ТРЕТИ клас - 2

  • 55 815
  • 744
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 7 242
Малко нечестно ми се струва, че в някои училища стресират децата с изходящите, а другаде - обратното. Моята нищо не е чувала за НВО в 4-ти клас, а изходящите тази година така и не ги разбра кои са - имаше някакви писмени контролни, но по Бел на мен ми се губи, а по ЧП със сигурност нямаха.

# 706
  • Мнения: 24 467
Малко нечестно ми се струва, че в някои училища стресират децата с изходящите, а другаде - обратното. Моята нищо не е чувала за НВО в 4-ти клас, а изходящите тази година така и не ги разбра кои са - имаше някакви писмени контролни, но по Бел на мен ми се губи, а по ЧП със сигурност нямаха.


При нас "изходящите" са онези контролни, които идват в края на годината на куп по всички предмети и трябва задължително да се върнат пак на куп, подписани от родител.  Simple Smile
Останалите контролни идват едно по едно.
Не знам по какви причини децата биват стресирани с НВО. Вероятно някои учители така си мислят, че децата ще изкарат по- високи оценки, което пък касае пряко училището. Но това е нередно. Аз дадох на сина НВО да опита. Предпочетох сам да пречени сложността му. Какво да го заблуждавам. При него, когато има грешки, те са си от чиста разсеяност в 99,99% от случаите, а това с много подготовка не се оправя.  Sunglasses

# 707
  • София
  • Мнения: 6 141
Моят в момента е на екскурзия, на която ще му дадат дипломата.
Не съм сигурна дали изобщо знае, че го чака НВО, стрес съвсем няма. На нас ни дават само изходящите да подписваме, другите си вървят без да знаем предварително кога. Така и редно, мисля аз.

# 708
  • София
  • Мнения: 7 242
Никакви изходящи за подписване не съм получила аз Simple Smile

# 709
  • София
  • Мнения: 4 035
Всички контролни подписвам и връща обратно, бе значение 10минутка или изходно ниво. Много ги изтормозиха с изходните - действително бяха на целия материал от началото на годината по всеки предмет, което им дойде свръх, специално за ЧО и ЧП.
Точно затова смятам да й втълпя, че това НВО не значи нищо, даже и за текуща имат право да не го вземат. Да си учи, както си учи досега - всичко навреме, после с преговор се получват нещата.

# 710
  • Мнения: 9 876
моят син, за разлика от мен, е мега непритеснителен, когато стане дума за контролни и тестове. На кой се е метнало това дете, изобщо не знам. И ММ не е чаак толкова спокоен. Справя се добре, дори отлично по повечето неща. Петици има по човека и обществото, но аз не го тормозя детето, защото сама виждам, че липсват часове за упражнения в учебната програма. Вместо да си отделя време за зубрене на дати, които после пак ще забрави, търсим по-ефективни начини за развиване на мозъка  bouquet

# 711
  • Мнения: 860
За мен си остава загадка цялото това нещо с оценките за какво е!!! Нямат право да им оставят 2-ки за срока, т.е. да повтарят класа и да се явяват на поправителни изпити. Учителите са принудени да завишават оценки.  Всички преминават в по-горен клас автоматично. За какво е цялата галимация така и никой не можа да ми обясни, а не е да не съм питала и разпитвала. Дружно разсъждавахме, но до отговор така и не достигнехме.
Да имате идеи...?

