Университети във Франция и Канада с френски език

  • 21 165
  • 123
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 18 365
Аз не зададох въпроса си във връзка с приема, изразих учудване как вървят нещата след него. Peace

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 9 769
Аз не зададох въпроса си във връзка с приема, изразих учудване как вървят нещата след него. Peace

Както навсякъде другаде, русалке. Има справящи се, има е несправящи се.  Peace

Наскоро в една среща с преподаватели по право в университета в Нант стана въпрос за схемата на обучение по тази специалност във Франция. В БГ както и в Германия, доколкото разбрах, юристите излизат магистри след 5 години следване и полагане на държавен изпит.
Във Франция схемата е 3-5-8. 3 години бъкалавър, +2 /общо 5/ за магистър, +3 /общо 8/ докторат. Като след всяка степен получаваш диплома и можеш да упражняваш някаква професия, свързана с правото.
Първата година приемат едва ли не всички желаещи. Цифрата за Нант е 1200 студенти. В края на първата година има страшна цедка и сигурно 50 % от първокурсниците отпадат, ако не и повече. И чужденци, и французи.
Та в този ред на мисли, с В2 може и да влезеш, въпросът е после как се излиза.  Peace

Последна редакция: пн, 01 фев 2016, 13:31 от dundi73

# 17
  • Мнения: 13 575
zari65, щом пък ти не знаеш какво е ученическия DELF, значи си далеч от обучението по френски в езиковите гимназии в България.  Peace
Никъде не съм споменала, че ученик не може да вземе С1 също така. За С2 не виждам смисъл.
Въпросът e кой кога и къде може да се сдобие със сертификат за езика, който ще му позволи да се запише в университет във Франция.
Тук никой не говори за това кой как ще се справи, а какви са изискванията на университетите за прием.
Защото и С1 не ти гарантира справяне с учението.  Peace Че и такива в С1 сме виждали да се отказват поради несправяне с езика и с ученето като цяло.
За Франция правя разлика основно между Университети и les Grandes Ecoles.  Peace
Понеже съм далече да те светна, че класа на щерката от 9 ФЕГ Алфонс дьо Ламартин още в 10 и 11 клас самосиндикално над 50%  от децата имаха С1, особено тия дето се оринтираха да учат във Франция и не чакаха пролетта на 11 клас и 12 клас да се явяват на тези организираните изпити Б2 от училище.

А от всичките заминали да учат във Франция само едно беше с ниво Б2, всички останали с  С1 .
И не говоря от общи лафове чула недочула, а от първа ръка в сегашно време какво се случва Laughing
Ама ти обяснявай , че всичко може, пък като получат отказите да бъдат приети, щото има деца минали и през това с ниво С1 и не отишли във унито, което желаят, после ще се чешат, ама в бг мама  четох една обясняваше , че ми стига да го имам документчето за Б2.
Така че не обърквай хората да си гледат вузовете и да си четат условията за прием за всеки конкретен университет, да си питат, университетите отговарят на всички запитвания
 Нали целта не е да се разходим до France за един семестър на разходка да видим свят и света да види нас.
И да на всичките тия деца, голяма част и завършили със златен медал или отличен успех , с едни сивита ум да ти зайде от една камара допълнителни неща - незнам дали знаеш западните университети си падат по тия неща, им е доста трудно, но дотук се справят, пък с това Б1 и Б2 ти как си го представяш незнам

# 18
  • Русе
  • Мнения: 2 166
Zari65, съгласна съм за нивото на езика. Ние обаче сме не сме от София и нямаме читава ФЕГ, така че ходим на уроци. Госпожата иска да я прати лятото на В1, да види как е, да се поочупи. Четох, че е хубаво, да си учил в средното специалност близка това, което ще кандидатстваш. При нас обаче реалностите са различни. Дъщеря ми е в най-доброто училище в града и то е МГ, което е далеч от желанията и за театър и кино като специалност , но е близо до много добро качество като образование.
Дай малко инфо за тези сивита и допълнителни неща, които помагат, чувала съм за Американските университети, че гледат социалната и благотворителната дейност на кандидатите, препоръки от организации и подобни неща, но за Европа не бях чувала.
И за финал - не исках с темата да се разлюляват такива страсти. Търся варианти накъде да се насочим и дали да хвърля толкова сили по френския, защото за да вземе С1 ще е доста труд и доста пари или да наблягаме по-здраво на английския. Английските и американските университети са някак по-добре рекламирани и по лесно се ориентираш в обстановката за намиране на желаната специалност и желания университет от френските и канадските. Може би ще трябва да се насочим и към някой агенция за помощ?

