Университети във Франция и Канада с френски език

  • 21 164
  • 123
  •   1
Отговори
# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 9 769
Аз продължавам търсенето на информация - не много успешно. Няколко майки ми казаха, че преди време децата им кандидатствали през френския институт. Разгледах сайта им, открих известно количство информация. Някой действал ли е през тях.

Това беше преди много време, когато още при нас нямаше задължителни матури и децата от езиковите гимназии получаваха сертификат за езика, без да се явяват на изпит.
Сега има портали за кандидатстване. Френският институт помага по-скоро с информация. Не знам дали все още имат аташе по въпросите на образованието. Имаше и българки там, които се занимаваха с това. 
http://www.campusfrance.org/fr

Като ми остане време, ще попитам, че вече съм доста далеч от тези процедури. Пък и имате време де.  Peace

# 31
  • Русе
  • Мнения: 2 166
Да, точно този сайт разглеждах. Имаме време да - но тъй като за кино и театрални специалности се изисква портфолио, участия в спектакли и др. подобни  трябва и по-дълго време за подготовка. Затова и толкова настоятелно търся от сега, за да се изберат университетите, да се видят изискванията и да се започне подготвянето на такива материали за всеки конкретно.
Благодаря dundi73. bouquet

# 32
  • Мнения: 1 566
Привет! Записвам в темата, защото  скоро ни предстои избор на Уни някъде в Европа - все още синът ми не е ориентиран, знае само че ще е нещо с Физика или Математика......

Понеже съм далече да те светна, че класа на щерката от 9 ФЕГ Алфонс дьо Ламартин още в 10 и 11 клас самосиндикално над 50%  от децата имаха С1, особено тия дето се оринтираха да учат във Франция и не чакаха пролетта на 11 клас и 12 клас да се явяват на тези организираните изпити Б2 от училище.


Това не го разбирам, дори направо ме комплексира - С1 в 10 клас  #Crazy - и какво се случва до 12 ? Защо изобщо са били във ФЕГ тези деца?

# 33
  • София
  • Мнения: 18 363
ellis, не мисля, че имаш причина да се комлексираш. В повечето езикови има деца, които още от  края на 10 клас имат сертификати за С1 или даже и С2, когато става дума за английски. Но не мисля, че човек като има С1 по който и да е език, няма какво да научи в училище за оставащите две години. Подготовката за такива изпити е подчинена на конкретни формати, а езикът е много повече от това. Винаги има накъде да се обогатява лексика, да се тренира граматика, да се преодолява притеснението/бариерата при говорене въпреки наличните знания. Peace

# 34
  • Мнения: 1 566
За Английския съм съгласна - детето ми е  с С1 от края на миналата учебна година / т.е. от 9 кл./, без да сме в Английска гимназия, но все пак го учи /като много други деца/, от много малък.

Що се отнася до Френския - определено имам причини за съмнения и притеснения, защото в момента се явява на DELF / дори в събота му е устния/ и имам представа колко е труден форматът .Френски  С1 в десети клас си е чист подвиг в мирно време .

# 35
  • София
  • Мнения: 18 363
Може, аз френски не знам. Но не мисля, че немският примерно е много по-лесен от френския, поне що се отнася до граматика. И все пак има достатъчно деца с ниво С1 година-две преди завършване на гимназия. Peace

# 36
  • София
  • Мнения: 3 732
И на мен процентите ми се виждат много за ниво С1 в 10-11  клас. И синът ми в момента се бори за В2, като не се е явявал за В1 в 10 клас. Мисля, че или процентите или нивото са объркани.

# 37
  • Мнения: 1 566
Публикувам и тук поста си от друга тема:
За Френските университети - лоша реклама не съм срещала, по-скоро няма никаква. Само за заинтересованите се дава инфо от разните фирми в сферата, а Канада по-скоро се поставя под общ знаменател със САЩ.

Чудесно е , че са модерни Британски, Немски,Холандски унита - това за мен е по-малка конкуренция за Франкофонските страни, а добри специалности и учебни заведения там не липсват . Специално ние се интересуваме от техните висши училища от веригата INSA - имат добри програми, с предшестващо шест седмично лятно подготвително училище по мат., физика, химия, френски, за да се намали първоначалния стрес за чуждестранните студенти. Предлагат се отлични обменни програми с университети в Европа и останалия свят.....

# 38
  • Русе
  • Мнения: 2 166
Моя е грешката - под ЛОША имах предвид, че не се рекламират, или както казваш липсваща, а не че има написани лоши неща.

