Да преправим старите мебели с любов - тема 30

  • 133 933
  • 739
  •   1
Отговори
# 480
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Танзу, тогава няма да имаш проблеми.
Светла, и омаслен да беше, чамов капак на кладенец, подложен директно на всякакви въздействия, пак щеше да се скапе. Въпрос на време.

# 481
  • Мнения: 1 015
Моля, дайте съвет за една врата, която на времето е мазана с нещо от сорта на безир (едно такова лепкаво), като се опитам да я шлайфна с машината и не се получава, не шлайфа, а се плъзга и незнам как да постъпя. Как да премахна подобно покритие, което не се шлайфа, за да мога да я освежа? newsm78

# 482
  • Пловдив
  • Мнения: 97
Здравейте, майсторици (и майстори)! Не знам къде съм бляла досега, но се радвам, че вече ви открих Simple Smile
Моля за бърз съвет - имам дървени елементи със свалена боя (доколкото е възможно), харесвам как се получи цвета им и искам да го запазя максимално. С какъв лак/масло да покрия дървото?
https://photos.google.com/share/AF1QipOUVzcshpa7eGBWADx0_pxH-8qf … oOW5TOTVlVF9rV2h3
Това са три еднакви елемента, най-светлият е в оригинален цвят, без покритие. Другите два са - единият с ленено масло, другият с корабен лак. Но много тъмни стават и не ми харесва.
Идеи?

# 483
  • Мнения: 186
Блъди Мери, с каквото и да ги намажеш ще потъмнеят. Ще стоят като мокри. Ако ги искаш по-светлички, мини преди маслото (лака) с бял байц или с някакъв друг светъл дървесен цвят. С маслото по-добре ще е...поне няма да пожълтеят. Много красиви тези елементи.
Мишелинче, това със свалянето на боята е голям гърч. Аз по тръбите в моята баня я свалях няколко седмици  Mr. Green , а имам и още 5 чугунени радиатора. С Ремувал , домакинска тел и шпакла действах. Лошото е , че всяко намазване сваля един слой ...и така си мажеш и стържеш и чакаш да шупне. Като усилие не е кой знае какво, но много се чака...и ако слоевете са много, си става бавно. Забелязах, че намазан с Ремувал и оставен хубаво да изсъхне слой, после много лесно пада с шкурката, но по едрата шкурка. После ще си полираш. Но не мисля че при теб е необходимо чак сваляне на всичката боя, щом вратата е от шперплат. Заглади си с шкурка хубаво и полагай отгоре нова боя. По-добре да инвестираш в хубава боя, отколкото в Ремувал. Такова упражнение(по сваляне на боя изцяло) си заслужава , ако вратата беше дървена или метална.

# 484
  • Русе, София
  • Мнения: 245
Може ли някой да ми препоръча майстор за боядисване на голям стар гардероб пдч естествен фурнир. За София - искам да го обновя, но не смея да пробвам сама.

# 485
  • Мнения: 54 493
Искам да възстановя едни кухненски столове, които любимото кученце нагриза Mr. Green.
Запълних дупките с кит, изшурих ги и като форма станаха много добре, обаче кита е малко по-различен от цвета на дървото. Мисля да ги лакирам с лак на водна основа, но дали ще се изравни цвета? Нямам за цел да ги боядисвам, затова съм купила почти същия цвят лак.
Обаче ме притеснява все пак, че сега китосаното стои по-светло. newsm78
Нещо да сложа преди да ги лакирам?

# 486
  • Мнения: 186
Дева, какъв цвят е лака, който си купила? Ако е тъмен, ще се изравни горе долу. Но ако е светъл, ще личи. То и дървесната шарка на тези места ще е прекъсната и даже да се изравни цвета, пак си мисля, че ще личи малко. Дано ти е тъмен лака. Дали няма да е добре първо да мацнеш от лака само върху местата с кит, а като засъхне,  целите крачета да намажеш. Да ти кажа, че каквото и да се получи, ще е много по-добре, в сравнение с нагризани крачета Simple Smile ! Ако не ти хареса, винаги можеш да ги боядисаш с боя после върху лака.

# 487
  • Мнения: 6 297

DeVa®, по принцип има китове по вид дървесина - бук, дъб и т.н. ОБАЧЕ само леко го докарват до цвета на естественото дърво. Няма как да направят шарката на дървото, тя ще си липсва на китнатите места. Ще личи освен ако не ги боядисваш...

Ако дървото е много поресто пък, дори и боядисано голямо китнато петно пак личи, дори и да е тъмен цвят...

Лакирай ги и това си е, по0добре с петънца от колкото с дупки.

# 488
  • Мнения: 54 493
Благодаря ви! bouquet
Китът ми е с дървесен цвят, но е по-светъл, няма как да улуча съвсем същия цвят.
Ще мина първо с лак на местата с кит и после цялостно.