# 712
  • Мнения: 962
и аз незнам защо ...
Днес отиде с усмивка  да си получи бележника, щели да се черпят класната е подготвила почерпка с паричките които останаха на класа от първите които дадохме в началото на годината.Утре са на Плевен .
Айде свърши се вече... здравей ваканция Simple Smile

# 713
  • Мнения: 47 982
Ние сме ваканция- вчера бомбена заплаха и не учиха, днес заминаха на екскурзия Simple Smile

# 714
  • София
  • Мнения: 1 058
Нямат право да им пишат 2ки до 4ти клас, но само като годишна оценка. Иначе през годината спокойно могат, при нас и пишат 2ки. За мен те са някакъв ориентир с малкия, да знам как се справя в училище, тъй като си им ги пишат реални. Доволно съм в това отношение.
При баткото ни пишеха 5 ако не знаеш и 6 ако знаеш, което беше ...
Завършихме и ние днес, вече сме ЧЕТВЪРТОкласници  Hug Hug Hug

# 715
  • Мнения: 5 278
И ние завършихме, днес са на екскурзия, но аз не съм много доволна от малкия  Rolling Eyes Единствен от целия клас е с три четворки Sad По ЧО, ЧП и ЗИП БЕЛ. А най-лошото е, че изобщо не му пука Sad Сестра му се скъса да реве, че има две петици, а той си е доволен от себе си  Rolling Eyes Сестра му каза, че госпожата му е казала, че има възможности, но от мързел са тези оценки. Като му казах, той се разрева, защо съм му правела забележки, 4-ките си били добра оценка. Добра, да, но да не е от мързел...А да не говорим, че в 5 клас, ще станат 3-ки  Confused Много ме е яд просто, на мене си, че не знам как да го мотивирам явно  Confused За догодина се чудя дали да не му взема учител по БЕЛ - много е зле с преразказите. И от английския ще го спирам - няма смисъл. Ходи, колкото да е там. Не можа да си покрие теста, за да си вземе свидетелството  Rolling Eyes  И там мързел и никакво впечатляване.
Не знам вече да го наказвам ли, да го стимулирам ли при добри успехи. Изобщо не мога да го разбера и да разбера как да му въздействам в добра посока  Cry

# 716
  • Мнения: 47 982
Моя има огромен проблем с английския( все пак и българския не е цвете), има 4 за годината, но аз тази година спрях курса по английски, по-точно трансформирах го в уроци по учебния материал, иначе щеше да е по-зле
Догодина и лятото трябва да наблегнем на разказването и историята. По БЕЛ и ЧО има 5, по АЕ има 4 за годината. Джина, не сте само вие.

# 717
  • Мнения: 24 467
И ние завършихме, днес са на екскурзия, но аз не съм много доволна от малкия  Rolling Eyes Единствен от целия клас е с три четворки Sad По ЧО, ЧП и ЗИП БЕЛ. А най-лошото е, че изобщо не му пука Sad Сестра му се скъса да реве, че има две петици, а той си е доволен от себе си  ...

Жалко. За това, че сестра му приема нещата по този начин. Това не е добре- човек да плаче за две петици. Дори да е в VІІ клас и да са по математика и БЕЛ, от плач смисъл няма. Във всеки друг случай това е още по- неприемливо.
Освен това следва да сте наясно, че училището у нас /и не само/ ползва основно момичетата, т.к. то е подчертано женска институция. Много мога да пиша по въпроса, но няма смисъл.

От моето ученичество знам, че учителите винаги казват на децата, че "могат повече". Това клише съм свикнала да го умножавам по нула. Защото не означава абсолютно нищо.
Ако има проблем, той си има определено име и към него трябва да се подходи по конкретен начин, за да бъде той решен. "Старай се повече" е нещо толкова безсмислено и общо, че е по- добре нищо да не казваме.
Вие не вярвам да не сте били наясно през годината още, че по някои предмети детето има трудности и определено успехът му няма да е отличен. Това се изяснява доста по- рано от 31.05. Важно е не друго, а да установите какво и защо му е трудно. И не се подвеждайте по мнимата незаинтересованост на ученика. На малките им пука.
Джина, не му взимай учител. На малко дете това не му е нужно. Трябва му твърд подход домашен. Учителят чака да му мине часа и работи за час. Щом моя дисграфик с прибавка от лека дислексия влезе в релси, както ходим на работа и двамата с мъжа ми, с този конкретно установен проблем точно с писането и четенето, и въпреки него той добута до пълно 6 при доста взискателна учителка, то ако вие не сте с такъв проблем- ще се справите още по- лесно от нас. Стига да сте твърди вкъщи.