# 19
  • Мнения: 1 970
elan, в пъти е разликата в цената на следването на Острова, в Америка и във Франция.
За Англия само таксата е мин. 9 хиляди паунда годишно, отделно квартира/общежитие - поне 100  седмично, плюс издръжка, плюс книги, плюс карта за транспорт.... Да, има кредити, но са кредити.
Във Франция само защото си студент взимаш пари. Университетите са държавни. таксите са поносими, е, трудно е с наемите и намирането на квартира, но не непостижимо. И т.н. и т.н.
За Америка е друга бира.
И да, общественополезната дейност, инициативи, благотворителност, Ротари, Мунове, всички такива форми са плюсове, навсякъде вече.

# 20
  • Мнения: 13 575
Elan  масово университетите вече искат и сиви и мотивационно писмо, портфолио, което може да е по избор даже и аудиофайл някакъв или с конкретно задание, затова ти казах да си гледа какво иска университета.
Ако си мислиш, че нивото тук на френската е добро си в грешка, тя помни и времена в които тук са държали и бакалауреат , а сега дори и тези завършващи Виктор Юго, ходят да го държат в Букурещ.А това B1 с В2 ме вбеси, какво се фукат с него, като толкова им е паднало нивото на френските гимназии, тая тук не се различава по нищо кой знае какво от всяко училище с разширено изучаване на език вече.

Масово децата ходят или на курсове във Френския културен център  или на частни уроци.
Това което написах е така и го знам от приятелките на дъщеря ми за Франция,моята дъщеря беше приета във френски университет, но в последния момент избра американски, където също беше приета, и ние уважихме избора й, но пък лятото ще е на стаж във френскоговоряща страна, така че не смята да къса връзката с френския и евентуално да учи и една година във Франция
За изкуствата във Франция знам, че много държат и на портфолиото, сертификата за езика си е базова необходимост, колкото по-висок толкова по-добре.
Няма случай да сме писали мейл на университет за разяснения и въпроси по кандидатстването и да не са ни отговорили- така че питай конкретно там където сте се насочили.За портфориото където го искат винаги е обяснено за формат, изисквания и т.н.

# 21
  • Русе
  • Мнения: 2 166
Благодаря ти за отговора. Проблема е , че не можем да се ориентираме във френските университети или училища, аз не съм френско говоряща и ми е още по-трудно. Тя е в девети клас и мисля, че е време да търси, сравнява и избира, а като всяка майка се мъча да помагам, а не ми се отдава и се чувствам супер безполезна Sad  Затова и питам тук. Иначе за Щатите и Англия ги е набелязала вече. Напоследък обаче обръща поглед към Канада и Франция и заляга много здраво над френския. А и другото - как се определя кое училище / университет е добро и кое не толкова - по рейтинга в нета за определената специалност ли? Защото, както коментирахте по-горе, по-добре тук в що-годе добър, отколкото там в какъвто и да е, само "за фукнята" че сме в чужбина.
През февруари ще има среща тук на Интеграл и мисля да се запишем и да отидем да чуем какво ще кажат. По-неприятното е, че повечето кандидат-студанти са насочени към "стандартни", ако мога така де се изразя специалности и тези срещи са с насоченост бизнес училища и такива за наука - инжинерни и медицина, най-общо казано, а за подобни "извращения" Simple Smile като нашето нямат подготовка.

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 9 769
zari65, излишно е да споря с теб. Ти може да си чула, аз това съм го работила.  Peace
В София имате френски институт със съответните курсове и изпити, ама в провинцията ги няма. И за много деца вариант си остава ученическият DELF, до който между другото не допускат всички желаещи. Минават през цедка в училище. Ама какво да ти обяснявам, нали всичко знаеш.

 elan, Ако искате В1-то да е с диплома, мястото е френския институт в София. Сесиите им са два пъти в годината. На сайта им има подробна информация.