# 489
  • Мнения: 2 718
Благодаря ви! bouquet
Китът ми е с дървесен цвят, но е по-светъл, няма как да улуча съвсем същия цвят.
Ще мина първо с лак на местата с кит и после цялостно.

аз съм използвала ръчно приготвен кит за дървени повърхности, които няма да се боядисват. Приготвя се от фини дървесни пилки /тези, които се получават при шлайфане на дърво/ смесени с лак/безцветен най-добре/Приготвя се смес като меко тесто и се китва мястото. После се шлайфа и се нанася /или не/ лак отгоре. Получава се доста естествен ефект

Последна редакция: нд, 29 май 2016, 10:46 от Diana D

# 490
  • Мнения: 54 493
Ами, благодаря ти и на теб, Диана. bouquet
Засега не мога да го приложа, защото вече запълних дупките.
Но ще знам занапред. Peace

# 491
  • Пловдив
  • Мнения: 97
Блъди Мери, с каквото и да ги намажеш ще потъмнеят. Ще стоят като мокри. Ако ги искаш по-светлички, мини преди маслото (лака) с бял байц или с някакъв друг светъл дървесен цвят. С маслото по-добре ще е...поне няма да пожълтеят. Много красиви тези елементи.
Kruhan, много благодаря за отговора!!!
Вече втори ден чакам маслото да попие или да изветрее, да видя какъв цвят ще се получи накрая, но наистина още си стоят като мокри и ми тъмнеят, че и жълтеят даже  Close...
Започнах да чета за различните видове байц, но се обърках - на водна ли, на маслена ли основа, какъв точно да избера....  Rolling Eyes
Да си призная, навита съм дори да не ги обработвам, защото в този им вид най ще отиват на дамаската, която съм избрала, а и стоят малко като каменни. Дали ако ги оставя без байц/масло/лак, ще се запазят? Няма ли опасност да се нападнат от дървояди или други гадинки? Ако ги третирам с нещо само от задната им страна, дали няма да е достатъчно да ги опазя от набези...?
Другият момент е, че са в комбинация с едни прави елементи, които много добре се почистиха от боята и сега се чудя как да ги докарам до вида на цветята  newsm78...
https://photos.google.com/share/AF1QipOUVzcshpa7eGBWADx0_pxH-8qf … oOW5TOTVlVF9rV2h3
https://photos.google.com/share/AF1QipOUVzcshpa7eGBWADx0_pxH-8qf … oOW5TOTVlVF9rV2h3

Радвам се, че си забелязал колко са красиви Simple Smile Първата ми среща с тях беше до един боклукчийски казан, но за това ще пусна отделен пост скоро Simple Smile

# 492
  • Бургас
  • Мнения: 754
Какъвто и кит да сложиш, после се боядисва цялата повърхност за да стане един цвят. Боя, прежда дори от една фирма но различни партиди, винаги има разлика в нюансите

# 493
  • Варна
  • Мнения: 1 571
DeVa®, можеш да боядисаш кита с водни или темперни боички, дори да не докараш същия цвят поне да не е голяма разликата. До седмица след като ги лакираш и ги пуснеш в употреба няма да ги забелязваш или пък гледай на това като мил спомен от детството на кученцето Wink

Bloody_Marry, щом омасленият елемент още седи като мокър значи маслото е много и не може да попие. Избърши го с парцал, който после задължително прибери в найлонова торба и я завържи. Имаше нещо, че парцали напоени с ленено масло може да се възпламенят ако има достъп на кислород...
Мисля че няма да хване никакъв байц щом вече си омаслила и лакирала. Айде лака ще го свалиш, но с маслото ще се озориш, защото попива в дълбочина и почти няма махане...
Правите елементи би могла да ги минеш първо с тъмна вакса, която да забършеш на места или пък да пробваш да обгориш леко с горелка... или черна боя, която да изшкуриш тук там...

# 494
  • Мнения: 186
Блъди Мери, препоръчвам байц на водна основа. Той става в комбинация и с масло и с лак на водна основа, дори мисля че и под миризливите лакове ще се получи. Но както ти писаха, щом вече си омаслила, трудно ще байцнеш...много трябва да шкуриш  Sick Ако ги оставиш необработени много бързо ще се захабят, но не мисля че ако ще ги нападат гадинки, лака или маслото ще ги спасят. Но все пак е желателно да си ги третираш. Ще видиш, че ще ти хареса много повече след като ги намажеш и завършиш проекта си, а и дамаската ще си я вържеш с останалото в стаята. Дървесният цвят във всичките си форми и нюанси е универсален и носи всякакви дамаски.
Това твое ленено масло дето не съхне малко ме притеснява...да не си попаднала на това дето съхнело с години( тук във форума момичета са се оплаквали от ленен безир). Лепка ли като го пипаш? И моля те, разкажи как ги сдоби тези красоти...  Simple Smile и на какво ще ги гласиш ?

Общи условия

Активация на акаунт