък отчитат това като проблем и ви карат да го водите по психолози, сменете учителките. Нашата оставяше срамежливите дечица с месеци да гравитират в периферията, докато сами не се почувстват спокойни и се отпуснат.

# 12
  • Мнения: 19
Едно е да се криеш зад родителя от срам, друго е някои да ти се усмихне и да ти каже здравей и ти да избухнеш в плач и да си запушиш ушите с двете ръце и да се чудиш къде да се скрииеш.
Това ме притеснява не ми се струва нормална реакция, изглежда ми като криза от страх или страм

# 13
  • Мнения: 275
Имам много близко детенце, което на 3 г. като се премести от яслата в друга градинка доста време не говореше с учителите /поне няколко месеца/ - просто заключваше устата и грам не говореше, а с децата си говореше.  В момента е на 5 и често със непознати и възрастни трудно се отпуска да разговаря, а с децата си играе, бърбори ... Родителите го отдават на свитост и характер. В градинката на дъщеря ми също имаше едно детенце, което трудно се отпусна да разговаря с госпожите - пак му отне няколко месеца. И вече две години на тържества и други прояви почти не взима участие.
Наскоро попаднах на статия за Елективен мутизъм - не предполагах, че съществува такова нещо - не казвам, че при вас става въпрос за такова нещо, но почети може да ти е от полза

# 14
  • Мнения: 19
Да аз затова се притеснявам четох много неща за Елективен мутизам, аз също не предполагав че има такъв синдром....и детето ми отговаря сякаш на повечето симптоми затова съм силно притеснене дори питах и педиятара ни той каза че ако говори със роднините най вероятно не е това. Но ние нямяме много роднини тук като се замисля само аз, бъща му и леля му...

Общи условия

Активация на акаунт