Вземи се в ръце и почнете всеки ден по час да заделяте заедно първо за БЕЛ - в началото правете диктовки, да установиш какво бърка и на кое да наблегнете. След това - по един преразказ дневно. Изобщо не е много. Не е казано, че ще преразказва цели книги. Кратки приказки и разкази са достатъчни. След тях, когато започне да се справя с преразказа- съчинения.
Ти и той имате най- много причини да желаете позитивна промяна. На частния учител му е все тая. Откровена съм. Защото трябва. Затова работете двамата. Друг няма интерес от това!  Peace

Абонирай се за "уча се" /въобще не е скъпо за година, годишен абонамент е на цената на три - четири частни урока по английски/ и почнете още от уроците за ІІ и ІІІ клас по разказвателните- слушате и попълвате тестове. Всеки ден. По 2 урока на ден с тестовете отнема около час максимум.

След това- четенето на книги е задължително. Няма тън- пън. Зависи пак от родителите. Изискваш определен обем на ден и след работа искаш да ти разкаже устно какво е прочел. Хем ще си убедена, че работи - чете, хем ще тренирате пак преразказ.

Личният ми опит показва, че групите по чуждоезиково обучение за малки деца са напълно безполезни, ако вкъщи не се работи допълнително. Ако щете и на златен курс или учител да запишете детето, ако не си учи думите и не упражнява граматика вкъщи- нищо не става. Пак от "уча се" подкарвайте - уроците и тестовете са чудесни, изцяло са по програмата за задължително обучение. Наваксайте - научете всички думи и цялата граматика, взета до момента. Да няма пукнатини.

Не чакайте детето да поиска да работи само. Това няма да се случи. Заставете го. Защото трябва. Ако сега изпуснете момента - по- нагоре ще ви е още по- трудно. Не само с по- обемния материал и пропуснатото до сега, но и с това, че с по- голямо дете по- трудно ще излезеш на глава. Сега! От днес! Прекрасната новина е, че е лято и цялото време е само ваше. Използвайте го!
Програма си я направи ти и му я дай, като я спазвате след това възможно най- стриктно. Нас това ни извади с нашия реален проблем. И пак работим. И ще работим. А нашето не е малък проблем. Ако не бяхме седнали да бачкаме у нас, още щеше да срича. Меката Гана добро не ражда. 
Пропуснах важното - престой пред екран /ТВ, комп, таблет и т.н./ по максимум час на ден. Да играе навън, да спортува, да се движи. И да чете.
Откровена съм, нарочно не завоалирам думите си, защото това е и излишно, и вредно. Нямате полза от друго.



# 718
  • Мнения: 5 278
Джуди, благодаря ти  Hug
Много, много си права. Най-големият проблем е моята мекушавост на първо място и неговия мързел - на второ. С телевизията и телефона няма проблем, на него му дай само да е навън с колелото и нищо друго не го интересува. А като му кажа, че трябва и лятото да учи ще настане война, но ще трябва.  Rolling Eyes

# 719
  • Мнения: 24 467
Той мързелът е производна на мекушавостта в този случай.
Пробвай довечера да седнете и да говорите. Може би е добре просто да му съобщиш, че трябва да заделя по 2-3 часа на ден за учене и четене и че това не подлежи на коментар и на договорки. Да е наясно, че няма място за пазарлък. След това, след работа, ти трябва да заделиш пък време за проверка на свършеното.
Няма много други начини. Нито много време. Догодина ще е по- трудно, по- догодина - съвсем.
Таткото също трябва да е наясно /от този следобед, преди вечерния разговор/ и да имате обща политика- това би било пък съвсем отлично за ситуацията.
Хубаво е, че излиза навън... Някои са още по- зле - по цял ден кибичат затворени по къщите през ваканцията и обикалят по курсове и организирани мероприятия само, без да могат да разпуснат.

Общи условия

Активация на акаунт