# 39
  • Мнения: 1 566
Отговарям на въпроса ти от темата за ФЕГ / какво са INSA/:

"Националните институти за приложни науки (INSA) са част от френските Grandes Ecoles. В европейски план те отговарят на университети в областта на техническите науки и технологии. Целта на INSA е в продължение на пет години след завършване на средно образование да  подготвят високо квалифицирани дипломирани инженери.

INSA приемат студенти с много високо научно ниво предимно в областите математика и физика.

Обучението е петгодишно и включва два цикъла: в Първия цикъл (bac+2) студентите получават базово образование по математика, физика, химия, механика и информатика както и по други дисциплини (френски и други езици, комуникациии, спорт). Студентите, издържали успешно изпитите в края на първия цикъл, преминават в Инженерния цикъл. Обучението в този втори цикъл се провежда в Специализирани факултети, които подготвят специалисти във всички области на инженерните науки."

# 40
  • Русе
  • Мнения: 2 166
Благодаря ти за изчерпателния отговор. Ако ровейки за вас срещнеш някъде информация за унита в сферата на киното и театралното изкуство ще съм благодарна, ако постнеш и тук някой линк. За сега открих 3iS и La Femis. Второто ми е малко трудно да разбера кой и как може да кандидатства. Вероятно защото чета английския вариант. Вероятно ще помоля госпожата да отворят и разгледат сайта с дъщеря ми. Не видях да искат портфолио, което ме зарадва, а изпит в 3 или 4 части на място.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 186
Записвам се тук и аз да ви следя  Hug

И моята девойка мисли за следване във Франция, но още нямаме ясна представа какво ще е точно...
Лутаме се между логистика и спедиция или инженерни специалности / добре е с химията и математиката/.
В момента е 9-клас в 133 -то. Аз не разбирам нито дума френски, но мисля че нивото на френския й не е много добро.Изкарват се високи оценки, но няма  никакво желание за нещо извънкласно, било то Френския институт или нещо друго...

# 42
  • Мнения: 1 970
Е, значи по-скоро Вие мислите за следване там, тя като се замисли ще трябва да се пробва на Делфито и ако не е много добре ще види зор да навакса, ако успее, зависи от времето на сещането....
Но имате 3 години, разбира се, ще се сети.

# 43
  • Nice
  • Мнения: 946
Вече четвърта година съм във Френската образователна системата и съветвам авторката да търси информация изключително и само от първа ръка. И такива ''чувал съм, че...'' или ''детето на една позната, на една колежкаи тн.'' недейте да ги слушате.
Започвам от самото начало. За приема : изискванията на университетите за владеене на езика са различни, факт в моя униоверситет пишеше, че искат DELF B2 минимум, също факт, имам колега който има само B1 и беше приет  Party. Идеята е, че приемат кажи речи всички кандидатстващи първата година. Кандидатурата за държавните университети става на сайт
http://www.admission-postbac.fr/index.php?desc=accueilM#close

Ето линк към всичката информация която е нужна.

Сега, на авторката детето иска да кандидатсва с изкуство, което е нещо по-специфично, а аз давам информация само за държавните университети (да се знае).

Кандидатстването започва някъде март, април ако си спомням добре, резултатите идват юни. Ако нищо не са променили, детето има право на 10 избора на университети в цяла Франция. Като трябва да ги подреди според желанието къде иска най-много да я приемат. Ако не я приемат по първо желание, отива на второ, ако я приемат тя може да откаже и да чака отговор от другите университети. Не познавам съученик, който да не е приет на първо желание (дори тези с B1).

За това първата година е цедката. Що се отнася до правото, записани всяка година са около 1200 в моя университет, остават малко по-малко от 400. Тук дори за 50% успеваемост не говорим, а за има няма 25-30%. В други специалности е по-леко и няма такива цедки (що се отнася за факта, че не приемат български юристи във френски фирми....изобщо не знам къде ги слушате тия ooooh! Една от много добрите професорки в моя университет е българка...)
Таксата за двата семестъра е 240 евро. При заминаване да си направи задължително европейста здравна карта (синята). Иначе ще трябва да извадите още около 200 евро за здравна осигуровка. Ако имате въпроси за здравната осигуровка пишете на лично. Във франция осигуровки правят частни фирми. За ученици са само две MEP и LMDE.

# 44
  • Nice
  • Мнения: 946
За grandes écoles ще поразпитам и ще потърся линкове. Единственото което знам е, че таксите са си доста соленички. Например écode de commerce имаме в града, на година таксата е 9000 евро. Но е класи над университетите.

Общи условия

Активация на акаунт