Университети във Франция и Канада с френски език

  • 21 160
  • 123
  •   1
Отговори
# 45
  • Nice
  • Мнения: 946
Относно владеенето на езика, беше преди 4 години вече, но още си спомням : и аз с ДЕЛФ Б2 и тези с С1 гледахме като тъпунгери като ни говореха. Един сертификат нищо не значи като сложите детето в реална ситуация. Големи циркове имаше първата година, а след първите лекции всички ревяха дружно в какво забога сме се забъркали.
На първата пауза след първата лекция една приятелка ми пише SMS ''ела, в тоалетната съм, аз се махам''  Grinning Отивам и я заварвам да реве, мие си лицето и пак реве  Laughing Още си го помним. Тя беше с С1 взет във френския център, и цял 11 клас беше ходила на уроци там. Аз бях взела Б2 организирано от училището. И двете не знаехме какво се случва Laughing

Децата нека от сега да гледат филми на френски и да свикват. Единственото момиче което нямаше проблеми с езика идваше от Виктор Юго, френския лицей. На нея и акцент не можем да ѝ хванем.

# 46
  • Русе
  • Мнения: 2 166
Напълно покри моето вътрешно мнение и убеждение относно езика. Затова мисля догодина - преди 11кл. , вероятно и преди 12кл. да я изпратя на лятна ваканция за по 2 седмици. Оказа се, че имаме позната с дъщери там и ще ги помоля да я вземат на гости и да им гледа децата за месец едното лято (ако се съгласят разбира се, не са ми чак толкова близки, но бабите ходят да вършат тази работа - жената е българка, но съпругът е французин, а и децата са малки и не знаят български).
Относно университетите и еколите - една майка от тук ми прати сайтове и като като чета ми се струва, че всички са с общ профил кино и няма разделение за режисура например. Вероятно това става с магистратурите. Продължавам борбата - английските и американските вече май са набелязани както и два френски- La femis i 3iS (този е частен), вероятно и ens-louis-lumiere, но в него не мога да се ориентирам има ли изобщо L ниво или е само магистратури. Важното за мен на този етап е какво се изисква в тях. В американските искат портфолио, но нямат изпит на място. Френските не искат портфолио, но имат имат изпити на място. Изглежда доста тежък в 3-4 части. До момента всички искат В2 ниво владеене на езика.

п.п. Този сайт, който си дала не е ли за след бакалавърски програми? или греша.

Последна редакция: сб, 20 фев 2016, 16:21 от elan

# 47
  • Nice
  • Мнения: 946
На сайта на ens-louis-lumiere пише : l’Ecole est un établissement public d’enseignement supérieur qui recrute à Bac +2 par voie de concours.
Тоест приемат ученици с минумум ниво bac+2, което ще рече поне 2 години във ВУЗ преди това, а в самото училище обучението е 3 години. Влизането е с конкурс с три фази : тест, писмен изпит и интервю (като на всяка аза се елиминират участници).

http://www.ens-louis-lumiere.fr/formation/formation-initiale-cin … /bilans/2013.html

Има три групи : кино, фотография и озвучение. Всяка година приемат по 16 кандидата във всяка група посредством конкурса.

# 48
  • Русе
  • Мнения: 2 166
Значи правилно съм разбрала. т.е. не става за нас - няма бакалавърска програма.

# 49
  • Nice
  • Мнения: 946
Сайта който съм дала не е за след бакалавър, казва се postbac защото е след baccalaureate което е еквивалент на гимназията.
От там кандидатстват всички ученици за достъп до френските университети, без значение дали за френски или чуждестранни ученици.
Дъщеря ти да хвърли един поглед задължително. Сега виждам, че всъщност изготвянето на досиетатат започват от 20 януари. Пише си го точно в дясно като се отвори сайта.

# 50
  • Nice
  • Мнения: 946
http://www.admission-postbac.fr/index.php?desc=qui

ето тук пише за какъв вид учебни заведения се кандидатства чрез платформата.

# 51
  • Nice
  • Мнения: 946
Значи правилно съм разбрала. т.е. не става за нас - няма бакалавърска програма.

За Fémis който също споменаваш мисля, че е същото защото пише : L’entrée à l’École se fait sur concours, accessibles aux étudiants de niveau Bac+2, Bac+3 ou Master 2 selon les cursus. или на англииски ако е по-лесно : Admission is by competitive exam and is open to students who have completed two or more years of undergraduate education, depending on the programme.

Пише го ето тук : http://www.femis.fr/about-the-school

Което пак ще рече минимум две години в груго учебно заведение преди кандидатурата и с конкурс.