# 23
  • Русе
  • Мнения: 2 166
Да Дунди, проверих вече. Там ще е. Simple Smile

# 24
  • Мнения: 13 575
zari65, излишно е да споря с теб. Ти може да си чула, аз това съм го работила.  Peace
В София имате френски институт със съответните курсове и изпити, ама в провинцията ги няма. И за много деца вариант си остава ученическият DELF, до който между другото не допускат всички желаещи. Минават през цедка в училище. Ама какво да ти обяснявам, нали всичко знаеш.

 elan, Ако искате В1-то да е с диплома, мястото е френския институт в София. Сесиите им са два пъти в годината. На сайта им има подробна информация.
Убедена бях, че си учителка, .
 Joy, Да няма какво да ми обясняваш, щото съм го минала тоя път като родител, и ако слушах тия приказки, а явно съм била права да не ги слушам щом ни приеха навсякъде където пожела.
По-добре се огледай докъде си ги докарали езиковите гимназии да се хвалите с б1 и б2.
А цедката в училище каква е, не допускате тия дето нямат шанс да изкарат, че да отчитате резултати.
Не сте в правото си да го правите, да решавате кой ще допуснете до изпит и кой не, защото вие по заявка само провеждате изпита във вашето училище. Същото е и с английския на Бритиш консул и Питманите - всяко училище може да направи заявка да си проведе изпита там,, вие просто сте си мръднали пръстта да го направите
 Laughingда добавя и 7 години в училищно настоятелство, плюс щерка председател на ученическия съвет- ясни са ми врътките ви дето мотате и родители и деца.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 9 769
 zari65, не позна. Не съм учителка. И училищата не правят заявки. И това не знаеш. Не всяка ФЕГ е изпитен център.
И да, учителите имат право да допуснат или не допуснат някой на училищния изпит. Който не е съгласен, може да се пробва на изпитите във френския институт.
А за нивото на обучение в френските гимназии не са виновни само учителите. То с неамбициозни и мързеливи деца трудно се работи. ФЕГ София поддържа прием с висок бал, ама на другите места не е така.  Peace

Последна редакция: пн, 01 фев 2016, 20:20 от dundi73

# 26
  • Мнения: 13 575
zari65, не позна. Не съм учителка. И училищата не правят заявки. И това не знаеш. Не всяка ФЕГ е изпитен център.
И да, учителите имат право да допуснат или не допуснат някой на училищния изпит. Който не е съгласен, може да се пробва на изпитите в френския институт.
А за нивото на обучение в френските гимназии не са виновни само учителите. То с неамбициозни и мързеливи деца трудно се работи. ФЕГ София поддържа прием с висок бал, ама на другите места не е така.  Peace
LaughingМ-да сега децата виновни, тя на кривата ракета космоса и крив.
На училищния изпит, който  е делф, убедена съм че това нормативно няма как да го облечете, и какво обяснявате на родителите, преседя тук едно подготве с 20 часа седмично и не можа до едно б1 да го докара, затова не го пускаме. Нито пък тоя по чужд език имаше някакъв в края на 8 клас, на какво основание не допускаш ученик до изпит, при положение , че си е преседял часовете в училище- Grinning и е завършил някаква степен- може да не изкара, но няма начин да се обосновете защо не го пускате
Това че родителите си траят поради ред причини, не значи че не са наясно и не ги виждат нещата

# 27
  • Пловдив
  • Мнения: 9 769
zari65, де да бяха всички родители като теб. И всички ученици да са като твоето дете. Ама не са.  Peace

Няма нужда от този спор. Или всъщност има, но не му е тука мястото.

 

# 28
  • Мнения: 23
Успешно може да се кандидатства  във френски университети с В2 ,  С 1 е необходим за висшите гранд есол
казвам го  като майка  на  преминала през френското  кандидатстване девойка   с В2 ,
/също беше  приета навсякъде където кандидатства  /

Последна редакция: ср, 03 фев 2016, 13:14 от Lubcheva

# 29
  • Русе
  • Мнения: 2 166
Аз продължавам търсенето на информация - не много успешно. Няколко майки ми казаха, че преди време децата им кандидатствали през френския институт. Разгледах сайта им, открих известно количство информация. Някой действал ли е през тях.

Общи условия

Активация на акаунт