# 52
  • Русе
  • Мнения: 2 166
Да така е. Което затвърждава мнението ми, че след първите две години може да кандидатстваш за кокретна специалност. Първо в някой от другите университети за кино - обща специалност.

# 53
  • Nice
  • Мнения: 946
Еlean, пак на сайта admissionpostbac дъяеря ти може да търси университети по специалност, регион, град и тн.
https://dossier.admission-postbac.fr/Postbac/recherche?ACTION=1& … n&g_tf_cod=82

Ето линка, просто да види къде предлагат licence с кино или театър, търсенето се улеснява много повече.

# 54
  • Мнения: 269
Не искам да влизам в подробности относно нивото на пристигащите от България ученици, но ще кажа, че много от тези, които дойдоха с големите кошници и ниво С1 не успяха да уцелеят и се прибрах бързо-бързо.

Само за информация от първа ръка - В2 се изисква за бакалавърска степен, а С1 - за магистърска  Peace

# 55
  • Nice
  • Мнения: 946
С1 изобщо не е гаранция, че детето ще успее да се справи. Иска се да отиде в държавата и да започне да общува ежедневно на съответния език. Най-трудно е в началото защото професорите не се съобразяват с чужденци, езикът им е на академично ниво. В гимназията никой не ни е учил на академичен език, B1 C1, всички едвам си развръзват езиците в началото и се пулят пред професорите. Няма нищо срамно, но родителите и децата да не си правят илюзии, че с С1 детето е фарси по френски.
Ако може детето да прекара една ваканция в съответната държава ще е много от полза.


Една подготовка в ЕГ или с частни уроци е единствено и само базата. Всичко друго се изгражда след пристигането в чужбина. Най-трудното е да се пречупи детето да започне да говори без да се срамува от акцента или без да се страхува да не направи някаква грешка. Това от личен опит казвам, че беше най-трудното нещо.
Разбрах, че започвам да свиквам с езика когато започнах да разбирам песни.....бързи.
 

# 56
  • Мнения: 1 566
ТикВи4Ка, ще се радвам да споделиш повече за нивото изобщо във Френските Унита и по- специално в Техническите, ако имаш наблюдения. Praynig

Nikaia, бих искала и ти да споделиш от първа ръка ,ако имаш познати български студенти , учещи математика, физика или инженерни специалности.

Писах по-напред, че синът ми се гласи за университети от тяхната INSA верига. Наясно съм с трудностите с термини, академичен език и изобщо "проговарянето" в чуждоезикова среда и затова се опитваме да наваксва  - вече беше на два езикови обмена. При първия, си упражнявал основно Английския / като не се сещал нещо на ФЕ или не разбирал нещо, хайде хоп - на Английски Laughing/,  но това беше след 8 клас. При втория, нещата са били коренно различни - по думите му си е говорел на Френски съвсем спокойно, без да се притеснява за произношение. Проблемите с разбирането са били много по-малки , но ги е имало ....Някакво момче го е питало, защо като е българин, говори с Квебекски акцент / каквото и да значи това/ newsm78

# 57
  • Nice
  • Мнения: 946
ellis, квебекския акцент е доста специфичен и тук се подиграват. Имат произношение което им звучи малко смешно  Mr. Green

Имам птиятел който учеше в ENSIACET за инженер, той беше в Тулуза, но се премести третата година в Канада и сега прави стаж и кара магистър. Още в началото правеха проекти и тн. и доста добре казваше, че ги подготвят. Приеха го с кандидатура която е различна от тази за държавните университети, Grandes écoles си имат собствени платформи за кандидатстване.

За INSA знам, че се кандидатсва дирекно на техния сайт със специална процедура за чужденци, самото кандидатсване се заплаща. Не се минава през admissionpostbac. Възможно е да искат детето да е прието с изпит в български университет по някаква специалност, защото съм чувала, че много училища за инженери имат това условие.  Всичко е много специфично щом не се отнася за държавен университет и трябва много добре да проучите всичко защото всичко се различава.
Най-добре детето да следи сайтовете, по принцип са добре организирани и информацията е много достъпна.
Пращайте го на колкото се може повече обмени, нека свиква, за да няма излишен стрес в началото.

# 58
  • Мнения: 1 566
Nikaia, благодаря за инфото  Hug

А за Квебекския акцент  Joyси е направо .....комплимент - поне го разбират и съотнасят с нещо Mr. Green

 

# 59
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 234
Да се запиша, темата ме интересува и последните страници са много полезни.

Общи условия

Активация на акаунт